Söz sırası millette

24.6.2018 - Bu Yazı 518 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Söz sırası millette

Türkiye, cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugün sandıkta başında. Yurt içinde 56 milyon 322 bin seçmen 180 bin 65 sandıkta 08.00-17.00 saatleri arasında oyunu kullanacak. Seçmen kütüğü yurtdışında olanlar sandıklar kapanana kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Sabah başlayan yasaklar saat 21.00’e kadar kaldırılacak.

Türkiye, cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugün yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak. Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy verebilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK’nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

İKİ PUSULA TEK ZARFTA: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy kabinine girilmesi yasak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak. Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. Yatağa bağımlı hastalar için seyyar sandık uygulaması bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek. Bu kapsamda, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olduğunu beyan eden seçmenlerin ayağına sandık götürülecek. Yatağa bağımlılık kriteri aranan uygulama kapsamında, 17 bin 258 seçmen bin 303 sandıkta oy kullanacak.

YURT DIŞI OYLARI: Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmenin, yurt dışındaki  60 ülke ve 123 temsilcilikte 7 Haziran’da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran’da sona ermişti. Yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında toplam 1 milyon 486 bin 532 seçmen oyunu kullandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemleri yarına kadar sürecek. Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan oylar, seçim günü tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.    

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI: Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarışacak. AK Parti ve MHP’nin kurduğu ‘Cumhur İttifakı’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, CHP Muharrem İnce’yi, HDP ise Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi. Seçmenlerin imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmak üzere başvuran ve gerekli 100 bin imzayı toplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarışacak.

SEÇİM İTTİFAKLARI: Seçmenler, bu seçimde 550 yerine 600 milletvekili için oy kullanacak. Seçime AK Parti, CHP, HDP, HÜDAPAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katılacak. BBP’nin adayları AK Parti, DP’nin adayları ise İYİ Parti listelerinden seçime girecek. Siyasi partilerin ittifak yaparak seçime katılmasına olanak tanıyan yeni yasa değişikliği sayesinde ittifaklar da kuruldu. AK Parti ve MHP ‘Cumhur İttifakı’, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ise ‘Millet İttifakı’ adı altına oy pusulasında yer alacak.

MÜŞAHİTLER PARTİ İŞARETİ TAŞIMAYACAK

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde kullanmalarını sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak şekilde olacak. Sandık alanına sandık kurulu başkan ve üyeleriyle seçmen dışında hiç kimse giremeyecek. Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), partisinin işaretini taşımayacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri, göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde yemin ederek, sandığın boş olduğunu kontrol edecek. Sandık kurulu başkanını çağırmadan resmi görevli veya silahlı hiç kimse sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

İLK HABER VE SONUÇLAR SAAT 18.00'DAN SONRA

Seçim günü yani bügün saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Çay bahçeleri de kapalı olacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. YSK’nın tebliği sonrası radyo ve televizyonlar haber yayınlayabilecek.

İSTANBUL'DA GÜVENLİKTEN 38 BİN POLİS SORUMLU

Türkiye genelinde bugün yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri nedeniyle güvenlik tedbirleri kapsamında İstanbul’da 38 bin 480 polis görev alacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 24 Haziran seçimleri çerçevesinde kentte geniş güvenlik önlemleri aldı. Kentte, 3 seçim bölgesinde bin 670 okul ve 28 bin 357 sandıkta yapılacak seçimlerde güvenliği sağlamak için 38 bin 480 emniyet personeli görevlendirildi. Ayrıca personele, 4 polis helikopteri, 8 deniz botu, 85 Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve 90 zırhlı araç, 137 gözaltı aracı ile 3 drone ekibi destek verecek. 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Özlü’den Derneğe Kıbrıs Gezisi ve Yer Sözü
Özlü’den Derneğe Kıbrıs Gezisi ve Yer Sözü...
  
BAŞKAN AY SÖZÜNÜ TUTTU
BAŞKAN AY SÖZÜNÜ TUTTU...
  
Dolar ile kira sözleşmesi yapanlar belirlendi
Dolar ile kira sözleşmesi yapanlar belirlendi...
  
Sözleşmeler fesih ediliyor
SEPAŞ, indirimli hizmet verdiği tüketicilerin sözleşmelerini döviz piyasasındaki dalgalanma sebebiy...
  
Erdoğan bir ön çalışma yaptırdı, AK Parti'de değişim sırası belediye başkanlarında
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere ilişkin olarak Cumhurbaşkan...
  
Sözleşmeli öğretmen atamaları açıklandı!
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin öğretmen ataması bilgisaya...
  
Söz sırası millette
Türkiye, cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere bugü...
  
...
  
BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN ÖZLÜ'YE ÖVGÜ DOLU SÖZLER...
Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji BAknaı FAruk Özlü’yü mitingi sırasında yere göğ...
  
Abdulkadir Selvi: Yarına dikkat, seçimlerin iptali söz konusu olabilir
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AYM'nin, CHP'nin seçim yasasıyla ilgili...
  
Başkan Ay iki köprü için söz aldı
Bir dizi açılış ve temel atma töreni için Düzce’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Düz...
  
Adalet Bakanlığı, 15 bin sözleşmeli personel alacak
Adalet Bakanlığı, 15 bin sözleşmeli personel alacak...
  
KYK Düzce'de sözleşmeli personel alacak
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), psikolog, diyetisyen, şoför, büro ve yurt yönetim per...
  
Altunçay Göleti Sözleşmesi İmzalandı
Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Altunçay sulama göleti için yüklenicisi firma ile sözleş...
  
YIĞILCA BELEDİYESİ'NDE SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
Yığılca Belediyesi ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEMBİRSEN) arasın...
  
BAŞKAN'DAN İŞ SÖZÜ
8 Mart Dünya Kadınlar gününün en anlamlı hediyesi Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’dan geldi....