AKÇAKOCA'DA FINDIK MİTİNGİ YAPILDI

8.9.2018 - Bu Yazı 684 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AKÇAKOCA'DA FINDIK MİTİNGİ YAPILDI

 Ömer Başar öncülüğünde CHP  Akçakoca ilçe örgütü,  'Fındık İçin Adalet Yürüyüşü' düzenledi. Yürüyüşe fındık üreticisi ilgisiz kalırken Cumhuriyet meydanında konuşma yapan Ömer Başar, dolar kurundan ötürü fındığın 21 lira olması gerekir dedi.

CHP Akçakoca ilçe başkanı Ömer Başar, 2 dolar seviyesinde seyreden fındık fiyatını protesto etmek ve üreticinin haklarına sahip çıkmak için 5 km boyunca yürüdü....

Akçakoca sapağağında başlayan yürüyüş, şehir merkezinde bir basın açıklaması ile son buldu.

 Toprak Mahsulleri Ofisi'nin hala alım fiyatını açıklamaması nedeniyle serbest piyasada oluşan düşük fiyatlara tepki gösteren Ömer Başar ve Akçakocalı üreticiler ellerinde pankartlarla’’Hükümet,Fındıkçıya sahip çık,Fındık taban fiyatı 20 lira olmalı şeklinde slogan attılar.

Akçakoca şehir meydanında CHP İlçe Başkanı Ömer Başar yaptığı açıklamada,Hükümetin hemen Fındık taban fiyatının açıklaması gerektiğini belirterek’’Fındıkçı fındığını topladı.Üretici fiyat bekliyor,TMO tarafından Fındık fiyatının taban fiyat olarak 20 lira olması gerekmektedir.Daha neyi bekliyorlar.Üretici birkaç firmaya peşkeşmi ediliyor’’dedi.

CHP il ve ilçe örgütünün destek verdiği yürüyüşte konuşan Ömer Başar, Hükümeti eleştirerek’’Ya bir yol yapın, ya bir yol açın, yada yoldan çekilin’’diyerek açıklamasını tamamladı.

  “ Dolar kurundaki bu değişim dikkate alındığında fındık en az 21 TL olmalıdır”  diyen Ömer Başar’ın okuduğu basın metni şu şekilde:

Kıymetli fındık üreticileri, sevgili Akçakocalılar!..

Daha önceden kamuoyuna duyurduğumuz ve söz verdiğimiz üzere ”Fındıkta sömürüye son” yürüyüşümüzü bugün gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Karadeniz’in sarp yamaç dağlarında gece – gündüz demeden, yoğun yemekleriyle açma açarak, kök sökerek, fındıklığa dönüştüren, milli servet yaratıp yıllardır ülkemize döviz kazandırılmasına vesile olan, bu mirası bize bırakan dedelerimizi, ninelerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

TÜRKİYE’YE 2 2,5 MİLYAR DOLAR DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLAMAKTADIR

Bilindiği üzere ülkemizde 5 yüz bin üretici tarafından 705 bin hektar alanda, yıllık 600 – 700 bin ton aralığında fındık üretilmektedir. 4,5 – 5 milyon kişi geçimini fındıktan sağlamaktadır. Dünyadaki fındık alanlarının %5’ine sahip olan ülkemiz dünyada tüketilen fındığın da yüzde 70’ini karşılayarak Türkiye’ye 2 2,5 milyar dolar döviz girdisi sağlamaktadır.

Bu rakamlar her yıl rekolte tespit ve hasat zamanında basın yayın organlarında, fındıkla ilgili kurum ve kuruluşlar ve devletin ilgili kuruluşlarının raporlarıyla istikrarlı olarak paylaşılmaktadır. Ancak belirsiz ve istikrarsız olan sezon başında sağlıklı bir rekolte tespiti ve fiyat oluşmamıştır.

HÜKÜMET FINDIK ALICISI ULUSLARARASI 5- 6 FİRMANIN YANINDA

Anlaşılacağı üzere fındık bu ülkenin milli servetidir. Sorulması gereken soru da şudur. Hükümet fındığın neresindedir? kimin yanındadır? 4,5 – 5 milyon fındıktan geçinen insanın yanında mı? Fındık alıcısı uluslararası 5- 6 firmanın yanında. Yoksa dikerken bana mı sordunuz kardeşim? Ne haliniz varsa görün köşesinde midir?

Hükümet eden politikacıların, yetkililerin üreticiyi avutmaya çabalayan vaatlerine rağmen bugün artık mızrak çuvala sığmıyor. Zira, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifler Genel Müdürlüğü’nün Nisan 2018 tarihinde hazırlamış olduğu fındık raporunda denilmektedir ki, ”fındık ürününde ülkemizde bugüne kadar uygulanan fiyat, merkezi politikalar sonucu fındık alanları aşırı genişlemiş, üretim tüketim arasındaki fark giderek artmış, ülkemizde arz fazlası stoklar oluşmuş, kamuya olan yük yıldan yıla artmıştır. Bu uygulamaların kamuya getirdiği maliyet yeni politika arayışlarını zorunlu kılmıştır.

2009 yılı Bakanlar Kurulu kararıyla ortaya konulan yeni fındık stratejisinde ruhsatlı alanlarda üretim yapan fındık yetiştiricilerine alan bazlı gelir desteği yapılması kararlaştırılmıştır. Yani milli servet olan fındığın üretim, rekolte ve fiyat planlamasını yapması gereken hükümet, ”ben seçmen bizi hatırlasın diye yıllık cüzi miktar alan desteği veririm, seçim konjonktürüne göre de TMO’yu devreye sokar belirli bir miktar alım yaparım. Rekolte fazlaysa ben karışmam, fiyat serbest piyasada belirlenir. Fındığı dikerken bana mı sordunuz, ne haliniz varsa görün” demek istemektedir.

Bilindiği üzere fiyatlar rekoltedeki değişim ile bağlantılı olarak dalgalı bir seyir izleyebilmektedir. Dünya fındık fiyatlarının belirlenmesinde Türkiye’de oluşan iç piyasa fındık fiyatları etkin rol oynamaktadır. İhraç fiyatlarımızın yüksek olması durumunda en büyük rakiplerimiz olan İtalya ve İspanya destekler ve nakliye avantajlarını kullanarak daha düşük fiyatta satış yaparak stoklarını etmektedirler.

Devir stokları genelde Türkiye’de oluşmaktadır. Yani dünya tüketiminin yüzde 70’ini karşılayan Türkiye için fiyatların fazla yükselmesin yoksa fındık elimizde kalır diyor. İşte hükümetin fındık stratejisi ve vizyonu budur.

Gelelim bugüne… 2018 yılı fındık hasadı başlamıştır. Üretici hasat için bahçede ancak halen ortada ne fiyat, ne rekolte rakamları var. Rekolte ve fiyat her yıl üretici pazara fındığı indirmeden açıklanmalıdır. Aksi takdirde fındık fiyatı tekellerin istediği rakamdan oluşacaktır.

Fındıkta her sezon olduğu gibi bu sezon da bir belirsizlik vardır. Bu belirsizliğin bir an önce giderilerek üreticilerine söz ve vaatten öte somut adımlar atılmalıdır. Hala rekoltenin açıklanmaması spekülasyonlara yol açmaktadır. Kulaktan dolma, kaynağı belirsiz rekolte rakamları ile piyasa bulandırılmamalıdır.

O gün TMO’nun piyasada olmaya devam etmesi ve üreticinin hakkını koruyarak alım şartlarını ve fiyatını bir an önce belirlemelidir.

Seçim döneminde fındığın en az 15 lira olması gerektiğini açıklamıştık. Ancak bugün durum çok farklıdır. O gün 1 dolar 4, 5 TL civarındaydı. Bugünlerde ise 1 dolar 6,5 liranın üzerindedir. Yani bizim fındık fiyatlarını 15 TL olarak açıkladığımız günden bugüne Türk Lirası % 40 üzerinde değer kaybetmiştir.

Dolar kurundaki bu değişim dikkate alındığında fındık en az 21 TL olmalıdır. Akçakoca Cumhuriyet Meydanı’ndan hükümete sesleniyorum… Fındık pazara inmeye başlamıştır, hatta inmiştir.

Üreticinin gözü kulağı açıklayacağınız fındık fiyatında. Daha neyi bekliyorsunuz.

Ya bir yol yapın, ya bir yol açın, ya da yoldan çekilin!

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Avrupa'ya iki ayda bin 775 ton fındık ihraç edildi
Avrupa'ya iki ayda bin 775 ton fındık ihraç edildi...
  
FINDIK İHRACAT RAKAMI
FINDIK İHRACAT RAKAMI...
  
FINDIK ÜRETİCİSİNE BÜYÜK DARBE
FINDIK ÜRETİCİSİNE BÜYÜK DARBE...
  
Fındıklıkta çalışırken kalp krizi geçirdi, hayatını kaybetti
Fındıklıkta çalışırken kalp krizi geçirdi, hayatını kaybetti...
  
Fındık Püskülü Yüzleri Güldürüyor...
Fındık Püskülü Yüzleri Güldürüyor......
  
Fındıkta Kahverengi Kokarca Paniği
Fındıkta Kahverengi Kokarca Paniği...
  
Bahçeler için fındık fidanı yetiştirilecek..
Özellikle birinci ana üretim bölgesi olarak adlandırılan Ordu’nun Ünye ilçesinin doğusunda kalan ya...
  
3 ayda 90 bin ton fındık ihraç edildi...
3 ayda 90 bin ton fındık ihraç edildi......
  
FINDIK ÜRETİCİSİNİN KAYIP YILI 2018...
Son yıllarda yüz güldürmeyen fındık fiyatında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapmaya başlamasıy...
  
TMO FINDIK ALIMINI DONDURDU
TMO FINDIK ALIMINI DONDURDU...
  
Ekim ayında bin 516 ton iç fındık ihraç edildi
Ekim ayında bin 516 ton iç fındık ihraç edildi...
  
SATILAN FINDIK GEÇEN YILIN ANCAK ÜÇTE BİRİ
SATILAN FINDIK GEÇEN YILIN ANCAK ÜÇTE BİRİ...
  
Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!
Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!...
  
TMO, Akçakoca'da fındık alımına başladı
TMO, Akçakoca'da fındık alımına başladı...
  
Serbest piyasada fındık yükselişe geçti
Serbest piyasada fındık yükselişe geçti...
  
TMO NASIL FINDIK ALACAK? İŞTE DETAYLAR...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TMO’nun Levant kalite fındığı 14 liradan, Giresun kalite fınd...Emlak8.Net