Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?


02.12.2013 - Bu Yazı 2627 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Kamuoyu anketlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "en güvenilir kurum" çıktığı yıllardı. Genelkurmay, "Kamuoyuna saygı ile duyurulur" diye noktaladığı açıklamalarında silahlı kuvvetlerin "Türk milletinin bağrından çıktığına" vurgu yapmaya özen gösterir, ama millet adına her sorgulama girişimine karşı kaşlarını çatardı. Şırnak'ın Kuşkonar ve Koçağılı köyleri o sıralarda bombalandı; 26 Mart 1994'te. 38 Kürt köylüsü, yaklaşık 19 yıl önceki o bombardımanda hayatını kaybetti.

Ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sürecinde ortaya çıkabilen ayrıntıları biliyorsunuz; önce Şırnak Savcılığı, yaklaşık üç yıllık soruşturmanın ardından "PKK terör örgütünün saldırısı" diyerek, dosyayı görevsizlik kararıyla Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne gönderdi. Diyarbakır'da yedi yıl boyunca uyutulan dosyanın kapağı 2004'te açılabildi. DGM ve askeri savcılıkların yönelttiği sorular üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Diyarbakır ve Malatya komutanlıkları, geçen 19 yıl içinde defalarca "savaş uçakları ve helikopterlerin 26 Mart 1994 tarihinde Şırnak bölgesinde uçuş yaptıklarına dair hiçbir kayıt bulunmadığını" öne sürdüler.

Ancak, dosyanın peşini bırakmayan mağdurların avukatı ve Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin girişimlerinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı aynı soruyu bu kez Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) yöneltti. SHGM de, Genelkurmay Başkanlığı'na başvurunca 19 yıllık yalan ortaya çıktı. Genelkurmay'ın gönderdiği uçuş defterleri kayıtlarına göre, Hava Kuvvetleri uçakları 26 Mart 1994 tarihinde, bomba yüklü olarak Şırnak bölgesinde uçmuşlardı. Genelkurmay, ihtimal farkında olmayarak, hem Hava Kuvvetleri Komutanlığı birimlerini, hem de Türkiye adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde savunma yaparken "saldırıyı PKK'nın yaptığını" öne süren AKP Hükümeti'ni yalanlamış oldu.

 

Talihsiz bir tarihselliğin eşiğinde...

 

Peki o sırada Ankara'da neler oluyordu? Soru önemli, zira 38 kişinin öldürüldüğü bu katliama ilişkin inşa edilen yalanın siyasi ortakları da var.

Turgut Özal'ın 17 Nisan 1993'te beklenmeyen ölümü üzerine DYP-SHP koalisyonunun Başbakanı Süleyman Demirel Çankaya'ya çıkınca Haziran 1993'te olağanüstü toplanan DYP kongresi Tansu Çiller'i genel başkanlığa getirdi. Böylece siyasete girer girmez 20 Ekim 1991 seçimlerinde milletvekili seçilen, hemen ardından ekonomiden sorumlu bakan yapılan Çiller, yaklaşık 2,5 yıl sonra Türkiye'nin ilk kadın başbakanı olmuştu.

Türkiye talihsizliğin eşiğinde bir tarihsellik yaşıyordu. Tek ciddi kitabı ve makalesi bilinmeyen Boğaziçi'li iktisat profesörü, ABD'ye de uzanan gizli ve kuşkulu serveti, Başbakanlığının son günlerinde gece yarısı şubeleri açtırılan Vakıfbank'tan çekilen örtülü ödenek paralarıyla çok tartışılacak bir isimdi. Çiller, başbakanlığının son günlerinde çektiğini inkâr ettiği 500 milyarlık örtülü ödenek parasını, belgesi ortaya çıkınca durumu "Açıklarsam savaş çıkar, dünya birbirine girer" sözleriyle açıklamaya çalışacaktı.

Muazzam servetini dayandırdığı holdinginin (Marsan) yıllarca tek kuruş vergi ödemediği kanıtlanan, inkâr ettiği ABD'deki serveti ortaya çıkınca seçim öncesinde "Şehit Anaları Vakfı'na bağışlayacağı" sözünü verip, seçim sonrasında bu sözü unutan Çiller, eşiyle iyi bir ikili oluşturuyordu. İstanbul Bankası Özer Uçuran Çiller'in genel müdürlüğünü de kapsayan süreçte içi boşaltılarak batırılacak, ikisi de varlıklı ailelerden gelmeyen Çiller çifti bir süre sonra, halen ikamet ettikleri Yeniköy'deki yalılarına yerleşecekti. "İyi bir ikili" demiştim, öyleydi. Misal Özer Uçuran Çiller, servetinin kaynağının sorgulandığı TBMM'de "Kayınvalidemin çıkınında bulduk" diyebilecekti!

 

'Elimizde PKK'lı işadamlarının listesi var!'

 

Şaka değil, Türkiye Başbakanlığı'ndan bir Çiller hadisesi geçti. Peki Çiller bu tuhaf servet tartışmaları dışında nasıl geçti Başbakanlık'tan, derseniz, birinciliği, Çiller'in 1994 yılında seri cinayetlerle sonuçlanan o ünlü açıklamasına veririm. Tarih 4 Kasım 1993. Başbakan Tansu Çiller konuşuyor, hatırlayalım:

"Elimizde PKK'ya yardım eden Kürt işadamlarının listesi var. Listede 60 kadar isim bulunuyor. Devlet PKK'yla olduğu gibi, PKK'ya mali destek sağlayanlarla da her biçimde mücadele edecektir."

Çiller'in bu açıklamasıyla başlayan ve devletin parmağına ilişkin davası yaklaşık 20 yıl sonra açılabilen o süreci biliyorsunuz. 14 Ocak 1994'te Behçet Cantürk'le başlayan, 25 Şubat'ta avukat Yusuf Ziya Ekinci ile devam eden o cinayet dizisinde Savaş BuldanHacı KarayAdnan Yıldırım, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Erdoğan, avukat Medet Serhat, DEP'li avukat Faik CandanFevzi Arslan, Şahin Arslan ve Ankara'nın Altındağ ilçesinin Yüksekovalı Nüfus Müdürü Mecit Baskın katledildiler.

 

Başbakan: Devletin uçakları değil!

Bu uzun hatırlatmadan sonra, 38 kişinin hayatına mal olan Şırnak'ın Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin 26 Mart 1994'te bombalanmasına ve o sıralarda Ankara'da neler olduğu sorusuna dönebiliriz. Malum, Başbakanımız, çok karanlık ve kanlı bir süreci "Elimizde PKK'ya yardım eden Kürt işadamlarının listesi var. Devlet PKK'ya mali destek sağlayanlarla her biçimdemücadele edecektir" sözleriyle önceleyen Tansu Çiller.

Ne demiş Başbakan, 38 vatandaşının katledildiği olay için? Ortalıkta dolaştırılan "PKK saldırısı" iddialarına karşılık uçaklar ve bombalardan söz edilmesi üzerine Başbakan Çiller'in, örtülü ödenek skandalındaki gibi kamuoyunu "ikna eden" açıklaması "bombardımanı gerçekleştiren uçakların devlete ait olmadığı" olmuş! Bir başka deyişle, başka bir devlet "savaş nedeni" sayılacak girişimle Türkiye'nin köylerini bombalamadığına ve söylentisi çıkan "Çekiç Güç uçakları" iddiası teyit edilemediğie göre, Başbakan PKK'nın savaş uçaklarıyla saldırı düzenlediği mesajını vermiş

 

İçişleri Bakanı: PKK'ya hava harekâtı

Peki İçişleri Bakanı ne demiş? Çiller Hükümeti'nin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, yaklaşık üç ay sonra, haziran ayında, TBMM'de yöneltilen sorular üzerine, PKK saldırısından söz etmiş; onu da hatırlayalım:

"Şırnak Merkez, Koçağıl köyü kuzeyindeki Stoker Tepe ile Kuşkonar köyünün kuzeyindeki kayalıklarda bin civarında teröristin toplandığı, Şırnak il merkezi ile bölgede bulunan askeri birliklere eylem hazırlığı içinde bulundukları duyumunun alınmasını müteakip teröristlerin bulunduğu Stoker Tepe ile Kuşkonar köyünün kuzeyindeki kayalıklara hava harekâtı düzenlenmiştir.

Hava harekâtı sonucunda teröristlerin telsiz konuşmalarından 150 civarında ölülerinin bulunduğu anlaşılmış, bölgede yapılan arazi taraması sonucunda Stoker Tepe ve Kuşkonar köyünün kuzeyindeki kayalıklarda ölen teröristlere ait çok miktarda kan izleri ve elbise parçaları bulunmuş, ölen teröristlerin cesetleri arkadaşları tarafından kaçırılarak gizlendiği köylülerin beyanlarından da anlaşılmıştır."

İçişleri Bakanı'na göre, "devlet hava harekâtı düzenleyerek 150 PKK'lıyı öldürüyor", ama ortada sadece 38 Kürt köylüsünün cansız bedeni var!

 

Genelkurmay Başkanı: Uçakların kayışı gevşemiş!

Bir de dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş var. Başbakan Çiller için "O şak diye emrediyor, ben tak diye yapıyorum" diyen, siyasete atılınca "yarısı Atatürk, yarısı Çiller'den oluşan" tuhaf bir portreyi duvarına asan Orgeneral Doğan Güreş. Güreş'e göre, "uçaklardaki kayışların gevşemesi nedeniyle bombalar yanlışlıkla" 38 köylünün "üzerine düşmüş!" (1994 cinayetlerinde eşi Savaş Buldan'ı kaybeden Pervin Buldan'ın 8 Nisan 2013 tarihli Meclis Araştırma önergesine ve gerekçesine bakılabilir)

 

Kürt milletvekilleri tutuklanıyor

Ankara'da olan biten bunlarla sınırlı değil. Şırnak'ta Kürt köylüleri öldürülürken Ankara'da Kürt milletvekilleri tutuklanıyordu. Başbakan Çiller'in Türkiyesi'nde dokunulmazlıkları kaldırılan ve üstelik bir bölümü TBMM'de gözaltına alınan DEP milletvekilleri Leyla ZanaHatip Dicle,Orhan DoğanAhmet TürkSırrı SakıkSelim Sadak ve Sedat Yurtdaş aynı 1994'ün, aynı Mart'ında tutuklandılar.

Kürt milletvekillerinin 10 yıla yaklaşan cezaevi serüveni başlarken, Şırnak köyleri bombalandığında Genelkurmay Başkanı olan Doğan Güreş, 1995 seçimlerinde Çiller'in DYP'sinden Kilis Milletvekili olarak parlamentoya girmeye hazırlanıyordu. 

Bir ülke düşünün ki, Başbakan'ı, katledilen 38 vatandaşı için "devlete ait olmayan uçakların bombardımanından" söz ediyor, Genelkurmay Başkanı "kayışı gevşeyen TSK uçakları" diyor, İçişleri Bakanı "hava harekâtında 150 PKK'lının öldürüldüğünü ve ölenlerin örgüt tarafından kaçırıldığını" öne sürüyor, Hava Kuvvetleri ise yıllarca katliamın yaşandığı gün o bölgede uçuş yapmadığını iddia edebiliyor!

Bir ülke düşünün ki, yalanları, katilleri ortaya çıkarmayan yargısı Kürt milletvekillerini TBMM'de gözaltına alıp tutukluyor ve "Türk Milleti adına" karar veren o yargı millete adaleti kendi toprakları dışında aratıyor.

Ve bir ülke düşünün ki, medyası, Hava Kuvvetleri'nin yalanını, yıllar sonra da olsa, ortaya çıkaran Genelkurmay kayıtlarını baş sayfalarından, ekranlarından köşe bucak kaçırıyor...

Yaşar Kemal der ki; zulmün artsın ki tez zeval bulasın!

 

Twitter: @DOGANAKINT24

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.04.2020
Adalet siyasetin yalanıdır; 72 yıl önce katledilen Sabahattin Ali'den bugüne...
28.10.2019
Aslı Erdoğan haberleri ve T24 üzerine: Biraz da siz kafesinizi parçalayıp gerçeğinize kavuşun abiler
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive