Gezi Parkı Direnişi Ruhu ve Akçakoca’ya Sıfır Etkisi


24.06.2013 - Bu Yazı 2264 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Gezi Parkı direnişi başından itibaren kentli ve çevreci bir duruşu ifade etti ve etmekte.

Bu kentli ve çevreci duruşun ülkemizin her yanında demokratik olmayan betonlaştırma projelerine karşı yerinden yönetim siyasetine öncülük edebilecek potansiyelinin ülkemize hâkim olabilmesi ihtimali bile heyecan vericiydi.

Gezi Parkı eylemi sivil itaatsizlik eyleminin hükümeti bile geri adım attırabilecek etkinlikte olması açısından da ayrı bir değer taşıyordu.

Sivil itaatsizlik yasaların ya da hükümet politikalarının değiştirilmesini isteyen şiddete dayanmayan vicdani bir eylem olduğu için halkın büyük ilgisine ram oldu.

 Başbakanın dayatmacı, tek tip insan yaratma siyasetine karşı Gezi Parkı direnişi meşru bir sivil itaatsizlik eylemi olarak başladı. Meşru ancak yasa dışı.

Gezi Parkı bir sivil itaatsizlik eylemi olarak çıktı. Toplumu kendine inandıracak potansiyeli olmayan devrimci güçler ise kendiliğinden ortaya çıkmış olan bu sinerjiyi, kendi istekleri doğrultuna çevirmeye çalıştılar ve çalışmaları halen devam ediyor.

Kendisini temsil etmesi gerekirken temsil edemeyen siyasileri de yok sayarcasına başlayan bu sivil itaatsizlik eylemine ne zamanki devrimci güçler katılmaya başladılar eylem niteliğinden uzaklaştırılarak hükümeti devirme projesine dönüştürülmeye çalışıldı.

 Ortodoks Marksist ya da Kemalist devrimciler eylemin bir sivil itaatsizlik eylemi olarak kalmasına asla razı gelmediler.

Direnişin bir darbe girişimine ya da en azından hükümeti düşürmeye yönelik bir yöne çevrilmeye çalışılmasına başbakanın tepkisi sert oldu.

Bu tepkiyi haklı çıkaracak malzemede eylem sırasında şiddete başvurarak yine devrimci güçler tarafından sağlandı. Bu başvurulan şiddetin polisin tahrikleri ile de başlamış olabilmesi ihtimalinin de bu noktadan sonra çok da önemi yok.

Muhafazakâr demokratlığı siyasi duruşundan değil, mecburiyetten olan başbakandan Olaf Palme anlayışı beklemenin de anlamsızlığını üzerinde nedendir pek durulmak istenmedi.

Başbakan her sağ siyasetçinin yaptığı gibi yasal ancak meşru olmayan devletin şiddet kullanma tekelini harekete geçirerek arkasındaki kitleyi sağlamlaştırdı ve pekiştirdi.

 Bu pekiştirme işlemleri ve devrimci güçlerin mücadeleleri ile de son derece gergin kırılgan bir platforma dönüştü Türkiye’nin her yanı.

Ancak Türkiye halkı her darbe girişiminin ülkeye zarar verdiğinin farkındadır. İstemeye istemeye de olsa sarsak bir demokrasiden yana tercihi kullanır.

 Gezi Parkı direnişi eylemi sivil itaatsizlik eylemi olarak kalmış olsaydı ülkemiz adına demokratik kazanımlarımız çok daha fazla olabilecekti.

Kendi egolarını ortaya koyarak halkı hiç önemseyen daha doğrusu halkı kendilerinden ibaret sayan devrimci güçler Türkiye’yi zoraki demokrat bir yaklaşıma sahip bir iktidara mahkûm etmeye katkıda bulunmayı başardılar.

Devrimci romantizme ara verilip bir nefes alındığında bu gerçekle yüz yüze gelinecektir.

Gezi Parkı projesi ile ilgili mahkeme kararırının bekleneceği ve referandum yapılacağı gündemde iken ülkemizin diğer yerlerindeki benzeri projelerin uygulaması bütün hızıyla devam ediyor.

En azından yaşadığım yerde Akçakoca’da bu durum devam ediyor.

 Akçakoca’da kendini gerek Kemalist gerekse de Ortodoks Marksist sayan devrimciler kentli ve çevreci bir duyarlılığa sahip olmadıklarını ortaya koydular.

 Akçakoca’daki devrimci güçlerin Kemalistliğinin nerde başlayıp nerede Marksizm’e döndüğünü kestirmek zor olduğu için Kemalist-Marksist devrimciler tanımı daha gerçekçi olarak duruyor, aslında bu belirsizlik her yerde mevcut.

Milliyetçi bir karakteri olan Kemalizm ile enternasyonalist bir karakteri olan Marksizm’in bu kadar harman olmuş olması devrimci güçlerin Türkiye’de halkı karşı inandırıcı olamamalarının en büyük sebebidir. Galiba, işin gerçeği Akçakoca’da ortodoks Marksist pek yok, Marksizm’e belli belirsiz ilgi duyan Kemalistler var.

Gezi Parkında ağaçlar sökülürken benzeri bir uygulama Akçakoca’da yapıldı.

Gezi Parkı Parkı projesine karşı yapılan sivil itaatsizlik eylemine var güçleri ile destek verip bundan hükümeti devirecek bir hareket çıkmasını uman Akçakocalı devrimci güçler sıra Akçakoca’ya gelince bütün devrimci niteliklerini kaybedip derin bir sukutun içerisine düşüyorlar.

Akçakoca’da ise yasal olmayan bir şekilde Sky Tower Otelin deniz kıyısına çirkin duvarlar yapmasına bu duvarların önüne iskele yapmasına ,”her yer Taksim her yer direniş” diyen yerel devrimci güçlerimizin hiçbir itirazını bugüne kadar göremedik.

Hatta başbakanın yakınları Sky Tower Oteli satın alsalar otelin her probleminin Akçakocalı devrimci güçler tarafından çözüleceğine garanti gözü ile bakabiliriz. Devrimci güçlerimizin bugünkü sukutu bunun teminatıdır.

Akçakocalı devrimci güçlerimiz mum dibine ışık vermez misali Akçakoca ile ilgilenemiyorlar.

Türkiye’nin meseleleri peşinde koştukları için bu meseleler onlara ufak geliyor, ya da ufak çıkar hesapları içerisinde oldukları için seslerini çıkarmak işlerine gelmiyor.

Kadir Topbaş’ın bile bundan sonra durak yaparken bile halka soracağımız dediği bir ortam da Akçakoca belediyesi Sky Tower Otelinin yasa dışı inşaatları ile ilgili olarak hiçbir açıklama yapmaz iken birde Sky Tower Oteli tarafından hediye edilen lüks makam aracı belediyemiz tarafından teslim alındı.

Arkadaşım Şükrü Turhan’ın bahsettiği sosyal demokrat(!) belediyecilik anlayışı bu olsa gerek. Güçlünün yanında olmak güçlü olana ses çıkarmamak üzerine kurulu bir sosyal demokratlık.(!) Yoksa bu belediyecilik anlayışı devrimci belediyecilik olarak mı tanımlanmalı.(!)

Akçakoca’da yasal olmayan bir betonlaştırma projesine bile karşı çıkamayanların sivil itaatsizlik eylemini bile aşıp devrimci bir potansiyel taşıyabileceklerine inanmak da çok zor.

Gezi Parkı direnişi ruhunu hükümet devirme projesine dönüştürülmesine ülkemizin belediye başkanları(parti ayrımı olmadan) sonsuz minnettar oldular.

Öyle ya şeffaflık, hesap sorulabilirlik, halka danışma, dayatmacılığa karşı durmak gibi yerinden yönetimin en önemli değerleri devreye girmeye başlamış olacaktı.

Fiili bir başkanlık sisteminin geçerli olduğu belediyelerimizde, belediye başkanları bu direnişten doğan sinerjiden rahatsız olacakları son derece tabiydi. Bu sinerji devrimci güçler sayesinde şimdilik sönümlendi ve ertelendi ancak tekrar açığa çıkması yakındır.

Kısacası,bir sivil itaatsizlik eylemi Gezi Parkı direnişini bir darbeye yahut hükümeti düşürmek için bir fırsata çevirmeye çalışanların demokratikleşmeye çok büyük zarar verdikleri zaman geçtikçe çok daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Gezi Parkı direnişinin kentli, çevreci ve özgürlüklere sahip çıkan duruşunun yerel yönetim anlayışına öncelik etmesini sağlayabilmek, ülkemizin demokratikleşmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Başbakanın tek tip insan yaratma projeleri özgürlüğüne sahip çıkan kentli ve çevreci gençlerin duruşu sayesinde akamete uğrayacaktır.

Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış misali, her şeyi hükümeti düşürmek üzere endeksli siyaset yapanların hükümetin ve başbakanın ekmeğine yağ sürdüklerini tartışmak bile gereksizdir.

Türkiye tarihinin en önemli sivil itaatsizlik eylemini gerçekleştiren gençler militarizm ile aşinalıklarının olmadıklarını belirtmek için mizah dolu şu sloganı da üretmişlerdi.”Mustafa Keser’in askerleriyiz” .

Akçakoca’da Mustafa Keser’in askerleri (!) olan gençler harekete geçmiş olsaydı onların yanında kıvançla bulunmak ne kadar da heyecan verici olurdu.

Maalesef ki, Gezi Parkı direnişinin gerçek ruhu benim taşrama yani Akçakoca’ya henüz ulaşamadı. Etkisi an itibarıyla sıfıra yakındır.

 

 

 

 

 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
24.01.2020
ARTIK GERİ DURMA VAKTİNİZ GELMEDİ Mİ?
30.10.2019
AŞÇI EFENDİ
10.10.2019
KARADENİZ CANAVARLAR TARAFINDAN TALAN EDİLİRKEN SİYASETÇİLERİMİZDEN TIK YOK
26.09.2019
AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ İLE MÜCADELE İÇİN HERKES GÖREV BAŞINA!
23.08.2019
BUNCA YIILIK SADAKAT İŞE YARAMADI, AKÇAKOCA MHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI SEÇTİĞİ İÇİN CEZAYA BIRAKILDI.
29.06.2019
FINDIK TARIMINDAKİ TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?
5.2.2019
SENDİKA TARİHİMİZİN ÇINARI HİLMİ GÜNER VEFAT ETTİ
30.9.2018
DEPOLİTAZYONDA YENİ AKIM, EVDE ALKOLLÜ İÇKİ ÜRETMEK
13.6.2018
DÜZCE ve AKÇAKOCA PTT MÜDÜRLÜKLERİNDE PİŞKİNLİK ZİRVE YAPMIŞ
13.1.2018
VAZGEÇTİM!
17.11.2017
AYDIN İHANETİ
15.6.2017
Zeytinlikler, Faruk Özlü ve Akçakoca
28.3.2017
CÜNEYT YEMENİCİ’NİN AKÇAKOCA HAKKINDAKİ TASAVVURUNUN KAYNAKLARI
24.3.2017
22 MART'TA BAROLAR BİRLİĞİNCE AKÇAKOCA'DA DÜZENLENEN PANELDEN NOTLAR
15.3.2017
ULU PALMİYE OSMANLI (!)
1.3.2017
Akçakoca ve Düzce'de Kitap Korkusunun Yaşattığı Dayanılmaz Burukluk
15.2.2017
OSB Kanuna Karşı Hile İle Kuruldu
14.1.2017
Elektrik kesintileri ve ATSO
7.12.2016
8 maddede Akçakoca eğitiminde basiretsizliğin analizi
30.11.2016
Kadınlara Karşı Şiddet ve Siyasi Menfaat Hesapları
4.10.2016
SBL AYIBINA SON VERMENİN ZAMANI GELMEDİ Mİ?
27.9.2016
Ayşe Keşir'den föslek fındık gibi bir açıklama...
14.6.2016
DİMİTRİ
22.4.2016
Cüneyt Zapsu'dan Ali Haydar Gören'e
16.4.2016
Başbakan Akçakoca İçin Sigorta Olabilir
3.8.2015
DÜZCE BÜROKRASİSİNİN DUVARI(!)
15.7.2015
CÜNEYT ZAPSU
24.6.2015
Düzce Valisi Sayın Fidan'a açık mektup
11.5.2015
Akçakoca’da CHP’yi başarısızlık bekliyor
30.4.2015
Düzce İl Tarım Müdürü Harun Kabaoğlu neyin peşinde?
8.4.2015
Osman Çakır, niçin tekrar milletvekili adayı olarak gösterilmedi?
06.01.2015
OSB için alınan yol bir arpa boyu bile değildir
11.12.2014
Akbaş Mahmut, gerçekten Akçakoca’yı zapt etti mi?
21.08.2014
Akçakoca’da muhalefet nerede?
12.08.2014
Cüneyt Yemenici seçimde fark yaratamadı
20.07.2014
SOMUNCU BABA ve TÜRK-İSLAM SENTEZİ
06.03.2014
Akçakoca için nasıl bir şehirleşme?
26.02.2014
Başkan adayları, projeler ve kent konseyi
18.02.2014
Başörtüzsüz Akçakoca (!)
13.02.2014
Kent Konseyi genel sekreteri kim? bilen var mı?
09.02.2014
“Fikrimgeldi” zihniyeti yerine stratejik plan
24.01.2014
Acımasız işveren
07.01.2014
Fikret Albayrak CHP parti programının uyuşturucu tuzakları ile ilgili bölümünden bihaber
04.01.2014
BONZAİ ve DİĞER UYUŞTURUCULAR MESELESİ
24.12.2013
Fikret Albayrak'tan şehircilik hakkında inciler(!)
19.12.2013
OSB Panelinden arta kalan notlar
13.12.2013
OSB’yi TARTIŞABİLMEK
05.12.2013
Türkan Yaman Albayrak ‘ın Belediye Meclisi Listesinde İlk Beşte Yer Alır
19.11.2013
Dershaneler Meselesi
10.11.2013
BEHEY! ÖMER FARUK ŞİRAN BEY! (Düzce İl Spor Müdürü)
07.11.2013
Akçakoca’da yurtlar, evler ve üniversite öğrencileri
24.10.2013
Başkan beyin uyguladığı sansürün araştırması biter mi?
14.10.2013
Başkan beye basın danışmanı gerekli
02.10.2013
AKÇAKOCA’NIN HAYBEDEN DEMOKRATLARI
24.09.2013
7. AKÇAKOCA BELEDİYESİ PALAMUT BRİÇ TURNUVASI ÖNCESİNDE
17.09.2013
Başbakan, marina, sky Tower otel ve belediyecilik
02.09.2013
Su meselesine AK Gençlik mim koymuş
13.08.2013
Sky Tower otel ve laikçi kesimden gelen timsah gözyaşları
23.07.2013
Başşkan Bey ve “Gezi gençlerini anlamak lazım” Meselesi
18.07.2013
ENVER YAPICI
09.07.2013
VEEEE, BAŞROLDE OSMAN ÇAKIR
05.07.2013
MELİKKÖY YAYLASINDA KARDEŞLİK FESTİVALİ
24.06.2013
Gezi Parkı Direnişi Ruhu ve Akçakoca’ya Sıfır Etkisi
14.06.2013
Başşkan bey ve gezi parkı direnişi
09.06.2013
Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Adına Yapılan Bedbaht Operasyonu Kimler Yaptı?
03.06.2013
TAKSİM ve AKÇAKOCA
28.05.2013
Kuzu postuyla dolaşan kurtlar
21.05.2013
AHH BE KAŞIKOĞLU! *
16.05.2013
Düzce İl Spor Müdürü Ömer Faruk Şiran’ı adalete ve nezakete davet ediyorum
04.05.2013
DÜZCE’DE 1 MAYIS
17.04.2013
YİTİK FENOMENLERİN PEŞİNDE
30.03.2013
Barışa Karşı Çıkmak Zorunda Olan Ömür Boyu Görevliler
24.03.2013
Sakin Şehir Olmak İsterken OSB Kurulmasını da İstemek Saçmalığı
17.03.2013
Akçakoca ‘da AKP’nin Belediye Başkanı Adayı Kim Olur?
01.03.2013
İFTİRA
23.02.2013
Sinop Şehrinin Ruhuna Elveda Mı?
16.02.2013
Metin Feyzioğlu’nun e-mail Mesajı*
09.02.2013
METİN FEYZİOĞLU
02.02.2013
EMITT Fuarına Katılmak, Boşa Çekilen Kürek Gibidir
23.01.2013
KELLE VERGİSİ
09.01.2013
ÇOK SALLAMA ! BAŞŞKAN BEY
06.01.2013
ABUKLUK BELGESİ
29.12.2012
Ayıptır, ayıp!
22.12.2012
Geç SOL Şeride, Bas Gaza.
17.12.2012
AKP Akçakoca İlçe Teşkilatı ve Yerel Siyasetsizlik
09.12.2012
MUHALİF DURUŞ ve MÜPTEZELLER
15.07.2012
Belediye Başkanımız Ödüle(!) Doymuyor.
27.06.2012
FAKK Hakkında
17.06.2012
AKÇAKOCA BALIKÇI BARINAĞI SÖKÜLSÜN YAYGARASI
06.06.2012
KÜRTAJ MÜSEBBİPLERİ *
01.06.2012
Hüseyin Çelik Ve Kırım Hanı
25.05.2012
İDRİS NAİM ŞAHİN ve YILMAZ ÖZDİL
12.05.2012
Akçakoca’da” FİKRET ALBAYRAK KENT KONSEYİ” seçimini Adnan Yaman Nasıl Kazandı?
19.04.2012
DERİN BELEDİYECİLİK ve FİKRET ALBAYRAK
05.04.2012
12 Eylül 1980’i Yargılamak ve 12 Eylül 2012 Gururlusu olmak.
19.03.2012
FİKRET ALBAYRAK’A BİR ÖNERİM VAR
01.03.2012
POYRAZ FIRTINASI UYARISI ve FİKRET ALBAYRAK
07.02.2012
ÖZDİLCİKLER KAÇA AYRILIR?
19.01.2012
ULUDERE, DÜZCE, YILMAZ ÖZDİL ve ÖZDİLCİK’ler
02.01.2012
Fikret Albayrak ve Husumeti
25.12.2011
Akçakoca Kent Konsey 2. Temsilciler Kurulu Toplantısında Neler Söyledim
16.12.2011
AKÇAKOCA SINIFTA KALDI, ŞİMDİ İFTİHARA GEÇME VAKTİ
12.12.2011
DÜZCE, AKP'NİN ÜVEY EVLADI
05.12.2011
AKP, CHP'LİLEŞİYOR MU?
25.11.2011
En Çok Gerçeklerden Korkanlardan Korkarım
17.11.2011
Barış Her Zaman İyidir, Kurtla Kuzu Arasında Dahi Olsa
03.11.2011
Akçakoca İmam-Hatip Lisesinin TOKİ'ye Taşınması Adaletsizliktir.
24.10.2011
Yine, Yeniden Akçakoca Belediye Başkanının Açıklamaları Hakkında
17.10.2011
Neden? Ayrımcılık, Akçakoca'da Her Kesimden Kabul Görüyor.
10.10.2011
Rögar Kapağı Önünde Bekleşenler
25.09.2011
TBMM Yeni Yasama Dönemi Başlarken
19.09.2011
AKRABALIK HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR; AKÇAKOCA BELEDİYESİNDE
11.09.2011
Yoksa()! Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak CHP'li değil mi?
26.08.2011
Akçakoca Kent Konseyi Kışlık Kent Konseyi mi?
09.08.2011
Kılıçdaroğlu İkinci Defa Genel Başkan Olarak Atanmayacaktır.
25.07.2011
MUHALEFET VE YENİ ANAYASA
18.07.2011
Ulusalcı Düşünceyi Öğrenmek İçin Ernest RENAN
13.07.2011
Yerel Haber Gazetesi ve Akçakoca
06.07.2011
Cemil Çiçek ve TBMM Başkanı Seçimi.
29.06.2011
Canı Yanınca Siyasi Yargı(!)
21.06.2011
FİKRET ALBAYRAK ve ÇEVRECİLER
14.06.2011
Düzce'de Kürt Seçmenler Kime Niye Oy Vermedi?
10.06.2011
"SEVDİĞİNİ SÖYLEDİĞİN ASIRLIK ÇINARI KESMEK"
02.06.2011
27 MAYIS ve KÜRT SÜRGÜNLERİ
26.05.2011
Halkın Değil, Partilerinin Milletvekili Adayları
11.05.2011
Ulaşımsız Turizm(!)
03.05.2011
AKÇAKOCA STRATEJİK PLANI YAPILMASI HAKKINDA
26.04.2011
" Devrimci Sosyal Demokrat Ulusalcılar"
21.04.2011
SOLCU OLMANIN DAYANILMAZ KOLAYLIĞI
12.04.2011
DÜZCE CHP YÖNETİCİLERİ ÇOK ŞANSLI YA ZONGULDAK CHP YÖNETİCİLERİ
09.04.2011
EMEKTEN YANA POLİTİKALAR MEVSİMİ
05.04.2011
DÜZCE CHP'DE ÖN SEÇİM
02.04.2011
TÜSİAD'IN DOZER OLMA GÖREVİ
30.03.2011
DEMİREL'İN TAVASSUTU
27.03.2011
"İMAMIN ORDUSU" KİTABI
24.03.2011
DEMİREL'İN ŞAPKASINDAN ÇIKANLAR
22.03.2011
TEZVİRAT
18.03.2011
NÜKLEER TEHLİKE
12.03.2011
İÇİNİZDEKİ İRLANDALILAR
08.03.2011
AKÇAKOCA SAHİL PROJESİ BU YIL BAŞLAYAMAZ
28.02.2011
AYDINLIK GAZETESİ YENİDEN ÇIKARKEN
21.02.2011
HER EVE EN AZ 600 TL
13.02.2011
SAHİL DÜZENLEME PROJESİ
03.02.2011
KENTGES ve AKÇAKOCA
17.01.2011
DÜZCE İLİNİN PARÇASI OLABİLMEK
28.12.2010
TURİZM ve VİZYON
12.12.2010
Akçakoca'nın Olmayan Otelleri
02.12.2010
AKÇAKOCA ve BÖLGE PLANI (yeni yazı)
29.11.2010
BİLMİYORUM.
09.11.2010
GÖNLÜM ÖNDER SAV EKİBİNDEN YANA
26.10.2010
FACEBOOK
15.10.2010
Turizm Stratejisi 2023
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive