Genç Beyinler Harikalar Yaratıyor

26.05.2019 - Bu Yazı 263 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Genç Beyinler Harikalar Yaratıyor

 Düzce’de ortaokul öğrencisi Zeynep Uçar alkollü sürücülerin neden olduğu kazalardan esinlenerek Alkol Sensörlü Araç, 7. Sınıf öğrencisi İrem Ölmez ise torunlarına bakan anneanne ve babaannelerden esinlenerek bebek ağlayınca sallanan Akıllı Beşik projesini yaptı.

 Fatih Ortaokulu öğrencileri Zeynep Uçar ve İrem Ölmez Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dilek Yılmaz koordinatörlüğünde başarılı iki projeyi hayata geçirdiler. Kodlama tekniği ile hazırlanan iki proje gelecekte Düzce’nin genç beyinlerinin insanlığa yararlı işlere imza atacaklarını ortaya koydu.

 Amacı alkollü sürücü kazalarının önüne geçmek

 Fatih Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Zeynep Uçar, sıklıkla televizyonda alkollü araç sürücülerinin neden olduğu kazalara şahit olduğunu ve bu durumun kendisini bu projeyi hazırlamaya ittiğini kaydederek “Alkollü sürücülerin neden olduğu kazalardan esinlenerek böyle bir proje ürettim. Amacım polislerinde yükünü hafifletmek” dedi.

 Sensöre üflemeden kontak açılmıyor

 Projenin işleyişi ile ilgili bilgi veren Uçar, “Arabamızı kullanmak istediğimizde kontağımızın açılması için direksiyonun ortasında bulunan alkol sensörüne üflememiz gerekiyor. Eğer alkollü değilsek kontak açılıyor. Alkollüysek uyarı ışığımız yanmaya ve sinyal ötmeye başlıyor. Kontağımızda açılmıyor” diye konuştu.

 Anneannesinden esinlenmiş

7. Sınıf öğrencisi İrem Ölmez ise küçük kuzenlerine ananesinin baktığını ve onun işini hafifletmek için böyle bir projeyi hayata geçirmek istediğini dile getirdi. Projenin çalışma sistemini de anlatan Ölmez “Projem şöyle çalışıyor; beşiğin yayındaki ses sensörü bebek ağladığında bunu algılıyor ve motoru çalıştırıyor. Böylece beşik sallanmaya başlıyor” şeklinde açıklama yaptı.

“İnsanlığa yararlı olmaları için teşvik ediyoruz”

 Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dilek Yılmaz çocukları insanlığa yararlı projeler üretmeleri için teşvik ettiklerinin altını çizerek “Biz çocuklarımıza dersimiz esnasında insanlığa yararlı ne tür projeler üretilebileceğini soruyoruz. Böylece çocuklarımız çevrelerinde yaşanan sorunları tespit ediyor ve bunlara çözüm üretme yoluna gidiyor. Zeynep, televizyonda alkollü araç sürücülerinin neden olduğu kazaları görmüş ve bana böyle bir öneri ile geldi. Böyle insanlığa yararlı bir proje üretmek istemesi beni çok mutlu etti. Fikir alışverişi yaptık. Daha sonra tasarımını gerçekleştirdik. İrem’de projesini bana anlattığında çok faydalı olabileceğini düşündüm” dedi.

 Kodlama çalışmalarının öğrencilerin özgüven duygusunu arttırdığına işaret eden Yılmaz “Çocuklar üretmenin hazzını yaşıyorlar. Buda bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Akit yazarı: Genç seçmen yalan haber furyası, algı operasyonu ile yönlendiriliyor
Akit yazarı: Genç seçmen yalan haber furyası, algı operasyonu ile yönlendiriliyor...
  
GENÇ ÖĞRETMENE SON VEDA...
​Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi Şehit Sabri Altınbaş Mes...
  
Genç Beyinler Harikalar Yaratıyor
Genç Beyinler Harikalar Yaratıyor...
  
Gençler Boş Durmuyor
Gençler Boş Durmuyor...
  
Genç Yaşta Canına Kıydı
Genç Yaşta Canına Kıydı...
  
Özel çocuklar ve gençler gönüllerince eğlendi
Özel çocuklar ve gençler gönüllerince eğlendi...
  
16 YAŞINDAKİ GENÇTEN HABER ALINAMIYOR
16 YAŞINDAKİ GENÇTEN HABER ALINAMIYOR...
  
GENÇLERDEN BIYIK'A COŞKULU KARŞILAMA
GENÇLERDEN BIYIK'A COŞKULU KARŞILAMA...
  
Gençler ‘Geleceğe’ sahip çıktı
Gençler ‘Geleceğe’ sahip çıktı...
  
Özlü, Gençlerle Bir Arada
Özlü, Gençlerle Bir Arada...
  
Gençler, Özlü'yü tulum ve meşale ile karşıladı
Gençler, Özlü'yü tulum ve meşale ile karşıladı...
  
Hem Genç, Hem Tecrübeli
Hem Genç, Hem Tecrübeli...
  
Düzce'de 30 Genç Kamu Kurumlarında
Düzce'de 30 Genç Kamu Kurumlarında...
  
GENÇ KIZLAR VOLEYBOL SONA ERDİ
GENÇ KIZLAR VOLEYBOL SONA ERDİ...
  
Engelli genç kızın düğün hayali gerçek oldu
Engelli genç kızın düğün hayali gerçek oldu...
  
Genç avukatlar ruhsatlarını aldı
Genç avukatlar ruhsatlarını aldı...EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive