Atilla Yeşilada: AK Parti yerel seçimlerde fena bir kötek yiyecek

4.12.2018 - Bu Yazı 1909 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Atilla Yeşilada: AK Parti yerel seçimlerde fena bir kötek yiyecek

 

Ekonomiden gelen  haberlerle mest, hükümetten gelen müjdelerle bahtiyar olduğumuz böyle bir günde sizleri bir kaç tokatla kendinize döndürmek ve hayatınızdan bezdirmek gayet rutin ve sıkıcı başlayan Aralık ayında neşemi geri kazanmama yardımcı olacak.

Nedense “IMF” kelimesini kullandığım anda, kokteyl partisinin ortasında yaramaz çocuk İran halıya kakasını yapmış gibi bir hava oluşuyor, suratlar ekşiyor, pahalı viski ve ithal havyarlı kanapelerinin tadı kaçıyor.  Etrafım cüzamlı hastanın hapşırırken yanlışlıkla yere bir kulak, iki parmak düşürmesi gibi hızla boşalıyor. Tüm bunlardan büyük zevk alıyorum tabii ki, her öz-Türk gibi ben de mutlu olmak yerine komşularımın mutsuz olmasını yeğlerim. Hem de bin kere.

Bize niye IMF lazım?  Evet işte 500 bin TL’lik soru bu. AKP’nin Mart yerel seçimlerinde Conor McGregor’un Floyd Mayweather’dan yediğinden beter kötek yemesi sonrasında ilk gündeme alacağı konu bu olacak.  Çünkü, “en kötüsü geride kaldı, ohh, bu boş otlaklarda artık istediğimiz gibi at oynatırız” kafasının hakim olduğu Ankara Mart sonuna kadar bu ekonomiyi  tamir edilemeyecek kadar bozar.

Bir kere en kötü katiyetle geride kalmadı. Aksine, gerileyen enflasyon ve kapanan dış açık en kötüsünün daha yeni başladığını, kış aylarında ekonominin çarklarının tümden duracağını müjdeliyor.

Enflasyon düştü, çünkü vatandaşta mal ve hizmet satın alacak gelir kalmadı. Dış ticaret açığı kapanıyor, çünkü  vatandaşta ithal mal kullanacak gelir kalmadı. Çünkü, sanayici artık üretim yapmıyor.

Siz hükümetin “haydin gayret, toparlanıyoruz” diye gaz verip amigoluk yapmasına bakmayın. Onlar durumun farkında. Aksi halde niye MHP ile yerel seçimde işbirliği yapılsın?  AKP niye tek başına kazanacağı illeri MHP’ye hediye etsin?  Koskoca TBMM Başkanı niye İstanbul’a belediye başkan adayı gösterilsin?

Vatandaşın bir numaralı şikayeti ekonomi ve AKP değil MHP, Trump’ın Cumhuriyetçileri’yle işbirliği yapsa, ekonomi düzelmeden oyunu ona atmayacak. Hatta, kış aylarında beklediğim çöküş gerçekleşirse hırsından CHP Gayr-i Milli Satanist-Sebatayist-Nihilist muhalefet bloğunun başına geçse ona oy verecek.

Nerden biliyorum?  Çünkü Yeni Ekonomi Programı (YEP) şimdiden kevgire döndü, her müjdeyle devlet kasanın ağzını  biraz daha açıyor.  Açar tabii, seçimden önce açmayacak da ne zaman açacak?  Hakkıdır, meşrudur, her demokratik hükümet açar. İyi de kasada para yok. Bu yüzden İşsizlik Fonu yağmalanıyor, bankalara ipotek VIDIMIĞI çıkarttırılıyor, Varlık Fonu’na borçlanma yetkisi veriliyor. Kamu müteahhitleri ve ilaç şirketlerinin ödemeleri geciktiriliyor. Bunlar da yetmedi, kış için soğan-pattis depolayan gariban tüccar sopalanarak, gönüllü indirim kampanyasına katılmayan esnafa fahiş zam baskını yapılarak “polisiye tedbirlerle” popülizm yapılıyor.

Heyhat, özel sektörde daralma, hanehalkı gelirlerinde erime o denli hızlı, bankalarda korku o denli çetin ki, bu mütevazi girişimlerin hiç biri Titanik yolunda ilerleyen ekonomiyi kurtarmaya yetmeyecek.

Peki o zaman ne olacak?  Olacaklar basit:

  • Asgari ücrete en az %20 zam.
  • Vergi gelirlerinden feragat artacak, Af’fın Affı’nın Af’fı ilan edilecek.
  • Bütçe disiplini 31 Aralık gece saat 24:00’e kadar, ardından baraj kapakları sonuna kadar açılacak.
  • Eğer dışsal ve içsel nedenlerden dolar/TL Ocak’ta 7.00’ye vurmazsa, TCMB’den faiz indirmesi “rica edilecek”.
  • Hazine ve kamu bankaları düşük-yüksek faiz bakmadan dış borçlanmaya çıkacak.
  • Bankalara aba altından sopa göstererek “faiz indir, kredi ötele, kapıdan girene kredi ver!” diye gözdağı verilecek.

Çok sürmez, en geç Şubat ortası gibi bu Ali Cengiz oyunu çakılır, önce yerleşikler dövize kaçar, sonra sıcak para gazlar; nihayetinde de dış kredi bulmak zorlaşır.

Kaba bir hesap yapıyorum, halen TL1.850 milyar civarındaki kurumsal kredinin %10-13’ü  donuktur. Yani Nisan’a geldiğimizde  ortada kimin ödeyeceği belli olmayan TL200 milyar civarında bir hesap olacak. Ya ödersin, ya da kredi ve ödeme çarkı tamamen felç olur, ekonomi kendi ciğerlerinde biriken karbondiyoksitten zehirlenir.

Türkiye dışardan bu  kadar parayı borçlanamaz. Siz bakmayın 1-2 milyar dolar satış yapılacak Euro-tahvillere 3 misli talep gelmesine. Gidin 5 milyar dolarlık bir tahville çıkın piyasaya bakalım, yaş mı, kuru mu görürsünüz.

Bu arada bakıyorum, Aralık geldi, Katar, Çin, Rusya ve İran gibi “geleneksel ve tarihi” müttefiklerimizden ne yatırım, ne TL’yle bir damla gaz-petrol, ne de Hazine’ye yardım var.  Ruslar S-400’leri dolarla satmamışlar. Odin razı olsun, işimize yaramayacak bir şeyi TL’ye satmışlar, kim karlı çıktı?

İşte IMF’yi çağıracak olmamızın ilk nedeni bu. Cukka yok. İkincisi daha da basit. YEP’nı iğfal ettiğimizde artık kredibiliteyi de sıfırlayacağız. Yerel seçimden sonra ilk akla gelen “kendin pişir-kendin ye” bir kemer sıkma programı uygulamak olacak, ama bin kere yemin etmişin, binbir kere tövbe, hayvan terli, yemiyor. Bütçe harcamalarını sıfırlasan, ne sıcak para, ne de kredi gelmeyecek.  Bize kefil lazım, o da IMF.  Son olarak, özel sektör borç sarmalı  kamunun eşsiz ve parmak ısırtacak gayretleri sayesinde yavaştan bankalara bulaşmaya başladı, borç krizini çözecek beşeri sermaye yok bizde. Acaba kim İrlanda ve İspanya köprü banka-Varlık Fonu modellerini tetkik etti?

“IMF” dediğimde  etrafımda kalan nadir kişiler hemen aynı soruyu sorar. “Sanki IMF gelse daha mı iyi olacak?” Evet, bin kat daha iyi olacak, çünkü istemeden, bilmeden de olsa  hükümetin halka yaptığı bu  zulmü IMF 10 yıl düşünse yapamaz. Onlar  Evrensel İnsan Hakları Beyannamesine uymak zorunda.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Yemenici dönemine ait kaçak yapı skandalı...
Yemenici dönemine ait kaçak yapı skandalı......
  
Suya "yumruk atarak" şampiyonaya hazırlanıyorlar
Suya "yumruk atarak" şampiyonaya hazırlanıyorlar...
  
Akçakoca, Türk Bayrağı ve Afişlerle Süsleniyor
Akçakoca, Türk Bayrağı ve Afişlerle Süsleniyor...
  
Parklar Çok Güzel Olacak
Parklar Çok Güzel Olacak...
  
İftar Sonrası Öğrencilerle Yakından İlgilendi
v...
  
Akçakoca İlçe Başkanı Sarıoğlu
Akçakoca İlçe Başkanı Sarıoğlu...
  
Akçakoca’da Karma Sergi Açıldı
Akçakoca’da Karma Sergi Açıldı...
  
TÜSİAD'dan AKP'ye en uzun eleştiri listesi: Demokrasi, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü diyoruz; demeye de devam edeceğiz
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu'nun (YİK) açılış konuşmalarında, 31 Mart'ta yapılan oylamanın ardından...
  
AK Parti milletvekili Yeneroğlu, partideki tüm görevlerinden istifa ettiğine dair yazıyı yetkililere verdi
AK Parti milletvekili Yeneroğlu, partideki tüm görevlerinden istifa ettiğine dair yazıyı yetkililere...
  
M.Ö. 2000 yıllık tarih gün yüzüne çıkacak...
Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Konuralp için özel bir proje hazırlanacağını belirterek “Konur...
  
Bu Afişi Kim Kaldıracak
Bu Afişi Kim Kaldıracak...
  
Gönüllü Öğrenciler Alkışı Haketti
Gönüllü Öğrenciler Alkışı Haketti...
  
Sevgiyi Paylaşarak Çoğaltıyorlar
Sevgiyi Paylaşarak Çoğaltıyorlar...
  
OKAN YANMAZ.. BELEDİYENİN KASASI TAMTAKIR
BELEDİYENİN KASASI TAMTAKIR...
  
AK Parti Basın Mensupları ile İftar Açtı
AK Parti Basın Mensupları ile İftar Açtı...
  
Ömer Laçiner: "Her Şey Güzel Olacak" ise
Saray rejimi, “yüksek yargı” etiketli bir kurulun yüz kızartıcı suç sayılabilecek bir kararıyla İst...EN ÇOK OKUNANLAR
Emlak8.Net