Üniversite hastanelerine mali destek verilmeli

8.8.2018 - Bu Yazı 1311 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Üniversite hastanelerine mali destek verilmeli

 Üniversite hastaneleri ile çalışan orta ölçekli bir medikal firması sahibiyle konuşuyoruz. Bir dokunduk bin ah işittik. Sorun bütün üniversite hastanelerini yakından ilgilendirdiği için gündeme alınmaya değer buldum. Sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

**

Firma sahibi şu anda 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarından kalma alacakları olduğunu, verdikleri malzemenin karşılığını alamadığını söylüyor.

“Yakın geçmişte Bakanlar Kurulu bir genelge yayınladı. Üniversite hastanelerine malzeme verip 10 ay öncesinden alacağı olanlara ödemeleri yapılacak denildi. Fakat yüzde 29-30 arasında ıskonto işlenerek borçların ödenebileceği teklifini getirdiler. Iskontoyu kabul edenler paralarını aldı ama biz böyle bir para kazanmadığımızdan dolayı ıskonto teklifini onaylamadık. Hem yıllardır bekliyoruz, bu bekleme esnasında malzemeyi dolar olarak almışız, bankadan kredi kullanmışız, maliyetlerimiz daha da artmış. Buna karşılık bize ıskonto karşılığında ödeme yaparız deniliyor.

İhale şartnamesinde azami 500 günde ödeme yapılır yazıyor idi. Sonra 600 güne çıktı. Oysa bugün baktığımızda 1000 günü geçmiş ve ödeme yapılmamış. Sonuçta biz 600 gün sonra ödenecek hesabı yaparak fiyat verdik. Aradaki finansmanı bir şekilde öz sermaye ve borçla finanse ettik. Maalesef halen bu para ödenmedi.”

**

“Faiz ve dövizdeki gelişmeler bizi yakinen ilgilendiriyor. İhale konusu malzemelerin yüzde 80’i ithaldir. İthal olduğundan dolayı bize firmalar döviz fiyatı verirler ve ihaleyi aldığımızda tüm malı birden teslim etmiyoruz. Hastane bir yıllık ihtiyacı için ihaleye çıkıyor peyderpey mal alıyor. İhalesi sizde kalan malzemeyi üç ayda ya da dört ayda bir parça parça istiyorlar.

Malzemeler, aldığınız her dönemde (4 ayda bir diyelim) o günkü kur üzerinden size fatura ediliyor. Siz başlangıçtaki TL fiyatından hastaneye fatura ediyorsunuz. Kurların artışından kaynaklanan farkı cebinizden veriyorsunuz.

Hastaneler geç ödeme yaptığından dolayı çek yazıyorsunuz, çekin ödeme günü gelince alacağınızı tahsil edemediğinizden kredi kullanıyorsunuz. 6-7 ay önce yüzde 13’ten kredi kullanırken, şu anda yüzde 26-27 ile kredi kullanıyoruz.

Burada girilen ihalelerde paraların bu kadar uzun süreli geri ödenmemesi bir ölçüde bankacılık sektörünün işine yarıyor. Çünkü malzeme tedarik eden firmalar, bu kadar uzun süreli finansmanı karşılamak için bankayla çalışmak, kredi kullanmak ve faiz ödemek zorundalar. Yani, süreçten asıl kârlı çıkan bankalar.

Döviz bir yıl önce girdiğim ihalede aşağı yukarı 3,6-3,7 liraydı. Bugün malı teslim ediyorum 5,30-5,35 liradan doları alıyorum. Hadi kur farklarını sineye çektik, verdiğimiz malın bedelini bari bize söz verilen tarihte ödesinler.

Daha önce yaptığımız hesaplara göre 3 lira alacağım varsa atıyorum 2 lira borcum vardı. Kur ve faizlerdeki artışın etkisiyle şimdi 3 lira alacağım var, ama borcum 5 liraya çıkmış. Yani, borç-alacak dengesi alt üst olmuş.”

**

Üniversite hastanelerinin tamamına yakını benzer sorunu yaşıyor. Kendi bütçeleri piyasadan aldıkları malzemenin bedelini ödemeye uygun değil. Devletin açıktan üniversite hastanelerine para aktarması ve borçlarını kapatması gerekir.

Üniversite hastanelerinin mali çıkmazı sağlık hizmetlerinde ciddi kalite sorununa da neden olmaktadır. Üniversite hastanelerinde zaman zaman sarf malzemesi bile bulunamıyor. Firma sahibiyle görüşmedeyken bir hekimin operasyon için acil eldiven talebine, olumlu cevaba verdiği memnuniyet tepkisine yakinen şahit oldum.

Normalde hastanelerin ihale ile aldığı malzemeleri şu anda hastalara aldırmaya çalışıyorlar. Operasyona girecek hastalara şu malzemeyi al gel deniliyor.

Burada çok taraflı bir mağduriyet söz konusu. Hastanelerle çalışan firmalar mağdur, hekimler mağdur, hastalar mağdur ve hastane yönetimleri zor durumda.

Devlet kısa sürede el atmazsa üniversite hastanelerinin mali yapısı ve dolayısıyla hizmet kalitesi çok daha kötüye gidecektir.

**

Devlet, mali iflasın eşiğine gelmiş üniversite hastanelerine sahip çıkmalı, destek olmalı. Bu sayede hekimlerin, personelin moral ve motivasyonu düzelir; hastanelerle çalışan firmaların hak edişleri zamanında ödenir ve en önemlisi de hastaların sağlık hizmeti memnuniyeti artar.

Ahmet Ulusoy & YENİ ŞAFAK

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive