FINDIK FİYATLARI YENİDEN TIRMANIYOR

16.09.2019 - Bu Yazı 1553 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

FINDIK FİYATLARI YENİDEN TIRMANIYOR

 Geçtiğimiz hafta fındık fiyatlarında yaşanan sert düşüş ile fiyatlar, 13 liraya kadar gerilemişti. Bu durum üreticileri karamsar bir bekleyiş içine sokarken, hafta içi yeniden yükselişe geçen fiyatlar 15 liraya yaklaştı.

Fındıklar toplanıp kurutulduktan sonra çuvallanıp satışa hazır hale getirildi ancak fiyatlar bir türlü istenilen seviyeye ulaşamadı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin levant kalite fındığı 16,50 liradan alırken, 50 randıman üzeri fiyatlar ise 17 lirayı geçiyor.

TMO’da uygulanan kota ve yoğunluk nedeniyle birçok üretici fındığını tüccara götürmek zorunda kaldı. Ancak serbest piyasada sezona 16 liradan başlayan fiyatlar daha sonra düşmeye başlamış ve geçtiğimiz hafta 13 liraya kadar geriledi. Bu durum üreticileri, karamsar bir bekleyiş içerisine soktu.

Ancak bu hafta fındık fiyatları yeniden yükselmeye başladı. Haftaya 14 liradan başlayan fiyatlar, bir çok ilde haftayı 14 lira 50 ile 75 kuruştan kapattı. Bunda TMO’nun yeni alım yerleri açması ve Tarım Kredi Kooperatifi ile Fiskobirlik’in de TMO adına fındık alacak olması da önemli bir etken oldu.

FERRERO, PAZARTESİ MÜDAHALE EDECEK

TMO ve Fiskobirlik’in de  alıma başlamasıyla birlikte serbest piyasada toparlanarak 15 lira bandına yükselen fiyatın önüne geçmek ya da en azından 15 liranın altında tutmak isteyen Ferrero, pazartesi gününden itibaren piyasaya müdahale edeceği ve fiyatı stabil tutmak için manavlarına baskı yapacağı ise gelen son dakika bilgileri arasında.

ÜRETİCİ FINDIĞI ELİNDE TUTSUN

Öte yandan fındıkların çok kaliteli ve randımanının yüksek olduğunu söyleyen tüccarlar, kısa vadede fiyatların 16 liraya çıkmasını beklediklerini ifade ediyorlar. Fındık fiyatının zamanla 20 lirayı bulmasını beklediklerini söyleyen tüccarlar, bunda arz talep dengesinin belirleyici olacağını söylerken, üreticileri, ihtiyaçları kadar fındığı pazara indirmelerini de tavsiye ettiler.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive