Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!


05.02.2014 - Bu Yazı 2027 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Geçtiğimiz cuma günü öğleden sonra T24'e "Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu" (BTK) ve bu kuruma bağlı görünen ancak uygulamada icra organı olarak giderek özerkleşen Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) ortak imzasıyla bir tebligat yapıldı.

Tebligatta, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın, Sabah-ATV satışına ilişkin olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinin "derhal" yayından kaldırılması isteniyordu.

BTK imzasını prosedür gereği taşıdığı belirtilen TİB'in 31 Ocak Cuma akşamı T24'te yayımladığımız bu tuhaf yazısını hatırlayalım:

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi'nin uyari@ihbarweb.org.tr adresinden T24'ün bilgi@t24.com.tr  adresine gönderilen "içeriğin çıkarılması veya söz konusu içeriğin Türkiye'den erişiminin engellenmesi" talebini içeren bildirim şöyle:

Sayın Yetkili,

Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı  “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”  23/05/2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Türkiye’de İnternet içerik düzenlemeleri konusunda yetkili kamu kurumudur.

Başkanlığımıza aşağıda yer verilen alan adı/ URL adresleri ile ilgili mahkeme kararı gönderilmiştir.

Mahkeme kararına konu içeriğin çıkarılması ya da Türkiye’den erişiminin engellenmesi gerekmektedir. 

Gereğinin derhal yapılmasını rica ederim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

 

İlgili URL: http://t24.com.tr/haber/chpli-orandan-erdogana-sabah-ve-atv-icin-satin-alma-talimati-verdiniz-mi/247740

İlgili alan adı: t24.com.tr

Mahkeme Adı: İstanbul 2.Asliye CM

Mahkeme Karar No: 2014/55

Karar Tarihi : 2014-01-23 00:00:00.0

 

Mahkemenin kararını içermeyen tebligat

TİB'in yazısında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin aldığı karara dayanılarak, CHP'li Oran'ın T24'te 6 Ocak'ta yayımlanan soru önergesinin "derhal" kaldırılması isteniyordu. Ancak dayanak olarak gösterilen mahkeme kararının içeriği yazıda bulunmuyordu.

Doğrusunu isterseniz, ana muhalefet partisinin TBMM Başkanlığı'na verilen ve TBMM'nin internet sitesinde de yayımlanan soru önergesinin yayından kaldırılmasına ilişkin olarak yapılan tebligata inanamadık ve gerçek olmayabileceğini düşündük. Ancak Ankara ile yaptığımız telefon görüşmeleri üzerine, tebligatın TİB'den yapıldığına emin olduk. Hafızam beni yanıltmıyorsa ilk kez, parlamentodaki görüşleri nedeniyle mutlak dokunulmazlığı bulunan bir milletvekilinin soru önergesinin yayınına yasak getirilmek isteniyordu.

Bazı haber kanallarındaki dostlarımız, yanlışlıkla, TİB yazısı üzerine T24'ün haberi yayından kaldırdığını duyurdular. Ancak söz konusu haberi yayından kaldırmadık. Aksine, BTK ve TİB'in tebligat için kullandığı e-mail adresine, "yasal haklarımızı kullanmak için, haberin yayınını durdurma istemine gerekçe gösterilen İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi kararının gönderilmesini" talep eden bir yazı gönderdik.

Mahkeme kararını, sadece başta itiraz olmak üzere yasal haklarımızı kullanmak için istemiyorduk. Acaba mahkeme mi ana muhalefet partisinin soru önergesinin yayından çıkarılmasına özel olarak hükmetmişti, yoksa idare mi, yani TİB mi, mahkeme kararını aşırı yorumlayarak böyle bir girişimde bulunmuştu?

 

Mahkeme kararında soru önergesi yok!

BTK ve TİB'e yaptığımız başvuruya bir yanıt alamadık, ancak İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, CHP'li Oran'ın soru önergesinin yayından çıkarılmasına dayanak yapılan kararına ulaştık.

Hatırlayın, dün (3 Şubat 2014) hem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hem de BTK Başkanı Tayfun Acarer, tebligatın "sehven", yani "yanlışlıkla" yapıldığını, hataya düşüldüğünü açıkladılar. TİB'den yapılan yazılı açıklamada da "sehven tebligat"tan söz ediliyor ve "incelemenin sürdürüldüğü" duyuruluyordu.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Onur Özsaraç'ın imzasını taşıyan karar iki açıdan önemli. Birincisi; mahkeme kararında, TİB'in tebligatında T24'teki adresi verilerek (URL) çıkarılması istenen haberden söz edilmiyor. Yani, özel olarak CHP'li Oran'ın soru önergesinin yayından kaldırılması talebi İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne değil, idareye, yani TİB'e ait görünüyor. TİB'in mahkemenin kararından nasıl bu sonucu çıkararak "derhal yayından kaldırma" tebligatında bulunduğunu açıklaması gerekecek. Bir "paralel yapı" iddiası da TİB'den mi gelecek bilmiyorum, ancak bu açıklama önemli.

Mahkeme kararının, en az bu kadar önemli olan ikinci bir boyutu var ki, TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşmak üzere olan yeni internet düzenlemelerinin nasıl uygulanacağının kuvvetli bir işaretini taşıyor.

 

Yayın yasağının gerekçesi

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 25 Aralık soruşturması kapsamında mahkeme kararıyla takibe alınan işadamı Abdullah Tivnikli ve Mustafa Topbaş'ın avukatlarının "soruşturmanın gizliliği" gerekçesiyle "yayın yasağı" talebini değerlendiriyor. Hâkim Özsaraç, Basın Kanunu, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göndermeler yaptıktan sonra bu talebi yerinde görüyor ve kararını "gerekçe" bölümünde şöyle ifade ediyor:

"Talepte bulunan talebi 5187 sayılı yasanın (Basın kanunu) 3. maddesi, Anayasanın 26. maddesi ve İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi kapsamında değerlendirildiğinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın (TMK 10. maddeyle görevli) yapılan 2012/656 hazırlık numaralı soruşturma dosyasında bulunan bilgi, belge, görüntü ve diğer içeriklerin yazılı, görsel ve internet medyasında yayınlanması halinde bu dosya içerisinde şüpheli olarak bulunan kişiler hakkında adil yargılanma haklarını etkileyecek hususların ortaya çıkma ihtimalinin bulunduğu, yine bu dosya içerisinde bulunan telefon kayıtları ve diğer bilgilerin açıklanması halinde talepte bulunanların özel hayatlarının gizliliğini ve haberleşmenin gizliliğini ihlal edecek durumlarının ortaya çıkma ihtimalinin bulunduğu yine CMK'nun 157.maddesinde belirtilen ve soruşturmanın gizliliği hükmüne aykırı şekilde yayın yapılabileceği dikkate alındığında İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10/2 ve 5187 sayılı yasanın 3. maddesi kapsamında bazı durumlarda basın özgürlüğünü n sınırlanabileceğinin belirtildiği İstanbul Cumhuriyet başsavcılığı'nın 2012/656 hazırlık numaralı soruşturma dosyasının bilgilerinin halinde telefasinin mümkün olmayan zararların meydana gelebileceği anlaşılmakla talebin kabulüne dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir."

 

Soruşturma bilgileri 'özel hayat ihlali' sayıldı

Bu gerekçe neden önemli?

Malum, TBMM Genel Kurulu'ndaki yeni internet düzenlemeleri içinde, idarenin, yargı kararına ihtiyaç duymadan doğrudan internet sitelerinden yayın çıkarma yetkisi alabildiğine genişletiliyor. 5651 sayılı mevcut İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da, idarenin (TİB) doğrudan içerik çıkartma yetkisi "müstehcenlik" ve "çocukların cinsel istismarı" ile sınırlı. Yeni düzelemede, TİB'in "özel hayatın gizliliğinin ihlali" gerekçesiyle de internet sitelerinden içerik çıkarması hükme bağlanmak isteniyor. Yani, hükümetin atadığı bürokratlar, "özel hayat ihlali" gibi sınırları esnek çok geniş bir alanda istedikleri içeriği yargı kararı olmadan çıkarabilecekler.

Bu düzenlemenin, 2011 seçimleri öncesinde ortaya saçılan seks kasetleriyle ilgili olduğunu düşünenlerin yanıldığını daha önce vurgulamıştım. Zira bu düzenleme yasalaştığında, idare, örneğin yolsuzluk iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen bir oğulun babasıyla yaptığı ve mahkeme kararıyla izlenen bir görüşmeye ilişkin haberleri "özel hayat" diyerek doğrudan kaldırabilecek.

İşte İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, T24'e ve diğer bazı sitelere gönderilen "yayın durdurma" tebligatına dayanak olarak gösterilen kararında, haklarında yolsuzluk iddiasıyla soruşturma yürütülen işadamlarının "yayın durdurma" başvurusunu "özel hayatın ihlal edildiği" gerekçesiyle de yerinde buluyor.

Türkiye'de yolsuzluk iddiasıyla yürütülen soruşturma ve davalara ilişkin haberlerin, targının bile sınırlarını belirlemekte zorlandığı "özel hayat"  gerekçesi de öne sürülerek durdurulmasının eşğindeyiz.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, haberlerin "adil yargılamayı etkilemesinden" de söz ediyor.

Ne dersiniz; sizce adil yargılama nasıl etkilenir?

Mahkeme kararıyla dinlenmiş telefon görüşmelerinin, özel hayat sayılamayacak içeriklerinin yer aldığı haberlerin yayımlanmasıyla mı?

Yoksa, Başbakan'ın hemen her konuşmasında "yolsuzluk yok kirli tezgâh var, komplo ve hükümete karşı darbe girişimi var, yüz karası savcı seninle işimiz daha bitmedi" diyerek soruşturmaları devam eden süreçte yargıya da göz dağı veren açıklamalarıyla mı?

 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
28.10.2019
Aslı Erdoğan haberleri ve T24 üzerine: Biraz da siz kafesinizi parçalayıp gerçeğinize kavuşun abiler
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive