Ali TürerBookmark and Share

CHP İKTİDARINDA NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ VE BALIKESİR’DE SOL (1978)


6.06.2020 - Bu Yazı 239 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 1977 seçimleri sonrasında kurulan CHP azınlık Hükümeti’nin Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur’dur ‘(5.1.1978-12.11.1979 arası bakanlık yaptı) geldi. Türkiye’de değişen siyasi hava ile birlikte Necati Eğitim Enstitüsü yönetimi ve öğretim kadrosu bu hükümet değişikliği ardından değişti. Cahit Yarış mahkeme kararı ile Necati Eğitim Enstitüsü’nün başına ikinci kez geldi.

Cahit Yarış Müdürlüğe ikinci gelişinde geçmişe göre daha deneyimliydi. Okulda eğitim öğretimin sürebilmesi için öğretmen kadrosunu yenilemek, MC hükümeti döneminde okula alınmayan, okulla ilişkisi kopan öğrencileri okul yaşamına yeniden dâhil edecek bir yol bulmak gerektiğini biliyordu.

Milliyetçi Cephe Hükümetleri döneminde (1976-1977) sözlü Mülakat yöntemi ile düşük puanlı pek çok Ülkücü öğrenci okula alınmıştı. Yakasında Atatürk rozeti takan, üniversiteye giriş sınavından yüksek puan almış pek çok solcu öğrenci siyasi eğilim ölçen kasıtlı sorularla okula alınmamıştı.  Öğretmen Okulları Genel Müdür’ü Ayvaz Gökdemir döneminde Eğitim Enstitülerine girişte kullanılan Mülakat Sınavının yüklendiği rol esasen buydu.

Cahit Yarış, Necdet Uğur’a Necati Eğitim Enstitüsü’nün durumuyla ilgili bir rapor sundu. Raporunda MC hükümetleri döneminde sınav komisyonlarınca okula alınmayan, mağdur edilen yüksek puanlı öğrencilere okula kayıt olabilme imkânı tanıyacak; boykot nedeniyle okulda öğrenimini sürdürme imkânı bulamamış öğrencilere geçmişe dönük af getirecek bir yol bulunması öneriyordu. Necdet Uğur Cahit Yarış’ın bu teklifini Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi haline getirdi ve yayınladı. (Cahit Yarış görüşmesi)

Benim için de bu bir fırsat oldu.  1976-1977 Öğretim yılında girdiğim Devlet Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nin Makine Mühendisliği bölümünü bıraktım, 1978 başında Necati Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’ne kaydımı yaptırdım. Birbirini takip eden toplam 18 ay eğitimin sonunda 1979 yılında Necati Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünden mezun oldum. 

Şanslıydım. Siyaseten taraflı davranılan bu süreçten geriye, Eğitim Enstitüsü’ne girememiş, olaylar nedeni ile eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmış binlerce mağdur genç kaldı.

HASAN KUL: NEE MESLEK DERSLERİ ÖĞRETMENİ (1978-1981): Hasan Kul 1951 Konya Karapınar doğumludur. Akşehir Öğretmen Okulu’nun son sınıfında seçilerek geldiği İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’ndan 1972’de mezun olur. Lisansını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden alır. Öğretmenliğe Mardin Kızıltepe Lisesinde başlar. 1978’de Necati Eğitim Enstitüsü’ne Meslek Dersleri öğretmeni olarak atanır. Necati Eğitim Enstitüsü’nde Sosyal Bilgiler Bölümü Müdür Yardımcısı ve İstatistik (Aktüerya) işlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı idari görevlerinde bulunur. Matematik ve Sosyal Bilimler Bölümlerinde de Meslek derslerine girecektir.

Necati Eğitim Enstitüsü başına Cahit Acar 1979’un Aralık ayında müdür olarak gelince, Hasan Kul Havran Lisesine sürülecek, okulumuzdan ayrılmak zorunda kalacaktı.

Hasan Hoca’nın aşağıda yer vereceğimiz anılarını, kendisine ait “İşte Bütün Hikâye Bu” (2017) adlı yayınlanmamış anı kitabından aldık. Metinde Hasan Hoca 1978-1979 Öğretim yılında Necati Eğitim Enstitüsü’nde ve Balıkesir’de Sol hareket içinde yer alan öğretmenlerin ve öğrencilerin durumunu, aralarındaki ilişkileri bütün açıklığı ile bize şöyle anlatıyor.  

“ 1978’de Necati Eğitim Enstitüsü’ne atandığımda dört bölüm vardı: Türkçe Sosyal Bilgiler, Matematik ve Fen Bölümleri. Bu bölümler gündüz ve gece eğitimi olarak ikili bir eğitim veriyorlardı. 2. MC Hükümeti döneminde Öğretmen Okulları Genel Müdürü Ayvaz Gökdemir (Komando Ayvaz) talimatı ile okula düşük puan alan öğrenciler alınmıştı, yüksek puanlı yüzlerce öğrenci açıkta kalmıştı.

Ecevit, Milli Eğitim Bakanlığı’na Necdet Uğur’u, Öğretmen Okulları Genel Müdürlüğü’ne de Celal Şentürk’ü getirmiş ve öncelikle hak ettikleri halde okula giremeyen öğrencileri Eğitim Enstitülerine yeniden kaydetmiş, böylece bu okulları gerçek kimliğine kavuşturmaya çalışmıştı.

MC Hükümeti döneminde Necati Eğitim Enstitüsü’ne, Yozgat başta olmak üzere, Silifke Muş Osmaniye, Kırıkkale gibi Ülkücülerin yoğun olduğu il ve ilçelerden öğrenciler geldi. Bu öğrenciler 80 öncesi dönemin vurucu gücünü oluşturdular. Balıkesir’de kimi cadde, Mahalle ve Bölgelerde birçok Devrimci, İlerici öğrencinin, öğretmenin saldırıya uğramasına ve ölümüne yol açtılar.

Okulumuz öğrencilerinden Kazım Turan, Naver Engin (17 Mayıs 1978), Dursun Duman (30 Temmuz 1978) ve Bektaş Yavuz (04.08.1980) öldürülmüştür (bu isimlere bir de 12.9.1980’de katledilen Nizamettin Kaplan’ı eklemek gerekir AT.). Mustafa Büber başta olmak üzeresayısız öğrencimiz de yaralanmıştır. Öğretmen arkadaşlardan Cemalettin Çaylı’nın evi kurşunlanmış, İbrahim Temizer’in arabasına bomba konmuştur (son anda patlamadan fark edildi).Okulun öğretime açılmasını önlemek için Laboratuar’ın olduğu bölüme de bomba atıldı.

Okul öğrenime (1978’in başında) açılmadan öğretmen kadrosu tamamlanmaya çalışıldı. Başta Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Lisesi olmak üzere pek çok liseden NEE’ye öğretmen ataması gerçekleşti. Öğretmen açığının fazla olmasının nedenlerinden biri de kısa bir süre önce 9-10 öğretmenin Buca Eğitim Enstitüsü’ne atanmasıydı.

Cahit Yarış Hoca’nın önerisi üzerine ben iki öğretmen arkadaşımın atanmasına referans oldum.  Biri Yüksek Öğretmen Okulundan sınıf arkadaşım Reşat Erguvan’dı, diğeri de Kurtuluş siyaseti içinde tanıdığım Ömer Öneren’di.

Kayıtlar yapılıp okul öğretime başlayınca öğretmen ve öğrenci profili şöyleydi.

Eski dönemden kalmış Sağcı öğretmenler ve militan Faşist öğrenciler vardı. Devrimci öğrencilerin ezici çoğunluğu Halkın Kurtuluşu sempatizanıydı.  Onlar kadar olmasa da Devrimci Yol taraftarları, İGD’liler ve çoğunluğu Antalya ilçelerinden gelmiş Kurtuluş’çu öğrenciler vardı. Dev-Sol’u temsil eden tek öğrenci, 1 Mayıs Taksim olaylarından da yargılanan (28 kişiden biri olan) Hikmet Akçay’dı.

Halkın Kurtuluşu taraftarları liselerde ve kentin Cengiz Topel Mahallesinde yaşayan Sarız, Pınarbaşı, Kırkısrak kökenli Kürtler arasında oldukça örgütlüydüler (Hüseyin İnan’da Sarızlıydı). Kürtler pazarcılık, özellikle de parça kumaş işi yaparlardı, çok da örgütlü bir yapıya sahiplerdi.

Kentin Ege Mahallesi, Hal ve Milli Kuvvetler Caddesi Faşistlerin denetimindeydi. Buralar Devrimcilerin pek gidemedikleri yerlerdi. HK’lılar daha sonra Polis Lokali olan Parkın girişindeki Kurtdereli Gazinosunda (Koreli diye anılan dost canlısı bir sahibi vardı-AT). Dev-Yol’cular parkın içindeki bir gazino da (İlk Adım Gazinosu, İGD’liler ise kentin merkezinde Töb-Der başta olmak üzere Disk’e bağlı sendikaların bulunduğu mekânlarda) toplanırlardı. Kurtuluş’çu gençler ise Halk-Der adıyla kurulmuş bir dernekte bir araya geliyorlardı.

NEE’de Tipli Tarık (Öğünç), TSİP’li Yunus, Kurtuluş’çu Ömer Öneren ve Hasan Kul dışındaki tüm yönetici ve öğretmenler TKP’li olarak anılan öğretmenlerdi (Birlik Dayanışma Gurubu). Ne Dev-Yol’cu ne de HK’lı tek bir öğretmen yoktu. CHP yandaşı öğretmenler de vardı, fakat onlar da Birlik Dayanışma gurubu ile birlikte hareket ederlerdi.

O dönemin siyasal yapılanmalarının daha kolay anlaşılabilmesi için “Dergah” tanımlaması yapmak istiyorum. Örneğin bir genç ya da öğrenci, Kurtdereli Gazinosu’na gidiyorsa HK’lı, İGD’lilerin devam ettiği mekânlara gidiyorsa TKP’li sayılıyordu.  Bu guruplar her türlü provokasyona açık yapılardı. Nitekim öğrencimiz Dursun (Duman), içlerine giren ve kaldıkları evi öteki Faşistlere ihbar eden bir Faşist yüzünden kaldığı evde öldürülmüştü.

Haksızlık etmemek için NEE’de 1974’den itibaren mücadele eden ve ağır bedeller ödeyen başka bir gurubun daha ismini anmak istiyorum. “Acilciler” adıyla anılan bu gurup, okuldaki Faşist yapılanmanın kırılması sırasında büyük bedeller ödemiş ve benim çalıştığım dönemin başında mezun olup gitmiştir. 

Öğretmenler, kentte bu öğrencilerin mücadelesinin yarattığı koşullarda, onların korumasında görevlerini yaptıkları halde farklı siyasal yapılara mensup öğrencileri faşistlerden pek de farklı görmüyorlardı. Ayrıca, Devrimci guruplar arasında da çatışma ve sürtüşmeler eksik olmuyordu. Bu durumda sayıca az olmamıza karşın farklı gurupları uzlaştırmak ortak bir mücadele zemininde bir araya getirme çabası Ömer (Öneren) ile bana düşüyordu.

Hiç unutmadığım bir toplantıyı Balıkesir Lisesi Yurdunun en üst katında yapmıştık. Toplantıya HK adına katılan sonra da cezaevi arkadaşım olan Sebahattin Beyaz ve Dev-Yol adına katılan arkadaş bizi ifrit etmiş, sonun da ne haliniz varsa görün demiştik.

Okulun başladığı ilk günlerde Faşistler kız erkek demeden öğrencilere saldırmış, sopayla bıçakla dövülüp yaralananlar olmuştu. Öğrencim Mustafa Büber, Bektaş Yavuz kafalarından sopayla yaralanmışlardı.

Bizim koridorda yaşanan bu olaya müdahale etmek için koridora fırladığımda arkadaşlar, biz karışmayalım diye zorla beni bir odaya sokmuşlardı. Sonra gelen polise saldırganları tek tek göstererek tutuklanmalarını sağlamıştım, akşam da Kurtdereli Gazinosu’nda yapılan toplantıya katılmış, ajite edici bir de konuşma yapmıştım. “Siz koyun musunuz eliniz kolunuz yok mu? Kimseye saldırın demiyorum, ama en azından kendinizi koruyun” demiş, cesaret vermeye çalışmıştım.

Bir hafta sonra hocam, Müdürüm Cahit Yarış’a bir evrak imzalatmak için odasına gittim.  Cahit Hoca, saldırı günü olanları anlattıktan sonra Kurtdereli Gazinosu’na gittiğimi, orada konuşma yaptığımı ve bir CHP’linin Bakan Necdet Uğur’a beni şikâyet ettiğini anlattı. Bakan’a, “Sayın Bakan’ım Hasan benim öğrencim, olaydan haberim var, onu oraya görevli olarak ben gönderdim.  Size anlatan olayı abartarak anlatmış” dediğini söylemişti.

Sosyal Bilgiler ve Fen Bölümlerinin Mesleki Eğitim derslerine giriyordum. Üç yıllık çalışma süremde, Eğitim Sosyolojisi, Ölçme Değerlendirme, Uygarlık Tarihi gibi sayısı 20’yi bulan derslerden birçoğuna girdim.

Öğrencilerin bilinç düzeyleri ve entelektüel seviyeleri oldukça düşüktü. Mensup oldukları siyasal yapıların “Eğitim Çalışması” adı verdikleri çalışmalarda kullandıkları metinler, o siyasetlerin dergi ve gazetelerinde çıkan, çoğu öteki siyasetlerin eleştirisi temelinde kaleme alınmış yazılardı. Yani sempatizanlar, Sosyalizmin tanımını doru dürüst bilmeden, Sosyal Faşizm, Sosyal Emperyalizm, Üçüncü Dünya Teorisi gibi üst düzey konuları tartışmak istiyorlardı.

… İtiraf etmeliyim ki okulun sürekli saldırı tehdidi altında olması nedeni ile düşündüğüm anlamda bir eğitim etkinliği veremedim. Geriye dönüp kendime not verdiğimde bu bakımdan geçerli not vermiyorum.”

Hasan Kul, o dönemde Balıkesir’de Sol’un ve Sol içinde yer alan guruplar arası ilişkilerin gerçekçi bir fotoğrafını vermiş bize. Metinde kullanılan dilin, tam da yaşandığı ortamın sertliğini yansıtacak özellikte olduğunu da belirtelim.

Hoca Sol guruplar arasındaki çatışmalardan söz etmiş, doğrudur. Dev-Genç geleneğinden gelen Acil, Dev-Sol, Dev-Yol, Kurtuluş gurupları Mahir Çayan’ı; Halkın Kurtuluşu, Halkın Sesi, Halkın Birliği gurupları İbrahim Kalpakkaya’yı aralarında paylaşamazlardı. İGD ile Halkın Kurtuluşu arasında bir tür “Kan Davası” vardı. Biri diğerine “Mao’cu Bozkurt”, diğeri berikine “Sosyal Faşist” derdi. Guruplar kendilerini ve diğerlerini tanımlarken Revizyonist, Oportünist, Goşist gibi ifadeleri bolca kullanırlardı (bu sözcüklerin anlamlarını gerçekten biliyorlar mıydı, tartışılır). Birbirlerine yakın gözüken TKP, TİP, TSİP, TEP partileri arasında da “önemli” çekişme mevzuları bulunurdu.

Yani CHP dışındaki Sol, bir yandan Türkiye’de Devrim yapmaya çalışırken, kendi içinde de sürekli bir didişme halindeydi.

Bir olgunun daha altını çizmeliyim. TKP’li, HK’lı, Dev Yolcu gibi tanımlamaları kendileri ve birleri için kullanırlardı guruplar. O günkü fotoğrafın anlaşılması için bugün biz de kullanıyoruz. Gerçekte ise kimin ne kadar TKP’li, kimin Acilci, kimin Dev Yol’cu olduğunu tanımlayacak bir ölçüt elimizde yok. Metinde anılan isimlerin bu saflaşmada kendilerini nereye koydukları ayrı bir konu zaten!

Hasan Hoca “Öğretmenler, soldaki diğer yapılara mensup öğrencileri faşistlerden pek de farklı görmüyorlardı” diyor, bunu da kendimce açıklığa kavuşturmak isterim.  Olayların içinde o dönemde yer alan arkadaşlardan da hafızalarını yoklamalarını isteyeceğim.

Necatibey Matematik öğretmeni Burhan Çembertaş’a saldırı Atatürk Şehir Parkında yapıldı. Bunu yapanlar da kendilerini Sol içinde tanımlayanlardandı. Bu saldırıdan sonra Cahit Yarış’ın başında olduğu Necati Eğitim Enstitüsü Yönetimi “Bu tür saldırılara karşı toplumsal tepki gösterilmesini, güvenlik görevlilerinin bu konuda uyarılmasını” isteyen bir bildiriyi oy birliği ile kaleme aldı. Kamuoyu ile de paylaştı. (Necati Eğitim Enstitüsü Okul Yönetimi Karar defteri, No:33-34, 1978).

Bu saldırının başını çeken vatandaş Necati Eğitim Enstitüsü Öğrencisiydi ve okulda bazı Ülkücüler kadar Okul Yönetimini uğraştıran bir isimdi. Bu vatandaş benimde kaldığım dönemde, 1983 Temmuz ayı başında olmalı, Balıkesir Cezaevinde “Müşahede” altında tutuyorlardı. Niçin biliyor musunuz, kendisini bizatihi gurup arkadaşlarından korumak için! Bunun nedeni de bilen, bilir.

Bütün bunları niye anlattım: Hasan Hoca’nın “Bu guruplar her türlü provokasyona açık yapılardı” diyor ya, bu lafın daha iyi anlaşılmasını sağlamak için. Yoksa tek tek kişilerle bir derdim olmaz. Ayrıca bu guruptan olup da bugün görüştüğüm pek çok dostum olduğunu da belirtmeliyim.

1978-1979 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ YÖNETİMİ VE ÖĞRETMEN KADROSU

OKUL YÖNETİMİ

 

İSİM SOYAT

BRANŞ

İSİM SOYAT

BRANŞ

Cahit Yarış

Müdür  / Tarih Öğr.

Ali Tayanç

FKB Bl. Şefi

Faik Günaltay

Müdür Baş Yard.

Ethem Er

Tahakkuk Md. Yr

İbrahim Dönmezer

Md. Yardımcısı

Fikri Çalışkan

 Tahakkuk Md. Yr

Nevzat Aksoy

Sosyal Bl. Şefi

Ersan Kaçar                                            

Türkçe Bl. Başk

Mustafa Bıyıklı

Matematik Bl. Şefi

Ayhan Özoğul

Program Md. Yrd.

ÖĞRETMENLER

Mehmet Gülmez

Tarih

Hayri Kaya

 Türkçe

Hıfzı Aksay

Felsefe

Erdoğan Küçümen

Biyoloji

Hasan Ayyıldız

Coğrafya

Naciye Koruyucu

Biyoloji

Ali Ulusan

Matematik

Osman Yıldırım

Biyoloji

Hüseyin Acar

Matematik

İsmail Somuncu

Almanca

Halil Pehlivan

Matematik

Yener Avşar

Almanca

Lütfiye Vural

Matematik

Yılmaz Çol

Matematik

Burhan Çembertaş

Matematik

Emine Çol

Kimya

Mustafa Uslu

Matematik

Yunus Uğtur

 Türkçe

Nurettin Koruyucu

Matematik

Eray Karaman

Kimya

İsmet Çapın

İngilizce

Yunus Kılıç

Fizik

Artam Tekin

Sanat Tarihi

Nihat Vural

Fizik

Toktay Üstündağ

Yazı-Sanat Tarihi

Hasan Çilingir

Kimya

Ülfet Çalışkan

Tarih

Hüseyin Lapoğlu

Fizik

Ayşe Dönmezer

Meslek Dersleri

Ömer Gemici

Fizik

Hasan Kul

Meslek Dersleri

Ömer Öneren

Türkçe

Nursel Yıldırım

Meslek Dersleri

Cevdet Özkurt

Matematik

Saadet Kaçar

Meslek Dersleri

Hüsnü Kartal

Almanca

Necla Kaya

Meslek Dersleri

Yusuf Ziya Korkmaz

Matematik

Mehmet Ali Erten

Meslek Dersleri

Necmettin Tuncer

Kimya

Rükü Özkök

Tarih

Cemil Gürgöze

Coğrafya

Suat Işıldak

Fizik

Cevdet Atmaca

Yazı, S. Tarihi

Mehmet Kurnaz

Biyoloji

Günay Aksoy

Fransızca

Necmettin Tuncay

Kimya

Mustafa Kemal Oktay

Fransızca

Necdet Can

Sanat Tarihi

Peyman Kırımlıgil

Türkçe

Emin Aslan

Türkçe

Filiz Gülmez

Türkçe

Kadim Öztürk                                

İngilizce

İ. Uğur Çınaroğlu

 Türkçe

Sabiha Gemici

Türkçe

Cemalettin Çaylı

 Türkçe

Reşat Erguvan

 Türkçe

Tarık Övünç

 Türkçe

Mehmet Yalçın

Türkçe

Emin Aslan

Türkçe

Okul Müdürü Cahit Yarış, önünde zorlu bir süreç olduğunu biliyordu. Bu süreçte asıl işinin Necati Eğitim Enstitüsü Geleneğini akamete uğratmamak, okulu eğitim öğretime açık tutmak olduğunu da çok iyi biliyordu. Bunun da yolu, içine girilecek çatışmalı süreçte ayakta kalmayı bilecek, birbiri ile dayanışma içinde olacak, dirençli, kararlı bir öğretmen kadrosu oluşturmaktan geçiyordu.

Bu düşüncesini hayata geçirdi. Cahit Yarış’ın en önemli başarısıdır bu bana göre. Yukarıda listesini verdiğim öğretmenler, bu koşullarda çok önemli mücadele verdiler. Hasan Hoca’nın belirtildiği gibi arabalarına bomba konuldu (İbrahim Temizer), evleri kurşunlandı (Cemalettin Çaylı), bombalandı (Hasan Çilingir, Cevdet Atmaca). Saldırıya uğradılar (Hasan Çilingir). 

İçinde yaşanan koşullarda eğitim öğretim ortamını kontrol altında tutmak, okulda güvenliği sağlamak, koşullar ne olursa olsun eğitim-öğretimi sürdürmek, oldukça maharet gerektiren bir işti. Buna karşın bu yönetici ve öğretmenler baskı tehdit, yıldırma girişimlerine karşın ayakta kalmayı bildiler.Üstelik bu koşullarda ellerinden geldiği kadar öğrencilerine sahip çıkmaya, onları doğru bir biçimde eğitmeye, onlara örnek olmaya çalıştılar.

Listedeki isimlerden Reşat Erguvan, İsmail Somuncu, Erdoğan Küçümen ile Gölcük Gonca Tutukevinde birlikte yattık. Bu öğretmenlerim ile ilişkilerim aynı sıcaklıkta hala sürüyor. Benim yaşamımda özel bir yere sahipler. Bu çalışmaya da ellerinden gelen desteği verdiler. Buradan saygı ve selamlarımı sunmak isterim kendilerine.

Listede yer alan öğretmenler, Cahit Yarış yönetiminde farklı düşüncelerde olsalar da birlikte hareket etmeyi başarabilmişlerdir. Bu listeye Sağ gurupta yer alan beş-altı öğretmen de eklenirse, o dönem Necati Eğitim Enstitüsü öğretmen kadrosuna ulaşılmış olunur.

Bu isimlerin büyük çoğunluğu (Suat Işıldak, Cevdet Atmaca, Ayhan Özoğul gibi birkaçı hariç) 1978 başında Cahit Yarış’ın ikinci gelişi ile birlikte ilk atanan öğretmenlerdi. O dönemde böylesine güçlü bir eğitimci kadronun Necati Eğitim Enstitüsü’nde bir araya gelmesinde 1978-1979 yıllarında Balıkesir’de Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olan, kısa bir süre Necati Eğitim Enstitüsü’nde derslere de giren dostum, ağabeyim, mücadele arkadaşım rahmetli Numan Dönmez’in de önemli payı olduğunu biliyorum.

16 Ekim 1979’da Ecevit istifa edip MSP ve MHP’nin dışarıdan desteğini alan Demirel azınlık hükümeti kurulunca Eski Savaştepe İlköğretmen Okulu Müdürü Cahit Acar, Necati Eğitim Enstitüsü’nün başına Müdür oldu. Gelir gelmez üç-beş öğretmen hariç (Cevdet Atmaca, Hasan Ayyıldız, Ayhan Özoğul) hariç bütün öğretmenler görevlerinden alındı,  çevre ortaokullarına dağıtıldılar. İçlerinden Suat Işıldak, Osman Yıldırım, Ömer Gemici gibi pek azı mahkeme kararı ile geri dönebildi. Çoğu Yüksek Öğretmen Okulu mezunu olan bu eğitimciler Necati Eğitim Enstitüsü için büyük kayıptır.

CHP azınlık hükümeti sırasında olaylar daha da vahim hale gelecekti. 12 Eylül Darbesine kadar okulda öğrenim gören 5 öğrencimiz öldürüldü. Bunlardan biri de Hasan Kul’un sözünü ettiği Bektaş Yavuz’du. Kısaca hatırlayalım

Açıklama: Görüntünün olası içeriği: 1 kişi                                                           

BEKTAŞ YAVUZ (01.1.1956-04.08.1980)

Bektaş, Kayseri’nin Sarız ilçesinin Kısrak köyünde 1956’da doğdu. 1976 yılında girdiği üniversite sınavı sonucunda Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü’nün Fizik-Kimya-Biyoloji Bölümüne girdi.  31 Temmuz 1980 tarihinde Balıkesir’in Kasaplar Mahallesinde Sokak ortasında vuruldu. Vurulduğunda henüz 24 yaşındaydı. Yarası ağırdı.  Ailesi tarafından tedavi edilmek için Ankara’ya götürüldü. Fakat 04.08.1980 tarihinde yaşamını yitirdi. Binlerce arkadaşının omzunda son yolculuğuna uğurlandı.

Kaynak:         Necati Eğitim Fakültesi Arşivi.

Tanıklıklar:  Hasan Kul Anıları, Cahit Yarış ile Söyleşi.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
7.07.2020
ABDÜLHAMİT ÜZERİNDEN TÜRKÇÜ-İSLAMCI KAPIŞMASI VE ÇAĞRIŞTIRDIKLARI!
26.06.2020
BİR ANI: DURSUN DUMAN NASIL KATLEDİLDİ!
17.06.2020
DAYANIŞMAYA ENGEL DAVRANIŞ KALIPLARI VE ÖNYARGILAR ÜZERİNE!
12.06.2020
NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE BİR SALDIRI, BİR ÖLÜM: NAVER ENGİN
6.06.2020
CHP İKTİDARINDA NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ VE BALIKESİR’DE SOL (1978)
30.05.2020
NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE ÇATIŞMALI YILLAR -1- (1976-1977)
30.05.2020
KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA KARESİ DARÜLMUALLİMATI
22.05.2020
DEVRİM ÇOCUKLARININ NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ KAVGASI (1972-1976)
17.05.2020
BALIKESİR’DE 1968’Lİ YILLAR VE NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ ÖĞRENCİ ÖRGÜTÜ
9.05.2020
NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TALEBE CEMİYETİ
3.05.2020
ANILARA YOLCULUK: 1 MAYIS 1977
24.04.2020
BUGÜN 23 NİSAN, NEYİ KUTLAYACAĞIZ, NE İLE ÖVÜNECEĞİZ!
18.04.2020
TOPLUMDA ADALET DUYGUSU, BUGÜN DÜNDEN DAHA YARALI!
14.04.2020
TÜRKİYENİN CORONA VİRÜS İLE İMTİHANI!
6.04.2020
DIŞARIDAKİ MAHPUSTAN İÇERDEKİ SİYASİLERE!
27.03.2020
VİRÜS İLE YAŞAMAYA HAZIR MISINIZ?
16.03.2020
VİRÜSLE MÜCADELE NASIL OLMALI!
9.03.2020
BİR VEFASIZLIK ÖRNEĞİ: SAVAŞTEPE KÖY ENSTİTÜSÜ YERLEŞKESİ!
3.03.2020
“ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK!” ÖYLE Mİ?
19.02.2020
CHP, İKTİDARA HAZIR MI?
6.02.2020
NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TARİHİNDEN: EFSANE OLMUŞ MÜDÜR YARDIMCILARIMIZ
2.02.2020
1932-1933 ATATÜRK’ÜN NECATİ ÖĞRETMEN OKULU’NU ZİYARETİ (KAMİL SU ANILARI
29.01.2020
DOĞAYI, YAŞAMI TAHRİP PAHASINA EKONOMİYİ CANLANDIRMA: BU NASIL SİYASET?
14.01.2020
KAMUDA KIYAFETLER İNANCA UYGUN HALE Mİ GETİRİLECEK!
8.01.2020
NECATİBEY MUALLİM MEKTEBİ EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ:
30.12.2019
Yeni bir başlangıç olsun gelecek yıllar
25.12.2019
NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN: ÖĞRETMEN OKULU MÜDÜR YARDIMCISI MEHMET FUAT GÜNDÜZALP
15.12.2019
TÜRKİYE'DE ÖZEL ÖĞRETİM NEYE HİZMET EDİYOR?
2.12.2019
ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE SON NOKTA: BUYURUN CENAZE NAMAZINA!
18.11.2019
YÜKSELEN DUVARLAR VE İKİYÜZLÜLÜK ÜZERİNE
5.11.2019
KİM KAYBEDİYOR?
29.10.2019
NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN: ADNAN ÇAKMAKÇIOĞLU (1922-1998)
11.10.2019
OPERASYONA İÇİ YANARAK DESTEK OLANLARA BİR SORU!
28.09.2019
NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TARİHİNDEN: OSMAN HATİPOĞLU
22.09.2019
POSMODERN SÜREÇTE EĞİTİM
2.08.2019
HUKUK DEVLETİ OLMADAN MODERN DEVLET OLUNMAZ!
29.08.2019
BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRME MODELİ: NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ
4.08.2019
KAZ DAĞLARINA BAK, EĞİTİM İLE YABANCILAŞMIŞ İNSANI GÖR!
26.07.2019
İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR?
17.07.2019
MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI?
11.07.2019
BALIKESİR HALKEVİ NECATİ ÖĞRETMEN OKULU İLİŞKİSİ
22.06.2019
İSTANBUL SEÇİMLERİNDE YILDIRIMA TÜRKTELEKOM DESTEĞİ
29.05.2019
BU REFORMLA ÖĞRENCİ, SORU YERİNE SORUN ÇÖZEBİLECEK Mİ?
7.05.2019
TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU!
13.4.2019
İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE!
3.4.2019
AYIPLI SEÇİM!
28.12.2018
TOPLUMUN YENİ YIL HEDİYESİ SAVAŞ MI OLACAK!
10.12.2018
ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞA ÜZERİNE (2)
26.11.2018
ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞANIN TEMELİNDE NE VAR?
13.11.2018
GÜZEL NEDİR, SEÇİM GERÇEKTEN BİZE Mİ AİT?
5.11.2018
MAHCUP MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNE!
14.10.2018
BEKA SORUNU!
14.9.2018
KARMA EĞİTİM İLKESİNE ALTERNATİF OLUŞTURMAK DEMOKRATİK GÖREV OLABİLİR Mİ?
10.9.2018
PARTİLER YAŞANAN YEREL SORUNLARIN NE KADAR FARKINDA! (DİKİLİ ÖRNEĞİ)
19.8.2018
POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (2)
13.8.2018
POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (1)
2.7.2018
EĞİTİM HAKKI VE LİSEYE GEÇİŞ MODELİ ÜZERİNE
22.6.2018
SATİ BEY’İN TÜRKİYEDE EĞİTİMİN MODERNLEŞMESİNE KATKILARI!
10.6.2018
ERDEMLİ İNSAN YETİŞTİRME YOLU OLARAK EĞİTİM!
3.6.2018
EĞİTİMDE ETİK VE AHLAKİLİK SORUNU!
30.4.2018
CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN BİR FİKRİM VAR!
3.4.2018
TEOG YERİNE BU SİSTEMİ Mİ BULDUNUZ?
28.12.2017
2017’DE EĞİTİMDE NE DEĞİŞTİ!
12.12.2017
PARASI OLANA EĞİTİM VE SAĞLIK/ BAĞLILIĞI OLANA İŞ VE KORUMA!
8.11.2017
ÖĞRETMEN NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ!
10.10.2017
Lider Nasıl Yetişir?
27.9.2017
SORUN TEOG DEĞİL, YÖNLENDİRME SİSTEMİ!
6.9.2017
EĞİTİMDE ADALET VARMI?
12.8.2017
UHREVİLEŞMEYE DOĞRU!
25.7.2017
“YENİ” PROGRAMLAR ÜLKEYE NE GETİRİR!
1.7.2017
ANLAM ARAYIŞI
22.6.2017
ZORUNLU ARABULUCULUK!
9.6.2017
Mesleki eğitim anlayışımız nasıl doğdu, nasıl gelişti?
29.5.2017
ÖĞRETMEN NASIL GÖRÜNMELİ?
9.5.2017
CHP’nin sorunu, Türkiye’nin sorunu!
25.4.2017
“Biz ve diğerleri”/ ikiyüzlü siyaset üzerine!
16.4.2017
BİR TEŞEKKÜR İÇİN BORÇLANMAK!
3.4.2017
YGS SONUÇLARI VE ORTAYA ÇIKAN EĞİTİM HALİ ÜZERİNE?
19.3.2017
Öğretmen Atamalarında Keyfilik!
29.1.2017
BİREY OLABİLMEK!
13.5.2016
Eğitim anlayışımızı etkileyen felsefi akımlar!
18.8.2015
BU POLİTİKALAR SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?
10.8.2015
SAVAŞ MI DEMOKRASİ Mİ?
29.7.2015
Birini kullan, birini oyala, diğerini yok et!
24.7.2015
ŞİDDET YOLUYLA GÜÇ DEVŞİRME
6.7.2015
EĞİTİMDE EN BAŞARILI İL NEDEN TUNCELİ?
28.6.2015
YÖNLENDİRME OLMADAN YERLEŞTİRME: TEOG
22.6.2015
Siyaset lidere dayalı kümelenme olmaktan çıkmalı?
14.6.2015
KÖTÜ KOKULAR GELİYOR!
2.6.2015
İhtiyacımız olan fetih ruhu mu?
26.5.2015
KOALİSYONDANKORKMAK MI GEREK?
17.5.2015
Günümüz eğitiminin seçimler üzerine etkisi
4.5.2015
Baskı ve korku ile sonuca gitmek!
25.4.2015
23 Nisan’ı gururla yaşayabilmek!
20.4.2015
SEÇİM, PARTİLER VE GELECEĞE DAİR!
13.4.2015
Ortada silah varsa o bir gün patlar!
06.04.2015
Hukukun olmadığı yerde meydan ikiyüzlülüğe kalır!
29.03.2015
Kalitesiz eğitimi kaliteli sorularla niye ölçtünüz?
21.03.2015
Çanakkale savaşı zafer mi, trajedi mi?
16.03.2015
Anlamak için inanıyoruma geri mi dönmeli?
02.03.2015
Bakan Avcı doğruyu söylemiyor!
23.02.2015
Eril kültür, cinsiyetçi eğitim ve sonuçları!
16.02.2015
Çözüm sürecinde kritik dönemeç!
10.02.2015
Algı operasyonları ve sivilsizliğe dair
27.01.2015
BU BÖLÜNMÜŞLÜKTEN NE ÇIKAR?
19.01.2015
ALİCE HALA UYUYOR MU?
12.01.2015
Aynaya bakma zamanı...
05.01.2015
YENİ YILDAN UMUTLU MUYUZ?
29.12.2014
Eğitimde kalite bu bütçeyle Allaha emanet!
15.12.2014
İman gücü ile siyaset!
08.12.2014
19. Şura kararları ve eşeklikten kurtulmaya dair!
1.12.2014
Ortaöğretimde ne öğretiyoruz, nasıl öğretiyoruz?
24.11.2014
Ortaöğretimde okullaşma ne kadar sağlıklı!
10.11.2014
Yetenek ve amaç eğitiminde nerdeyiz!
03.11.2014
Lidere dayalı çözümsüzlük!
27.10.2014
Çözüme ve zeytinliklere dair!
20.10.2014
Böyle mi Türkiyelileşeceksiniz?
13.10.2014
Dış ve iç siyaset üzerine sorular, kaygılar!
29.09.2014
Dindersi zorunlu, baş (örtüsü) özgür!
15.09.2014
Alkolü yasaklarsan bonzai patlar!
08.09.2014
Eğitimde keyfililik dönemi!
1.09.2014
Mutlak iyilik adına yapılan mutlak kötülükler üzerine!
26.08.2014
Demokratlık nerede, mezhepçilik-milliyetçilik nerede başlar?
18.08.2014
Kimlik siyaseti girdabından Türkiye nasıl kurtulur?
11.08.2014
Ulusalcılarımızın ruh hali neden önemli!
04.08.2014
EĞİTİM SİSTEMİNDE YAŞANAN TAHRİBAT ÜZERİNE?
22.07.2014
Özerkleşme, yerelleşme, otoriterleşme ve sol liberal tutum üzerine!
14.07.2014
Çağdaş Türkiye yolunda, hangi aday yürüyor?
07.07.2014
Eğitimde yapılanmanın yeni yüzü üstüne!
30.06.2014
Siyaset ve siyasetin dili üzerine!
24.06.2014
Ortak aday ve hesap bozacak gelişmeler üzerine!
16.06.2014
Şiddetin bölgesel yüzü ve düşündürdükleri!
09.06.2014
Şiddetin sürdüğü yerde çözüm mümkün mü?
02.06.2014
Siyasette yeni arayışlar çözüme katkı sunuyor mu?
26.05.2014
Acı yükselirken vicdan betonlaşıyorsa!
19.05.2014
UTANDIM!
12.05.2014
Eğitim sistemi çocuklarımıza sahip çıkıyor mu?
05.05.2014
Türkiye’de gazeteci olmak,demokrat olmak!
28.04.2014
Siyasallaşan kurumlar, lidere endeksli siyaset!
21.04.2014
ÖZERK OLUNCA DEMOKRATİK DE OLACAK MI?
14.04.2014
Vicdan sahibi miyiz, vicdanlarımız ne kadar özgür?
07.04.2014
Yerel seçimde kaybedenler üzerine bir değerlendirme?
31.03.2014
SEÇİMLİK DEMOKRASİDEN NE ÖĞRENDİK, NE ÖĞRENEMEDİK?
24.03.2014
AKLI BAŞINDA SİYASETE ÇAĞRI!
17.03.2014
GÖRÜNENİN ARDINDA GERÇEKTE NE VAR?
10.03.2014
EĞİTİM SİSTEMİ NASIL KURTULUR?
03.03.2014
Eğitim sisteminde operasyonun adı: kadrolaşma, özelleştirme!
24.02.2014
Otoriter yöntemle sorun çözme geleneği üzerine
17.02.2014
Eğitim sisteminde yeni bir kadrolaşmaya doğru
10.02.2014
Gerçeklerin üstü itina ile örtülür!
03.02.2014
Siyasi bir cinnet hali mi yaşıyoruz?
28.01.2014
Çürüme artarken umut artmıyorsa!
13.01.2014
Kurtarıcı sistemde bir durum tespiti
06.01.2014
DERİN DEVLETTE KALICI UZLAŞMA OLUR MU?
30.12.2013
Kirli sistem suçüstü yakalanmıştır!
23.12.2013
Gençlere böyle mi örnek olacağız?
16.12.2013
EĞİTİMDE İŞLER YOLUNDA MI?
09.12.2013
Devletin mahremiyetinde başka neler var?
02.12.2013
Zorunlu din dersi ne kadar ahlaki?
25.11.2013
EĞİTİMCİLERİMİZE SAYGI, ZULMEDENLERE LANET!
18.11.2013
İSLAMİ EĞİTİM NASILDI? NE GETİRDİ?
11.11.2013
İktidarın gençlik politikası ne getirir?
04.11.2013
Ve başörtüsü meclise girdi, peki ne değişti?
28.10.2013
Sahip çıkamadığımız bir meslek: öğretmenlik!
21.10.2013
Avrupa’ya başka ODTÜ’ye başka bayram mesajı
07.10.2013
“Demokratikleşme” paketi eğitimde fırsat eşitliğine ne getirdi?
30.09.2013
Eğitim sistemimiz, her yanından su alan koca bir gemi!
17.09.2013
SOKAĞIN ROLÜNÜ VE GÜCÜNÜ DOĞRU KAVRAMAK
02.09.2013
Yasanın ya içindesindir ya da dışında!
26.08.2013
Çözümsüzlüğe beş kala artan tehlike ve umut!
19.08.2013
Zorunlu eğitim dindar gençlik yetiştirme aracı mı?
12.08.2013
Kurtarıcı hukukuyla adalet arayışı mümkün mü?
05.08.2013
Muhalefetteki boşluk ve BDP'nin Türkiyelileşmesi üzerine!
29.07.2013
Eğitimde reform neye bağlı?
22.07.2013
Umut tüketen siyaset
15.07.2013
Kin güden, hesap soran siyaset!
09.07.2013
ÜÇ GENCİMİZDEN BİRİ NEREDE?
1.07.2013
Yaratılanı yaratandan ötürü seven siyaset!
24.06.2013
Nerede duracağını bilmek!
17.06.2013
Kusura bakmasın ama başbakan çatışmayı yönetemedi!
10.06.2013
Doksan kuşağının verdiği ders: yeni tarz siyaset!
03.06.2013
Ayrıştırıcı politikalar ve sonuçları üzerine
27.05.2013
Hükümetten eğitime yeni müdahaleler
19.05.2013
Siyasetin dili üzerine!
12.05.2013
İKTİDARIN MUHALEFETİ KONTROL ETME POLİTİKALARI ÜZERİNE
04.05.2013
1 Mayıs’ta ortaya çıkan sendikalardan tahammülsüzlük üzerine
29.04.2013
“Kul hakkı” kavramın siyaset oluşturucu rolü üzerine
22.04.2013
Siyasette politik körlük ve “kul hakkı” üzerine
24.03.2013
TEDBİRLİ BİR İYİMSERLİK İÇİNDE, AMA TEDİRGİNİZ!
18.03.2013
“Barış Süreci”nde beklentiler-sorular
04.03.2013
CHP’NİN HALLERİ ÜZERİNE BİR TANIKLIK (1997-2013)
25.02.2013
Milliyetçilik kötü de İslamcılık iyi mi?
11.02.2013
Türkiye'de ailelerin eğitimden beklentileri
04.02.2013
Yargıya güvensizlik bilinçli olarak mı kışkırtılıyor?
28.01.2013
KAMU VİCDANINA DÜŞEN KARA LEKELER!
21.01.2013
Eğitime “ahlaki” müdahaleler artıyor!
15.01.2013
TÜRKİYE ÖĞRETMEN ÖRGÜTLENMESİNDE YÜZ YILIN KISA TARİHİ (1913- 2013)
07.01.2013
Barıştan söz edenler, yeni bir Türkiye'ye hazırmısınız?
31.12.2012
Yüksek öğretim yasa tasarısı ne getiriyor?
24.12.2012
Ya tuz da kokarsa?
17.12.2012
Ergenekon davası ve ortaya çıkan kamplaşma üzerine
10.12.2012
Velayet kültürü için demokrasi arayışı
03.12.2012
Siyaset gerginlik kaynağı haline gelirse
24.11.2012
Öğretmenlik devlet görevi mi olmalı, kamu görevi mi?
19.11.2012
Türk eğitm sisteminde fırsat eşitliği var mı?
13.11.2012
M.K.Atatürk'ün eğitim ile ilgili düşünceleri
04.11.2012
Eğitime İdeolojik Müdahale Mesleki Eğitimde Gelişmeyi Engelliyor.
22.10.2012
TÜRKİYE NEREYE KOŞUYOR?
13.10.2012
KAZ DAĞLARINDAN ELİNİZİ ÇEKİN!
07.10.2012
ON İKİ YILLIK ZORUNLU/SORUNLU EĞİTİM ÜZERİNE!
01.10.2012
ŞİDDET TERBİYE ARACI OLARAK KULLANILAMAZ
23.09.2012
TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE KALİTENİN ARTTIRILMASI ÜZERİNE (2)
16.09.2012
TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE KALİTENİN ARTTIRILMASI ÜZERİNE (1)
07.09.2012
ŞEHİTLERE RAHMET, ARKADA KALANLARA SABIR!
04.09.2012
+4+4 KADEMELİ EĞTİMİN MUHTEMEL SONUÇLARI ÜZERİNE
28.08.2012
NE ZAMAN BİTECEK BU KAN TUTMA HALİ!
21.08.2012
NE OLACAK BU ÜNİVERSİTELERİN HALİ?
13.08.2012
TEK AYAKÜSTÜNDE DÜŞE KALKA SİYASET!
06.08.2012
KURUTUN ŞU BATAKLIĞI; SUSSUN SAVAŞ BEYLERİ!
30.07.2012
AKP’NİN ARAYIŞI YERELLEŞME Mİ, MERKEZİLEŞME Mİ?
24.07.2012
LİBERAL DEMOKRASİ TARİHİN SONU MU?
16.07.2012
İNSANLARIN KENDİNİ AŞAĞILANMIŞ HİSSETTİĞİ BİR YAPIYA DEMOKRASİ DENİR Mİ?
12.07.2012
BUNLAR SADECE KENDİLERİNE MÜSLÜMAN!
01.07.2012
SENDİKALARIN, SENDİKACILARIN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN!
26.06.2012
ÇÖZÜM, BAŞKA TÜRLÜ OLUNAMAYACAK YERDE ORTAYA ÇIKIYOR
18.06.2012
Küreselleşme Emekçilerin Örgütlenmesini Nasıl Etkiliyor?
11.06.2012
Yeni Tutucular Bulanık Suda Balık Avlıyor.
02.06.2012
Yeni Tutuculuk Eliyle Yaşam Tasarımı ve Sonuçlarımar
26.05.2012
SOSYALİSTLER KENDİNİ YENİLEMENİN NERESİNDE? (2)
19.05.2012
SOSYALİSTLER KENDİNİ YENİLEMENİN NERESİNDE? (1)
14.05.2012
Eğitim anlayışımızın sosyal,siyasal,mesleki yaşantımız üzerindeki etkileri
06.05.2012
ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİK TASLAĞI NE GETİRİYOR?
28.04.2012
Neden Bir Türlü Normalleşemiyoruz!
16.04.2012
YENİ ANAYAYASA HELALLAŞMAK İÇİN FIRSSATTIR!
08.04.2012
ANADİLİ EK DERS YAPMAK, O DİLİ KULLANANA HAKARETİR!
31.03.2012
4+4+4 TAMAM, DERSANELER KAPANACAK! PEKİ, ŞİMDİ NE OLACAK?
26.03.2012
YENİ ANAYASA NE KADAR “YENİ” OLACAK?
19.03.2012
ÖĞRETMENLER! 16 MART’I HATIRLAYANINIZ VAR MI?
10.03.2012
EĞİTİM SİSTEMİNE İDEOLOJİK MÜDAHELE EDEREK TÜRKİYE’YE KÖTÜLÜK ETMEYİN!
04.03.2012
KATSAYIYI KALDIRMA, KADEMELİ EĞİTİM MESLEKİ EĞİTİME ÇARE Mİ?
24.02.2012
4+4+4= 12 yıllık kesintili eğitim yasa tasarısı üzerine değerlendirme
19.02.2012
HÜKÜMET İMAM HATİPLARİN ORTA KISMINI YENİDEN AÇMAYA HAZIRLANIYOR
07.02.2012
TÜRKİYEDE ÖĞRETMENDEN NE BEKLİYORUZ! MEMURLUK MU, LİDERLİK Mİ ?
03.02.2012
TÜRKİYEDE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME
02.02.2012
Zihinsel Engelli Aileler ve Çocuklar
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive