Ankara Yenimahalle Marşandiz istasyonunda yakın zamanda bir hızlı tren kazası meydana geldi.Olayın kabul edilecek ve görmezden gelinecek bir tarafı yok. Ne yazık ki bu tür olayların ardı arkasının kesileceği de… Bir ara Soma’daki maden kazasında üç yüzü aşkın madencimiz hayatını kaybetmişti ya, hatırlarsanız. Neler söylenmişti olayın sıcağıyla. Belki doğacak tepkileri bertaraf etmek belki de günah çıkarmak için. Ama çok geçmeden yara kabuk bağladı, alev küllendi. Yani unutuldu.

Marşandiz faciası da unutulacaktır emin olun. Yani Ankara’daki tren kazasının da başına gelenlerin bundan farklı olacağını sanmıyorum. Bu durum, teknolojide gelişmiş ancak medeni seviyede bir arpa boyu yol kat edememiş toplumların kaderi… Alışıldığı üzere kazadan sonra aynı söylemlerle mesele gargaraya getirilmeye başladı bile.

Yetkililer vatandaşın gazını almak için her zamanki gibi üfürmeye başladılar. Soma faciasının akabinde olduğu gibi… Siz ne sorarsanız sorun aynı cevabı alırsınız. Soma’da, Marşandiz’de hatta Allah korusun gelecekte yaşanabilecek bir felakette…

Mühendisler inceleme yapacak, müfettişler inceleme yapacak, savcılar inceleme yapacak. Eee sonra…Zamana yayılacak. Sonra? Söyletmeyin adamı canım, anlayın işte! Sonra gelişen yeni olayların yardımıyla unutulacak. Daha öncekilerin unutulduğu gibi…

İlerleyen zamanlarda yükselen cılız itirazları susturmak adına hangi vicdan ve mantıkla verildiği belli olmayan cezalar verilecek mahkemeler tarafından. Artık buna baştan savma mı denir, günah çıkarma mı bilemem. Bunun cevabını, asla verildiği görülmüş duyulmuş olmayan cevabını vicdanı yaralayan kararlara imza atanlar versin. Benden söylemesi. Ha vatandaşın umurunda mı derseniz, ben ona da güvenmiyorum. Yüzyıllarca düşünmemeye ve körükörüne inanmaya alıştırılan vatandaş şartlı refleks kapsamındabelli sloganlarla kendinden geçmeye eğilimli olduğu sürece kimse hiçbir şeyin farkına varamaz bu coğrafyada.

301 kişinin hayatına mal olan soma faciasının ardından olayla ilgili kasti ihmal ve sorumluluğu olan kişilerin aldıkları cezalar gerçekten çok komik. Kasıttan farkı olmayan akıl almaz ihmaller neticesinde hayatını kaybeden 301 kişiye karşılık alınan cezalar 15 ila 22 yıl arasında. O da birkaç kişi ile sınırlı. Mülakatın liyakatı yok ettiği bir zaman diliminde başka türlüsünü beklemek eşyanın doğasın aykırı oldurdu zaten.

O kararı alanlar benzeri ihmal ve kusurlardan dolayı kendi canları yansa aynı komik cezaları verirler miydi merak ediyorum. Hatta meraktan öte Allahtan korkuyor ve kuldan utanıyorlarsa bu soruma basın ve medya karşısında cevap vermelerini istiyorum. Yara alan kamu vicdanını rahatlatmak adına. Ne dersiniz böyle bir nezakette bulunur mu adalet dağıtıcıları?

Vatandaşa gelince tam bir alem. Vatandaşa ezan Türkçe olmasın, başörtüsü yasağı gelmesin deyin yeter. Birden kendinden geçer. Kıyamet kopsa umurunda olmaz artık. Meydan da o zaman böyle boş kalır. Onun için olanlar karşısında sakın ha hayrete düşmeyin.

Mühendisler inceleme yapacak, müfettişler inceleme yapacak, savcılar inceleme yapacak. Eee sonra… Zamana yayılacak. Sonra? Söyletmeyin adamı canım, anlayın işte! Sonra gelişen yeni olayların yardımıyla unutulacak. Daha öncekilerin unutulduğu gibi…

Beterin beteri var anacığım. Halinize şükredin. Başımıza taş yağar sonra… Ya ezan Türkçe olsaydı ya başörtüsüyle devlet dairelerine giremeseydik? Bunların yanında tren kazası için bu kadar yaygara koparmaya gerek var mı?

Mühendisler inceleme yapacak, müfettişler inceleme yapacak, savcılar inceleme yapacak…  Yaz bahar gelecek, yoncalar bitecek…

  • Abone ol