Paris'te demokrasi kazandı... Zamlar 6 ay ertelendi...

5.12.2018 - Bu Yazı 502 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Paris'te demokrasi kazandı... Zamlar 6 ay ertelendi...

 Fransa’da akaryakıttaki vergi artışına tepki olarak başlayan ‘Sarı Yelekliler’ hareketi hükümete geri adım attırdı. Bünyesinde süreci suistimal etmeye hazır grupları da barındıran ancak demokratik sınırları ihlal etmeyen sokağın karşısında Başbakan zamların 6 ay ertelendiğini duyurdu.

Akaryakıt zammı ile vergi artırımını sokaklarda protesto eden Sarı Yelekliler hükümete geri adım attırdı. Başbakan Edouard Phillipe “Öfkeyi duyduk, akaryakıt dahil olmak üzere 3 ayrı kalemde vergileri 6 ay boyunca askıya alma kararı aldık” dedi. Sarı İsyan sonrası Cumhurbaşkanı Macron’un popüleritesinde 6 puanlık düşüş yaşandı.

Fransa’da haftalardır Avrupa’yı sallayan Sarı Yelekliler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a geri adım attırdı. Macron, haftalardır süren Sarı Yelekliler eylemlerinin yayılması üzerine önceki gün Elysee Sarayı’nda düzenlediği güvenlik zirvesi sonrası Başbakan Edouard Phillipe’ye göstericiler ve muhalefetle görüşme talimatı vermişti. Bu kapsamda ‘Sarı Yelekliler’in ülke çapındaki eylemleri ve Paris’teki şiddet olayları nedeniyle başlayan krizin çözümü için hükümet üyeleri geçen pazartesi akşamı yine bir araya geldi. Toplantı öncesinde, Başbakan Philippe, muhalefet partilerinin temsilcileri ile görüştü. Sosyalistlerin yanı sıra sol gruplar, 1 Ocak’tan itibaren dizel akaryakıta getirilmesi planlanan çevre vergisinin iptal edilmesini ve asgari ücret ile emekli maaşlarının artırılmasını talep etti. Ancak muhalefetteki aşırı sağcı partis Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen ve Radikal solcu parti Başkanı Jean-Luc Melenchon meclisin feshedilip erken seçime gidilmesi gerektiği çağrısı yaptı. Dün de Başbakan Edouard Phillipe eylemcilerle görüşmeye çalıştı ancak eylemcilerin arasındaki aşırılık yanlılarının ölüm tehditleri gerekçesiyle Sarı Yelekliler görüşmeleri iptal etti. Bu gelişmenin ardından Fransız hükümeti yetkilileri Macron’un akaryakıt zamları ile getirilen ek vergilerin askıya alınacağını duyurdu.  

EKOLOJİK DÖNÜŞÜMDEN VAZGEÇMEDİK:

Fransa Başbakanı Edouard Philippe öğlen saatlerinde “Öfkeyi duyduk, akaryakıt dahil olmak üzere 3 ayrı kalemde vergileri 6 ay boyunca askıya alma kararı aldık” dedi. Başbakan Philippe protestolar sonrası alınan önlemleri parlamentoda açıkladı. Olayın daha da büyümemesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Philippe, “Ancak bu durum bizim ekolojik dönüşümden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor” dedi. Fransa hükümeti, Sarı Yelekliler hareketinin başladığı günlerde akaryakıt zamlarından geri dönüş olmayacağına yönelik kararlı açıklamalar yapmıştı. Ancak özellikle Paris’teki eylemlerin şiddete dönüşmesi üzerine hükümet geri adım attı. Fransızlara sükunete dönüş çağrısında bulunan Philippe, uzun zamandır saklı olan bir öfkenin ortaya çıktığını ve bugün kendisini toplu eylemlerle dışa vurduğunu dile getirdi. Fransız parlamentosu bugünkü oturumda ise ‘Sarı Yelekliler’in eylemlerini ele alacak. Öte yandan genel gidişatın tamamından şikayetçi olan Sarı Yelekliler’in hükümetin vergi hamlesi sonrası eylemlerini bitirip bitiremeyeceği merak ediliyor.   

PARİS’İN ZARARI 400 MİLYON EURO:

 17 Kasım’dan beri devam eden gösterilerde yaklaşık 260 kişi yaralandı. Pazartesi yapılan gösterilerde Marsilya’da 80 yaşındaki bir kişi yaşamını yitirmişti. Başkent Paris’te ise şiddete başvuran göstericiler çok sayıda aracı ateşe vermiş, mağazaları yağmalamıştı. Paris’teki Zafer Takı de tahrip edilmiş, yaklaşık 380 kişiyi gözaltına almıştı. Fransa’daki nakliyat şirketlerinin tahminlerine göre, 17 Kasım’dan bu yana devam eden eylemlerde yolların ulaşıma kapatılması nedeniyle oluşan maddi zarar yaklaşık 400 milyon euro’ya ulaşıyor. 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Üniversiteli Okçular Kazandı
Üniversiteli Okçular Kazandı...
  
Paris'te demokrasi kazandı... Zamlar 6 ay ertelendi...
Paris'te demokrasi kazandı...
  
FINDIK 1,78 MİLYAR DOLAR KAZANDIRDI
Üreticinin doğrudan cebine yansımasa da Fındıkta ihracat rakamları artarken ülkeye giren döviz mikta...
  
KAZANDIK SANARKEN KAYBETMEYE DEVAM EDİYORUZ
Dünyanın en büyük fındık üreticisi ve ihraç edicisi konumundaki ülke olan Türkiye, sezonun 10 aylık...
  
Muharrem İnce: Partide demokrasi, Türkiye'de demokrasi
Muharrem İnce, yeniden Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi. İnce, "15 milyon insan...
  
...
  
YATA KALKA KAZANDI
Düzce’de 12’ncisi gerçekleşen Geleneksel DÜSOF Off-Road Şenliklerinde, iki off-road aracının yaptığı...
  
HER ŞEY BİR YANA KEDİM BİR YANA FOTOĞRAFI ÖDÜL KAZANDIRDI...
Türkiye Haber Kameramanları Derneğince düzenlenen 23. Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması’...
  
AK PARTİ, erken seçim öncesi seçmenlerin önceliklerini araştırdı: OHAL, demokrasi ve ekonomi
AKP rutin olarak yaptırdığı araştırmaları 24 Haziran'da yapılacak seçim öncesi sıklaştırdı. ...
  
Akçakoca TSO seçimlerini, Mehmet Pazvant ve ekibi kazandı….
Akçakoca’nın en güçlü ve en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan iş dünyasının çatısı Akçako...
  
Düzce’miz Kazandı...
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, hafta sonu gerçekleştirilen Düzce Ticaret ve Sanayi Odası s...
  
Demokrasinin düşüşü sürüyor
Dünya genelinde demokrasilerdeki geriye gidiş, Economist dergisinin yıllık demokrasi endeksine de ya...
  
Atıl durumdaki liman ekonomiye kazandırılmayı bekliyor
Batı Karadeniz bölgesinin en önemli sanayi bölgesi olan Ereğli ilçesinde yaklaşık 40 milyon TL’ye y...
  
OHAL'de demokrasi: 17 ayda 30 KHK!
KHK'lardan sadece 5'i TBMM’nin onayını aldı...
  
Mehmet Ocaktan: AK Parti, demokrasi hafızasını tazelerse Türkiye kazanır
VV...
  
Seçimi Ömer Başar Kazandı
Akçakoca CHP'de bayrak değişimi......