İlimiz valisi Zülkif Dağlı, Ramazan Ayı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Bu açıklama halkın gönlünden geçen ve istediği bir açıklamaydı. Açıklamanın tam metnini aşağıya aldım.

“Tüm İslam alemiyle birlikte Düzce İlimizde de Ramazan ayının feyz  ve bereketini hep birlikte yaşamaya başladık. Ramazan ayı sabrı öğreten, nefsi terbiye eden, yardımlaşmayı pekiştiren ve fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği bir aydır. 

Bu yıl Düzce’mizde Valiliğimiz olarak Ramazan ayının temasını “Yardımlaşma ve Kardeşlik” olarak belirledik. Yardımlarımızı mümkün olduğu kadar kendimizden, kendi elimizle ve gösterişe kaçmadan vermeyi ön plana çıkaracağız. 

Almış olduğumuz karar doğrultusunda mekanların değiştiği ancak kişilerin değişmediği iftar sofralarındaki programlar yapmak yerine, her akşam yoksul, yetim, şehit yakını ve kimsesiz ailelerin ziyaret edilmesini, onların sofrasındaki bereketten ve dualarından nasiplenmeyi arzu etmekteyiz.

Toplumsal bağlarımızı güçlendirmek için bu ayı fırsat bilelim. Yardımlaşmayı sadece iftar kolileri ve fitreler ile kısıtlamayalım. Manevi duygular ile iftar yapalım, sadece iftar sofraları kurmayalım, bir tencere yemek pişirip kardeş ziyareti, komşu ziyareti, yetim, kimsesiz ve muhtaç aile ziyaretleri yapalım. Sofralarımızı en yakın fakirlerimize ve ülkemize gelen Suriyeli mülteci kardeşlerimize açalım. 

Hem sofralarımızı hem de gönüllerimizi tüm insanlara açalım. Allah rızası için kardeşlerimizi tebessümle karşılayıp güler yüzle uğurlayalım. 

Gönlümüzden vererek, gelin gönüller yapalım, yardımlaşmayı ve kardeşliği inşa edeceğimiz ziyaretler gerçekleştirelim.”

Bu açıklamada dikkat çeken bir cümle var o cümle de şu:

…..“mekanların değiştiği ancak kişilerin değişmediği iftar sofralarındaki programlar yapmak yerine, her akşam yoksul, yetim, şehit yakını ve kimsesiz ailelerin ziyaret edilmesini, onların sofrasındaki bereketten ve dualarından nasiplenmeyi arzu etmekteyiz.”

Evet. Bugüne kadar herkes gibi bizler de birçok iftar sofrasına konuk olduk. Özellikle devlet protokolünün olduğu sofralarda nereye giderseniz gidin hep aynı kişiler ve aynı yüzler!

Halk da arka tarafta hep şunu söylüyordu; Önemli olan bir fakire misafir olup orucu onun evinde açmak!

Nihayet ilimiz valisi Zülkif Dağlı dedi ki; “Bu Ramazan ayında iftarlar farklı olsun! Toplumsal bağlarımızı güçlendirmek için bu ayı fırsat bilelim. Yardımlaşmayı sadece iftar kolileri ve fitreler ile kısıtlamayalım. Manevi duygular ile iftar yapalım, sadece iftar sofraları kurmayalım, bir tencere yemek pişirip kardeş ziyareti, komşu ziyareti, yetim, kimsesiz ve muhtaç aile ziyaretleri yapalım. Sofralarımızı en yakın fakirlerimize ve ülkemize gelen Suriyeli mülteci kardeşlerimize açalım. Hem sofralarımızı hem de gönüllerimizi tüm insanlara açalım. Allah rızası için kardeşlerimizi tebessümle karşılayıp güler yüzle uğurlayalım.” 

Halkın gönlünden geçen de böyle bir davranıştı. Sayın valimizi tebrik ediyorum.  Hoşçakalın.

  • Abone ol