Ömer Faruk ÇELEBİ

ofcelebi81@gmail.comBookmark and Share

En Büyük Milliyetçi: Mehmet Akif ERSOY


02.01.2012 - Bu Yazı 4416 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

 Ülke sevdalısı, istiklal sevdalısı, millet sevdalısı güzel insan. Asım’ın Nesli’ni, yeni yetişen neslin dimağına yerleştiren büyük şahsiyet.  Üzerine giyecek kabanı yokken, İstiklal Marşı yarışmasına para ödülünden dolayı katılmayan vefakâr ve cefakar insan.

                Akif’le tanışmam her çocuk gibi İstiklal Marşı ile olmuştu. O’na olan hayranlığım hayatını öğrenmeye başlamamla her geçen gün artmış, ülkenin bağımsızlığı için verdiği mücadele yaşantıma rehber olmuştu. Hayatımdaki en acı günlerden birini O’nun Mısır’a gitmek zorunda kaldığını öğrendiğimde yaşadım. Birinci Meclis’te Burdur Milletvekilliği yapan, ülkenin en büyük mütefekkirlerinden biri, hem de İstiklal Marşı’nın şairi, neden Mısır’a gitmek zorunda bırakılmıştı? Kendisi, bu gidişin gerekçesini dostlarından Şefik Kolaylı’ya “Arkamda hafiye gezdiriyorlar. Ben, vatanını satmış ve memlekete ihanet etmiş adamlar gibi muamele görmeye tahammül edemiyorum. İşte, bundan dolayı gidiyorum” sözleriyle açıklamıştı. Acaba “Zalimin hasmıyım amma, severim mazlumu,/ İrticaın sizin lehçede manası bu mu?/ İşte ben mürteciim, gelsin işitsin dünya,/ Hem de baş mürteciim, çatlasanız, patlasanız./Hadi kanununuz assın beni, yahut yasanız” dizelerini Akif’e yazdıran ne idi? 

İstiklal Marşı şairine reva görülen bu tutum, yakın tarihimizi sorgulama noktasında bizlere ipuçları veriyor. Acaba daha hangi vatan ve millet sevdalıları “vatanını satmış, memleketine ihanet etmiş” kişiler gibi hafiyelerle gezmek zorunda bırakıldı? Acaba kimler yıllarca hapishanelerde tutuldu, kimler idam sehpasına gönderildi? İttihat Terakki ve sonrası derin yapılanmalar kimlerin canını yaktı, kimlerin ailelerini perişan etti?

Yakın tarihimizi çocuklarımıza tüm gerçekliği ile öğretmeliyiz. Sultan 2. Abdülhamit’ten bugüne yaşananları bilmeyenler geleceğimizi şekillendiremezler. Devletin içine yerleşen cuntanın, kendi çıkarları uğruna ülkeyi nasıl felaketten felakete sürüklediğini bilmeyenlerden, ülkenin geleceği için doğru adımlar atmasını beklemek yanlış olur. Bu yüzden yakın tarihimiz doğru bir şekilde tekrar yazılmalıdır. Tarih övgü veya sövgü bilimi değildir. Tarih geçmişten ders alarak geleceği şekillendirebilmek için vardır. Geçmişte düşülen hatalara tekrar düşülmemesi için tarih yazılır ve okunur. İşte Mehmet Akif Ersoy’da resmi yakın tarihimizdeki muammalardan birisidir. Bizler O’nu sadece İstiklal Marşı şairi olarak tanıdık, o kadar… Okullarımızda bundan başkası öğretilmedi. Hâlbuki okullarımızda Akif’in hayat felsefesini, nasıl bir dava adamı olduğunu mutlaka öğrenmeli ve öğretmeliyiz.

Bazıları Mehmet Akif’in milliyetçi olduğunu düşünüyor. Peki, Akif milliyetçi miydi? Herkesin bu konuda söyleyeceği birçok şey illaki vardır. Ama Akif bu hususu şöyle anlatır;

Hani milliyetin İslam idi... kavmiyet ne!

Sımsıkı sarılıp dursaydın a milliyetine...

“ Arnavutluk “ ne demek? Var mı şeriatta yeri?

Küfür olur, başka değil, kavmini sürmek ileri.

Arap’ın Türk’e; Laz’ın Çerkez’e yahut Kürt’e;

Acemin Çinli’ye rüçhanı varmış? Nerde!

Müslümanlıkta “anasır” mı olurmuş? Ne gezer!

Fikr-i kavmiyeti telin ediyor Peygamber.

En büyük düşmanıdır Ruh- i Nebi tefrikanın ;

Adı batsın onu İslam’a sokan kaltabanın!

 

 

Evet, Mehmet Akif milliyetçiydi. Ama O’nun milliyeti İslam idi…

Selam ve dua ile…

 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
06.08.2012
Hey Gidi Basri Abi!
27.02.2012
Türkçe Ezan ve Andımız
08.02.2012
Keriman HALİS ve Medeniyet Ölçülerimiz
19.01.2012
EMO Kızları
02.01.2012
En Büyük Milliyetçi: Mehmet Akif ERSOY
23.12.2011
Kumar Bağımlılığı ve Şans Oyunları
12.12.2011
Fedakârlık…!
25.11.2011
Devleti yaşat ki…!
17.11.2011
Tetikçi Gazeteci
03.11.2011
Ödenmiş Bedeller…
17.10.2011
Gönülsüz yapılan aş…
10.10.2011
Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil!
09.10.2011
“ Okullarımız neden sahipsiz? “
26.09.2011
Ah şu önyargılarımız!
19.09.2011
NİTELİKLİ İNSAN ve EĞİTİM
11.09.2011
Şartlar Olgunlaştı NETEKİM….
1 0
ömer güller 07.01.2012 - 14:25:39
bravo ömer hocam güzel yazı olmuş.tebrik ederim.günn en byük sorunlarınada dem vurmuşsunuz.bravo
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,52
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive