Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!


27.01.2014 - Bu Yazı 2284 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

 Başbakan Tayyip Erdoğan ile AKP'yi kuran çekirdek kadronun içinde yetiştiği Milli Görüş'ün doğal lideri Necmettin Erbakan'ın 1990'larda çok tartışılan vaatlerinden biri "çok hukukluluk"tu. İslamcı yazar Ali Bulaç'ın önerisinden de ilham alan Erbakan, Refah Partisi'nin 10 Ekim 1993'te toplanan 4. Olağan Kongresi'nde bu vaadini şöyle dile getirmişti:

"Adil Düzen kurulduğu zaman bu memleketin bütün evlatları birbirini içinden seven kardeşler olacaktır. Söz buraya geldiği zaman sesleniyorum; (...) Biz 60 milyon insanın hepsine saadet getirmek üzere geliyoruz, 6 milyar insanın hepsine saadet getirmek için geliyoruz. İster Sünni olsun, ister Alevi olsun, ister gayrimüslim olsun, adil düzende herkes eşittir, herkes temel haklara sahiptir. Herkes insan haklarını en geniş şekilde kullanacak, herkes inancına göre yaşayacak, herkes inancının gereklerini yerine getirecek, hatta herkes istediği hukuku seçme hakkına sahip olacak.. İşte Adil Düzen budur."

Klasik demokrasinin "tek hukuk önünde eşitlik" ilkesinin karşısına "çok hukukluluk" önerisini koyan Erbakan'ın vaadi, herkesin, inançlara göre üretilen hukuklardan istediğini seçmesi esasına dayanıyordu.

Erbakan'ın bu vaadi dile getirdiği sırada RP İstanbul İl Başkanı olan Erdoğan'ın yaklaşık 11 yıldır "Başbakan" olarak yönettiği Türkiye, "çok hukuklu" sisteme fiili olarak geçmiş görünüyor. Ancak seçme hakkını sadece Başbakan'ın kullanabildiği bir "çok hukukluluk"tan söz ediyorum. Tek taraflı bir çok hukukluluktan!

Yayında yasadışı dinlemeler serbest, yasal dinlemeler yasak

O kadar çok örnek var ki...

"Ananas" konuşmasından başlayalım. Ananas meselesi, Fethullah Gülen'in iş dünyasından önemli isimlere de uzanan telefon konuşmalarının yasadışı yapılmış kayıtlarına dayanıyor. Başbakan, son günlerdeki hemen her konuşmasında, bu yasadışı telefon kayıtlarına dayanarak "ananas" göndermesi yapıyor.

Ancak, Başbakan'ın kendisinin de takıldığı, üstelik yargı kararıyla yapılmış telefon konuşmalarının kayıtlarını içeren soruşturma dosyalarının yayını yasak!

Gülen cemaati, bu konuşmaların yasadışı yapılmış kayıtlara dayandığını açıklıyor. Haklı. Bugünkü haklılık, elbette vaktiyle Ergenekon-Balyoz süreçlerinde soruşturulanların, generallerin, cezaevinde yatanların, hatta tutukluların eşleriyle yaptıkları telefon konuşmalarının yasadışı yapılmış kayıtlarının ana yayın merkezinin Gülen cemaati bünyesindeki yayınlar olduğunu unutmamızı gerektirmiyor. Ve elbette, insanları yasadışı yollarla hedef almak konusunda aynı lisanı konuşan bu kavganın hiçbir tarafına mahkûm değiliz.

Sadece Erdoğan'ın yasadışı kayıtlarını yayımlamak suç

Tek taraflı çok hukukluluk, diyorduk. Yıllardır bu ülkede yasadışı yapılmış yüzlerce telefon görüşmesi ve görüntünün kayıtları yayımlanıyor. Ancak bugüne kadar sadece tek yasadışı dinlemenin tutuklusu oldu Türkiye'de. Evet, Başbakan'ın işadamı Remzi Gür'le yaptığı telefon konuşmasının yayınının ardından tutuklanan Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırımbu nedenle 6 yıl 4 ay  hapis cezasına çarptırıldı, 4 yılı aşkın bir süredir cezaevinde yatıyor.

Peki Erdoğan'ın kendisinin, Mehmet Akif Ulusoy'u Gelir İdaresi Başkanlığı görevinden neden aldığını açıklarken gerekçe olarak yasadışı telefon görüşmesi kayıtlarını gösterdiğini hatırlıyor musunuz? Evet, Ulusoy, Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik ile yasadışı yapılmış telefon kaydı gerekçe gösterilerek görevden alındı. Ancak konuşmanın içeriğinde bir suç görülmemiş olmalı ki, hakkında soruşturma açılmadı. Erdoğan'ın, yasadışı telefon kaydını "teknik takip" diye anarak nasıl meşru saydığını 3-4 Mart 2009 günlerinde Kral FM ve Kanal24'te yayımlanan sözleriyle hatırlayalım:

“İnternet sitelerinde çıkan, hatta gazetelerde de çıkan bu şeyler bizi tabii ciddi manada rahatsız etti. Biz nasıl olacak da sağlıklı bir şekilde bu tür denetim mekanizmalarını çalıştıracağız? Müsteşarıma bu konuyla ilgili talimatı verdim ve gerekli olan bu konudaki adım atıldı… Beni çerez parası, merez parası ilgilendirmez… Oralarda bu yapılıyorsa mesele bitmiştir.

"Ortaya bakın bir sürü şeyler çıktı. Biliyorsunuz teknik takibe takılmalar v.s birtakım gazetelerde yayımlandı, internet sitelerinde yayımlandı. Bunlar bizi rahatsız eden konular. Ve kimlerle ne bağlantısı kuruyor bakın bunlar ortaya çıkıyor. Bunlar ortaya çıktıkça kim bilir geçmişte neler oldu neler?”

Bugün gerçekten "kimbilir neler oldu neler" dedirtecek telefon tapelerinin üzerine yayın yasağı konduğunu hatırlatarak "tek taraflı çok hukukluluk" uygulamalarına devam edelim.

Baykal'a yapılan yıllar sonra 'komplo' oldu

Başbakan'ın, yolsuzluk iddiaları eşliğinde başlatılan 17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından savcıyı "yüzkarası" ilan etmesini, "yolsuzluk yok, komplo ve kirli tezgâh var" diyerek savcı ve hâkimleri komplonun parçası olarak göstermesini, oğlu Bilal Erdoğan'ın ifadeye gönderilmemesini, Adalet Bakanı ve müsteşarının başsavcıları arayarak "soruşturmanın kapatılmasını ve gözaltı yapılmamasını" istemelerini, velhasıl yargı kararlarının uygulanmasının yürütme eliyle engellenmesini geçelim. Zira konumuz, yasadışı ses ve görüntü kayıtlarındaki çok hukukluluk.

Erdoğan, yolsuzluk değil kirli bir tezgâhın söz konusu olduğunu öne sürerken Deniz Baykal'ın da benzer bir komployla karşı karşıya kaldığını söyledi. Ama Baykal'ı da kapsayan yasadışı kaydedilmiş özel hayat görüntüleri ve diğer gizli kayıtlar ortaya çıktığında neler demişti Başbakan, hatırlayın:

"Orası özel hayat değil, orası onların yatak odası değil. Eline, diline, beline hakim olacaksın... Her gün CD, kasetler ortaya çıkıyor. Buralarda ilginç şeyler ortaya çıkıyor. Ülkemizde neler olmuş. Bunları yok farz etmek mümkün mü?

"Yok farz etmek mümkün değil", ama yolsuzluk iddialarıyla başlatılan ve 17-25 Aralık'ta operasyon aşamasına geçilen soruşturmalarla ilgili her türlü habere yayın yasağı getirildi.

Sevan Nişanyan hapiste, Urla kayıtları yasak altında

Başbakan'a Urla'da yaptırılan villanın bulunduğu arazinin sit alanı statüsünün değiştirilmesine ilişkin Erdoğan'ın kendisinin de takıldığı telefon konuşmalarını içeren dosyalar da yayın yasağı kapsamında. Ama misal Sevan Nişanyan, Şirince'de "kaçak inşaat" yaptığı gerekçesiyle cezaevinde!

Malum Başbakan, 17 Aralık sürecinin ardından telefon dinlemelerine yeni bir yasal çerçeve getirmek üzere harekete geçti. Bu düzenleme kapsamında "farklı isimlerle telefon dinlemesi yapılmasına" da engel getirilmesi öngörülüyor. Zira yargıdan sahte isimlerle alınan dinleme izinlerinin Başbakan'a, bakanlara ve çocuklarına uzandığı düşüncesi devletin zirvesinde de uykuları kaçırmış durumda.

Erdoğan Taraf'ın sahte isimlerle dinlenmesi için ne yapmıştı?

Peki Taraf Gazetesi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Yardımcısı Yasemin Çongar, yazarlar Amberin Zaman ve Yeni Şafak'a geçtikten sonra Erdoğan'la Türkiye'nin bir mucize yaşadığına kanaat getiren Markar Esayan ile Prof. Mehmet Altan'ın telefonlarının MİT tarafından sahte isimlerle dinlendiği ortaya çıktığında Başbakan ne yapmıştı?

Hatırlayalım.

Bu isimlerin telefonlarının 2008-2009 yıllarında sahte isimlerle çıkarılan mahkeme kararları ile dinlendiğinin öğrenilmesi üzerine açılan davada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı sorumluluğu görülen MİT elemanları hakkında soruşturma yapmak için harekete geçti. Savcılık, "casusluk faaliyeti" takibi yapılıyormuş gibi gazeteciler için sahte isimlerle yapılan başvurularla "yargıyı zan altında bıraktıkları, resmi evrakta sahtecilik yaptıkları, görevlerini kötüye kullandıkları" iddiasıyla MİT görevlileri hakkında Başbakanlık'tan soruşturma izni istedi.

"Soruşturma izni talebinin reddedilmesi" doğrultusunda MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın imzasıyla mahkemeye gönderilen 7 Mayıs 2013 tarihli yazıda, "mahkemelerin yanıltılmadığı, sahte isimlerle dinleme faaliyetinin gizli servis faaliyetlerinin gizli yürütülmesinin zorunlu olduğunu bilen/takdir eden hâkimlerle kurulan koordinasyon çerçevesinde tatbik edildiği" belirtildi. MİT hâkimleri koordine ederek gazetecileri, yazarları "sahte isimlerle" dinlediğini kayda geçirmişti.

Başbakan, işte bu yazının altına, sahte isimlerle başvurdukları yargıdan aldıkları izinlerle gazetecileri dinleyen MİT görevlileri için "Soruşturma izni verilmemiştir" diyerek imza attı.

Manzara bu.

Bu ülkenin alnına bir kez daha vicdan yerine cüzdan yazılıyor.

Ama derler ki; kader, başımıza gelmesini istediğimiz şeydir!

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.04.2020
Adalet siyasetin yalanıdır; 72 yıl önce katledilen Sabahattin Ali'den bugüne...
28.10.2019
Aslı Erdoğan haberleri ve T24 üzerine: Biraz da siz kafesinizi parçalayıp gerçeğinize kavuşun abiler
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
1 0
Ad Soyad Giriniz... 27.01.2014 - 10:58:28
"..İster Sünni olsun, ister Alevi olsun.." tanimlamasi yanli$tir.. Dogursu "ister Müslüman olsun, ister Alevi olsun.." olmaliydi.. çünkü Alevilerin, yani Kizilba$larin islamiyetle bir alakasi yoktur.. Alevi-sünni tanimlamasi Aleviligin, islamiyet içerisinde bir kesim gibi yorumlanir ki, bu da yanli$tir..
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,48
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive