ÇAMAŞIR MAKİNASINI KODLADILAR

16.7.2018 - Bu Yazı 397 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

ÇAMAŞIR MAKİNASINI KODLADILAR

 Lise öğrencileri kodlama eğitiminde çamaşır makinesi programı yazdı

 Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilim Sanat Merkezi öğrencileri, kodlama eğitiminde çamaşır makinesi programı yazdı.

Geçtiğimiz yıl Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Düzce Kodluyor” projesi ile öğrenciler teknoloji ile iç içe yaşamı öğreniyor. Proje kapsamında Düzce Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde 3 atölyeden oluşan Kodlama Merkezi'nde öğrenci ve öğretmenler, kodlama ve yazılım konusunda dehalarını kullanarak yeteneklerini icraata döküyorlar. Yapılan çalışmalar arasında çamaşır makinesi kodları da yer alıyor. Öğrenciler, yazdıkları kodları karton ve su bidonu ile yaptıkları çamaşır makinesi prototipine monte ettiler. Yıkma, sıkma, durulama gibi çamaşır makinelerinde bulunan standart programları kodlayan öğrencilere verilen eğitim, gelecekte daha teknolojik ürün kodlarının zeminini de hazırlıyor.

Kodlarını yazarak çamaşır makinesi yapan öğrencilerden 11. sınıf öğrencisi İclal Sönmez, 3 haftadır çamaşır makinesi kodu yazdıklarını dile getirdi. Sönmez, “Biz yazın kodlama sınıfına gelerek burada kod yazmayı öğrendik. Bu kodları kullandığımız cihazlara adapte etmeyi öğrendik. Son olarakta çamaşır makinesi kodlarını yazarak çamaşır makinesi programı yazdık. Bunu makineye adapte ettik. Kod yazmak çok zevkli. Herkese tavsiye ederim” dedi.

Öğrencilerden Ömer Özdoğan ise, “Kod yazmayı öğrendikten sonra ilk olarak bu projeye başladık. Kodlayarak çamaşır makinesini programladık. İlerleyen zamanlarda bluetooth ile kontrol, internet üzerinden kontrol gibi birçok özelliği de bu programlara ilave edeceğiz” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Düzce Kodluyor” projesi ile ortaokul 5. sınıftan başlayarak öğrencilere kodlama eğitimi verilmesi, bu eğitimlerin lise düzeyinde geliştirilerek devam ettirilmesi, üniversitelerle işbirliği, uzun vadede yerli yazılımların çoğaltılması ve ülkemizin yazılım konusunda dışa bağımlılıktan kurtulması amaçlanıyor.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
ÇAMAŞIR MAKİNASINI KODLADILAR
Lise öğrencileri kodlama eğitiminde çamaşır makinesi programı yazdı...
  
...
  
...
  
Yün çamaşırlara hucüm
Havaların soğumasıyla birlikte yün iç çamaşırı satışları arttı....
  
...
  
...
  
Palmiyeler çamaşır askısı oldu
Akçakoca'da yaz tatilini geçiren vatandaşların palmiye ağaçları üzerinde çamaşır kurutmaları hayre...
  
Çamaşır suyu içen çocuk hastanelik oldu
Ağa Mahallesi’nde meydana gelen olayda annesi ile komşu ziyaretine giden küçük çocuk yaramazlık yapm...
  
...
  
...
  
2023 manifestosu denilen konuşma: Erdoğan, buzdolabı-çamaşır makinası sayıları
Erdoğan'ın AK Parti kongresinde coşkuyu azaltan sözleri...
  
Kirli çamaşırlar ortalığa saçılıyor,üniversite yönetimi susmayı tercih ediyor
Düzce Üniversitesi ile ilgili çarpıcı iddialar bir biri peşi sıra yaygın medya ve internet sitelerin...
  
...Emlak8.Net