Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine


08.04.2013 - Bu Yazı 4445 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Bağımsız internet gazetesi T24, kutuplaşan Türkiye'de her kesimin güvenebileceği bir habercilik yapma iddiasıyla yola çıktı. Gazeteciler için hiçbir görüşün gazetecilikten değerli olamayacağı inancıyla yayın yaparken, her kesim içinden tepki alacağımızı da biliyorduk, takdir göreceğimizi de.

Öyle de oldu. Misal, Mustafa Balbay tutuklandığında "gazetecilik yaptığı için mi tutuklandı, gazetecilik dışında bazı iddialara muhatap olduğu için mi" tartışması başladı. Bu tartışma yapılırken, Balbay'ın tutuklanmasına gerekçe gösterilen notları ortada yoktu. T24 ekibi, savcılığın temel dayanak olarak gösterdiği bu notlara ulaşıp yayımladı. Birkaç gün sonra açıklanacak iddianamede tam metin olarak yer alan bu notların yayınında hiçbir yoruma yer verilmedi, taraflara çağrı yapılarak yayının cevap hakkına açık olduğu duyuruldu. Balbay'ın notları yayımlandıktan sonra, Ergenekon davası sürecini destekleyenlerden takdir, sürece karşı çıkanlardan tepki gördük.

Yaklaşık bir yıl sonra, İsmailağa cemaati soruşturmasını yürüten Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner tutuklandı. Cihaner'in tutuklanmasından sonra da benzer bir tartışma yaşandı; Başsavcı işini yaptığı için mi tutuklanmıştı, yoksa “Ergenekon terör örgütü üyesi” olduğu için mi?

Tartışmayı açıklığa kavuşturacak olan, tutuklu başsavcının tuhaf bir süreçte elinden alınana kadar yürüttüğü cemaat soruşturması için hazırladığı dosyaya ulaşmaktı. T24 bunu yaptı, Cihaner'in tamamı mahkeme kararına dayanarak yaptırdığı telefon dinlemeleri, istismara uğrayan bazı çocuklar ile özel hayat ayrıntıları ayıklanarak ve bu durum okurlara editoryal bir notla duyurularak aynen yayımlandı. Mahkeme kararıyla yapılan dinlemelere takılan Yeni Şafak gazetesinin sahibi Ahmet Albayrak'a da, cevap hakkını kullanması amacıyla defalarca not bıraktık, ancak olumlu bir cevap alamadık.

Cihaner tutukluyken avukatlarından bile telefonlarımıza cevap alamadan yayımladığımız o dosya üzerine T24’e tepki gösterenlerin adresi değişmişti. Bu kez Ergenekon davası sürecinin hükümetin muhaliflere gözdağı olduğunu öne sürenlerden destek, süreci Türkiye'nin demokrasi mücadelesiyle özdeş görenlerden ise tepki görmüştük. Bu tabloya paralel olarak, Balbay'ın notları medyanın Ergenekon sürecini destekleyen kesiminde, Cihaner'in dosyası ise medyanın Ergenekon sürecine karşı çıkan kesiminde bizim yayınlarımız kaynak gösterilerek yayımlandı.

 

Erzincan tutanaklarını ‘Ergenekoncular’ yayımlamadı

 

Bu hatırlatmayı şunun için yaptım. Geçen çarşamba günü TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan ve "Böcek Komisyonu" olarak anılan alt komisyonda Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi de dinlendi. Selvi; muhalefete ilişkin yazılarında alabildiğine sert olan kalemi AKP söz konusu olduğunda yumuşayan, muhalefetten esirgediği özeni iktidarı destekleyen yazıların her satırına yansıtan bir meslektaşım. Bu parantezi, tepki faslından değil, aksine Selvi'yi önemli haberler veren, yazılarından yararlandığım bir meslektaş olarak gördüğüm için açtım. Parantezin diğer nedeni; gazetecilikte "Ankara Temsilciliği"nin, köşe yazarlığının her türlü üsluba açık serbestisi içinde değil, haberciliğin gerektirdiği özen ve dikkat makamında olması gereken önemli bir görev olması.

Evet, Abdülkadir Selvi, Yeni Şafak'ın haberine göre, böcek komisyonunda, daha sonra Cihaner'in elinden alınan cemaat soruşturmasındaki telefon izlemeleri kapsamında yasadışı dinleme yapıldığını da iddia ediyor ve tapelerin Aydınlık gazetesi ile T24'te yayımlanmasını sorguluyor.

Komisyondan yansıyan haberlere göre, AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da, dinleme tapeleri için "Neden Doğu Perinçek'in gazetesinde yayımlanıyor. Neden Ergenekon'cuların gazetesinde yayımlanıyor" diyor.

Yeni Şafak'ın haberinde, "Cihaner'in yasadışı bir şekilde Başbakan'ı dinlettiğini itiraf ettiği" de öne sürülüyor.

Cihaner, Yeni Şafak'ın komisyondaki açıklamaları çarpıttığını belirterek bir cevap verdi. Ancak T24 açısından cevap verilmesi gereken birkaç nokta var.

Birincisi; elimize geçer geçmez yayımlamadığımız, T24 ekibi olarak hiç uyumaksızın inceleyip, küçüklerin ve özel hayatların zarar görmesini önlemek amacıyla ayıklama yaptığımız telefon dinlemelerinin tamamında "Erzincan Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı" bulunuyordu.

İkincisi; Erzincan Başsavcılığı'ndaki makam odasına baskın yapılarak gözaltına alınan Cihaner'in Kasım 2007'den Mart 2009'a kadar yaklaşık 16 ay sürdürebildiği cemaat soruşturmasına ilişkin dosya önce T24'te yayımlandı, sonra Aydınlık'ın da aralarında bulunduğu bazı gazete ve televizyonlarda. Bir başka deyişle, Cihaner dosyası, AKP Bartın Milletvekili Tunç'un iddiasının aksine, "Ergenekoncuların yayınıyla" ortaya çıkmadı.

Üçüncüsü; gerçekte var mı bilmiyorum, ancak T24'ün yayımladığı dosyada Başbakan Tayyip Erdoğan'a ilişkin özel bir dinleme kaydı yoktu. Ancak, mahkeme kararıyla yapılan o dinlemelere takılan ve aşağıda hatırlatacağım bazı hükümet üyeleri vardı.

 

Cemaati bırak, parayı takip et

 

Erzincan'daki soruşturma, "izinsiz eğitim kurumu ve yardım toplama" gibi bir gerekçeye dayandırılıyorken "cemaatin silahlı örgüt olduğu" iddiasıyla Cihaner'in elinden alınmış ve Erzurum Özel Yetkili Savcılığı’na taşınmıştı. Dosya Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal’a  gidince sözüm ona "silahlı örgüt üyeleri"nin hepsi bırakılmıştı! Zira, "silahlı örgüt" iddiası, dosyayı Erzincan'dan yetkisizlik yönünden alarak özel yetkili savcılığa nakletmek için öne sürülmüştü.

Velhasıl, Erzincan'daki soruşturmada "cemaat" boyutu gerçeklere aykırı olarak gereksiz ölçüde öne çıkmıştı.

Peki gerçek neydi?

Şu satırlar, 22 Şubat 2010'da bu köşede yayımlanan, "Erzincan'da cemaati bırak, parayı takip"başlıklı yazımdan:

"Peki, Erzincan krizini 'cemaate dokunan yanıyor' inancıyla açıklayabilir misiniz?

Kesinlikle hayır!

Binlerce sayfa doküman taradıktan sonra karşılaştığımız tablo, tartışmalı süreçte Erzincan'da bile ağır cezayı gerektiren bir suçla itham edilmeyen İsmailağa cemaatinin, hak etmediği ölçüde öne çıkarıldığını gösteriyor.

(...)

'Erzincan'da neler oluyor' sorusunun yanıtı, tutuklanan Başsavcı İlhan Cihaner'in 'telefon dinlemelerinde elde edilen tesadüfi deliller' olarak nitelendirdiği bulgularda yatıyor.

Dönemin Enerji Bakanı AKP Ordu Milletvekili Hilmi Güler'e talimat verir bir tonda 'Bizim yerimize girenleri onaylama' diyen işadamı Mehmet Çelik'in konuşmaları bu bağlamda önemli bir yer tutuyor. Cihaner'in Erzurum'a gönderdiği dosyada, hakkında 'ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, komisyon' gibi şüpheleri kayda geçirdiği Çelik'in mahkeme kararıyla dinlenen telefonları, dönemin Çevre Bakanı olan AKP Kocaeli Milletvekili Osman Pepe ve bürokratlarla yaptığı iş-ihale görüşmelerine de uzanıyor.

Yeni Şafak gazetesinin sahibi Ahmet Albayrak'ın dinlemeye takılan konuşmaları da, aynı doğrultuda bulgular içeriyor. Başbakanlık bürokratlarından hükümet üyelerine, genel müdürlerden müsteşarlara ve belediye başkanlarına uzanan Albayrak'ın konuşmalarında 'iş takibi' önemli bir yer tutuyor.

Tutuklanan Başsavcı Cihaner'in iş / ihale takibi konuşmalarıyla ilgili olarak özel not gönderdiği Erzurum Savcısı Osman Şanal'ın bu konuda 'ek kovuşturmaya gerek görmediğini' belirtelim.

Evet, 'Erzincan'da neler oluyor' sorusunun kamuoyunun her kesimini tatmin edecek dört başı mamur cevabı için, sürecin Ergenekon iddialarına ilişkin boyutu konusunda da sağlam bilgilere ihtiyacımız var.

Ancak; sağ-sol, radikal-liberal, İslamcı-laikçi, nerede olursanız olun, 'holiganlık' değil de 'gazetecilik' peşindeyseniz eğer, doğru yanıt için mevcut tabloda görülen rotayı açık seçik okuyabilirsiniz:

İnsanı kör eden büyük bir ışık seli gibi gözüne tutulan cemaati bırak, parayı takip et!"

 

‘Vay şerefsiz’den ‘Katil sizsiniz’e...

 

Erzincan soruşturmasında durum bu.

Söz Yeni Şafak’tan açılmışken devam edelim.

Evet, Yeni Şafak, 28 Şubat sürecinde mağdur da edilmiş, önemli yazarları olan bir gazete. Yine aynı süreçte mağdur edilen bazı yazarlara kucak açarak kıymetli bir tavır gösterebilmiş bir gazete. Ancak bu durum, Yeni Şafak'ın da, diğer birçok grup yayını gibi bazı hastalıklarla malul olduğunu görmemizi engellemiyor. Zira o hastalıklar Yeni Şafak'ı yer yer, 2000'lerin Türkiye'sinde "milli şef"e itaat eden bir yayın haline de getiriyor.

Kimi zaman BDP milletvekillerini "Katil Sizsiniz" diye manşetten hedef gösteren, kimi zaman Uludere katliamında hükümeti eleştirdiği için 16 yıllık yazarı Ali Akel'in işine son veren bir Yeni Şafak'tan söz ediyorum.

Hangi tarafta olduğu fark etmez, ideolojik angajmanlar söz konusu olduğunda medyanın haberciliği bırakıp hangi çıkmaz yollara saptığıını biliyoruz. Yeni Şafak da, bu durumdan azade değil. Yeni Şafak’ın vicdan mahallindeki yazarlarından Yusuf Kaplan da, T24 Editörü Hazal Özvarış'a verdiği söyleşide büyük bir açık sözlülükle gazetesinin İlhan Cihaner'le ilgili bazı yayınları için "Bu gazetecilik falan değil, bu ilkesizlik. Böyle şey olmaz… Ben bunları onaylamıyorum" derken bu duruma işaret ediyordu.

Hürriyet'in "Vay şerefsiz"ini şimdilerde "Katil sizsiniz"e tercüme eden Yeni Şafak tecrübesi de aynı gerçeği önümüze koyuyor:

Gelecekte utanmak istemiyorsanız, gazeteciler için hiçbir görüş ve inancın gazetecilikten daha değerli olamayacağını şimdiki zamanda unutmayın...

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive