Dün Cumhurumuzun Başkanı’nın AKP Genel Başkanlığı’na dönüş töreni vardı. Resmi adı “AKP Olağanüstü Kongresi” idi ama kulak asmayın. AKP örgütlerinin Reis’lerine bağlılık ve bağımlılık gösterisi için düzenlenmiş bir toplantıydı. 

AKP örgütleri yarıştı. Bence birinci Yozgat oldu. En büyük pankart onlarındı. Erzincan da fena değildi. Slogan atma yarışında onlar öne geçti. İstanbul AKP’sinin boynu biraz büküktü sanki. Hakkâri ve Şırnak AKP delegasyonu ise göze çarpmamak için bir yerlere mi sinmişlerdi, yoksa gelmemişler miydi bilemedim. 
Sonuçta devletin tepesine otururken bağımsız kalma yemini etmiş Cumhurumun Başkanı, AKP’ye genel başkan oldu. 
Bir de yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesi belli oldu. “Negerek vardı” diyeceğim, nasıl olsa AKP için de “Rabia” geçerli: 
Tek parti, tek başkan, tek ses, tek lider 
Yani düm teka düm tek...

***

Günlerdir TV tartışmalarında ağır ince yorum kesenlerin, AKP medyasında “Aldığım istihbarata göre” diye başlayan firaklı cümleler döktürenlerin “Kucaklayıcı olacak... Yumuşama başlayacak... Gerginlik azaltılacak... Adaletsizlik önlenecek” yollu kof iyimserlikleri de Erdoğan’ın konuşmasıyla çöpe atıldı. 
Reis harbi konuştu. “Kimseye eyvallahımız yoktur, olmayacaktır” dedi. İtirafçı olup paçayı kurtaracağını sananların umutlarını kursaklarında bıraktı. “Bütünmilletimizi ucu en yakınımıza da uzansa mücadeleye davet ediyorum” dedi. 
Sanırım AKP içinde halen iskemle koltuk sahibi olan, geçmişte ise Gülen Cemaat’i ile balayı yaşamışların sırtlarından soğuk terler boşanmıştır. Çünkü Reisleri kapıları kapattı ve en ufak bulaşığı olanların bile kapının öne konacağının işaretini açıkça verdi. 
Besbelli ki önümüzdeki günlerde, haftalarda, aylarda AKP içinde esaslı bir “kıyım ve kıyam” yaşanacak...

***

Cumhurumun Başkanı OHAL konusunda birkaç gün önce TÜSİAD’ın ağır toplarına söylediklerini bir kez daha ve altını çizerek yineledi: 
...Yav siz ne yüzle bize OHAL’in ne zaman kalkacağını soruyorsunuz? Kalkmayacak. Bu ülke huzur ve refaha kavuşuncaya kadar OHAL neden kalksın?” 
Gözünüzden kaçmasın. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nde OHAL için “Kaldıramayız” demişti. Dün ise daha harbi ilan etti: Kalkmayacak...

***

Ey akademisyenler, ey Kürtler, ey Aleviler, ey “İzmir’in dağlarında” diye türkü çağıranlar, ey sosyalistler, ey sahici demokratlar bundan böyle OHAL koşullarında yaşayacaksınız. 
Hatırlayın dünkü Tırmık’ta “Bu OHAL beni çıkarır, torunumu bilemem” demiştim. 
Ne kadar kulağı delik bir haberci ve ne kadar keskin bir analizci olduğum kanıtlandı. 
Yazarınızın kıymetini bilin...

  • Abone ol