Arıcılığı Geliştirmek İçin Toplandılar

15.02.2020 - Bu Yazı 424 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Arıcılığı Geliştirmek İçin Toplandılar

 Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından "Arı Hastalıkları ve Zararları ile Mücadele" eğitimi gerçekleşti. Eğitim programında Düzce'nin arıcılığı masaya yatıralarak, Arı Hastalıkları ile mücadele konusunda önemli bilgiler arıcılık ile ilgilenen vatandaşlara ve birlik üyelerine aktarıldı.

 Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı öncüalüğünde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Düzce Valiliği Konferans Salonunda "Arı Hastalıkları ve Zararları ile Mücadele" eğitimi gerçekleşti. Toplantıya Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi, Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği, Gölyaka Bal Üreticileri Birliği yetkilileri ile Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri, çok sayıda vatandaş ve arıcı katıldı.

 

İlimiz bitki çeşitliliği, iklimi ve coğrafi yapısı ile arıcılık için avantajlı ve önemli bir konumda bulunduğundan, arıcılığın Düzce'de yan faaliyetten ziyade, ana faaliyet olarak yapılması önem arz ediyor.  Düzce'de 711 adet arı işletmesi, 3 adet ana arı üretim yapan işletme, 60.000 adet arı kolonisi ile yılda 550 ton bal üretimi gerçekleştiriliyor. Düzce Valiliği Koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi ve Arı Yetiştiricileri Birliği ile birlikte Yığılca arısının tescili ve ıslahına yönelik çalışmalar devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılarımıza damızlık ana arı, arılı kovan, alet ekipman ve güneş enerji sistemleri için desteklemeler  veriliyor.

Toplantıda arıcılıkta maksimum verimi saylayabilmek için arı sağlığının çok önemli olduğuna vurgu yapılarak, arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele konusunda Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünde görevli uzmanlar tarafından bal arılarında varroa akarının biyolojisi, yaşam döngüsü ve zararları, varroa zararlısına karşı etkin mücadele yöntemleri ve arıcılıkta kullanılan ilaçlar ve bunların kalıntı şekilleri üzerine bilgiler verildi.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive