Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Metehan Demir

Süper HaberBookmark and Share

Farkında mısınız?


1.2.2018 - Bu Yazı 1064 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 FARKINDA MISINIZ? Hepimiz ateş topu gibiyiz. Ne tahammül kaldı. Ne hoşgörü...

"Yok yok bana değil. Ben normalim, asıl diğerlerine söyle!" demeyin. Hepimiz öyleyiz.

Sakın "Bizim taraf değil ki karşı taraf bu ülkeyi bu hale getirdi" de demeyin. Hep birlikte bir ateş topuna döndük. Tom Cruise’un o ünlü Dünya Savaşları filmindeki ısırılınca bulaşan "zombilik" gibi biz de birbirimizden görerek kendimizi bu birbirine katlanamayan hoşgörüsüz sinir topları haline getirdik.

Hiçbir şeye tahammül kalmadı. Trafikte kadınlara yumruk atacak kadar, çocukların haklarını ezip geçecek kadar. Sırada bile bekleyemeyip kavga edecek kadar. Her yerde her alanda; "Yeter ki karşımdaki rakibim yok olsun da ne olurda olsun yeter" der hale geldik.

Siyasi partiler bile bir klasik olması gereken siyasi rekabeti geride bırakıp birbirini yok etmeye oynuyor. Hatta kendi içlerinde bile kıyasıya bir savaş... Bu da doğrudan vatandaşın ruh haline yansıyor. Ne olur o partiden, bu partiden olsa.

Sonuçta aynı kayıktaki bu ülkenin evladı değil miyiz hepimiz? Bir ailede bir kardeş, "a" partisinden diğeri "b" partisinden olsa ne olur? Bu kadar politize olmaya ne gerek var?

Senin gibi düşünmüyor diye karşımızdakine, "O halde yok olsun" der hale geldik. Kendi düşüncemizin tek doğru olduğunu düşünür olduk. Kendimiz gibi düşünmeyenlere saygı duymayı unuttuk. Beraber oturup tartışmayı ve medenice birlikte yaşamayı unuttuk.

Siyaset-devlet-vatandaş eksenindeki o hassas saygı dengesini yeniden ayağa kaldırmak gerekmiyor mu? Devleti, hükümeti sürekli eleştirmek yerine eleştirsek ama arada "Bu da iyi" demeyi denesek? Ya da devlet hükümet tarafı da kendisini zaman zaman eleştirenlere biraz daha kulak verse belki içinde faydalı bir nokta olabilir diye düşünüp. Yok mudur birbirimizi eze eze birbirimizi yok etmek yerine el ele vererek daha da büyümenin bir yolunu bulmanın imkanı?

Ülke komplo teorilerinin içinde adeta serseme döndü. Halbuki gerçek bilimi, aklı ve bilgiyi öne çıkarmak gerekmez mi?

Hiçbir şey bulamayınca hiçbir şey kalmayınca önce en yakınlarımıza o da biterse kendimize saldırıyoruz. Kendimizle hesaplaşmaya başlıyoruz. Ona buna kimse kalmazsa en yakınlarımıza. Sürekli bir sürdürülebilir bir mutsuzluk hali.

Bakıyorum bir kişi sabah 6’da kalkmış, ilk iş Twitter'dan sağa sola küfürlerle saldırmak! Bu nasıl bir ruh halidir?

Biz gerçektek böyle değildik. O çok hoşuma giden sözdeki gibi "Biz arkadaşımızı korkutmak için 3’den geriye doğru sayarken bile aralara buçukları çeyrekleri ekleyen merhametli çocuklardık."

Hep övündüğümüz gibi; Biz iyi insanlar değil miyiz?

Ne olacak ki herkesi sizin gibi düşünür kılsanız, ne olacak ki kendi iç huzurunuz olmasa.

Ne olacak dünyaları alsanız, ne iş yapıyorsanız yapın tüm rakiplerinizi alt etseniz iç barışınız ve sizi geleceğe mutlulukla taşıyacak dostlarınız olmasa ne olacak? Her sofraya oturduğunuzda herkesten on kat fazla mı yemek yiyeceksiniz? Ya da en çok siz mi mutlu olacaksınız?

Ne olacak?

Ne kadar zengin olsanız her gece diğerlerinden kaç tabak daha fazla yemek yiyebilirsiniz ki, nedir bunun sonu...

Kendi hakkını yedirmemek başkalarının hakkını yok saymak değil ki. Araba ile yolun solundan sıyrılıp kuyruğun en başına geçmek mi hayatınızın en büyük başarı hamlesi. Ya da sabredemeyip her meseleden kavga aramak mı?

Her yapılan şeye saldırmak, laf sokmaya çalışmak niye? İnsanlara yaptıkları aldıkları ya da başardıkları bir şey için ‘hayırlı olsun’ demekle başlayın. Takma kimliklerle en yakın arkadaşlarınıza sosyal medyada sabotajlar yapmak niye?

Birisi geçen gün Cem Yılmaz’ın "Arif V 216" filmine bir yorum yazmış: "Cem Yılmaz seni adam sanırdım, bu leş gibi filmle benim vaktimi çalmaya ne hakkın var" diye... Gitme arkadaş ya da bunu böyle yazma! Medeni eleştiride bulunmanın bin tane yolu var. Bak orada Cem Yılmaz, "İyi insanlar sadece filmlerde mi olur?" diye soruyor. Onu örnek almakla başlasana..

Geçenlerde de yazdım. İyilik bulaşıcıdır. Ona da bir kulp takmışlar ama iyiliğin bulaşmasının size ne gibi bir zararı olabilir ki?

Ama bu iş tüm topluma örnek olması gereken siyasilerden kanaat önderlerinden başlıyor. Basından medyadan başlıyor. Ama buradaki kavga ve ruh hali hepimizin üzerine çöktü. Siz başlayın ki halk da bunu örnek alsın.

Sayın siyasetçiler, sayın medya; çevremizde artık o kadar çok insan var ki; "Yeter artık bıktım kavga dövüş siyaset haberlerinden, tartışma programlarından, artık sadece dizi ve belgesel izliyorum" diyen...

İnanın sessiz bıkkın milyonlar var bu ülkede. Sadece her şey iyi olsun, huzur olsun diyen. Siz bakmayın ortalıktaki bu kavga dövüşe.

Er geç sağduyu, akıl, bu ülke sevgisi ve bu sessiz ülke sevdalılarının sesi kakafoniyi bastıracak. Zaten bu ülkeyi de ayakta tutan sessiz adı bilinmeyen kahramanlar değil mi? 15 Temmuz’daki o büyük ihanette birden sokağa çıkan o kahramanlar değil mi?

Yok öyle okyanuslar geçtikten sonra bu büyük ülkeyi derelerde boğdurmak. Daha bu güzel ülkenin el birliği ile çözeceğimiz çok sorunu var.

‘Eee ne oldu şimdi yani; Bu yazının ana fikri mi?’:).... Bu soru aklınızda ise size samimi bir tavsiye; Kendinizden başlayın..

Yolumuz uzun ve zor. Ama başaracağız. Birlikte pekala yaşayabiliriz... Denemesi bedava.. Denememekte ısrarın faturasını ise bizlere bu millete nasıl ödetiyorlar, onu söylememize gerek yok. Hep birlikte çok yaşadık.

Bakın Afrin’de vatanın evlatları bu ülke daha huzurlu olsun diye büyük bir fedakarlıkla bizler için orada savaşıyor. Milli beraberliğimize Afrin’den başlasak güzel olmaz mı? En güzel günler Türkiye’mizin olsun...

.

Facebook Yorumları

Emlak8
10.12.2018
ABD ile S-400 krizinde ne olabilir?
18.10.2018
Kaşıkçı muammasında 7 kritik madde
11.10.2018
PKK'ya büyük darbe geliyor!
14.9.2018
"Sadece Yusuf Nazik'in takip edildiği düşünülmesin!"
11.9.2018
Suriye'den Türkiye'ye uzanan gizli tünelleri kim kazdı?
10.9.2018
Tahran'da ateşkes düellosu!
30.8.2018
Türkiye ile Suriye birliklerinin karşı karşıya gelmesi gibi bir risk var!
28.8.2018
Türkiye'nin şahsi güvenlik sorunu trafik
20.8.2018
İngilizler bu saldırının neresinde?
15.8.2018
ABD'nin ekonomik kıskacı ve Arap finansmanı
9.8.2018
O paşa için 3 senaryo
19.6.2018
Münbiç harekatının perde arkası
11.6.2018
Kandil operasyonu ne anlama geliyor?
31.5.2018
F-35 krizi nereye gidiyor?
26.5.2018
Bu kadar benzerlik düşündürücü!
9.5.2018
Neden Muharrem İnce ismi tercih edildi?
3.5.2018
CHP'nin adayı kim olacak?
23.4.2018
CHP ve İyi Parti ortak aday mı çıkaracak?
19.4.2018
Erken seçim değil, "çok erken" seçim!
18.4.2018
Erdoğan'ın "erken seçim" kararı ne olacak?
15.4.2018
Dostlar alışverişte görsün...
14.4.2018
Butona basabilme emrinin cesaretini Amerika gösterebilecek mi?
11.4.2018
Suriye’de yeni PYD Fransa’dır
28.3.2018
Afrin'de oyunlar bitmiyor
19.3.2018
TSK radyolardan Afrinlilere seslendi
15.3.2018
Pompeo ilk ciddi sınavını Münbiç konusunda verecek
10.3.2018
Türkiye'nin hesap soracağı gün!
4.3.2018
8 şehit verdiğimiz 1083 rakımlı tepede neler yaşandı?
1.3.2018
Çekya'nın kararına neden şaşırdık ki!
27.2.2018
Bakan Zeybekçi’ye göre ekonomideki en büyük sıkıntı ne?
25.2.2018
Yine erken seçim tamtamları çalmaya başladı
22.2.2018
Dikkatli iyimserlik
10.2.2018
Rusya hava sahasını mı kapattı?
1.2.2018
Farkında mısınız?
22.1.2018
Afrin harekatının şifreleri
15.1.2018
Suriye’de çok bir pis oyun oynanıyor
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive