Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?


23.12.2013 - Bu Yazı 2514 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla yürütülen operasyon çerçevesinde bu hafta önemli gelişmelere tanık olabiliriz. Bunlardan biri, poliste büyük çaplı operasyon yaptıran, adli kolluk görevlilerini savcılar dışında kendi amirlerine de bilgi vermeye zorlayan düzenlemeyi yürürlüğe sokan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, bu "alan temizliği"nin ardından adı geçen bakanların istifalarını kabul etmesi olabilir. Yerel seçimde aday olan bakanlar nedeniyle zaten kabine revizyonuna hazırlanan Başbakan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve AB Bakanı Egemen Bağış'tan oluşan dörtlüyü kısmen veya tamamen kabine dışında bırakabilir.

Başbakan'ın yapacağı tercih "kısmi ayıklama" olursa, yani operasyona adı karışan bakanların bazılarını kabine dışında bırakırsa, bakanlıktan alınanların suçlu/kusurlu olduğuna kendisi de inanıyormuş görüntüsü doğabilir. Sürecin başından beri "yolsuzluk kisvesi altında hükümeti hedef alan kirli bir operasyon yapılıyor" iddiasına öne süren Erdoğan'ın adı geçen bakanları görevden alırsa, kendi kendisiyle ters düşeceği yorumları da var ki, yersiz sayılmaz. Başbakan'ın tercihini, bakanlara yöneltilen iddialar konusunda ne kadar bilgiye sahip olduğu şekillendirecek.

Bu hafta tanık olacağımız diğer gelişme, tutuklanan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde bulunan paraların kaynağı konusunda yaşanabilir. Evinde ele geçen paraların Osmancık'ta yapılacak imam-hatip lisesi ve Makedonya'daki Balkan Üniversitesi için yapılan bağışlar olduğunu öne süren Aslan için gündeme gelebilecek sürpriz tanıklıktan önce, Halkbank-İran meselesi üzerinde duralım. Zira hükümet temsilcileri ile hükümete yakın medyanın günlerdir "Türkiye'ye milyarlarca dolar zarar verildi" iddialarının arkasında bu ilişki de var.

- Çorum'un Osmancık ilçesinde 1970 yılında doğan Süleyman Aslan, Osmancık İmam Hatip Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu.  Aslan, halen Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü olan Hüseyin Aydın'ın ardından 15 Temmuz 2011'de Halkbank Genel Müdürlüğü'ne atandı.

- Birleşmiş Milletler, ABD ve AB kararlarıyla ambargo uygulanan İran, uluslararası döviz transferi sisteminden (swift) yararlanamıyor. Bir başka deyişle, ithalat ve ihracatında vermesi ve alması gereken kaynakları uluslararası bankacılık sistemi üzerinden transfer edemiyor.

- Türkiye, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 20'sini, petrol ihtiyacının da, yıllara göre değişmekle birlikte, yaklaşık yüzde 20-30'unu İran'dan temin ediyor. Ancak ambargo nedeniyle İran'la bu alışveriş için bankacılık sistemi üzerinden ödeme yapılamıyor. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla durumu tartışılan Halkbank'ın adı, işte bu sorunun aşılması için gündeme geldi.

 

İran ambargosu için Halkbank formülü 

- Süleyman Aslan'ın da aralarında bulunduğu Halkbank yöneticilerinin Tahran'da yaptığı müzakereler sonucunda, İran Merkez Bankası'nın Halkbank'ta Türk Lirası (TL) cinsinden mevduat hesabı açması gündeme geldi. Formül şuydu: Türkiye, İran'dan aldığı doğalgaz ve petrolün bedelini TL olarak İran Merkez Bankası'nın Halkbank'taki mevduat hesabına yatıracaktı. Nisan 2010'dan itibaren bu hesap açıldı ve İran'ın Halkbank'taki hesabına TL yatırılmaya başlandı. İran Merkez Bankası da bu hesapta biriken paralarla Türkiye'den işlenmemiş altın aldırıp ya doğrudan ya da Birleşik Arap Emirlikleri gibi üçüncü ülkeler üzerinden İran'a getirtiyordu. Böylece Türkiye İran'dan yaptığı ithalatın bedelini altınla ödemiş oluyor, bu arada İran için ithal ettiği altını doğrudan ya da dolaylı yollarla İran'a göndererek ihracat rakamlarını büyütmüş oluyordu.

- İran Merkez Bankası'nın Halkbank'taki hesabında biriken paranın zaman zaman 4 milyar lirayı (2 milyar dolar) aştığı oldu. Ancak daha sonra Türkiye'nin başlangıçta yararlandığı kapı da kapandı ve İran'la kıymetli maden ticareti de ambargo kapsamına alındı, sadece gıda ve ilaç için açık kapı bırakıldı.

- İran'ın Türkiye ile altın üzerinden yaptığı bu ticarette tutuklanan işadamı Reza Zarrab'ınkinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 10 şirketin kullanıldığı belirtiliyor. Halkbank çevrelerinde, İran'la yapılan anlaşmanın Türkiye'nin diğer bankalarınca da çok arzulandığının, hem Türkiye, hem de banka adına önemli bir kaynak yaratıldığının altı çiziliyor.

 

Halkbank'taki yabancılar çekilir mi? 

- Başbakan ve diğer hükümet temsilcilerinin, operasyonla Türkiye'nin ve milli bankasının zarara uğratıldığı iddiaları, ABD'nin de Türkiye'yi uyarmasına neden olan bu ticarete dayanıyor. Acak bununla sınırlı değil. Zira Halkbank'ın yüzde 49'u halka açık. Operasyondan önce piyasa değeri 10 milyar dolar civarında telaffuz edilen bankanın halka açık yüzde 49'luk hissesinin yüzde 30 dolayındaki bölümü yabancı fonların elinde bulunuyor. Tutuklanan Süleyman Aslan ve ekibinin her yıl birkaç kez, Halkbank hisselerini elinde bulunduran yabancı fonlara bankanın faaliyetleriyle ilgili brifing verdiği belirtiliyor. Bu fonların, Halkbank'taki operasyon nedeniyle ellerindeki hisseleri satmaya yönelmesinden endişe ediliyor. Fonların ellerindeki hisselerin tamamını veya bir bölümünü satmasının hem Türkiye'den 1-3 milyar dolar civarında çıkmasına, hem de döviz kurunun yükselmesine neden olacağı konuşuluyor. Halkbank Genel Müdürü'nün cumartesi sabahı tutuklanmasının ardından bugün borsadaki ilk işlem gününde Halkbank hisselerinin durumunun ne olacağı da merak ediliyor.

 

Evde bulunan para için sürpriz tanıklar

- Süleyman Aslan'ın kişisel durumuna gelince... Aslan'ın Çekmeköy'deki evinde 1 milyon 450 bin Euro, 2,5 milyon dolar ve 500 bin TL bulunmuş ve el konmuş durumda. Savcılık ve mahkemedeki ifadelerinden biliyoruz ki, Aslan, bu paraların kaynağının rüşvet değil, Osmancık'ta imam-hatip lisesi yapılması ve Makedonya'da kurulan Balkan Üniversitesi için yapılan bağışlar olduğunu öne sürdü.

- Bu bağışların neden evde tutulduğu sorusuna Aslan'ın verdiği cevapta Türkiye'nin girişimleriyle Makedonya'da kurulan Balkan Üniversitesi'nin durumu merkezi bir konumda bulunuyor. Balkan Üniversitesi'nin geliştirilmesinde Halkbank'ın operasyonel bir rolü var, zira Makedonya'da yüzde 100'ü Halkbank'a ait Makedonya Halkbank var. Aslan, Makedonya'daki bağış prosedürünün zorlu olduğunu belirtiyor ve banka üzerinden yaptıkları 950 bin Euro'luk havale üzerine Makedonya'da çıkan sorunları anlatıyor. Bu nedenle Balkan Üniversitesi'ne banka sisteminden bağış olarak para gönderemediklerini, bağışları evinde tuttuğunu öne sürüyor. Bu paralar için Türkiye'de bir hesap açmamasını da aynı gerekçeye dayandırıyor, böyle bir durumda kimin adına açılacak hesapta toplanacağının sorun olacağını savunuyor.

- Peki bağışların makbuz karşılığı var mı? Şu ana kadar gelen bilgilere göre, yok. Ancak Aslan ifadesinde bazı kaynak isimlerden söz ediyor ve 1 milyon 950 bin Euro'luk bağışı AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge ve oğlunun getirdiğini söylüyor. Yaklaşık 17 yıl Bayrampaşa Belediye Başkanlığı yapan Bürge, halen Balkan Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı yürütüyor.

- Süleyman Aslan'ın tutuklanmasının ardından gündeme gelen gelişme ise şu: Halkbank ve hükümet çevrelerinde yapılan görüşmelerin ardından, milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle mahkemeye çağrılamayan Bürge'nin gönüllü olarak mahkemeye ifade vermesi. Kendisiyle de görüşüldüğü ve Bürge'nin ve/veya oğlunun, son anda bir karar değişikliği olmazsa, mahkemeye "Balkan Üniversitesi'ne bağış olarak topladığımız 1 milyon 950 bir Euro'yu yerine ulaştırması için Süleyman Aslan'a ben verdim" şeklinde ifade vermesi bekleniyor.

 

Aslan'ın 'memur statüsü' tartışması

- Süleyman Aslan, evinde bulunan 2,5 milyon dolar ve 500 bin Euro'nun kaynağını da, kendisinin de okuduğu Çorum-Osmancık'ta yeni bir imam-hatip lisesi için tutuklanan Reza Zarrab'ın yaptığı bağış olarak gösteriyor. Okulun mimari projesini de mahkemeye iletmiş durumda. Bu rakam için de bildiğimiz bir makbuz yok. Ancak bu konuda da, imam-hatip lisesi projesini bilen ve Süleyman Aslan'ın hemşehrisi olan başka bir üst düzey kamu yöneticisinin mahkemeye ifade verebileceği konuşuluyor.

- Peki Türkiye'nin en büyük bankalarından birisini yöneten Süleyman Aslan'ın, bu kadar parayı kendi evinde, ayakkabı kutularının içinde ve benzer yerlerde saklaması hayatın olağan akışına uygun mu? Elbette değil. Nitekim Aslan'ın yanında olanların bile kendisini savunmaya imkân bulamadıkları nokta bu.

- Operasyonun önemli boyutlarından birini “kara para aklama” iddiası oluşturuyor. Bu konuda Halkbank hangi delillerle suçlanacak, henüz ayrıntılarıyla bilmiyoruz. İran’la yürütülen operasyonun devlet-hükümet tasarrufu olması bu açıdan önemli.

- Son bir nokta olarak, Halkbank Genel Müdürü Aslan’ın, savunmasında, alan açısından bir“memur suçu” olan “rüşvet” suçlamasını reddettiğini, çünkü memur statüsünde bulunmadığını vurguladığını hatırlatalım. Ancak "bankacıların memur statüsü" açısından Bankacılık Kanunu’nun yine “memur suçu” olan “Zimmet” başlığını taşıyan 160. maddesinde önemli bir düzenleme var. Banka yöneticilerine “zimmet” suçu durumunda ağır yaptırımlar öngören maddenin ilk iki fıkrası şöyle:

“Görevi nedeniyle zilyetliği kendisine devredilmiş olan veya koruma ve gözetimiyle yükümlü olduğu para veya para yerine geçen evrak veya senetleri veya diğer malları kendisinin ya da başkasının zimmetine geçiren banka yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, altı yıldan oniki yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacakları gibi bankanın uğradığı zararı tazmine mahkûm edilirler. 

Suçun, zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışlarla işlenmesi hâlinde faile on iki yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası verilir; ancak, adli para cezasının miktarı bankanın uğradığı zararın üç katından az olamaz. Ayrıca meydana gelen zararın ödenmemesi hâlinde mahkemece re'sen ödettirilmesine hükmolunur…"

http://t24.com.tr/yazi/tutuklanan-halkbank-genel-muduru-icin-surpriz-taniklar-mi-geliyor/8111

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive