Lokman Kurtay: İktidarın yaması olan aydınlarımız

21.08.2013 - Bu Yazı 4686 Kez Okundu.
Yorum : 2 - Onay Bekleyenler : 0

Lokman Kurtay: İktidarın yaması olan aydınlarımız

 Entelektüel, din, dil, ırk, cinsiyet, devlet farkı gözetmeksizin haklının sesi olup kopuş felsefesini hayata geçiren ve iktidarın zorbalığına karşı mücadele eden kişidir. Entelektüelin ödün vermeden savunduğu temel fikir, düşünce özgürlüğü için verilen mücadele geleneğinde yatmaktadır. Çünkü entelektüelin düşünce özgürlüğü konusunda en ufak şüphesi, evrensel kimliğini bertaraf etmekle eşdeğer nitelikte olacaktır. Entelektüel, hak, hukuk ve özgürlük için mücadele ederken, devletin veya herhangi özel bir çıkar grubunun güdümlü sözcüsü veya kölesi olarak hareket etmez. Evrenin nadide seslerinden olan zamanın gerçek aydınları, iktidara karşı ezilenin, horlananın, yok sayılanın, kısacası sessiz yığınların sesi olan öteki zencilerdir.


Entelektüelin güçlü sesi, ahlak cehenneminde yaşayan iktidara karşı bir tehdit unsuru olarak gözükmüştür. Bu durumdan rahatsızlık duyan iktidar aygıtı da, entelektüeli cebir ve şiddet yoluyla korkutmak için “tımarhane” ve “hapishaneyi” koz olarak kullanmıştır. Haliyle düşünüp sorgulayan, düşündüğünü pratiğe aktaran entelektüelin felsefesi karşısında, şiddet içerikli iktidar sopası tarih boyunca sallanıp durmuştur. Bununla yetinmeyen iktidar, entelektüelin muhalif sesini tehdit unsuru olarak görmekle kalmamış, radyoaktif serpinti gibi yayılan muhalif sesi ortadan kaldırmak için Lady Macbeth gibi elini kana da bulaştırmıştır. Fakat tüm olumsuzluklara rağmen entelektüel, iktidarın tehdit ve şantajlarına karşı dik durmasını da bilmiştir. Tarihte bunun örnekleri de mevcuttur. Örneğin, 1936 yılında Franco’nun faşist generallerinden José Millán Astray, “Kahrolsun aydınlar! Yaşasın ölüm!” sloganıyla, içinden taşan militarist ve nefret dolu öfkeyi dışa vurur. Slogan attığı mekân, İspanya’nın ünlü filozoflarından Salamanca Üniversitesi Rektörü Miguel de Unamuno’nun bulunduğu yerde gerçekleşir. Ünlü filozof Unamuno söz alıp insanlık tarihine mıh gibi çakılan düşüncelerini alışılmadık bir söylevle noktalar: “Beni tanıyanlar bilir. Bu tür durumlarda uzun süre sessiz kalamam. Bazen susmak yalan söylemektir, boyun eğmektir. Az önce ölü sevicilerin anlamsız çığlığını duydum. ‘Yaşasın ölüm’ diyordu. Astray bir savaş malulüdür. Cervantes de öyleydi. Fakat Astray, Cervantes gibi büyük bir ruha sahip olmadığı için o bütün İspanya’yı kendisi gibi sakat bırakmak istiyor. Sizin gibilere ‘İspanya’yı düşünün’ demek anlamsız...” Salonda tansiyon iyice yükselirken Unamuno, askerlerin tepesine bomba gibi düşen ve militarizmin kulaklarını sağır eden o muhteşem cümlesiyle “Yeneceksiniz ama ikna edemeyeceksiniz!” der. Unamuno’nun düşünceleri, geçmişin gri dönemlerinde putları alaşağı eden SokratesHallac-ı MansurBrunoZolaSartre ve Edward Said’in düşünceleri gibi kendi zamanı ve mekânının dışına çıkarak çağların ötesine taşınmıştır.


Türkiye’deki entelektüelleri incelerken istisnai şahıslar hariç, genellikle kalıbına oturmayan tuhaf tiplerle karşılaşmaktayız. Kendilerine entelektüel rolü biçilmiş olan entelektüeller, yukarıda ifade ettiğimiz düşüncelerin zıttı olan fikirlerden hareketle, adeta iktidarların güdümlü neferleri gibi suya ve sabuna pek dokunmayan cinsten tavırlar sergilemektedirler. Bazen kitleleri uyuşturup dizayn etmeye çalıştılar, bazen iktidarın nimetlerinden nemalanıp koltuk kapma telaşına düştüler. Bazen de bilgiyi iktidarla ilişkilendirip koltuk değnekçiliğine soyundular. Nihayetinde “icat” edilene göndermelerde bulunarak ‘ulus seviciliğin’ sevdasına düşen entelektüellerimize bile rastladık.


Türkiye’deki iktidar aygıtı, kendi entelektüeline yüklediği misyon aracılığıyla yazılı ve görsel medya üzerinden uyuyan zihinleri gereksiz martavallarla doldurmaya çalıştı. Unamuno,ZolaEdward Said gibi düşünürlerin duruşlarından nasibini alamamış olan güdümlü entelektüellerimiz, ölümden beslenen coğrafyamızda başlarını kuma gömerek, sanki hiçbir şey olmamış gibi gözlerini kör, kulaklarını sağır kıldılar. Bazen beklenmeyen bir anda kalburüstü cümlelerle fikirlerini beyan edenler oldu ama oluşagelen tepki ve tehditler karşısında onlar, köşelerine çekilerek sus oldular, pus oldular. Mademki körü, sağırı ve dilsizi oynadılar. O zaman oyun alanı olarak görülen şenlikli tiyatroda, bizim de aydın tabakasına söylenecek bir çift sözümüz olmalı... Onların “ölü sevici” sözcükleri ve iktidara yaranma faaliyetleri dışında söylenecek itibarlı sözcükleri kalmadığından, bizlere ne çenesi düşük biri gibi ders vermeye kalkışsınlar ne de pohpohlayıcı olan kaba anılarını anlatsınlar. Bilmeliler ki, ağızlarından çıkan uğultulu sözcüklerden dolayı, artık gururumuz okşanmıyor. İnsanlık tarihinin zorlu sınavından zihnimize yansıyan anekdotlar bir gün yüzlerine fırlatıldığında, onları dinleyecek seyircilere rastlanmayacak. Sokaklarda onlar için hiçbir ağıt yakılmayacak ve hiç kimse onlar adına hayıflanıp ağlamayacak. O sahneden yalnız, mahzun, küs ve kanadı kırık bir şekilde ayrıldıklarında onların yüzlerini, hatıralarını, seslerini ve vicdani körlüklerini bu topraklarda anımsayan olmayacak.


lokmankurtay@gmail.com

Taraf

Facebook Yorumları

2 0
Kemal eşin 24.12.2013 - 13:21:46
Konuşmakla olmuyor hocam. Yanlış anlamayın adaletsizliğe baş kaldıran her insan gibi sizde elinizden geleni yapmak istiyorsunuz fakat hep konuşmak bıktırıyor insanı. Hakkımız olanı devrim ile alacaz. Sizin gibi büyük yüreklerde önümüzde ki ışık tanesi olacaklar...
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%55,51
abdulkadir ilboğa 21.08.2013 - 12:24:13
Haklı oldugunuz aşikar ancak unuttuğunuz bir şey var! O da siz ve sizin gibi yeni aydınların etrafı aydınlattığıdır.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%62,78
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kemal Can: Gökçek gidince iktidarın kimyası bozulur mu?
Eğer iktidar bloğunda bir çözülme yaşanacaksa, bu ideolojik bir gerekçeye dayanmayacak. İdeolojik z...
  
...
  
...
  
...
  
“Tek Başına İktidarın Tek Adayıyız”
AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Akçakoca ilçesinde esnaf ve köy ziyaretleri gerçekleştirdi...
  
Düzce AK Parti İktidarına Hazır
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, Düzce Milletvekilleri Faruk Özlü, Fevai Arslan ve Ayşe Keşi...
  
Tarhan Erdem: Erdoğan'ın iktidarını koruma çabası
Erdoğan mücadele etmeye karar verdi; ne olursa olsun seçimi kazanmalıydı; nasıl olsa dört beş ayda "...
  
Yüksel Taşkın: İktidarın hikâyesi bitti
Hatırlarsanız AK Partililerin en çok sevdikleri şarkı “Beraber yürüdük biz bu yollarda”ydı. Erdoğan...
  
Nuray Mert: İktidarın Kürtler ile Yeni Oyunu
İktidar karşısında hakkıyla muhalefet yapabilmek için, iktidarı iyi okumak veya en azından bu çabay...
  
Nuray Mert: İktidarın darbe kalkanı
Bu yazı Zaman’da yayımlanacağı için, öncelikle Zaman Gazetesi camiasına geçmiş olsun demek isterim....
  
Levent Köker: İktidarın süreçleri: Yapmadıklarımız yapmayacaklarımızın teminatıdır!
Türk Dil Kurumu’nun yayını olan Büyük Türkçe Sözlük, süreç kelimesini “bir amaca yönelmiş olan süre...
  
Celal Başlangıç: İktidarın 'ast aklı' Kobanê'nin 'üst aklı'na yenildi
PYD'den daha üst bir akıl var' demesi aslında bir yenilmişliğin ifadesi. Evet PYD'de üst bir akıl v...
  
Ayhan Aktar: İktidarın her içki içene alkolik deyip, yasak koyması bonzaiyi patlattı
Prof. Ayhan Aktar, son dönemde artan bonzai vakalarını alkolden alınan vergilerin artılmasına bağlad...
  
Yavuz Semerci HaberTürk'ten istifa etti: İktidarın düşman gördüğü sınıfa çoktan girmişim
Yavuz Semerci daha önceden de gazeteden istifa ettiğini ancak kabul edilmediğini söyledi...
  
Prof. İştar Gözaydın: AKP iktidarından Hitler adımları
“Yeni Türkiye” diye bir söz var artık hayatımızda. Nesi yeni? Ne kadar yeni? Gerçekten yeni mi? ...
  
Bahçeli'den Gülen'e: Türkiye'ye dönün, AKP'nin iktidarının 10 yılıyla yüzleşin
MHP Genel Başkanı, Başbakan Erdoğan için, 'Erdoğan geriliktir, Erdoğan ihanettir, ithamdır, sevimsiz...