Karantina ihlaline bileklik uygulaması

20.11.2020 - Bu Yazı 270 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Karantina ihlaline bileklik uygulaması

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinada bulunan hastaların takibini kolaylaştırmak amacıyla 'elektronik bileklik' uygulamasına geçildi. Uygulama için pilot il Kırıkkale seçildi.

 Küresel salgın koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yeni kararlardan biri olan 'elektronik bileklik' uygulaması pilot il seçilen Kırıkkale’de devreye girdi. Elektronik bilekliği çıkaranlara 3 bin 150 lira ceza kesilecek.

ELEKTRONİK KELEPÇE DEVREDE

Artışı durdurulamayan koronavirüs vakaları için yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Elektronik bileklik de bu önlemlerden biri oldu.

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu korınavirüs salgını için alınan yeni tedbirleri açıkladı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararda, kişilerin Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nca Kırıkkale'de, 'pilot il uygulaması' çerçevesinde, elektronik imkanlarda dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanmasına karar verildi.

Açıklamada, evde izolasyona tabi tutulan Kovid-19 tanılı ya da temaslısı bazlı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerinin ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edildiği bildirildi.

Tedavi ve takip süreci evlerinde devam eden Kovid-19 pozitif hastaları ve temaslılarına İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri ya da Valilik denetim ekipleri tarafından elektronik bileklik takılacak, Kovid-19 pozitif vatandaşların ve temaslılarının izolasyon süreci bitene kadar bu hasta bilekliklerini çıkarmamalarına, yapılan denetimlerde bilekliğini çıkarmış olan vatandaşların izolasyon kurallarını ihlal ettikleri için İl Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282’nci maddesi gereğince 3 bin 150 lira para cezası uygulanacak.

Bilekliği yanlışlıkla kopan ya da yırtılan vatandaşların cezai müeyyide ile karşılaşmamak adına durumu derhal filyasyon ya da denetim ekiplerine bildirmesine, takılan elektronik bilekliğin çalışmaz hale getirilmesi durumunda TCK’nın 152. maddesi gereğince kamu malına zarardan işlem yapılacağının bildirilmesi ve kişilere bilgilendirme yapılacak.

Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Vaka sayılarının artmasıyla birlikte evde tedavi gören korona hastalarının bu uygulama ile birlikte karantina kurallarına daha çok uyması bekleniyor.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive