Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!


17.09.2013 - Bu Yazı 3265 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Dev bayrak kampanyaları yapılırken Ermeni nefretinin hedeflerinden biri olan Orhan PamukNobel Edebiyat Ödülü aldığında Çetin Altan'ın ne yazdığını hatırlıyor musunuz: 

Bayrakların direklerini ne kadar yükseltirseniz yükseltin, bayraklar o ülkeden ilk kez Nobel ödülü almış bir yazar kadar görünemiyor dünyadan...” 

Kendisini Nobel ödülüyle de lanetlenmiş milliyetçi nefretin trajedisini böyle tasvir eden Altan, hemen ardından soruyordu: 

“Bunu anlamak o kadar zor mu kuzum?” (Milliyet, 13 Ekim 2006) 

Hrant Dink literatürüne bakarsanız zor, çok zor! 

O literatüre eşsiz bir katkıda bulunanFethiye Çetin bir hukukçu.

Kendisini Agos gazetesinin, Hrant Dink'in ve Dink ailesinin yanındaki duruşuyla cesaretini gösteriye çevirmeyen gözü pek bir avukat, Ermeni köklerini arayışının hikâyesini anlattığıAnneannem ve devamı niteliğindekiTorunlar kitaplarının altındaki imzasıyla da bir yazar olarak tanıyoruz. 

Fethiye Çetin, hukukçu ve yazar kimliğinin altına toplam çizgisi gibi çekilen çarpıcı bir kitapla daha karşımızda: Utanç Duyuyorum! 

Ne için utanç duyuyor Çetin? 

Önce, insan olduğu için! 

Sorunun tek cümlelik yanıtı bu. Ama bir cevabı daha var ki bu sorunun, Fethiye Çetin, nefretle kirlenmiş bir düzeni yerle bir eden belagatle, belgelerle, tanıklıklarla, hatıralarla, kayıtsız kalamayacağınız dayanaklardan hareket eden sezgileriyle, samimiyetle, nihayet büyük bir emekle yazdığı kitabında 370 sayfa boyunca anlatıyor. 

"Utanç Duyuyorum! - Hrant Dink Cinayetinin Yargısı" başlığıyla Metis yayınlarından çıkan kitapta, acılı bir tarihin de yazgılarını kesişmeye tayin ettiği iki insanın, Hrant Dink ve Fethiye Çetin'in dostluk hikâyeleri ile Dink'in organize bir nefretle nasıl göz göre göre ölüme sürüklendiğini iç içe okuyacaksınız.

 

Türklük nasıl aşağılandı?

Utanç Duyuyorum bir "hüküm" kitabı aslında. Fethiye Çetin, Hrant Dink'in hedef haline getirildiği "Türklüğü aşağılama" davasının Şişli'de başlayan soruşturmasından Yargıtay'a uzanan cezayı onama aşamasına ve Dink cinayetinin etnik nefretle hastalanıp kirlenmiş faillerinin korunmasına uzanan süreçte ortaya koyduğu bütün delillere rağmen bulamadığı adaleti, vicdanlarda inşa ediyor. Kitabında tek tek ortaya koyduğu delilleri, bulguları, somut ilişkileri “en yüce divan” olan vicdanlara emanet edip cinayetin üzerindeki parmak izlerini ortaya koyarken hiçbir temyiz makamında bozulamayacak bir “hüküm” de tesis ediyor.

Evet; Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant DinkErmeni olduğu için “Türklüğü aşağılamak”la suçlandı,Ermeni olduğu için davaya konu edilen yazıları bile okunmadan “Türklüğü aşağılamak”la cezalandırıldı, Ermeni olduğu için öldürüldü, Ermeni olduğu için cinayetin ardında parmak izi görünen görevliler korundu, Ermeni olduğu içinhayatına mal olan süreçte sorumluluğu bulunanlar devlette terfi ettirilerek ödüllendirildi!

Hrant Dink; nefret hiyerarşisinin taammüden anlamadığı Agos'taki yazılarıyla Türklüğü aşağılamadı. Ama hakkında açılan davalarda verilen kararların tuhaf gerekçeleriyle, maktülü olduğu cinayetin ardından yaşanan olaylarla bu ülkeye “Türklüğü kimlerin aşağıladığını” gösterdi. Fethiye Çetin, bunu da gösteriyor bize.

 

Yüksek hâkimin 'Fırat' sandığı Hrant 

Hrant Dink, "Ermeni kimliği" tartışmalarına ilişkin olarak Agos'ta kaleme aldığı sekiz makalenin sonunda 1915 trajedisinin "soykırım" olarak tanınması saplantısının Ermenileri zehirlediğini anlatmış ve sonunda şu vurguyu yapmıştı: 

"Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur, yeter ki bu mevcudiyetin farkında olunsun." 

Yaşatılsaydı 15 Eylül Pazar günü 59 yaşına basacak olan Hrant Dink, büyük bir nefret kampanyası ve sıkı bir organizasyonun ardından 19 Ocak 2007'de katledildi. Tam beş yıl sonra, 17 Ocak 2012'de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi cinayette “örgüt” bulamadığını açıkladı.

Cinayetten bir yıl önce gönderilen suikast planı istihbaratını ciddiye almayan, cinayetten sonra bu istihbaratın değerlendirildiği yolundaki açıklaması “yalan” çıkan emniyetten tek kişi yargılanmadı! Aksine, cinayet öncesinde sorumluluğu tartışılan amirler müdür, müdürler vali, valiler müsteşar, müsteşarlar milletvekili oldu, nihayet bakan yapıldı! Dink'in öldürülmesi için saatlerin kurulduğu “Türklüğü aşağılama” davasında Dink'in Ermenileri uyaran cümlesinden “Türklere nefret” çıkarabilen yüksek hâkimler Başombudsman, Tahkim Kurulu Başkanı yapıldı! 

Başombudsman'ın, yüksek hâkim olarak “Türklüğü aşağıladığına” hükmettiği Hrant Dink'in davaya konu yazılarını bile okumadığı anlaşıldı! Tamamı “Hrant Dink” imzasını taşıyan yazıların yazarını “Hrant” değil, “Fırat” olarak tanıdığını öne sürerek kendisini savunmaya kalkabildi. “Hukuk açısından ne fark edecekti” demeyin. Başombudsman'ın ilan ettiği bilinçaltımızdaki toplu mezarlara, nefrete iyi bakın, çok şey fark edeceğini göreceksiniz. Nitekim fark etti, Dink “Hrant” olduğu için öldürüldü! 

Fethiye Çetin, bildiklerimizi ve bilmediklerimizi yan yana koyarak, Ergenekon davasından Danıştay saldırısına, polisten askere, savcıdan hâkime, avukattan çeteye parçaları birleştirerek büyük bir fotoğraf koyuyor önümüze. Bir nefret cinayetinden yola çıkıp, bilgilerle, belgelerle, tanıklıklarla ve elbette tecrübeyle bir nefret devletine ulaşıyor!

 

Cinayete sevinen askerler, 'emrin var mı' diyen hâkimler 

Daha önce Dink'in “Türklüğü aşağıladığına” hükmeden Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bu kez İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin “örgütsüz, çetesiz” kararını bozması üzerine dava bugün yeniden başlıyor.

Fethiye Çetin'in belgeleri, bulguları, ihbarlar eşliğindeki dokümanları ve mahkeme kararlarıyla dinlenmiş telefon konuşmalarını ortaya koymasına rağmen bugüne kadar kapağı açılmayan dosyalar ne olacak?

Misal, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği temsilcisine, Dink öldürüldükten bir gün sonra, 20 Ocak 2007'de telefonda Bizim arkadaşların işi mi dün zıbartılan adam” diye soran,“Bizim arkadaşlar” cevabını alınca “Elleri dert görmesin” diyen “Yüzbaşı Nejat Mete'ye “arkadaşlarının kim olduğu” sorulacak mı?

Misal, Ergenekon iddianamesine giren kayıtlı konuşmasında “Hrant Dink bizim savaştığımız adam” diyen “akademisyen” Ümit Sayın'a "Bu arada Hrant'ı beraat ettirecekler herhalde" diyen Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu Binbaşı Ogan Türkmen'e, Hrant'la ilgisinin bu telefondaki hayıflanmaktan ibaret olup olmadığı sual edilecek mi?

Misal, Agos gazetesi yöneticilerini yargılarken Dink'i hedef gösterenlerin başında yer alan, tehdit eden avukat Kemal Kerinçsiz'e, telefonda “Bir isteğin, bir emrin var mı abi?”,“Vatan hainlerinin bir engeli varsa, o da bizim Kemal abidir” diyebilen hâkim Hakkı Yalçınkaya'nın önüne bu konuşması konacak mı? 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Fethiye Çetin'in başvurusuna rağmen Yalçınkaya hakkında neden soruşturmaya bile gerek görmediğini açıklayacak mı?

MİT'in, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gönderdiği dosyada yer alan “özel birliklerin yerel askeri birimlere değil, doğrudan Genelkurmay'a bağlı çalışacağı ve yaptıklarından sorumlulu tutulmayacağı” yolundaki ihbarlar bu kez değerlendirilecek mi?

Dink öldürüldüğü dönemde Genelkurmay Başkanı olan ve Özel Kuvvetler Komutanlığı faaliyetlerini artıran Yaşar Büyükanıt mahkemeye davet edilecek mi?

 

'Milli duygular çetesi'ni gömmek için 

Devlet ayağa kalk!

Fethiye Çetin'in kitabında yan yana getirdiği parçalar, Dink cinayeti davası yeniden başlarken en çok bunu söylüyor bize; devlet, ayağa kalk!

Sabahattin Âli'den Doğan Öz'e, Cevat Yurdakul'dan Abdi İpekçi'ye uzanan cinayetleriyle bu ülkenin tarihini sadece kirleten “milli duygular çetesi”ni artık gömmek için, devlet ayağa kalk!

Fethiye Çetin, “Seyircisiz zulüm olmazmış”sözünü de anımsatıyor. Barosuyla, medyasıyla, üniversitesiyle, sivil toplum örgütüyle, siyasetçisiyle, velhasıl nefretle kirlenmek istemeyen bütün toplum kesimleriyle bu kez seyretmemeliyiz.

Unutmayın, düşmanca tutuma karşı Ermenileri “Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan”a davet eden Hrant Dink'e nefret yağdıranları uyaracak Hrant Dink'ler lazım şimdi...

Hrant Dink'leri hedef alan Türk milliyetçilerine “Ermeniden boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan” çağrısı yapacak Hrant Dink'ler...

 

 

Twitter: @DOGANAKINT24

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive