Birgül HAKAN

[email protected]Bookmark and Share

Savaşın kaybedeni daima çocuktur, Ruhi Su Anısına...


20.09.2014 - Bu Yazı 2114 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Ortadoğu kan gölüne döndü, her dakika yüzlerce insan can veriyor.

Gerekçesi ne olursa olsun meşru olmamakla birlikte savaş insanlık dışı...

Doymak bilmeyen insan paranın,çıkarın ve küresel sermayenin hırs döngüsünün cezasını çekiyor.

Irkçı ve milliyetçi cepheler ise konu azınlıklar olduğunda her zamanki gibi mesafeli,kendi ırkından,kendi milletinden, kendi inancından olmayana yardım elini uzatma erdemini göstermiyor.

Oysa konu olan İNSAN...

"İnsan"a bakıyorsunuz son derece ırkçı ve bencil,kendi kapısını çalmayan depreme,fırtınaya,felakete,zulme duyarsız,umarsız ve kayıtsız,kısacası kör,sağır,dilsiz...

Bu gün savaş mağduru olmuş,anasını  babasını tanımadan büyümüş bir üstadın ölüm yıldönümü, savaşın tahribatlarının insan yaşamında neler eksilttiğine,yarınlara ne gibi duyguları da armağan ettiğini birlikte okuyalım...

Mehmet Ruhi Su (1912 - 20 Eylül 1985), Türk halk müziği sanatçısıdır.

Savunma Bakanı Recep Peker'den öksüz yurtlarına bir başka bildiri gelir. Bu bildiride: "Okulu bitiren tüm çocuklar zorunlu olarak askeri okullara girecek" denmektedir.

Ruhi Su o günleri de şöyle anlatacaktır: "Bize bunu duyurdular. Çok üzüldüm ama yerimi Şaban'a verdiğime hiç pişman olmadım. Suphi, ben ve diğer arkadaşlarımla birlikte, İstanbul Halıcıoğlu Askeri Lisesi'ne gidecektik. Yeniden müzik öğretmen okuluna nasıl gideceğimi düşünmeye başlarken, askeri okula gitme hazırlıklarımız başladı. Doktor kontrolünden geçtik. Göz muayenesinde az görüyormuşum numarası yaptım ama sağlam olduğuma karar verdiler. O ara isimlerimizden dolayı, küçümsendiğimizin farkına varıyorduk. İsimlerimizi değiştirmeyi veya ek bir isim almayı kararlaştırdık.Ökkeş, Durmuş, Cumali, Ali Merdan gibi isimleri bırakarak 'kibar' isimlerimizle İstanbul'a Halıcıoğlu Askeri Lisesi'ne geldik. Artık ben, Mehmet Ruhi idim.

(...) İstanbul Öksüzler Yurdu öğrencileri bize yol gösterdiler. Beni kendi yurtlarındaki Ahmet Muhtar bey ile tanıştırdılar. Akşam oldu mu kantinde toplanırdık. Ağabeyler 'Hadi Ruhi çal' derlerdi. Keman çaldırırlardı. Bir akşam yine kantinde ağabeylere keman çalarken, okul komutanı içeri girdi 'Ne yapıyorsunuz? Bu ne rezalet?' dedi. Kemanı kaptığı gibi ayaklarının altına alıp, kırması bir oldu.

Birkaç gün sonra, okul komutanı beni çağırdı. Kemanın parasını vermek isteyince, kabul etmedim. Çok üzülmüştüm. Aklım fikrim Müzik Öğretmen Okulu'na nasıl gidebileceğimdeydi. Buradan ayrılmanın yollarını arıyordum. Bir gün, Ahmet Muhtar bey 'Ankara'ya gelebilir misin' diye sordu. Hiç bir şey düşünmeden gelirim, dedim. Askeri Lise'den kaçmaya karar verdim. Kimliğim müdüriyette idi. Arkadaşlarım aralarında para topladılar. İki kimliği olan bir arkadaşım da kimliğinin birini bana verdi. Yanımda sahte bir kimlikle bavulumu hazırlayıp, trene bindim. O zamanlar trenlerde çok sıkı kontrol yapılırdı. Tam Polatlı'ya yaklaşırken, polisler geldi, sorular sormaya başladılar. Nereye gidiyorsun, nerede kalacaksın? Kimliğimi aldılar ve 'yarın, merkezden gel al' dediler. İstasyonda indim. Sırtımda koskocaman bir bavul, önce Ulus, sonra Cebeci' ye yürüdüm. Nihayet Müzik Öğretmen Okulu'nun önüne geldim. Ahmet Muhtar beyi buldum. Beni görünce şaşırdı. Nasıl geldiğimi sordu. Kaçtığımı duyunca derinden bir 'eyvah' çekip, beni Askeri Liseler Müdürlüğü' ne yolladı. Sırtımdan bavulu indiremeden oraya gittim. Karşıma çıkan ilk yetkiliye durumumu anlatmaya başladım. Konuşmaya başlamamla birlikte gözümden yaşlar boşandı. Masada bir albay oturuyordu. Bir taraftan anlatıyor, bir taraftan da ağlamaya devam ediyordum. Albayın da gözlerinin dolduğunun farkına vardım. Ama cevabı şu oldu: 'Seni kabul edersem herkes askeri okuldan kaçar. Sen okuluna dön, oradan dilekçe ile başvur."

Ruhi büyük umutlarla gittiği o yolu iki inzibatla o akşam geri dönmek zorunda kaldı. Kaçtığı için hemen hapse attılar. İki gün orada kaldı, ama kaçtığına pişman olmadı. Müzik Öğretmen Okulu'na gitmenin yollarını daha kapsamlı düşünmeye başladı.

"O yıllarda, askeri okullara girme isteği çok fazlaydı. Öksüzler Yurdu'ndan gelen çocuklar da isteğe bağlı olarak Gülhane Askeri Hastanesi'nde sağlık kontrolü yaptırıyorlardı. Çürük çıkan olursa, başka okullara gönderiliyordu. Okul komutanına çıkıp, beni hastaneye sevk etmesini istedim. Herkes askeri okullarda okumayı isterken, benim müzik okuluna gitmek isteyişime şaşırıyorlardı. Muayenelerim başladı. Göz muayenesinde, bütün harfleri yanlış okudum ama doktorlar öksüzüm diye acıyıp sağlam raporu verdiler. Oradan kulak muayenesine gittim. Kulak doktoruna durumumu anlattım. İsteğimi tekrar tekrar söyledim. Beni çürük çıkarması için yalvardım. Hiç unutmuyorum 'İltihabı üzeynden dolayı mektebe devam edemez' diye rapor verdi. Çok sevindim. Arkadaşlarım ve ağabeyler Müzik Öğretmen Okulu'na dilekçe yazdılar. Hazırlanmaya başladım. Okuldan dilekçeye 'yerimiz yok, alamayız' diye cevap geldi."

Çürüğe çıktığı için Askeri Okul ile ilişkisi kesilen Mehmet Ruhi, Adana Öksüzler Yurduna geri gönderilir. Adana Lisesi parasız bir okuldur. Önce oraya girer, sonra da öğretmen okuluna geçer. Okulda teneffüslerde keman çalmaya devam eder.

O sıralarda Adana'da, bir sinemada sessiz filmler oynatılmaktadır. Bu sinemada, küçük bir de orkestra var. Filmdeki sahnelere göre, bu orkestra müzik yapıyor. Orkestradaki Avusturya'lı Ervix, Adana Öğretmen Okulunun da keman hocası. İlk klasik batı müziği parçalarını ondan öğrenir Mehmet Ruhi.

Askeri liseden, Adana Öksüzler Yurdu'na dönüp, oradan da öğretmen okuluna geçtikten sonra, aşık olduğu ebe-hemşire olarak çalışan bir hanımla evlenir. Bir oğulları olur, adını Güngör koyarlar. Müzik Öğretmen Okulu'na geçtikten sonra eşi de Ankara'ya tayin olarak, Numune Hastanesi'nde çalışmaya başlar.

Eylül ayında, Ankara Müzik Öğretmen Okulu'nun giriş sınavı yapılacaktır. Yine arkadaşları aralarında para toplarlar. "Ankara'ya gittim ve sınava girdim. Sınavda 'ne çalarsın' diye sordular, ben de 'morsolar' (parçalar) dedim. 'Bir konçerto çal' dediklerinde çok şaşırdım. Bu sözü ilk kez duyuyordum. Müzik imlası ve armoni sözlerini de ilk kez duyuyordum.

Öğretmenlerden biri, sınava hazırlanmam için Vivaldi Sol Majör keman konçertosunu verdi. Bir arkadaştan ödünç keman buldum. Bir otel odasında gece gündüz çalıştım. Sınavı başarı ile verdim. Ulvi Cemal Erkin'nin : 'Son sınıfa girerse zorlanır, bir sınıf aşağısına girmeli' teklifine, tüm öğretmenler katıldılar. "

Böylece Mehmet Ruhi, Müzik Öğretmen Okulu'na girer. Gündüzlü olarak başarılı olursa, bir sene sonra yatılı olabilme koşuluyla. O ilk yılı başarı ile bitirerek yatılı okumayı hak eder. O sene, tek hece olduğu ve kolay söylendiği için "Su" soyadını alır ve adı Mehmet Ruhi Su olur.

Müzik Öğretmen Okulu'ndan, Ankara Riyaseti Cumhur Orkestrası'na seçilerek orada çalışmaya başlar. Aynı zamanda müzik öğretmeni olarak da, İkinci Ortaokul ve Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde çalışıyordur.

Mehmet Ruhi Su, konservatuarın opera bölümü öğrenciliğini sürdürürken bir hocası keman çalışmasının ses tellerine zarar vereceğini, sesinin zayıf çıkacağını söyleyerek, bir tercih yapmasını ister. Bunun üzerine, Ruhi Su, kemanı bırakmak zorunda kalır.

Devlet Konservatuarında (1936-1942) opera sanatçısı olarak çalışmaya başlar. 1945 yılında Opera Kanunu çıkınca öğretmenliği bırakmak zorunda kalır. 1952 yılına kadar Devlet Operası'nda çeşitli operalarda oynar:Bastien Bastienne, Madam Butterfly, La Boheme, Satılmış Nişanlı,Fidelio, Maskeli Balo, Yarasa, Figaro' nun Düğünü, Rigoletto, Aşk İksiri.

En son Konsolos operasının provasındayken, gözaltına alınır ve tutuklanır. Opera yaşamı böylece noktalanır. Operada çalışmaya başladığı yıllarda ilk evliliği de anlaşmazlık nedeniyle erdi.

Opera yaşamı, 1952'de son bulunca, türkülere ağırlık verir. Çocukluğunda başladığı türkü söyleme işine Öksüzler Yurdu'nda, Öğretmen Okulu'nda, Müzik Öğretmen Okulu'nda, Askeri Lise'de, Konservatuar'da ve Opera'dayken de hep devam etmişti. Operayı çok seviyordu ama türkü söylemekten de hiçbir zaman vazgeçmemişti. Opera çalışmalarından sonra, zamanını türkü söylemekle ve derlemekle geçiriyordu. Konservatuarda türküleri dinleyen hocalarından Markovich, "Türk müziğinin bu kadar güzel olduğunun ilk defa farkına varıyorum" demişti.

1912'de Van'da doğdu. Adı Mehmet'ti; anasını babasını hiç bilmedi. Kendi anlatımıyla, "Birinci Dünya Savaşı'nın ortada bıraktığı çocuklardan biriydi". Müzik için büyük bir mücadele verdi; bu aynı zamanda onun için"siyasi" bir tavırdı.

Kendisini sevgi ve saygıyla anıyorum.

İnsanın ruhunda sağalmaz yaraları yarınlara miras bırakan savaşın kazananı  olmaz ama kaybedeni her zaman çocuktur...

.

Facebook Yorumları

Emlak8
25.7.2015
BARIS BLOKU
22.7.2015
Ölümsüzlüğe uğurluyoruz ...
21.6.2015
Her taziye zaruri midir?
18.6.2015
Süleymana da kalmayacaktı elbet ! Gözümüz aydın
05.02.2015
RANT PANİKTE !
25.01.2015
İnsanın bir değer olması
11.01.2015
Hangi Din?
24.12.2014
Cemaat mi büyük, AKP mi ?
10.12.2014
Kaybetme korkusu
16.11.2014
İnsan Var Olsun
13.11.2014
Ağaçların öfkesi sermayeyi yenecek
14.10.2014
Ne demek sokağa çıkın demek?
09.10.2014
"Başka bir dünya mümkün"nün yolu Rojova devriminden geçer
04.10.2014
KOBANİ'DE ATEŞ ALTINDA
30.09.2014
KOBANİ İZLENİMLERİ
24.09.2014
KOBANİ'YE GİDİYORUZ
20.09.2014
Savaşın kaybedeni daima çocuktur, Ruhi Su Anısına...
18.09.2014
IŞİD...
09.09.2014
İşçi ölümlerinde birinciyiz, peki ya Kürt ölümlerinde !
04.09.2014
"Selamun Aleyküm" Davutoğlu
16.08.2014
“Yeni Yaşam Çağrısı” Şımartıyor
28.07.2014
UMUT OLSUN
04.07.2014
Cumhurbaşkanı İstemiyorum...
02.07.2014
Sivas Katliamı, Madımak Katliamı
19.06.2014
"12 EYLÜL" İŞKENCE DEMEKTİ
08.06.2014
LİCE DE YAPILAN KATLİAM YOL AYRIMIDIR
31.05.2014
Ne yazık ki hala bekliyoruz !
18.05.2014
DENSİZ BAŞBAKAN MI ?
16.05.2014
ışığımız sönmesin, sen de ses ver...
14.05.2014
ONLARDA HAİN BİZDE MİLLİ İRADE
11.05.2014
KARANLIKTAN BESLENEN YARASALAR
04.05.2014
Türkiye ve Basın Özgürlüğü
28.04.2014
Nükleer Enerji Sinop'a ölüm getirecek...
23.04.2014
Yıl 2014 23 Nisan
08.04.2014
DEDİK,GÖRDÜK, YÜRÜYECEĞİZ...
04.04.2014
Türkiye “Yerinden ve özyönetim şansını beş yıllığına erteledi.”!
12.03.2014
KİM SUÇLU?
07.02.2014
Faşizm neydi?
30.01.2014
TEK ALTERNATİF NEDEN HDP
07.01.2014
Hırsız mı,Hırsızlık mı?
30.12.2013
PKK ve Empati
29.12.2013
İSTİKRAR VE HUKUK
18.12.2013
Babalar ve Oğullar…Yıl 2003
12.12.2013
Mandela …
28.11.2013
Biri KAMER! miş, biri YILDIZ ! mış...
26.11.2013
Emniyet ALEVİLER'den ne istiyor?
15.11.2013
Berkin İçin
13.11.2013
Bir gavat başka bir gavat'ın ayağına basmaz
04.11.2013
KUANTUMU ÇÖZEN PARTİ !
02.11.2013
Meclisin hakkı temsil edildi
30.10.2013
“evet”-“hayır” konuş ki seni görebileyim !
29.10.2013
Umuda yolculuk
20.10.2013
Bayramdan kalan izler
15.10.2013
Bana göre HAYAT
07.10.2013
Oğlum Azmi sen Vali olabilirsin
01.10.2013
Ne kaa Demokrasi, O kaa Paket
19.09.2013
İNSAN YERİNE KOYDUK, ADAM YERİNE KOYDUK!
11.09.2013
KİLİSE, CAMİ, SİNEGOG, CEM EVİ…
03.09.2013
TEŞEKKÜR…
29.08.2013
ÇOCUK GELİN İSTER MİSİNİZ !
17.08.2013
Gezi Parkı Tutsaklarına Özgürlük
13.08.2013
Hepimize geçmiş olsun !
03.08.2013
ROJOVA, ROBOSKİ VE VİCDAN
31.07.2013
‘Bu devlete verecek bir kuruşum yok!’
28.07.2013
Mısır'da demokrasi kazanacak!
26.07.2013
#‎direnhamile
24.07.2013
Kürt doğmak ne zor şey be anne...
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive