Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden CHP Genel Başkanı!

4.2.2018 - Bu Yazı 693 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden CHP Genel Başkanı!

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu 790, Muharrem İnce 447 oy aldı

  CHP'nin ‘Adalet ve Cesaret’ temalı 36. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha CHP Genel Başkanlığı'na seçildi. Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu 790 oy alırken, Muharrem İnce 447 oyda kaldı. 

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu bir teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında Afrin^'de 8 askerin şehit oldupu haberini hatırlatan Kılıçdaroğlu, başsağlığı mesajını paylaştı. "Türkiye, tarihinin en zor dönemeçlerinden birini yaşıyor" vurgusunda bulunan Kılıçdaroğlu, "Hapishanelerin tıka basa olduğu bir Türkiye'de kimse evinde rahat uyuyamaz. Gazetecilerin hapiste olduğu bir Türkiye'de kimse demokrasiden söz edemez" ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, konuşmasında parti içi muhalafete de "Ama hiç kimse unutmasın, bizimle beraber aynı paralelde yer almayan arkadaşlarımın başımın üstünde yeri var" sözleriyle mesaj gönderdi.

2014'ten farklı tablo

Sonucun ilan edilmesi ile birlikte Muharrem İnce salondan ayrıldı. Bu durum, 2014'ten farklı bir tablo ortaya çıkmasına neden oldu. 2014 yılında gerçekleşen 18. Olağanüstü CHP Kurultayı'nda da karşı karşıya gelen iki isim Kılıçdaroğlu'nun zaferini ilan etmesinin ardından birlikte sahneye çıkarak delegeleri selamlamıştı.

2014'te Kılıçdaroğlu teşekkür konuşması için sahneye çıkarken Muharrem İnce'yi de davet etmiş, Muharrem İnce de sonucun tartışılmadan kabul edilmesi gerektiğini belirterek şu konuşmayı yapmıştı:

"Gençler yarışacağız tartışacağız, ama kavga etmeden sonucu kabulleneceğiz. Sıfır oy aldığım iller başta olmak üzere il başkanlarımın emrindeyim ne zaman emrederseniz ordayım. Bir saat öncesinde Sayın Kılıçdaroğlu benim rakibimdi şimdi rakibim değil genel başkanımdır. Bu yağma düzeninden bu faşist diktatörden kurtulmak için elimden ne geliyorsa onu yapacağım."

 Ankara Spor Salonu'nda gerçekleşen 36. Olağan Kurultay'da Genel Başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu, 165 delegenin imzasıyla genel başkan adayı olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yarıştı. Daha önce aday olacaklarını açıklayan Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu ise delegelerin en az yüzde 10'undan imza toplayamadıkları için resmen aday olamadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisine karşı aday olan Muharrem İnce ile yanyana oturdu, diğer yanındaki koltuk ise tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'na ayrıldı. 

"Bu kurultay salonunda terör örgütleri ile pazarlık kuranlar yoktur"

Kılıçdaroğlugenel başkanlık adaylığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gülen cemaatine yönelik, "Ne istediniz de vermedik" sözlerini hatırlatarak, "Bu kurultay salonunda terör örgütlerine 'Ne istediniz de vermedik' diyenler yoktur. Bu kurultay tanımında terör örgütü tarafından aldatılanlar yoktur. Bu kurultay salonunda terör örgütleri ile pazarlık kuranlar yoktur. Bu kurultay salıonunda terör örgütleri ile aynı menzile yürüyenler yoktur. Devletin haremini yani namusunu terör örgütüne teslim edenler yoktur" dedi.

Konuşmasında beş temel sorun sayan Kılıçdaroğlu, partililere 6 görev verdi. Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin darbe hukukundan arınmış toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasaya ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

"CHP’de tuzu kurular var"

Kürsüye gelen diğer genel başkan adayı Muharrem İnce de  CHP'nin 3-5 belediyeye sığındığını belirterek,  "CHP’de tuzu kurular var. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy onları aldı mı yetiyor. Erzurum, Şanlıurfa onu ilgilendirmiyor. Sığınmışlar 3, 5 belediyeye. Onların oldu mu yetiyor. Ben memnun değilim. Onun için itaat etmiyorum. Bu partide bir itaat edenler, bir de memnun olmayıp itiraz edenler var. Ben itiraz ediyorum" dedi.

 

Kemal Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarının ilan edilmesinin ardından teşekkür konuşması yaptı. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle: 

"Önümüzdeki süreç sıradan bir süreç değildir. Zor koşullarda mücadele vereceğiz.

Ülkesini seven her yurttaşın yanımızda olmasını rica ediyorum. Hapishanelerin tıka basa olduğu bir Türkiye'de kimse evinde rahat uyuyamaz. Gazetecilerin hapiste olduğu bir Türkiye'de kimse demokrasiden söz edemez.

Türkiye, tarihinin en zor dönemeçlerinden birini yaşıyor. İnsanlar kaygıyla Türkiye'nin bekasından söz ediyorlar. Şu soruyu hep beraber sormak zorundayız: 15 yılda bu beka sorunuyla Türkiye'yi kim karşı karşıya getirmiştir?

7 şehidimiz var Afrin'de. Gerçekten hepimiz çok üzgünüz. Kahraman askerlerimize, Mehmetçiklerimize minnet borçluyuz. Allah rahmet eylesin. Bütün milletimize baş sağlığı diliyoruz.

Türkiyeyi aydınlığa çıkarmanın, beka sorunundan kurtarmanın yolu bizim devletimize sahip çıkmamızdan geçiyor. Hepimizin çok büyük sorumlulukları var.

Hangi rejimi benimsemişlerle benimsesinler. Ama biz bütün komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir' demiştir. Bugün zorunlu bir durum yaşıyoruz. Beni tekrar bu onurlu göreve seçtiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Önümüzdeki süreç zorlu bir süreçtir. Burada farklı görüşler olabilir. Ama hiç kimse unutmasın, bizimle beraber aynı paralelde yer almayan arkadaşlarımın başımın üstünde yeri var. 80 milyonun güvenini kazanmak bizim görevimizdir. Vatandaşın sorunlarına eğilmek bizim görevimizdir. Sokaktaki vatandaş dertleniyorsa biz onun yanında olacağız. Onun derdiyle beraber ortak olarak sorununu çözeceğiz.

Bu zorlu görevi CHP Genel Başkanlarına yakışır biçimde sürdüreceğim. Sağ olun var olun."

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Şifalı Su Yeniden Devrede
Düzce Akçakoca Karayolu üzerinde bulunan Şifalı su kaptaj çalışmaları sonrasında hizmet vermeye tek...
  
YEMENİCİ YENİDEN ADAY
Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, partisinden yeniden aday gösterildi....
  
YENİDEN AKTİF SİYASETE Mİ GİRİYOR?
YENİDEN AKTİF SİYASETE Mİ GİRİYOR?...
  
Duran Kalp Yeniden Çalıştırdılar
Duran Kalp Yeniden Çalıştırdılar...
  
19 gün sonra yeniden açıldı
19 gün sonra yeniden açıldı...
  
Kemal Gözler: Anayasa hukukunda yeni bir dönem mi başlıyor, yoksa anayasa hukuku sona mı eriyor?
Kemal Gözler*...
  
Sarıcan Yeniden Siyaset Sahnesinde
Kuruluşundan bu güne kadar AK Parti'nin çeşitli kademelerde görev yapan Burçin Sarıcan'ın Akçakoca B...
  
ŞİFALISU YENİDEN AKMAYA BAŞLADI
ŞİFALISU YENİDEN AKMAYA BAŞLADI...
  
AZADE AY YENİDEN BARO BAŞKANI
AZADE AY YENİDEN BARO BAŞKANI...
  
Yeniden yapılandırma için son gün salı
Yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyenlerin 31 Temmuz Salı günü mesai bitimine kadar başvurular...
  
SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu'undan yeniden yapılandırma uyarısı
SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasıyla il...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Yeniden seçime gidebiliriz
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 24 Haziran seçimlerinde liderlerin ve partilerin aldığı oy oranlar...
  
...
  
Kutlu Kağan Dalkılıç: Kemalist laiklikten muhfazakar laikliğe doğru: Milli sekülerizm
Türk Ocakları üyesi olan ve Türk siyasi tarihi üzerine çalışmalar yapan Kutlu Kağan Dalkılıç, Türkiy...
  
MUSTAFA KAYIKÇI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
Düzce Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nin 6. Olağan Genel Kurulu bugün yapıldı. Tek listeyle ...
  
“Akçakoca’yı yeniden inşa ediyoruz”
2 Nisan Pazartesi günü yapılacak Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde başkanlığa yeniden a...