Bu hafta TS ve FB arasında oynanan maçta yaşananlar ve maç sonrasında devam eden olaylar şüphesiz ki tüm futbolseverleri üzdü. Tabiki kimse bu tarz olayların yaşanmasını istemezdi ancak ne yazık ki son zamanlarda bu tarz olaylarla çokça karşılaşıyoruz. Daha 2 sene önce buna benzer bir olay İstanbul'da yaşanmış ve polis araçları ters çevrilmiş, devrilmişti. Bunu söylememin sebebi de "Ey Fenerliler siz öyle diyosunuz ama bakın sizde yaptınız " demek değil. Şansal Büyüka'nın 40 yıldır ilk defa böyle bir olay görüyorum demesine karşın söylüyorum. Birbirimiz kandırıp bu olayları ilkmiş gibi göstermenin bize hiç bir faydası olmaz. Böyle yaparak asıl sorundan kaçmış oluruz sadece. Bu nedenle suçu sadece TS'ye yüklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Açıkçada görüldüğü üzere genel bir sorun var. Burada asıl yapmamız gereken TS'ye hemen ceza verip sonrada konuyu kapatmak değil. TS'ye yine ceza verip sonra bu gergin havanın üzerine gidip güneşli günlere ulaşmak olmalıdır. Yoksa dün FB'nin yaptığını bugünlerde TS'nin yaptığı gibi ileride de bir C takımı yapabilir. Bu nedenle ilk olarak asıl sorunu çözmeliyiz. Eğer bataklıklı bir yoldan her giden kişi devamlı buraya düşüyorsa burada bataklığı kurutmak gerekir ki bu sorunla habire uğraşılmaması için.

Burada yapılması gereken bu gergin ortama sebebiyet veren konulari ortadan kaldırmaktır. Bu etmenleri şahsımca açacak olursam ilk olarak TFF'nin güvensizliğini söyleyebilirim. Türk futbolunun patronu olan bu kurumun çoğu takım idarecisininnin, çoğu oyuncunun açıklamasına bakarsak güven problemi yaşadığını söyleyebiliriz . Bu nedenle verdiği karar doğru bile olsa süphe ile yaklaşılıyor artık. Bu güvensizlik ortamıda kişilerin haksızlığa uğradığı bilnciyle perçinlenip gergin bir ortam oluşturuyor. Bu nedenle Federasyon en kısa sürede güven tazelemeli bu aşamayı geçemezsede yerine yeni yönetim gelmelidir. Bu şekilde TFF sarsılan itibarını tekrar kazanabilir ve güvensiz havayı dağıtabilir. Bu da gerginliği bi nebze dahi olsa azaltabilir.

 

İkinci olarak ise medyanın daha yapıcı olması gerektiğini düşünüyorum. Geçen hafta başından beri çoğu haber kuruluşu TS-FB gibi aralarında husumet olan 2 takımın yaralarını kaşımaya çalıştı. Haber yapayım diye işleri iyice abarttı. Zaten gergin geçmeye aday olan ortam için taraftarları dahada biledi. Trabzon kentine tüm hafta adeta bir terörist şehir havası verdi. Medya pazartesi günü yaşanan olaylara bu haberleriyle adeta bir zemin hazırladı. Halbuki daha yapıcı olsa , her iki taraftan ılımlı kişilerin konuşmalarına yer verse , sadece futbolla alakalı röportajlara yer verse belki ortam bu kadar gerilmeyecek kişiler bu kadar diş gıcırdatmayacaktı. Bu yüzden medyanın özellikle bu süreçte köstek olmayı bırakıp destek çıkma zamanının geldiğini düşünüyorum.

 

Son olarak ise ortamı geren yöneticiler ve futbolculara değinmek istiyorum. Kendileri egolarını tatmin etmek için , taraftara kendilerini daha sevimli göstermek için , bazı şeyleri ispat etmek için çıkıp bir takım açıklamalar yapıyorlar. Belki sonrasını kestiremeden yapıyorlar ancak artık anlamalılar ki onların yaptığı her olumsuz açıklama taraftarları da kızıştırıyor. Halbuki itidalli davransalar içten gelmesedeçiçek , çikolata , yemek verme gibi faaliyetler yapsalar belki ortamın dahada yumuşamasına sebep olacaklar. Eğer bunu dahi yapamayacak şekilde ilişkiler bozulduysada sukut etmye çalışmalılar buda olmuyorsa artık Türk Futbolunun selameti için yöneticiliği bırakacaklar. Hiç kimse onların kabadayılıklarını , kibirlerini , kızıştırmalarını, bağırıp çağırmalarının , tehdit savurmalarının sonuçlarını çekmek zorunda değil. Kimsenin bizi huzurumuzdan , ilişkilerimizden ve futboldan aldığımız lezzetten alı koymaya hakkı yok. Bunu kendileri sağlayamayacaksa da güven tazeleyen yada yeni Federasyonun sağlaması gerekmektedir. Çıkıp herkesin kafasına göre açıklama yapıp ortamı germesini engellemelidir.

 

Belki bu 3'ü tüm sorunu çözmeyecektir. Deplasman yasaklarını kaldırmayacaktır. Yan yana maç izlettirmeyecektir. Ancak o eski savaş değil rekabet ortamında geçen derbileri geri getirecektir. Eski maç öncesi dostluk yemekleri yeme kültürünü geri getirecektir. Stadlara oyuncu veya yönetici mahsur etme girişimlerini engelleyecektir. Sevgi ve saygıyı bize tekrar kazandıracaktır. Maç ve rekabet sahada başlayacak ve inşallah sahada bitecektir...

 

Twitter : furkanakbal

  • Abone ol