Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Murat AKSOY

Artı GerçekBookmark and Share

YSK'nın kararı BDP'nin apolitik cevabı


25.06.2011 - Bu Yazı 1613 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Önümüzdeki hafta açılacak Meclis'in önünde iki önemli sorun bulunmaktadır. İlki Kürt sorununun çözümünde somut adımlar atılması, ikincisi de yeni bir anayasadır. Benim önceliğim Kürt sorununun çözülmesi yönünde atılacak adımlar. Çünkü yeni anayasa bir süreç meselesidir ve bu süreç rejimin sivilleşmesine engel değildir. Üstelik Kürt sorununun çözümünde atılacak adımlar da rejimin sivilleşmesi katkı sunacağı için de önemlidir.

Kürt sorununun bu kadar acil olduğu bir ortamda YSK'-nın Hatip Dicle hakkında verdiği kararı nasıl okumalıyız?

Süreci sabote etmek mi?

Belki de.

YSK'nın Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşürme kararı nereden bakılırsa bakılsın tam bir skandal. Üstelik bile bile geliyorum diyen bir skandal, hem YSK'nın hem de Dicle'nin avukatlarının bildiği. Bu karar bir kez daha hukuk düzeni içinde 'yasallık', 'meşruluk' tartışmasını hatırlattı bana. Yani her 'yasal' olan, toplumsal düzlemde 'muşru' mudur? Ya da tersi. Elbette her yasal olan, meşru değildir. YSK'nın Dicle konusunda verdiği karar tam da böyledir.

Burada açık olan YSK'nın sivilleşen ve demokratikleşen Türkiye önündeki engellerden biri olduğudur. Yapılması gereken ilk iş rejimin sivilleşmesi konusunda yapısal değişimlere devam etmektir. Burada bir önemli nokta da şudur ki, sadece "iyi" ve "doğru" yasaları yapmak, onlara sahip olmak değil; bu yasaları içselleştirmiş özgürlükçü uygulayıcıların varlığıdır.

KÜRT SİYASETİNİN APOLİTİK DİLİ

Peki Dicle kararı üzerine BDP'nin aldığı karara yani Meclis'i boykot kararına ne demeli? Elbette BDP'nin kararı bir sonuç. Onlardan önce DTK var. Onlar bir gün önce fetvayı verdiler. Ne dediler DTK'nın eş başkanları?

"Bunun bir darbe olduğunu" –ki haklılar-; "Bu savaş ilanıdır, bunun sorumlusu Başbakandır, hükümettir" –ki tamamen yanlıştır-. "Sabırlarının sınanmaması gerektiği" türünden popülizm kokan, gerçekle bağı olmayan açıklamalarda bulundular.

Elbette tek başına Hatip Dicle meselesi üzerinden Kürt siyasi hareketini analiz etmek doğru olmaz. Ama Dicle kararından sonra gelen açıklamaların benzerlerinin her kriz durumunda tekrarlandığını düşünürsek; yapılacak analiz az çok tutarlı olacaktır.

Yeni yasama dönemi başlarken, aldıkları boykot kararı üzerine Kürt siyasi hareketi konusunda daha soğukkanlı bir değerlendirme zorunlu.

Bütün itirazlara rağmen bugün Kürt sorununu siyaseten kamusallaştıran geleneğin ana temsilcisinin BDP olduğunu kabul edelim. HEP ile başlayan bu siyasi gelenek bugün BDP ile devam ediyor. Elbette başlangıç ile bugün arasında büyük mesafe vardır. HEP, PKK'dan ne kadar özerk ve siyasalsa; bugün BDP, PKK'ya o kadar bağımlı ve apolitiktir. Elbette HEP'in sahip olduğu özerklikten BDP'nin bağımlılığına gelişen süreçte en büyük sorumluluk bizatihi devletin uyguladığı –uygulamadığı- politikalardır. Bunu kabul ettiğimiz andan itibaren ikinci bir tespiti daha yapıp; bugüne geldikçe legal Kürt siyasi hareketinin PKK ve İmralı'ya daha da bağlı hale geldiği gerçeğidir.

ŞİDDETİN YARATTIĞI GÜÇ GERÇEK DEĞİLDİR

Bu tespiti bizatihi kendi DTP ve BDP'lilerin açıklamalarına bakarak yapmak mümkün. Özellikle siyasi kararların tartışıldığı anlarda siyasi inisiyatif alması gereken BDP çoğu zaman İmralı'ya rağmen topu oraya attı ve "muhatap İmralı'dır" açıklaması yaptı. DTP'nin kapatılmasından sonra başlayan sine-i millet tartışması tam bu noktada bu siyasi hareketin bir anlamda sonu oldu. İstifa ederek sine-i millete dönecekleri sırada Öcalan'ın "Meclis'te kalsınlar" çağrısı üzerine istifadan geçmeleri bu sürecin ilk adımı oldu.

BDP siyasal geleneğinin sonunu hazırlayan ikinci gelişme ise hükümet tarafından başlatılan 'açılım' ile oldu. Açılım karşısında sergilenen siyasetsizlik Kürt siyasetine yeni bir aktörün katılmasının yolunu açtı. Bu durumun bizatihi sorun olduğunu gören Öcalan bu siyasal çizgiyi akut hale getiren ilk adımı DTP kapatılmadan önce atmıştı. Öcalan, son haftalarda yeniden gündeme getirdiği 'Çatı Partisi' formülü 2007-2008 yılında devreye sokulmuş ama sonuç alınamamıştır. Çatı Parti'sinin hedefi bir anlamda Kürt siyasi hareketini Türkiyelileştirmekti ama başarı şansı yoktu. Çünkü Kürt siyasetinin Türkiyelileşmesi demek; bu çağrıyı yapanların öncelikle şiddete mesafe alması, özeleştiri ve özerk bir siyaset yolunda ilk adım atmaları demektir. Bu olmadan Çatı Partisi girişiminin başarı şansı yoktur. Burada bir parantez açarak şunu da ifade etmek gerekiyor ki; Çatı Partisi benzeri girişimin başarısı şansı bu sürecin Türkiye kaynaklı olmasındadır.

Çatı Partisi girişimi başarısız olunca, bu kez bölgedeki tüm Kürtleri içine almayı hedefleyen ve bunda başarılı olan örgütlenme modeli devreye girdi: Demokratik Toplum Kongresi (DTK). DTK bölgede kapsayıcı olduğu ölçüde meşru hale geldi. Ve bun anlamda kapsayıcılığı itibari ile de Kürt siyasi hareketi için bir 'erken Kürt Parlamentosu' oldu.

DTK son bir yıl içinde önemli ölçüde değişim yaşayarak, BDP'nin üstünde bir şemsiye yapıya dönüştü. DTK daha geniş Kürt kitlesinin siyasal temsiline soyunmuş ve bunu da başarmıştır.

Ancak bu başarı, siyasal bir dönüşüm ifade etmediği için Kürtler açısından kazanım değildir. Yani siyasal bir ikna sonucu katılımdan çok, gönüllü bir teslimiyet söz konusudur. Bu açıdan Kürtler içinde farklı kişi ve kurumların DTK bünyesine katılması, mevcut Kürt siyasi hareketinde bir etkilenme ya da dönüşüme yol açmadığı gibi katılanlar; mevcut apolitik dili daha sert biçimde savunmak yönünde pozisyon almışlardır. Yani katılanlar mevcut Kürt siyasi hareketini dönüştürmemiş, sivilleştirmemiş, eleştirel bakış getirmemiş; tersine var olan siyasal dilin daha sert savunucuları olmuşlardır.

Örneğin 12 Haziran seçimlerinde BDP listelerinde bağımsız aday olan Şerafettin Elçi ve Altan Tan'ın kamuoyuna verdikleri demeçlere bakıldığında bu dili görmek mümkündür. Bu dil Kürt sorununun demokratik çözümüne katkı sağlamadığı gibi var olan siyasal iklimi zehirlemesi açısından da sorunludur. Bir kez daha ifade edelim; siyaset üzerinden kazanılmamış, şiddet üzerinden devşirilmiş gücün geleceği yoktur. Ve günü geldiğinde mutlaka iflas eder. Bugün Kürt siyasi hareketinin bölgede yakalamış olduğu güç, siyasetten kaynaklanmadığı için gerçekte karşılığı olmayan bir güçtür. Nitekim milletvekili sayısı artmış ancak oy oranı neredeyse artmamıştır.

BDP'NİN YAKALADIĞI ŞANS

Bugün Kürt siyasi hareketine bakıldığında legal düzlemde üstte DTK'nın altında BDP'nin olduğu ikili yapı söz konusudur. Aynı şekilde illegal Kürt hareketinde üstte İmralı'nın, altında Kandil'in olduğu bir yapı söz konusudur. Elbette ki, burada illegal olan legal olanın üstündedir. Hiç kuşkusuz legal ve illegal alan arasındaki geçişkenlikler sürekli olsa da; siyasetin hedefi, illegal olanı legale çekmek olmalıdır. Kürt sorununun çözümü buradan geçmektedir.

Peki devletin İmralı ile sürdürdüğü görüşmeleri gereksiz, oylama olarak görülmesinin nedeni nedir? Bunu açıklayacak tek bir neden var; Kandil çözüm sürecinde Öcalan'ın yanında masaya daha güçlü oturmak. Bir anlamda şiddet üzerinden güç gösterisi. Bu açıdan son aylarda eylemsizliğe rağmen artan şiddet, çözümsüzlüğün değil, çözümün daha yakın olduğunu gösteriyor. DTK'nın bu süreçteki duruşu Kandil'deki şiddet yanlılarına daha yakın olduğu izlenimi vermektedir. DTK ve BDP'nin 'apolik' duruşu bunu göstermektedir. Nitekim YSK'nın Dicle kararından sonra ilk açıklama DTK'dan gelmiş ve BDP bunun üzerine meclis'e girmeme kararı almıştır. Ama hemen ekleyelim bu konuda Öcalan son sözü söylemedi.

BDP şu anda hiyerarşik olarak en altta olsa da; sahip olduğu 35 –Hatip Dicle'den sonra- milletvekili ile siyaseten en güçlü aktördür. Bu sayının değeri ancak siyasetin önemi kavrandığında anlamlıdır.

BDP'nin YSK'nın Dicle kararı sonrasında Meclis'e girmeme kararı daha baştan siyaseti önemsizleştiren bir adımdır. Gerek bu kararı düzeltmenin yolu gerekse Kürt sorununu çözmenin yolu Meclis dışından değil, Meclis'ten geçer.

Son sözü de yeniden tek başına iktidar şansı yakalayan AK Parti'ye söylemekte yarar var. Ortaya çıkan bu hukuken 'yasal' ama siyaseten 'meşru' olmayan durumun düzeltilmesinden en büyük sorumluluk AK Parti'nindir. Bu adımı atmak Başbakan'ın 'balkon konuşması'nın da bir gereğidir. Çünkü bu yeni dönemde Türkiye'nin sorunlarının çözülmesinde bütün partilerin işbirliği zorunluluktur.

.

Facebook Yorumları

Kod8
16.11.2018
Yerel seçim sadece yerel seçim değil
13.11.2018
Sosyal medya politik bir mezarlık mı?
10.11.2018
Hatırladınız mı geçen ay ne olmuştu?
6.11.2018
Şimdi değilse ne zaman?
3.11.2018
Dini dinbazlardan* kim kurtaracak?
30.10.2018
Kılıçdaroğlu: 'Dünyanın tüm demokratları birleşmeli'
26.10.2018
Laik Türk’ten Sünni Türk’e üst kimlik
25.10.2018
Çetin Altan’ı anmak
23.10.2018
Çıkar ilişkilerinin gölgesinde kalan insanlık
19.10.2018
Sabancı mı, Tekin mi, İnce mi?
16.10.2018
Neden bilime değil diyanete?
12.10.2018
Kürtsüz Kürt sorunu çözülür mü?
9.10.2018
Gerçekle yüzleşirsen emperyalizme karşı çıkabilirsin
5.10.2018
Medyasız demokrasi olur mu?
2.10.2018
Gelin başkan adaylarını seçmenlere soralım
28.9.2018
‘Taşıyıcı koalisyonlar’ ve yeni aktörler zamanı
25.9.2018
Yeni siyasi parti değil yeni siyaset
21.9.2018
Alternatif siyaset mümkün mü?
18.9.2018
Laik kesimin siyasetle imtihanı
14.9.2018
Karma eğitimin sonu mu?
11.9.2018
CHP 100. yaşını görür mü?
7.9.2018
İdlib ya da gerçeğe dönüş
31.8.2018
Siyaset gibi ‘Sivil Toplum’a da sahip çıkmalıyız
28.8.2018
Akıbet, kemik ve adalet
25.8.2018
Evet, yapacağımız şeyler var
21.8.2018
Bayram yazısı yazmak isterdim ama değil
17.8.2018
Kazanan kim, kaybeden kim?
14.8.2018
Ali Koç’un önceliği ve sorumluluklarımız
10.8.2018
AKP’liler fakirleşmiyor mu?
7.8.2018
Yüzde 50’siyle kavgalı ülke güçlü değildir
3.8.2018
Kılıçdaroğlu ne yapmalı?
31.7.2018
Hukuk ve iç barış olmadan zor
27.7.2018
İkinci adamlar CHP’yi eritiyor
20.7.2018
İnce değişim değil güç istiyor
17.7.2018
Demokrasinin türbülansı ve çıkış
13.7.2018
Büyük kapatılmaya karşı siyaset
10.7.2018
'Kurucu baba'lık gerçek oldu
6.7.2018
Devleti dönüştürmekten devleti sahiplenmeye
3.7.2018
Kılıçdaroğlu ne yapmalı?
30.6.2018
İnce lider mi olmalı?
26.6.2018
İnce’nin tercihi ne olacak?
24.6.2018
'Bir oy İnce’ye bir oy HDP’ye'
19.6.2018
İki aday iki Türkiye
16.6.2018
‘Dip dalga’ nasıl ortaya çıkar?
12.6.2018
Beyaz AKP’ler ve AKP’liler
8.6.2018
Seçimi ‘güven’ veren kazanacak
5.6.2018
Bu bir spor yazısı değildir
1.6.2018
Türk’ün Türk’e propagandasına gelmeyelim
30.5.2018
Gezi ruhu bedenini arıyor
25.5.2018
Doları ancak hukuk ve demokrasi düşürür
22.5.2018
Ortanın Solu’ndan Merkez’e mi?
18.5.2018
Seçimin gizli anahtarı: Muhafazakâr seçmen
15.5.2018
Unutmayalım sadece seçime gidiyoruz
8.5.2018
Erdoğan AK Parti’yi tasfiye ederken
4.5.2018
Kürtler olmadan olmaz
1.5.2018
Gül: risk almadan siyaset olmaz
27.4.2018
Muhalefetin samimiyet sınavı
24.4.2018
İlk değil ikinci turda ortak aday
22.4.2018
Kılıçdaroğlu’na neden karşısınız?
19.4.2018
Neden 24 Haziran?
17.4.2018
Dış politikada başarı iç barıştan geçiyor
12.4.2018
Sıra muhalefetin ittifak arayışında
5.2.2018
CHP’nin temel ihtiyacı: Değişim ve yenilenme
2.2.2018
CHP delegeleri ne yapacak?
31.1.2018
CHP, iktidar iddiasını ‘Amasız, Fakatsız’ dillendirmek zorunda
30.1.2018
CHP üstüne
26.1.2018
Siyaset üstüne
24.1.2018
Türkiye üstüne
21.8.2015
CHP yaşamı MHP ölümü seçti
12.8.2015
Koalisyon hükümeti Davutoğlu'nun siyasi cesaretine bağlı
7.8.2015
Erken seçimden ne çıkacak?
3.8.2015
AKP 'tabela partisine' dönecek
29.7.2015
Erdoğan ve Bahçeli Türkiye'yi savaşa atıyor
24.7.2015
AKP'nin 'iyi çocukları' büyüdü!
22.7.2015
AKP: Soft IŞİD
20.7.2015
Türkiye düşüyor Kürtler ve İran yükseliyor
17.7.2015
Öcalan'a 'Demirtaş'ı görevden al' mesajı mı gitti?
15.7.2015
Sandıktan sonra AYM de AKP'ye dur dedi
13.7.2015
Davutoğlu’nun şansı ve KCK’nın ateşkes resti
24.6.2015
Davutoğlu dönüşümlü başbakanlığa da razı
22.6.2015
AKP 2002’ye dönebilir mi?
19.6.2015
Hedef AKP’yi güçlendirmek mi?
17.6.2015
Bahçeli ve MHP’nin tarihsel sorumluluğu
15.6.2015
AKP-CHP Koalisyonu CHP'nin intiharı olur
10.6.2015
MHP ve HDP birlikte kazandılar
9.6.2015
AKP kaybetti CHP şanssızdı
8.6.2015
Tek adamlık hayali bitti
5.6.2015
Avrupalı Türkiye mi Ortadoğulu Türkiye mi?
3.6.2015
Can Dündar ya da özgürlük sorumluluktur
1.6.2015
AKP ve hamaset: Siyasetsizliğin siyaseti...
27.5.2015
AKP'nin hedefi lümpen Müslümanlık
20.5.2015
Provokasyondan iktidar çıkmaz
18.5.2015
İdam insanlık suçudur
15.5.2015
AKP'nin mahçup demokratları
13.5.2015
Arınç'ın yanılgısı ve 'Gayri Milli'lerin kaderi
11.5.2015
Evren öldü ama ilkeleri iktidarda
6.5.2015
Devlet deniz yemeyen domuz
5.5.2015
Hukukun cesedine tecavüz!
4.5.2015
Anayasa değil iktidar hukuku
1.5.2015
İktidarın 1 Mayıs korkusu
29.4.2015
AKP'nin Kıbrıs yenilgisi
27.4.2015
‘Modern İstiklal Mahkemeleri!’
22.4.2015
Samimiyseniz sınır kapısını açın!
20.4.2015
CHP Türkiye’ye sesleniyor...
17.4.2015
Kayıt dışı ile dönen ekonomi
15.4.2015
72 oy için mi bu provakasyon
13.4.2015
CHP'de ağır ama kararlı değişim
10.4.2015
Ya koalisyon ya erken seçim
8.4.2015
AKP, CHP düşüyor HDP, MHP yükseliyor
04.04.2015
Kaostan iktidar üretmek
27.03.2015
Suçunuzu 'paralel' diyerek örtemezsiniz
25.03.2015
Erdoğan’a isyan devam edecek
20.03.2015
HDP, AKP oylarıyla yüzde 10’u geçecek
18.03.2015
Esad kazandı Erdoğan kaybetti
16.03.2015
Kürt sorunu çözüldüyse süreçte ısrar neden?
13.03.2015
AKP'li dindarlar vicdanınız rahat mı?
11.03.2015
AKP'nin HDP korkusu
09.03.2015
“Gül, Erdoğan vesayetini kabul etmez”
06.03.2015
Baransu'yu değil kendimizi savunuyoruz
04.03.2015
HDP, CHP'den oy alabilir mi?
02.03.2015
Güvelik Paketi'yle çözüm olmaz
27.02.2015
Endişe ve korku Türkiyesi
25.02.2015
Ya konuşacağız ya çatışacağız!
23.02.2015
Kobani düşmedi Süleyman Şah düştü
20.02.2015
AKP, CHP’yi neden izliyor?
18.02.2015
O gözlerin katili sizsiniz
16.02.2015
Erdoğan umursamıyor, biz umursuyoruz
13.02.2015
Davutoğlu'nun B planı
09.02.2015
Arınç’ın uyarısı ve CHP’nin Avrupa açılımı
06.02.2015
Bank Asya: müsaderenin son kurbanı
04.02.2015
Güvenlik paketi: Tam gaz otoriterleşme
02.02.2015
Erdoğan tipi başkanlık
30.01.2015
‘Kısmen özgür’ Büyük Türkiye
28.01.2015
CHP'ye (ve HDP) Syriza dersleri
26.01.2015
HDP: Her durumda kazançlı gözüküyor
23.01.2015
Ekonomi düşük faizle değil hukukla büyür
21.01.2015
Kimlik siyaseti ölümcüldür
16.01.2015
Çocuklar ölürken Öcalan bırakılabilir mi?
14.01.2015
İslam’a kötülük eden Müslümanlar
12.01.2015
Müslümanların temel açmazı
09.01.2015
Ya Türkiye'de artan İslamofobi?
07.01.2015
Allah korkunuza inanmıyoruz
05.01.2015
Yüce Divan Darbesine Hayır!
02.01.2015
Gerileme sırası ekonomide
31.12.2014
2014’te ne oldu?
29.12.2014
İktidar STK'cılığı
26.12.2014
Otoriterleşen AKP
24.12.2014
Çıkış güçlü toplumda
22.12.2014
Otoriter olan AKP değil devlettir
19.12.2014
7 milyon yeni fakir
17.12.2014
17-25 Aralık ve Ortadoğulu Türkiye
15.12.2014
Sivil 'post-modern' darbe
13.12.2014
Zamana yayılan darbe
12.12.2014
CHP darbeci mi?
10.12.2014
Kutuplaşma anaokuluna iniyor
08.12.2014
AKP'nin 'devlet dindarlığı'
05.12.2014
AKP'nin 'dindar nesil' hayali
03.12.2014
Adaleti değil iktidarlarını düşünüyorlar
01.12.2014
AK Parti değil AKP
26.11.2014
Emekliye kadar inen ayrımcılık!
24.11.2014
Devletleştirme açılımı!
21.11.2014
Kadını olmayan Yeni Türkiye
19.11.2014
Doğu'da yumuşama Batı'da kutuplaşma!
17.11.2014
Aysel Tuğluk: AKP çözümsüzlük çözümdür noktasında
14.11.2014
Yeni Türkiye: Post-modern Dersim
12.11.2014
Ayrımcılık sürerken Alevi Açılımı tutmaz
07.11.2014
Yeni Tehlike:Toplumsal Kutuplaşma
03.11.2014
Yeni Türkiye'de popülizm...
31.10.2014
Madenler neden Başbakan'a bağlı
22.10.2014
Erdoğan ve Öcalan pragmatizminin sonu
20.10.2014
Siyasetin yeni aracı: Sivil İtaatsizlik
17.10.2014
AK Parti’nin hedefi siyaseti sokağa itmek
16.10.2014
Çözüm yol haritasından değil demokrasiden geçiyor
10.10.2014
İç savaş AK Parti’yi kurtarmaz
08.10.2014
Erdoğan ve Davutoğlu’nun ‘ontolojik’ savaşı
06.10.2014
Türkiye'nin değil AK Parti'nin savaşı
01.10.2014
AK Parti’nin sigortası Öcalan mı?
30.09.2014
Bir çocuklar kalmıştı kutuplaştırmadığınız
27.09.2014
İlkokulda başörtüsü ile Cami-Cemevi projesinin ortak yönü
22.09.2014
IŞİD'e karşı görünmeyen hassasiyetler olabilir mi?
17.09.2014
Yeni Türkiye'nin 'organik' Diyaneti
15.09.2014
IŞİD: AK Parti'nin iyi çocukları mı?
12.09.2014
CHP’nin başarısı ‘devletten’ uzaklaşmasından geçiyor
11.09.2014
Yeni değil 'organik' Türkiye
08.09.2014
CHP’deki gizli tehlike
06.09.2014
CHP delegesi 'ben de varım' dedi
05.09.2014
Türkiye'nin 'Güçlü CHP'ye ihtiyacı var
03.09.2014
CHP ve HDP’siz çözüm süreci ilerlemez
30.08.2014
62. Hükümet: İnisiyatif Erdoğan’da
29.08.2014
Kılıçdaroğlu'nun 'en zor' sınavı
27.08.2014
Çözüm süreci toplumsallaşmadan Kürt sorunu çözülmez
25.08.2014
Gül ‘merkez sağ’a lider olur mu?
22.08.2014
Kılıçdaroğlu: AKP Devleti dönemi başladı
21.08.2014
IŞİD ya da politik başarısızlık ve iflasın terfisi
19.08.2014
Hem Kılıçdaroğlu hem de 'yeni CHP' için son şans
15.08.2014
Demirtaş’ın başarısı HDP’den çok solu dönüştürecek
12.08.2014
Erdoğan’ın AK Partisi’nde Gül’e yer yok
11.08.2014
'Yeni Türkiye' Türkiyelilerin mi?
09.08.2014
Kürtleri de büyük bir yol ayrımı bekliyor
06.08.2014
Müslümanların 'AK Partililik' sınavı
04.08.2014
Zihnen bölünmüş bir ülkeye Cumhurbaşkanı olmak
01.08.2014
Cemaat artık 'siyaset' yapmalı
30.07.2014
Sıra cemaatin siyasal demokratlığında
22.07.2014
Batı’nın sessizliği İsrail’in vazgeçilmezliğinden
18.07.2014
Demirtaş’ın adaylığı ve demokles kılıcı olarak Öcalan
16.07.2014
Öcalan’ın 2015’de özgür kalması mümkün mü?
14.07.2014
Demirtaş'ın şanssızlığı 'normal' değil 'mevcut' şartlar
11.07.2014
İhsanoğlu bölünmüş Türkiye’yi birleştirmeye aday
10.07.2014
Erdoğan sonrası ‘iki AK Parti’nin mücadelesi olacak
07.07.2014
Erdoğan’ın ikinci 'kurucu baba'lık hayali
05.07.2014
AK Parti'ye IŞİD dersleri
02.07.2014
Erdoğan'ınki partili Cumhurbaşkanı adaylığı
01.07.2014
Alevi kurumları temsil sorunu ve İhsanoğlu'nun adaylığı
26.06.2014
Devlet değil sahibi değişti
23.06.2014
Türkiye'nin yönü: Abant'tan Akçakoca'ya
21.06.2014
AK Parti'den AKP'ye, devleti dönüştürmekten devleti sahiplenmeye
19.06.2014
Kılıçdaroğlu'nun tercihi: 'Yeni'lenmeye devam
17.06.2014
İhsanoğlu Cumhurbaşkanı, Erdoğan Başkan adayı
13.06.2014
Musul: İflas eden dış politikanın resmi
11.06.2014
Gezi’den Lice’ye demokrasi koalisyonu
09.06.2014
Lice: İki AK Parti, iki çözüm
02.06.2014
1 Haziran seçimleri ve Öcalan’a sorular
31.05.2014
Çözümün siyasi muhatabı HDP mi, KDP mi?
28.05.2014
AK Parti: Muhafazakârlığa eklemlenen milliyetçilik
25.05.2014
Okmeydanı ya da devletin ‘ötekisi’ olarak Aleviler
23.05.2014
Okmeydanı: Toplumsal kutuplaşmanın sembolü
21.05.2014
Soma’da nükseden ‘Erdoğan karşıtlığı’ mı?
19.05.2014
Bu korkuyla Türkiye’yi yönetemezsiniz
14.05.2014
Ölüleri saymak mı kaderimiz?
12.05.2014
Yeni Türkiye'de cadı avına yer var mı?
08.05.2014
Kılıçdaroğlu'ndan AKP seçmenine 'yolsuzluk' çağrısı
05.05.2014
Freedom House Mısır için ne dedi?
02.05.2014
1 Mayıs: Gücü değil güçsüzlüğü gördük
01.05.2014
Aleviler AK Parti ile buluşabilir mi?
29.04.2014
Bize düşen hep 'gayri millilik'
23.04.2014
Seçim modeli arayışı; adaleti değil kazanmayı önemsiyor
21.04.2014
HDP Kürtleri Türkiyelileşmiyor, Türk solunu ‘Kürtleşiyor’
18.04.2014
Erdoğan aday olmazsa Gül'ün yerini kim alır?
17.04.2014
Erdoğan – Gül denklemi o kadar kolay mı?
11.04.2014
Oyun kurucu Türkiye'den 'Milli' Türkiye'ye eksen kayması
09.04.2014
BDP: Demokrasi mi, ‘süreç’ mi?
07.04.2014
MHP’deki fırtına öncesi sessizlik mi?
04.04.2014
CHP: Seçimin hem galibi hem de mağlubu
02.04.2014
AK Partililerin 'Stockholm Sendromu'
29.03.2014
30 Mart: Yerel seçimden daha ötesi
27.03.2014
31 Mart'tan sonra Erdoğan değişebilir mi?
24.03.2014
İleri demokrasi hayalinden 3. dünya liderliğine
22.03.2014
Kapatın Twitter’ı da, Facebook'u da, Youtube'u da
18.03.2014
HDP’yi savunmak ya da CHP'nin Kürt sorunuyla imtihanı
14.03.2014
Berkin’in gösterdiği gerçek: Türkiye zihnen bölünüyor
11.03.2014
Berkin’in koştuğu sokaklar benim de sokaklarım
10.03.2014
CHP ne yapmalı?
06.03.2014
Keşke sorun Ali’yi sevmekle çözülseydi
03.03.2014
Batı’da otoriter olan Doğu’da demokrat olabilir mi?
28.02.2014
Kafeslenmedik ama sanırım kandırılıyoruz
27.02.2014
Demokratikleşmenin yerini İslami Kemalizm mi alıyor?
21.02.2014
'Paralel devlet'le böyle mi mücadele edilir?
15.02.2014
Kabataş'ta aldatılma mı var, yoksa aldanmaya hazır zihinler mi?
13.02.2014
AK Parti’nin ‘Yeni Türkiye’sine itirazım var
30.01.2014
Demoklesin kılıcı olarak çözüm süreci
28.01.2014
Adım adım ‘ikinci tek parti dönemi’ne
25.01.2014
Soros’un değil Türkiye’nin çocuğuydu
23.01.2014
Vahşetin tek sorumlusu rejim mi?
21.01.2014
Sarıgül: Korkunun ecele faydası yok
20.01.2014
Sorun tek kimlikli hukuk inşa girişiminde
25.12.2013
Askerden cemaate vesayet devir teslimi
20.12.2013
Bürokratik vesayet savaşları dönemindeyiz
18.12.2013
AK Parti-cemaat geriliminin ilacı ne?
13.12.2013
Cemaatin yol ayrımı: Ya siyasi şeffaflık ya siyaset
11.12.2013
Neden devleti ele geçirmeye çalışıyorsunuz?
06.12.2013
Bakanlar gibi Gürsel Tekin de istifa etmeli mi?
04.12.2013
Dershane, cemaat, siyaset, laik devlet ve Aleviler
29.11.2013
Dershaneden devlete iktidar çatışması
27.11.2013
'Yeni Türkiye' uzak bir hayal mi?
22.11.2013
Demokrasi yamalı Demokratlık parçalı olmaz
20.11.2013
İktidar mücadelesinin kurbanı eğitim olmasın
13.11.2013
Barzani'nin çözüm sürecine katkısı olur mu?
08.11.2013
AK Parti'nin kaçırdığı Türkiyelileşme fırsatı
06.11.2013
Sarıgül'ün fendi Baykal'ı yendi
18.10.2013
Sarıgül sandık başında koalisyon yapacak
16.10.2013
Sarıgül aday da İstabul'u alabilir mi?
09.10.2013
Peki Alevilerle kim yüzleşecek?
02.10.2013
Türkiye daha fazlasını hak ediyor
20.09.2013
Seçim değil barış için demokratikleşme
18.09.2013
Bir zamanlar 'laiklik' sorunumuz vardı
13.09.2013
PKK savaşı değil siyaseti seçecek
11.09.2013
Cami+Cemevi projesi Alevilerin sorunlarını çözmez
06.09.2013
Demokrasiden uzaklaşmak Türkiye'yi kutuplaştırır
04.09.2013
Sarıgül'ün CHP'ye katılması Baykal'ı istifa ettirir mi?
28.08.2013
Türkiye İslam dünyasının neyi olur?
23.08.2013
'AK Parti karşıtı' mı oluyorum?
21.08.2013
Dış politikada ters giden ne?
16.08.2013
Beyaz Türklerin yerini kim alacak?
14.08.2013
İP-CHP ittifakını zorlayanlar CHP'nin ulusalcıları
09.08.2013
Öncelik istikrar değil temsilde adalet olmalı
07.08.2013
Sıra Ergenekon'la siyasi mücadelede
02.08.2013
Batı'yı eleştirirken çuvaldızı kendimize de batıralım
31.07.2013
AK Parti'nin görmek istemediği gerçek
26.07.2013
Çözüm süreci Suriye'den değil demokratikleşmeden geçer
03.07.2013
PKK'nın çekilmesinin formülü de demokrasidir
26.06.2013
Yan yana değil birarada yaşamak
21.06.2013
Gezi protestolarının küresel ruhu
19.06.2013
Muhalefetsiz Yeni Türkiye olmaz
14.06.2013
Çözüm halk oylamasında değil uzlaşmada
06.06.2013
Israr Türkiye'ye kaybettirir
05.06.2013
Yüzde 50'den biri olarak düşüncelerim
31.05.2013
Yerel yönetimler için de demokrasi şart
29.05.2013
AK Parti'nin Türkiyelileşme sorunu
24.05.2013
Kılıçdaroğlu'nun 3 yıllık karnesi zayıf
22.05.2013
CHP, AK Parti'nin değil MHP'nin rakibi olacak
17.05.2013
Suriye'de çözüm üçgeni: Türkiye-ABD-Rusya
15.05.2013
Çözüm süreci Türkiye'yi kutuplaştırıyor mu?
10.05.2013
Silah bırakanlardan AK Parti'ye katılan olur mu?
08.05.2013
Taraf'taki tartışmanın özü: AK Parti alerjisi
19.04.2013
Onanç'ın istifası ve kritik 4 Mayıs
17.04.2013
Kürtler 'in' Aleviler 'out' mu?
12.04.2013
Aleviler çözümü desteklemeli
03.04.2013
Akil insanlar siyasete girer mi
29.03.2013
Yeni BDP 'Eski' CHP'ye karşı
27.03.2013
Akil insanlara çözümün mü CHP'nin mi ihtiyacı var
22.03.2013
Öcalan'ın Türk açılımı
20.03.2013
Öcalan'ın Türkiye'ye çağrısında ne var?
15.03.2013
Öcalan'ın mektubu adresine ulaştı
13.03.2013
CHP'de olağanüstü gündem
06.03.2013
Çözüme değil 'AK Parti'nin çözümüne' karşılar
01.03.2013
AK Parti+BDP : Evet, ama yetmez!
27.02.2013
Çözümün anahtarı 'yeni anayasa'da
20.02.2013
Karadeniz çözüme karşı mı?
15.02.2013
AK Parti siyaset BDP PR yapıyor
13.02.2013
Baykal da Kocasakal'ı mı destekliyor
06.02.2013
Yargı 'devletini' korumaya devam ediyor
01.02.2013
Kılıçdaroğlu Gorbaçov olabilir mi?
30.01.2013
Güler'den ben de özür diliyorum
27.01.2013
Kılıçdaroğlu'na açık mektup
25.01.2013
Karadayı'nın Aleviliği, Elçi'nin Kürtlüğü
23.01.2013
Baransu'nun 'Alevileri'
20.01.2013
Dink'in bulunamayan katilleri ve Adalet Bakanı'nın çığlığı
18.01.2013
Öcalan: Eylemsiz tören provokatörlere en iyi cevap oldu
16.01.2013
Hüseyin Aygün BDP'ye mi geçsin?
13.01.2013
Tuğluk: Paris bu tür eylemlerin ilki olabilir
11.01.2013
Yeni İmralı Süreci CHP'yi böler mi?
09.01.2013
Leyla Zana da yeni sürecin parçası
04.01.2013
Öcalan 21 Mart'tan önce çağrı yapacak
02.01.2013
Öcalan'la görüşülen pakette neler var
28.12.2012
CHP: Parti değil koalisyon
26.12.2012
CHP'de Kızılelma koalisyonu arayışları
21.12.2012
Talabani'nin ölümü Kürt sorununu nasıl etkiler?
18.12.2012
CHP'de kılıçlar yakında çekilecek
14.12.2012
Eski CHP Ergenekon'u Yeni CHP Pınar Selek'i izliyor
11.12.2012
CHP İstanbul'u nasıl alabilir?
07.12.2012
Irak'ta harita değişimi ve BDP'ye dokunmak
04.12.2012
Dokunulmazlığın kaldırılması hukuken doğru siyaseten yanlış
30.11.2012
Yeni sol parti ve CHP'nin dönüşümü
27.11.2012
Makine Mühendisleri Odası'nda toplanan CHP'liler kimler
23.11.2012
Kılıçdaroğlu: Biz de analar ağlamasın istiyoruz
20.11.2012
Tuğluk: Yeni sayfa açıldı, artık yapıcı muhalefet yapmalıyız
16.11.2012
Yeni Türkiye'yi Başkanlık Sistemi kurabilir mi
13.11.2012
Tarih tersinden mi akmaya başladı?
09.11.2012
Obama kazanınca biz de mi kazanmış olduk?
06.11.2012
AK Parti karşıtlığı gazete satışını arttırır ama oyları arttırmaz
02.11.2012
1990'lara dönüş mü?
30.10.2012
Akıl tutulması örneği olarak CHP
26.10.2012
Suriye'de ateşkesin anlamı
23.10.2012
Öcalan devreye ne zaman girecek
10.10.2012
Muhafazakârlık: Hem modern hem seküler
03.10.2012
Salon dışından AK Parti Kongresi
28.09.2012
AK Parti'yi sahici ve büyük parti yapan ne?
25.09.2012
Kürt sorununda sivil arayış: Diyalog ve Temas Grubu
21.09.2012
AK Parti ve CHP'ye düşen siyasi sorumluluk
18.09.2012
Kötü siyasetin sinemaya armağanı
15.09.2012
AK Parti'nin sürpriz tüzük değişikliği
11.09.2012
Emre Uslu'nun yanılgıları
10.09.2012
Darbeyi yapanlardan hiçbiri pişman değil
07.09.2012
PKK'nın oyununu kim bozabilir?
04.09.2012
Apartheid rejimi ve 'De Klerk'in cesareti
31.08.2012
Sosyalist Enternasyonal ve Yeni CHP
28.08.2012
BDP parti mi, STK mı?
24.08.2012
STK'cılıktan PKK'cılığa
21.08.2012
BDP: Ruhundan sonra bedenini de PKK'ya teslim eden parti
17.08.2012
PKK'nın CHP rahatsızlığı
10.08.2012
Sahi ne oldu CHP'nin Kürt sorunu çıkışı
07.08.2012
Jandarma karakollarını ne yapmalı?
03.08.2012
PKK'nın yakalandığı 'erken iktidar hastalığı'
31.07.2012
Danıştay başörtülü öğrencilere ne demişti?
27.07.2012
Barzani ikili mi oynuyor?
24.07.2012
CHP bile değişirken Aleviler değişmeyecek mi?
20.07.2012
Gürsel Tekin'in yeniden doğuşu
19.07.2012
Yetki verdim, delegeyi arka bahçe yaptılar
18.07.2012
Kılıçdaroğlu dersine çalışmamış
17.07.2012
CHP AK Parti'yi örnek almalı
13.07.2012
Oslo süreci yeniden mi başladı?
10.07.2012
Kılıçdaroğlu'nun gördüğü gerçek: CHP değişmezse marjinalleşir
06.07.2012
Gençleri öldüren PKK kafası
03.07.2012
Zana BDP'yi de PKK'yı da bölebilir
29.06.2012
Kıbrıs'ta çözüm neden zor?
26.06.2012
PKK Öcalan'ı sildi mi?
22.06.2012
Dağlıca PKK'daki bölünmeyi hızlandırabilir
19.06.2012
CHP'nin de 'Akil Adamlar'a ihtiyacı var
18.06.2012
Bırakın Zana siyaset yapsın
15.06.2012
Özel yetkililer ve demokratikleşme
12.06.2012
CHP'de ayrılık senaryoları
11.06.2012
PKK yolun sonuna geldiğini düşünüyor
08.06.2012
MHP istemiyor peki BDP çözüm istiyor mu?
05.06.2012
Kılıçdaroğlu CHP'yi nasıl kurtarabilir?
03.06.2012
CHP ne yapmalı ne yapmamalı?
01.06.2012
Başbakan'ın açtığı siyaset fırsatı
27.05.2012
Uludere için tek umut Erdoğan'dır
22.05.2012
Önce parlamenter sistemi hayata geçirelim
18.05.2012
Fenerbahçelilik sadece Fenerbahçe'dir
12.05.2012
Kılıçdaroğlu'nun İstanbul adayı Mustafa Sarıgül
08.05.2012
İki yakın halk iki uzak komşu
04.05.2012
Alaton'dan mektup Boyner'den telefon var
01.05.2012
Alaton mu, Boyner mi hangi TÜSİAD gerçek?
27.04.2012
27 Nisan: Darbenin 'e' hali
25.04.2012
Ortadoğu'da PKK'ya yer yok
23.04.2012
Askere mesaj için yönetimi ibra etmediler
20.04.2012
Özkök 'ezber bozmuş'muş 'hadi ordan'
17.04.2012
Apoletli medyenın 28 Şubat'ı
16.04.2012
İsmet Berkan "Medya olmasaydı 28 Şubat olmazdı"
13.04.2012
28 Şubat operasyonu: Evet ama yetmez
10.04.2012
Türkiye'nin Suriye politikasının anlamı
06.04.2012
Darbeciler gibi işkenceciler de yargılanmalı
05.04.2012
'Boykot'çu ve 'hayır'cılar hiç inanmadı
03.04.2012
Tuğluk'un temel paradoksu
30.03.2012
Adem-i merkeziyet mi, demokratik özerklik mi?
27.03.2012
Kürt sorununda kim çözüm istiyor, kim istemiyor?
23.03.2012
PKK artık Kürtlerin de sorunu
16.03.2012
Rakel Dink'i duyan var mı?
13.03.2012
Alaturka laiklik ve Diyanet İşleri Başkanlığı
11.03.2012
Yeni anayasa: Evet ama nasıl?
09.03.2012
Muhalefetin siyasal ekseni ve siyasal aktörleri
06.03.2012
Alevilerin yaşadıkları en büyük sorun: Ayrımcılık
02.03.2012
Kıllıçdaroğlu kim(ler)i tasfiye edecek?
28.02.2012
CHP'nin "sol'a açılım" kurultayı
24.02.2012
Demokrasi koalisyonun bozulmaması için
21.02.2012
Siyasete sahip çıkma sırası BDP'de
17.02.2012
Krizi demokratik adımlar çözer
14.02.2012
MİT krizi ya da risk almadan siyaset
10.02.2012
Değişime direnen yeni bürokrasi eliti mi?
07.02.2012
Kılıçdaroğlu muhalefet değil AK Parti düşmanlığı yapıyor
03.02.2012
Neden CHP'yi eleştiriyoruz?
31.01.2012
CHP: Kapanmadan rahat etmeyecek parti
27.01.2012
İnsanın en büyük çaresizliği
20.01.2012
Hrantımıza kıyanları biliyoruz
18.01.2012
Denktaş'ı nasıl bilirdiniz?
13.01.2012
Uludere çözümde milat olabilir mi?
10.01.2012
İki Türkiye ya da 'apolitikleşme'
06.01.2012
Demokratikleşmenin yükselttiği çıtanın farkında mısınız?
03.01.2012
İki umudumuz var: Demokrat Kürtler ve Erdoğan
31.12.2011
BDP: Samimi değil oportünist
30.12.2011
BDP PKK'nın siyasi hücresinden kurtulmalıdır
27.12.2011
CHP Alevilerin nesi olur?
23.12.2011
Sarkozy'nin ikiyüzlülüğü
20.12.2011
Geçiş dönemi ve tüzük değişikliği
16.12.2011
AK Parti neden tüzük değişikliği yapmalı?
13.12.2011
Şike yasası üzerinden siyasi dizayn arayışı
13.12.2011
İçimiz dışımız futbol
09.12.2011
Muhafazakâr neden solcu olmasın?
06.12.2011
AK Parti: "Yeni sol"un da adresi
04.12.2011
Arap uyanışının arkasında zihniyet dönüşümü var
02.12.2011
Aleviler 'sağ'cılıktan ne zaman kurtulacak?
29.11.2011
Doğum 1.1., Ölüm 0.0.1938
25.11.2011
Kılıçdaroğlu'nun vicdanı varsa istifa eder
24.11.2011
Başbakan'ın özrü ve Alevilerin 'gerçeklik korkusu'
22.11.2011
Dersim: Cumhuriyet'in fethettiği son kale
19.11.2011
CHP: Solcu olamayacak kadar sağcı
15.11.2011
CHP Kürt sorununun nesi olur?
11.11.2011
Van depreminden çıkarılacak dersler
08.11.2011
Almanya: Entegrasyon mu, asimilasyon mu?
04.11.2011
AK Parti'nin büyük siyasi yalnızlığı
01.11.2011
Çözüm stratejisinin temel eksiği
31.10.2011
Deprem kardeşliğinden ders çıkarması gerekenler var
30.10.2011
Erciş'teki kardeşlik ve PKK'nın rahatsızlığı
25.10.2011
Van depremi eylemsizlik için fırsat olabilir mi?
24.10.2011
PKK JİTEM oldu Kürtler rahatsız
21.10.2011
Yeter artık PKK!
18.10.2011
Yüzde 99'dan Halkların Demokratik Kongresi'ne
15.10.2011
İran-PKK ittifakının kilidi Karayılan
11.10.2011
AB'yi kurtarmanın yolu Yeni Avrupa'dan geçiyor
07.10.2011
AK Parti'nin atmadığı küçük adımlar ve KCK
04.10.2011
İki büyük değişim dalgası ve Yeni Türkiye
01.10.2011
BDP Meclis'e nasıl döndü?
27.09.2011
Açılımın kronolojisi kimin savaş istediğini gösteriyor
23.09.2011
AK Parti BDP'yle neden görüşmeli?
20.09.2011
'Türkiye laikliği' model olabilir mi?
16.09.2011
BDP zihnini Kandil ipoteğinden kurtarmalıdır
13.09.2011
İşte bir vicdan sınavı daha
10.09.2011
Vicdanı olan samimi olur
08.09.2011
Sırrı Süreyya Önder'in kendini bitirişi
06.09.2011
Yeni Dünya'da hangi İsrail'e yer var?
02.09.2011
Öcalan 1 Eylül 1998'de ne demiştii?
27.08.2011
BDP PKK'yı eleştirdiği zaman barış gelir
25.08.2011
Bu akşam yetimleri mutlu etmeye ne dersiniz?
23.08.2011
PKK'yı sadece İran ve Suriye mi kullanıyor?
19.08.2011
PKK Öcalan'a rağmen savaş istedi
15.08.2011
İran'ın PKK kozunu ele geçirme girişimi
12.08.2011
Çatışmayı kim istiyor?
09.08.2011
Sivilleşmenin kilidi Jandarma İçişleri'ne bağlanmasında
02.08.2011
Demokratik özerklik ya da öteki Kürtlerin asimilasyonu
30.07.2011
Kürtlere iyilik değil kötülük yapan 'aydın'lar
26.07.2011
Çatı Partisi'nde kim siyaset yapacak?
22.07.2011
Kürt siyaseti kadar Kürtler de yol ayrımında
19.07.2011
Derin değil gerçek PKK işbaşında
12.07.2011
Yeni Türkiye'den yeni futbola
08.07.2011
CHP'nin 'onurlu dönüş' arayışı
03.07.2011
Önce siyaset sonra müze
02.07.2011
Madımak neden utanç müzesi olmaz?
29.06.2011
Ergenekon rehin aldı
25.06.2011
YSK'nın kararı BDP'nin apolitik cevabı
21.06.2011
CHP yeni siyaset yelpazesinin farkında mı?
18.06.2011
CHP kapanmadan sol kurtulmaz
14.06.2011
Demirel'li CHP mi? Yeni CHP mi?
06.06.2011
Erdoğan 12 Haziran gecesi balkon konuşmasında ne diyecek
02.06.2011
Devlet demokratikleştikçe PKK otoriterleşiyor
01.06.2011
Artan şiddet doğum sancıları mı?
16.05.2011
Kürt siyaseti Öcalan'ı anlıyor mu?
16.05.2011
Derin PKK 'şiddet' Öcalan 'siyaset' diyor
16.05.2011
Anayasa sürecini bekleyen zorluklar
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kod8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıKod8