PYD, Kuzey Suriye'de ne istiyor?

24.07.2013 - Bu Yazı 2804 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

PYD, Kuzey Suriye'de ne istiyor?

 İç savaşın yaşandığı Suriye’de tansiyon düşmüyor. Bir taraftan Esad yönetimine karşı başlatılan mücadele, diğer taraftansa devam eden karışıklıklar, Suriyelileri canından bıktırmış durumda. 

 
Son günlerde ise Ra'sulayn’da Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile PYD’ye bağlı silahlı unsurlar arasındaki çatışmalar yeni gerginlikleri beraberinde getirdi.
 
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında yer alan Ra'sulayn ile Suriye’nin petrol bölgesi olan Rimelan’daki çatışmalar sürerken PYD yetkilileri de “özerklik” ilan etmeye çalışıyor.
 
Kamışlı, Amude, Dırbesiye ve Ra'sulayn gibi yerleşim birimleri şu anda büyük oranda PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’nin denetimi altında bulunuyor. Kürtlerin yaşadığı her yerleşim biriminin giriş ve çıkış noktalarını tutan silahlı unsurlar, yollarda kimlik kontrolü yapıyor. Gerek gördüklerinde ise insanları araçlarından indirip hem üstlerini hem de taşıtlarını arayabiliyor.
 

Bütün Suriye için özerklik ve federasyon

 
Silahlı unsurlarını Baas rejiminden boşalan devlet kurumlarına yerleştiren PYD, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de gündeme getirilen “Demokratik Özerkliği” Suriye için tartışmaya açtı. “Sivil yönetim” ya da “geçici hükümet” kurma söylemleri, Türkiye’nin tepkisini çekti. Bu yöndeki söylemlerin yol açtığı tartışmalar farklı şekilde devam ederken, şimdiye kadar Suriye’nin diğer kentlerine oranla şiddetin az sirayet ettiği kuzey bölgesinde yaşayan Kürtler endişe duymaya başladı.
 
Bir taraftan ÖSO ile şiddeti azalsa dahi devam eden silahlı çatışmalar, diğer taraftan ise bir haftadır sınırlarını sıkı kontrol altına alan Türkiye’nin tavrı Suriyeli Kürtleri endişelendiriyor. Kürtler şimdiye kadar uzak durmaya çalıştıkları şiddet sarmalının kurbanı olmak istemiyor. Suriyeli Kürtler, özerklik tartışması da dahil olmak üzere birçok konuda farklı görüşlere sahip.
 
Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yönetimi Kurulu Üyesi Dr. Nasır Hacı Mansur, “Kimse özerklik ilan etmiş değil. Suriyeli Kürtler, ‘demokratik özerkliği’ bir fikir olarak tüm Suriye için gündeme getiriyor” dedi.
 
“Bir Kürt vatanı hayali var ama gerçekçi değil. Türkiye gibi bir komşunun artık Kürt fobisinden kurtulması gerekiyor. Çünkü Suriyeli Kürtlerin gizli bir ajandası yok” diyen Dr. Nasır Mansur, “Hele hele, Türkiye’yi rahatsız edecek bir oluşum ve hava da yok. Türkiye’ye karşı bir eylemin içinde de değiliz. İki yıl boyunca da sınır hattında bizim bölgemizden Türkiye’ye yönelik bir saldırı olmadı. Türkiye’ye bir zararımız da olmamıştır” diye konuştu.  
 

Bağımsızlık projemiz yok

 
Dr. Nasır, PYD yetkililerinin gündeme getirdiği “özerklik sistemine” bakışını ise şu sözlerle dile getirdi:
 
"Demokratik özerklik için çalışıyoruz. Bu amaçla her alanda kurumsallaşıyoruz. Şehir ve köy meclislerimiz ile asayiş sağlayan birliklerimiz var. Sivil oluşumları kurmamızdaki amaç, halka hizmeti koordineli bir şekilde ulaştırmaktır. Su, elektrik ve akaryakıt ihtiyacını sağlayacak birimler de kurulmuş durumda. Ama bir bağımsızlık projemiz yok. Suriye'nin bütünlüğünü savunuyoruz. Sadece ve sadece demokratik bir Suriye arzuluyoruz. Demokratik özerklik planı ve yeni bir Suriye inşa edilmesi için faaliyet gösteriyoruz."
 

Bayrak dikme tartışması

 
Mardin’e bağlı Şenyurt nahiyesine çok yakın olan Dırbesiye kasabasının bir tepesine dikilen bayrak tartışmasına da değinen Dr. Nasır, şöyle devam etti: “Türkiye’ye karşı olan bir tavır değil. Ayrı bir yerde de parçalanmayı sembolize eden bir yönü de yok. Bayrak dikilmesine siyasi bir anlam yüklemeye çalışmak doğru değil. Hatta bayrak dikilen tepeye bölgenin ilk karakolu yapıldı. Ancak daha sonra yapılan tartışmalar sonucunda bunun Türkiye’yi tahrik amaçlı bir faaliyet olarak değerlendirileceği sonucuna varılarak vazgeçildi.” 
 
Suriyeli Kürtlerin, çatışmanın daha uzun sürmesinden endişe duydukları belirten Nasır, şunları ifade etti:
 
“İslami gruplar sanıldığından daha fazla güçlü. Özgür Suriye Ordusu ise birbirinden farklı gruplardan oluşuyor. Muhalefetin bir birlik oluşturmaması rejimin kalıcılığına yol açıyor. Dünyanın da olup bitenleri seyretmesi Suriye’deki kaosun daha fazla sürmesi anlamına geliyor. Tabii bu sürede olan halka olacaktır. Ama en nihayetinde parçalanmış bir Suriye düşünmek dahi istemiyorum. Çünkü bölünmüş bir Suriye’de kimse yaşayamaz.” 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Vahap Coşkun: PYD’nin Rusya ile ilişkisi giderek zayıflayacaktır!
Suriye son beş yıldır bitmek bilmeyen bir savaşın içinde. Sanki yüzyıllardır devam eden bir savaş v...
  
Kuzey Çevre Yolunda Beton Mikseri Devrildi...1 ölü
Kuzey Çevre yolunda beton mikserinin devrilmesi sonucu sürücü hayatını kaybetti....
  
Mehmet Ocaktan: Kuzey Irak’ta 1990’lardaki devlet hafızasına dönüş
1990’larda Türkiye Cumhuriyeti’nin etrafındaki komşularıyla ilgili ‘kırmızı çizgileri’vardı, bu yüzd...
  
...
  
...
  
...
  
Kuzey Çevre yolunda kaza, 1 yaralı
Kuzey Çevre Yolunda gerçekleşen kazada bir kişi yaralandı. Kontrolden çıkarak takla atıp 20 metre sü...
  
Ahmet Taşgetiren: PYD büyülenmesi - Neyi yaşıyoruz?
HDP’nin Doğu-Güneydoğu’da köylerden tek fire olmaksızın aldığı oylar CHP’yi, MHP’yi rahatsız etmedi...
  
Özgür Suriye Ordusu: Rejimle savaşırsa PYD'ye destek sürer
Kobani’de PYD ve peşmerge saflarında IŞİD’e karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu birliğinin komutanı Ag...
  
Sinan Çiftyürek: Kuzey’de Kürdistani kimliğin oluşumunda, diğer parçaların etkileri
Kürdistan parçaları arasında asimilasyonun en derin geliştiği, kimlik ve coğrafya bilincinin en faz...
  
PYD ile anlaşma nasıl sağlandı?
Suriyeli Kürt gruplar, PYD'nin ilan ettiği, Türkiye'nin ise karşı çıktığı kantonlara onay verdi. Duh...
  
Davutoğlu: Bundan sonra İl başkanları toplantılarımız doğuda, batıda, kuzeyde ve güneyde olacak
"Bizim ilk soyadımız 'Kalkan'mış, o zaman 'oğlu' soyadı yasakmış"...
  
İbrahim Karagül: IŞİD-PYD vekalet savaşı, K. Irak Akdeniz koridoru
Kobani çatışmaları Türkiye'yi güvenlik sorunlarıyla test eder ve Kürtlerin duygusal hassasiyetleri ...
  
PYD ve KDP'nin Kobani’de iktidar mücadelesi
IŞİD’in Kobani saldırısı PKK/PYD ve KDP arasındaki Rojava’da etkinlik mücadelesini derinleştirdi. Ko...
  
ABD: PYD terör listesinde yer almıyor
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf, ülkesinin PYD ve PKK’yı ayrı örgütler olarak gördüğün...
  
Erdoğan: PYD bizim için PKK ile eştir, yardım edilmesi gibi bir şey olamaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdullah Öcalan'ın durumu hakkında da 'Başmüzakereci, vesaire gibi böyle bir ...