Aslına bakarsanız Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Düzce’ye gelişi sürpriz oldu. Birden bire gelişti. Çünkü, ne Başbakanın gündeminde ne de Düzceli siyasetçilerin gündeminde böyle bir durum bulunmuyordu. Nitekim, Başbakan da bir başka programını bozarak, Düzce ziyareti oluşturdu.

Biliyorsunuz, geçtiğimiz hafta içinde Ankara’da AK Parti 5’inci Yerel Yönetimler Sempozyumu gerçekleşti. 5’inci deniliyor, ama, aslında her yıl yapılan bir etkinlik. Geçmiş yıllarda farklı adlarla yapılmıştı. Buradaki amaç, Türkiye’deki Ak Partili belediyeleri bir araya getirmek; belediyelerin bölgelerindeki projeleri tanıtmalarını sağlamak. Hatta bunun için de sembolik de olsa yarışmalar düzenleniyor. Düzce Belediyesi de ‘ Dört Nala Projesi’ ile jüri özel ödülü aldı. İşte böylesi bir ortamda Başbakanın Düzce ziyareti gündeme getiriliyor.

‘Toplu Açılış’ adıyla Başbakan Davutoğlu’nun Düzce ziyaretinin hazırlıklarına hemen başlandı. Toplu açılış olunca, birçok Bakanlığın Düzce’deki proje ve yatırımları gözden geçiriliyor. Önce 67 başlık bulunuyor. Daha sonra ise plakamızın 81 olmasından esinlenilerek, buna bir ‘espri’ yaparak, toplu açılışlar için ‘81’ proje belirleniyor. Hal böyle olunca da 81 proje için biraz gerileri gitmek gerekti ve 2011 yılından beri açılışları yapılan yatırımlar da listeye ekleniyor. 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 yatırımları listede yer aldı. Biraz daha ekleme yapmak gerekince de, henüz açılışı yapılmamış projeler de listeye eklendi ve 81 sayısına ulaşıldı.

Daha önceden açılış tarihleri verilen ve bunun için Başbakan’ın davet edileceği açıklanan projeler listeye eklenince kafalar biraz karıştı. Mesela hastane, terminal Düzce lisesi parkı gibi projeler için 11 Temmuz tarihi verilmişti. Ne var ki, bu projeler ‘Toplu Açılışa’ ekleniverdi. 11 Temmuz’da ne olacak merak ediyoruz.

81 toplu açılış olunca, doğal olarak Başbakan da 2019 seçimler için yüzde 81 oy isteyiverdi. Dolayısıyla ‘kafiye’ sağlam oldu.

Öncü Tv. Açılış öncesi sokakta röportaj yaptı.

Soru; Başbakan’dan beklentiler. Doğal olarak insanın aklına, Düzce’deki sorunların dile getirilmesi geliyor. Öyle ya, birçok iş hala yarım.

Ne var ki, görüşlerini dile getirenler ‘TERÖR’ dedi, ‘ EKONOMİ’ dedi. Maddi zorluklardan, işsizlikten söz ettiler.

Türkiye’de genel sorunlar, yerel sorunların önünde gidiyor. Hiç kuşku yok ki, genel sorunlar bağlayıcıdır; yerelin bu sorunlardan soyutlanması, etkilenmemesi mümkün değildir. Ancak bugüne kadar yapılan röportajlarda bu denli ağırlıklı olarak genel sorunlar dile getirilmezdi.

Dolayısıyla 2019 sürecine insanlar kaygıyla yaklaşıyor. Türkiye’de öylesine bir kargaşa hakim ki, sokaktaki vatandaş, Ankara’nın ‘etkili-yetkili’ olduğundan kuşku duymaya başladı. Hala ciddi boyutta devam eden terör olayları, dokunulmazlık, anayasa tartışmaları, başkanlık sistemi gibi beylik konularda Ankara’nın da kafasının karıştığına hükmediyor.

  • Abone ol