Üniversiteden Doğaya Dönüş Programı

10.12.2018 - Bu Yazı 1161 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Üniversiteden Doğaya Dönüş Programı

 Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Doğaya Dönüş Atölyesi” etkinliğinin ilk gününde, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda açılışı yapılan programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü  Prof. Dr. Funda SivrikayaŞerifoglu, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, davetli konuklar, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş; etkinliğin Düzce Üniversitesi’nin ihtisaslaşma süreci kapsamında düzenlendiğini belirterek, Üniversitenin davetini geri çevirmediği için Dr. Yavuz Dizdar’a teşekkür etti. Programımın 2 gün süresince davam edeceğini ve söyleşiden sonra açılan atölyelerde katılımcıların, Düzce Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar ve doğal ürünler hakkında bilgilendirileceğini ifade etti. Etkinliğin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ta kullanılacak tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtılması amaçlı düzenlendiğini açıklayan Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, herkes için yararlı bir program olması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Programda kısa bir konuşma gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Ünivresitenin çevre ve sağlık alanında yaptığı ihtisaslaşma çalışmalarının anlatılacağı yararlı bir program olduğunu belirterek, tıbbı ve aromatik bitkilerin, doğadan gelenlerin işlenişinin ve kullanımını katılımcılara uygulamalı olarak anlatılacağını ifade etti. Dr. Yavuz Dizdar’ı Üniversitede ağırlamaktan ve söyleşisine katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Prof. Dr. Çakar, programda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar’ın söyleşisine geçildi. Düzce’de ve Düzce Üniversitesi’nde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Dr. Yavuz Dizdar, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için doğal ürünlere yönelinmesi gerektiğinin altını çizdi. Eski dönemde yaşayan insanların günümüzdeki insanlara göre daha bilgili olduğunu ve yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Dizdar, günümüzde de artık eskiye dönüşlerin başladığını vurguladı.

GDO’lu ürünlerin zararlarına da değinen misafir konuşmacı; doğada var olanın en iyisi olduğunu, ona hiçbir şekilde müdahale edilmeden tüketilmesi gerektiğini vurgulayarak, sadece GDO’lu yiyeceklerin değil, tarımda kullanılan zirai ilaçların da doğaya ve insan sağlığına oldukça fazla zarar verdiğinin altını çizdi. Günümüzde gıda ürünlerinde çok fazla katkı olduğunu söyleyen misafir konuşmacı, tüketilen en temel besinlerden bir tanesi olan yoğurdun bile bozulmadan senelerce durabildiğini katılımcılarla paylaştı.

Konuşmasında medyanın da insanları yönlendirdiğine değinen Dizdar, “Medyada yer alan reklamlarda tavuk oynuyor; ama marketlerde bize yolunmuş kuş satılıyor.  Doğada olan ürünleri ambalajlayarak bize ürünü değil ambalajını satıyorlar.” şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
GERİ DÖNÜŞÜM ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ
GERİ DÖNÜŞÜM ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ...
  
Yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldı
Yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldı...
  
KAR ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ
KAR ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ...
  
Üniversiteden Doğaya Dönüş Programı
Üniversiteden Doğaya Dönüş Programı...
  
E-Dönüşüm Konferansı Düzenlendi
E-Dönüşüm Konferansı Düzenlendi...
  
Seçilemeyen oda başkan ve üyelerine geri dönüş yolu
Seçilemeyen oda başkan ve üyelerine geri dönüş yolu...
  
İMAR BARIŞI TALANA DÖNÜŞTÜ
İMAR BARIŞI TALANA DÖNÜŞTÜ...
  
Yığılca’yı dönüştüren Başkan
Yığılca’yı dönüştüren Başkan...
  
DÖNÜŞ YOĞUNLUĞU
Kurban Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren vatandaşların eve dönüş yolculuğu nedeniyle Anadolu...
  
Tatilciler dönüş yolunda
Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı ve Düzce kesiminde akıcı yoğunluk görülüyor....
  
ÜNİVERSİTEDEN BİR BAŞARI DAHA
Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinden Proje Başarısı...
  
...
  
Tedavi edilen atmaca doğaya salındı
Bolu’da, kargaların saldırısı sonucu yaralanan atmaca, tedavi edildikten sonra tekrar doğaya salındı...
  
Kentsel Dönüşüme Hız Veriliyor
kçakoca Yalı Mahallesi balıkçı barınağı üstündeki alanda yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi’ne y...
  
Okan Yanmaz Umre Dönüşü Petrol işine Girdi
2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Akçakoca Belediye Başkanlığı yarışının ...
  
Bakan Özhaseki: 15 milyon ihtilaflı yapıya imar barışı geliyor; elde edilen gelir kentsel dönüşümde kullanılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’deki 26 milyona yakın binanın yüzde 60’ının dev...Emlak8.Net