Cumhurbaşkanlığının süresiyle ilgili bir sorun var mı? Bazılarına göre var. Kimi,“Meclis’ten yeni bir yasa çıkmazsa Abdullah Gül’ün süresi yedi yıl olarak kesinleşir” diyor, kimi ise “Cumhurbaşkanlığı için anayasada değişiklik yapıldı; buna göre süre iki kez tekrarlanabilecek beş yıla indirildi” görüşünde...

Tartışmaya en son CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Dediği şu CHP liderinin:“Cumhurbaşkanının süresi yedi yıl değil, beş yıldır. Çünkü aynı anayasa değişikliği ile milletvekili süresini dört yıla çektik ve tartışmaya dahi gerek görmeden dört yıl sonunda seçime gittik.”

Acaba?

Yaşanan kafa karışıklığının sebebi, 27 Nisan (2007) ‘e-muhtırası’ ardından meydana gelen gelişmeler: Anayasa Mahkemesi 367 kararını verince, muhalefet partilerinin Meclis’i boykotu yüzünden iktidar partisinin bulduğu çare, erken seçime gitmekti. 22 Temmuz (2007) seçiminden yüzde 47’ye varan oyla daha da güçlenerek çıkan Ak Parti, MHP’nin inadından vazgeçip Meclis’e girmesiyle, adayını cumhurbaşkanı seçtirmeyi başardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 tarihinde, o sırada yürürlükte olan anayasaya göre, Meclis tarafından, yedi yıllığına seçilmiş oldu.

Ak Parti, kuruluş beyannamesinde de yer alan cumhurbaşkanını halka seçtirme vaadini, süreçte karşılaşılan güçlükleri bertaraf edeceği inancıyla, seçimden hemen sonra hayata geçirdi. 21 Ekim 2007 referandumunda onaylanan anayasa değişikliğiyle, cumhurbaşkanı beş yıllık iki dönem için ve halk tarafından seçilir hale getirildi. Aynı değişiklik paketiyle, eskiden beş yılda bir yapılması öngörülmüş genel seçimin süresi de dört yılla sınırlandırıldı.

Kılıçdaroğlu’nun “Seçimi dört yıl sonra yaptığımıza göre, cumhurbaşkanının süresi de görevde beş yılını doldurduğunda biter” demesinin sebebi bu...

Ancak genel seçimin süresiyle cumhurbaşkanlığı süresi arasında paralellik kurmanın hiçbir hukuki temeli ve yasal mantığı yok. Anayasa değişikliğiyle, evet, ilk genel seçimin dört yıl sonra yapılması kararlaştırılmıştı; değişikliğin gereği ilk seçimde yapıldı. Aynı değişiklik sonraki ilk cumhurbaşkanının halk tarafından beş yıllığına seçilmesini öngörüyor; halk tarafından seçilecek ilk cumhurbaşkanının görev süresi hiç kuşkusuz beş yıl olacaktır.

Halk tarafından seçilecek bir sonraki cumhurbaşkanı için öngörülmüş bir kural, nasıl olur da Meclis tarafından seçilmiş görevdeki cumhurbaşkanına uygulanabilir? Elbette uygulanamaz.

Meclis görevdeki cumhurbaşkanını yedi yıl için seçti; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevde yedi yılını tamamlayınca, yani 28 Ağustos 2014’te, makamından ayrılacaktır.

Nitekim, Fransa da, Elysee Sarayı’nda Jacques Chirac otururken, cumhurbaşkanının görev süresini yedi yıldan beşe indirdi, ama değişikliğiChirac’tan sonraki ilk cumhurbaşkanı için uyguladı. Doğrusu da budur.

Türkiye global ekonomik krizi uzağında tutmaya, kapı komşusunda akan kanı durdurmaya, güvenliğini tehdit eden terörle başetmeye uğraşırken, herkesin bu hayati konulardaki görüşlerini merak ettiği anamuhalefet partisi liderinin gündeme taşıyacağı konu bu mu olmalıydı?

  • Abone ol