Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!


20.11.2014 - Bu Yazı 1886 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Bu köşede AKP Programı üzerinden AKP iktidarı icraatına defalarca bakıldı. Yolsuzlukla mücadeleden basın ve ifade özgürlüğüne uzanan alanda muhalefetteki AKP'nin 2001'de topluma verdiği sözlerle iktidardaki AKP'nin icraatı arasındaki büyük mesafeye dikkat çekildi. Yolsuzlukla mücadele, basın ve ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı gibi temel alanlarda AKP Programı'nın altına "Burada yazdıklarımızın tam tersini yapacağız" gibi bir not eklenmedikçe kapatılamayacak bir mesafeden söz ediyorum.

"AK Parti Programı"14 Ağustos 2001'de AKP kurulurken ilan edidi. Aradan geçen yaklaşık 13 yılda kendi programından AKP iktidarına bakmak da yetmiyor artık. Zira, daha dün söyledikleriyle bile kendisini bağlı saymayan bir iktidar anlayışı karşısındayız. O kadar ki, yürütmenin iki başına dair yetkileri "şahsında" toplayarak Çankaya'ya çıkan Tayyip Erdoğan ne söylerse dönüp doğrusunun ne olduğuna, daha önce aynı konuda ne söylediğine bakmak gibi bir mesai gerekiyor.

Son mesai ihtiyacı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün bedelli askerlik konusunda yaptığı açıklama üzerine doğdu. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

"… Birileri çıkıp zaman zaman bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil. Burada TSK’nın kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. Bu kanaat TSK’nın ihtiyacını değerlendirmeye alarak böyle bir karar verilir, sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar. Şu anda böyle bir kararı ne hükümet vermiştir, ne TSK’nın bu konuda kesin bir kanaati açıklanmıştır, ne de bana kesin olarak yansıyan bir şey söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı olarak ben de bu olayın artı ve eksilerini ilgili mercilerle değerlendirerek karar vermek zorundayım. Sırtımızda ağır bir küfe var."

Ne anlıyoruz bu açıklamadan?

Erdoğan ve AKP hükümetinin bedelli askerliğe karşı olduğunu, ancak "birilerinin bunu kaşıdığını" ve böylece dayanaksız bir beklenti yaratıldığını anlıyoruz. Erdoğan'ın, bir de, "Cumhurbaşkanı olarak (…) karar vermek zorundayım. Sırtımızda ağır bir küfe var" sözleri var ki, ona sonra döneceğim.

'İnşallah bu adımı atarız'

Evet, bu bedelli askerlik işini kim kaşıyor?

Birkaç dakikalık bir araştırma gayet etraflı bir cevabı karşınıza koyuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı rahatsız eden bedelli askerlik işini "kaşıyanların" başında Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan var!

Bakın, Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı için yarışırken daha birkaç ay önce bu konuda neler söylemiş. Tarih 28 Temmuz 2014 Salı. Cumhubaşkanı adayı Erdoğan konuşuyor:

"Bedelli askerlik gündemimizde şu anda yok. Daha sonra bu gündeme girebilir mi? Girebilir. Bedelli askerlik noktasında 800 bin kişinin bulunduğu söyleniyor. Bu konuyla ilgili olarak tabii Türk Silahlı Kuvvetleri ile Milli Savunma Bakanlığımız çalışma yapabilir. Bu çalışmalardan sonra yeniden 'Böyle bir adım atalım' denirse bu konuda hükümetimiz ben inanıyorum ki çalışmayı yapar ve o çalışmadan sonra atılması gerekiyorsa böyle bir adım atılabilir."

Haberin kaynağı, Erdoğan'ın damadının kardeşi Serhat Albayrak'ın yönettiği atv-sabah medya grubu bünyesindeki  A Haber. A Haber'in Erdoğan'ın sözlerini "Erdoğan'dan bedelli askerlik için müjde" başlığıyla verdiğini ve Cumhurbaşkanı adayının sözlerinin "umutla bekleyen binlerce kişiye büyük heyecan yaşattığı" yorumunu yaptığını not edelim.

Başka?

Tarih, 8 Ağustos 2014. Yer, yine ATV-AHaber ortak yayını. Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimine saatler kala konuşuyor:

"İsterseniz bu işi hiç sıkıştırmayalım. Bunu daha önce de söyledim. Şu seçimler bir defa atlatılsın, seçimler atlatıldıktan sonra bunu Genelkurmay Başkanımızla, Milli Savunma Bakanımızla birlikte bir değerlendirmesini yaparız. Atılması gereken adım varsa da bu vesileyle inşallah atarız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Biz, buralardan gelecek parayı veyahut da buralardan özellikle bu bedelliyi bekleyen kardeşlerimizin o bildiğim sıkıntılarını aşması noktasında her türlü kolaylığı gösterme noktasında adımı atarız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Burada tabii Genelkurmay'ın yaklaşımı bizler için önem arzediyor. Bu bilgileri kendilerinden aldıktan sonra değerlendirmemizi inşallah yaparız."

Başka?

Şu sözler, Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce bakayalara/asker kaçaklarına "gelin oyunuzu kullanın, bir şey yapılmayacak" mesajı veren, bakanlığının internet sitesinde bu konuda duyuru da yayımlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a ait. Tarih 1 Ağustos 2014:

"Sayın Başbakanımızın sözüne ne bir kelime ekleyecek ne de bir kelime çıkaracak durumum var. Sayın Başbakanım şunu söyledi: ‘Yeni bir seçim yapılıyor. Seçimden sonra Cumhurbaşkanımız seçilecek.’ Cumhurbaşkanı aynı zamanda Silahlı Kuvvetler'in de başkomutanı durumunda. Dolayısıyla başkomutan da, 'Biz yeni dönemde milletin taleplerine bakar, inceler değerlendiririz ve bu doğrultuda bir bedelliye ihtiyaç var mı yok mu değerlendiririz, onun üzerine ihtiyaç varsa böyle bir düzenleme yapılır, ihtiyaç yoksa bir düzenleme yapılmaz' diye bir açıklama yaptı. Biz de inşallah yeni cumhurbaşkanı seçiminden sonra bu yolda yapılacak bir değerlendirme çalışmasının sonucunu bekliyoruz."

Bir de Köşk seçimlerinden sonra yapılan "Cumhurbaşkanımız yeni dönemde bir değerlendirme yapar, bedelli askerlik olup olmayacağına en doğru şekilde karar verir. Yeni dönemde eğer 'ihtiyaç var' derse tasarı Meclis'e gelir diye düşünüyorum" açıklaması var ki, mikrofonda yine başkan Erdoğan'ın Savunma Bakanı Yılmaz bulunuyor.

Ve dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın, AKP İstanbul İl Kadın Kolları kurucu üyesi olan eşi Selma Yazıcı'nın sözleri. Sabah'ın, "Halk bedelli istiyor" başlığını taşıyan 15 Temmuz 2014 tarihli haberinden:

"Uzun süredir gündemi meşgul eden bedelli askerlikle ilgili Başbakan'ın onayının alındığı iddiası ortaya atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın eşi ve AK Parti İstanbul İl Kadın Kolu kurucu üyesi Selma Yazıcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iftar yemeğinde yönelttiği bedelli askerlik sorusunu ve Erdoğan'ın yanıtını kişisel Twitter hesabından paylaştı. Yazıcı, bedelli bekleyenlere yönelik Twitter üzerinden 'Az önce Yeşilay'ın iftarında Başbakanım'ın yanına gittim ve isteğinizi ilettim. Yeni dönemde kamuoyu araştırmasının sonucuna göre hareket edeceğini söyledi. 'Bunu ileteyim mi' diye sordum. İletebileceğimi söyledi' mesajlarını yayınladı."

Uzatmayalım. Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, bakanları ve partilileri Köşk seçimleri öncesinde "Hele bir oyunuzu kullanın" kabilinden epey "kaşıdı" bu bedelli askerlik işini. İhtimal, çıkacak bedelli askerlik. 2015 seçimlerinin de "gel gel" malzemelerinden biri olarak kullanıldıktan sonra, çıkacak!

O sadece Cumhurbaşkanı

Erdoğan'ın, "Cumhurbaşkanı olarak ben de bu olayın artı ve eksilerini ilgili mercilerle değerlendirerek karar vermek zorundayım. Sırtımızda ağır bir küfe var" sözlerine gelince…

Malum, bedelli askerlik yasa konusu. Parlamento uygun görürse yasa çıkarıp "imza" için Cumhurbaşkanı'na gönderiyor.  Evet, "onay" değil, "imza" için gönderiyor. Zira Cumhurbaşkanı iade eder de parlamento aynı yasayı bir kez daha kendisine gönderirse 15 gün içinde imzalayıp yayımlamak zorunda. Cumhurbaşkanı'nın bu konuda mutlak bir veto ve takdir yetkisi bulunmuyor.

Velhasıl, kendisine sadakat yemini edenler tarafından hemen her vesileyle ihlal edilse de, anayasa diyor ki…
Abartmayın, o sadece Cumhurbaşkanı.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive