Amberin ZAMANBookmark and Share

Amerikalı uzman: Bu bir Rus ruletiyse ABD ayağına, Türkiye kafasına sıkacak


27.8.2018 - Bu Yazı 1508 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Türkiye ile ABD arasında rahip Andrew Brunson yüzünden tetiklenen kriz dinmek bilmiyor. Taraflar, özellikle başkan Trump gittikçe sertleşiyor. Rahip bırakılmazsa önümüzdeki günlerde yeni yaptırımların söz konusu olabileceği dillendiriliyor. Ancak Türkiye şimdilik geri adım atmaya niyetli görünmüyor. ABD’nin taleplerini Türk hukukuna saygısız müdahale ve yaptırımları da Türkiye’ye yönelik ‘ekonomik savaş’ olduğunu savunuyor. Kimi analizcilere göre Türkiye ve ABD arasında bugüne denk yaşanan en ciddi kriz söz konusu.

Gerçekten öyle mi yoksa bu kriz aşılabilir mi? Bu konudaki görüşleri için kanaatimce Türkiye’yi en objektif şekilde değerlendirebilen nadir ABD’li uzmanlardan Nicholas Danforth’a başvurduk.

Bipartisan Policy Center (BPC) ismindeki Washington merkezli oldukça muhafazakar bir düşünce kuruluşunda yer alan Danforth, Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihini inceleyen doktora tezini Georgetown Üniversitesi’nde tamamladı. Beş yıl boyunca İstanbul’da yaşayan Danforth mükemmel Türkçe konuşuyor. Danforth, Diken’in sorularını da Türkçe yanıtladı.

Türkiye ile ABD arasında yarım asrı aşan müttefiklik tarihinin en kötü krizinden geçildiği görüşü bazı kesimlerce dillendiriliyor. Bu görüşü paylaşıyor musunuz? 

Evet, maalesef o görüşü paylaşıyorum.  Geçen on yıl içinde bir sürü kriz gördük ve hepsi ‘Türk-Amerikan ilişkilerin en sıkıntılı noktası’ şeklinde yorumlanmıştı. Benim tarihçi olarak bu görüşlere katılmam söz konusu değildi. Sürekli  ‘altın’ yıllarında dahi ilişkilerin hatırladığımızdan daha sıkıntılı olduğunu tekrarlıyordum. Ama şu anda o noktadayız.

Sizce krizin temel nedenleri nedir? Soğuk Savaştan bu yana Irak, ve en son Suriye özelinde tanık olduğumuz ortak çıkarlardaki gittikçe açılan makas mı? Veya kimilerinin iddia ettiği gibi Türkiye’nin Erdoğan liderliğinde muhafazakar İslamcı eksene doğru savruluşu mu?  

Soğuk savaş zamanında her krizi veya çıkar çatışmasını öteleyen bir ortak tehdit vardı: Sovyetler Birliği ve komünizm tehdidi. Sovyetler Birliği dağılınca, bazı analizciler Türk-Amerikan ilişkilerinin yıpranacağını öngörmüştü. Tahminlerini yanlış zannetmiştik ama yeniden bakınca hak verip sadece uyarılarının aceleci olduğunu söyleyebiliriz. Ortak çıkarlar zamanla azaldıkça, karşılıklı güvensizlik arttı. Sonra güvensizlik o kadar derin oldu ki ortak çıkarların görülmesini engelledi. Tabii beyaz veya Ak Sarayda kim olursa olsun durum tehlikeli olurdu ama mevcut liderlerimizle…

İslamcı eksene gelince… AKP ilk iktidara geçtiğinde, Ankara’nin ‘İslamcı dış siyaseti’ ve ‘doğuya sapması’ Washington’da çok konuşuldu. Özellikle, Ankara’nın Esad’la yakınlaşması, bu yeni trendin en tedirgin edici örneklerinden biri olarak görülüyordu… Belli ki Erdoğan, İslam dünyasında bir lider olmak istiyor. Ama tutarlı bir İslamcı siyaset yerine, esas trendin kalıcı bir anti-batıcılık oluğunu sezebilseydik sanırım çok daha yararlı olurdu. Erdoğan, Hollandayı Srebrenitsa katliamı üzerinden ‘soykırım’ile suçlayabilen, aynı zamanda Belgrad’ta Miloseviç’in eski bakanıyla türkü söyleyebilen bir lider.

İlişkilerin bu denli kötü olmasında ABD yönetiminin payı sizce nedir?

Önemli değil. ABD veya ABD yönetimini savunmak amacıyla söylemiyorum bunu. Bizim yönetimimizi savunanlardan hiç değilim. Ama iki tarafta benzer bir yaklaşım var: “Biz haklıysak, ve diğer tarafa bunu kabul ettirebilirsek, krizden biz kazançlı çıkacağız.” Ama öyle olmayacak. ‘Haklı’ taraf her daim kazanır diye gibi bir kural yok uluslararası ilişkilerde. Bunlar dolayısıyla boş tartışmalar.

Türkiye uzmanı Ryan Gingeras ile birlikte kaleme aldığınız son derece çarpıcı gözlemler içeren Türkiye raporunuzda kritik bir noktaya değiniyorsunuz. Her iki taraf öne sürdükleri koşullar karşılanmadığı takdirde ilişkilerin kopma noktasına gelebileceğini ifade ediyor. Bunu özellikle “Alternatiflerimiz var” söylemiyle Erdoğan dillendiriyor. Ancak sizin de ifade ettiğiniz gibi ABD’den ‘kopan’ bir Türkiye’yi neler bekliyor? İktidar dahil, bilen yok sanki ve bu çok tehlikeli.

Danforth

Evet iki taraf kendisini vazgeçilmez olarak görüyor ve o yüzden diğerinin son anda bir kopuştan çekinmesini bekliyor. Ve o bekleyiş içinde iki taraf bir kopuşa istemeyerek varabilir. Amerika’dan kopan bir Türkiye alternatifler bulur ama o alternatifler yeni şart ve sorunlar getirir. Şimdi, mesela, Ankara elinde bir Amerikalı rehini tutarak başlattığı krizi idare etmek için elinde rehin tuttuğu Yunan ve Alman vatandaşları bırakmak zorunda kalıyor. Çünkü Avrupa’nın desteğine yeniden ihtiyaç duyuyor. Rusya ile ilişkiler söz konusu olunca, koşullar daha da ağırlaşabiliyor. Sanırım koşulların ağırlığı rejim İdlib’e topyekün saldırınca daha da yoğun şekilde his edilecek. Sınırlara yığılan yeni mülteci dalgası ve aralarındaki cihatçılar… İzole edilmiş bir Turkiye, o tehdide karşı etkili bir cevap vermekte zorlanır.

Sürekli ağızlarda sakız edilen ‘b’ planı ‘c’ planı nedir?  Sizce ABD ile ilişkileri kopan Türkiye’nin dünyadaki yeri ne olabilir? Buna rağmen Avrupa Birliği ile sağlıklı ilişkiler yürütebilir mi? ABD’ye rağmen NATO üyeliğini muhafaza edebilir mi?

Trump ve Erdoğan dünyadaki müttefiklerini uzaklaştırma yarışında. Erdogan açık bir arayla öndeydi ama geçen aylarda Trump da bayağı hızla koşuyor. Böylece Trump, Türkiye’nin alternatif bulmasına yardımcı oluyor. Yine de Trump’ın bu çabalarından istifade etmek isterse, Erdoğan Avrupa’yla uzlaşmalı.

Türkiye’nin NATO üyeliğinden atılmasına gelince… Bu mesele şimdilik ciddi biçimde tartışılmıyor ve tartışılmadı şu ana kadar. Ancak Türkiye NATO içindeyken ilişkiler çatlarsa,  her iki ülke-ABD ve Türkiye- daha zayıf olacak. Ama Türkiye stratejik ve ekonomik açıdan bu çatlamanın sonuçlarıyla daha dramatik bir şekilde yüzleşmek zorunda kalacaktır. Başka bir metafor kullanayım: İki ülke arasında oynanan oyun Rus ruleti ise ABD kendi ayağına sıkacak, Türkiye ise kendi kafasına sıkacak.

Raporumuzda, Ankara’nın ‘b’ ve ‘c’ planlarının – bu planlar mevcut ve gerçekçi olduğu nispette – dünyada saptadığı paradigma değişikliğine dayandığını yazdık. Yani Ankara’nın hesapları post-Amerikan ve çok eksenli bir dünyanın inşaasına dayanıyor. Dünya kesinlikle değişiyor doğru. Ama Ankara’nın stratejisini başarılı kılabilen bir hız ile mi değişiyor, emin değilim. Aklıma gelen ilk tarihsel örnek Enver Paşa. 1914’te Almanya, yeni yükselen bir güç olarak dünya savaşını kazanacağını varsaymak çılgınca bir hesap değildi. Varsayımın kendi başına çılgınca olması gerekmiyor felakete süreklenmek için. Varsayımın, hesabın yanlış çıkması yeterli…

Bazı yorumcular Türkiye ile ABD’nin aslında hiç bir zaman gerçek müttefik olmadıklarını, dolayısıyla ‘kaybedilecek bir Türkiye’nin de olmadığını savunuyor. Sizce de böyle mi?

Hayır, katılmıyorum. ‘Gerçek müttefik’ ne demek? Her zaman, her istediklerimizi yapan biri mı? Müttefiklerimizi böyle bir standarda tabi tutarak, Erdogan’in “ABD sadece sadık ve itaat eden bir Türkiye’yi istiyor” tezine destek vermiş oluruz.

İlişkinin tarihine baktığımızda, ne ABD ne Türkiye müttefiklikliği bu şekilde anladı. O meşhur Johnson mektubuna bakın. Evet, Johnson’un ultimatomuna İnönü boyun eğdi. Ama on yıl sonra halefi, Ecevit, Amerika’dan izin almadan Kıbrıs’a müdahalede bulundu. Akabindeki kriz, ciddi olsa da bir kaç yıl içinde atlatılmış ve ittifak sağlam kalmıştı.

Bu ilişki korumaya değer mi? Türkiye Amerika için neden önemli (veya değil artık)? Amerika Türkiye için neden önemli(veya değil artık)?

Bildiğimiz yılların ittifakımızı korumak ne kadar takdire şayan bir hedef olsa dahi, varılan noktada bunun imkansız olduğu ortada. Yeni hedefimiz tümüyle hasım ilişkileri önlemek olmalı. İstikrarsız bir Türkiye, yaygın komplo teorilerinin aksine, ABD’nin çıkarlarına bir tehdit oluşturuyor. Yani, amacımız eski ilişkilerimizi canlandırmak değil, şimdilik her ne kadar olasılık dışı gözükse dahi tarafları karşı karşıya getiren ya da Türkiye’yi istikrarsızlaştıran, daha da vahim senaryoları önlemek olmalı.

Aradaki derin güven bunalımı nasıl aşılabilir peki? 

Bilemiyorum. İki ülke durumu düşe kalka şimdilik idare etse bile aradaki güven çoktan kayboldu. Yeni bir ilişki kurmak hem zaman hem yeni liderler ister.

İran’a yönelik yaptırımlar son çiviyi çakar mı sizce?

Eğer Brunson’la çakmış değilse… Kanaatimce manevi açıdan son çiviyi çaktık bile. Böyle bir ortamda aradaki sorunları çözmek sahiden güç. Hatta ‘sorunlar’ yerine ‘patlamaya hazır mayınlar’demek daha yerinde olur. Brunson’u atlatsak dahi daha neler ver önümüzde. İran’a yönelik yaptırımlar yepyeni bir bunalımı tetikleyebilir. Menbiç meselesi hala önümüzde. Şu meşhur ama halen bulanık yol haritası sözde izlenirken bir yol kazası meydana gelebilir. Sonra S-400 füzeleri var, bir de Halkbank soruşturması… Tabii bir de Trump veya Erdoğan’ın henüz aklına gelmemiş farklı yeni kavga konularını da göz önünde tutarsak işimiz sahiden zor…

.

Facebook Yorumları

Emlak8
10.10.2018
Cemal Kaşıkçı ve Türkiye’nin itibarı
27.8.2018
Amerikalı uzman: Bu bir Rus ruletiyse ABD ayağına, Türkiye kafasına sıkacak
19.8.2018
Türkiye-ABD krizinde cevapsız kalan sorular
31.7.2018
‘Al papazı, ver papazı’ derken elde ne kaldı?
3.7.2018
Neden Karar gazetesine sahip çıkılmıyor?
24.6.2018
Erdoğan’ın seçimi
15.6.2018
Türk-Amerikan ilişkileri seçimleri etkiler mi?
3.6.2018
Meral Akşener bilmecesi
20.5.2018
Muharrem İnce’nin ilk karnesi
1.5.2018
Umudumuz Mösyö X
24.4.2018
Kürtleri kazanan seçimleri kazanır
15.4.2018
Horzum ailesi
10.4.2018
Türk-Amerikan ilişkilerinde Pompeo dönemi
3.4.2018
ABD Suriye’den çekilecek mi?
24.3.2018
Güle güle ve evet, teşekkürler Aydın Doğan
21.2.2018
Türkiye-ABD ilişkileri: Durum raporu
22.1.2018
Suriyeli Kürt yetkililer: ABD buna nasıl seyirci kalabilir?
8.1.2018
Kamu yararı ve basının görevi
30.12.2017
ABD vize yaptırımından neden vazgeçti?
3.12.2017
Zarrab’ı bırak Flynn’e bak
15.11.2017
Casuslukla suçlanan Barkey: Büyükada’daki toplantıdan müsteşarın haberi vardı
12.11.2017
Yolsuzluk Cumhuriyeti
19.10.2017
Kerkük’ün düşüşü: Bu noktaya nasıl varıldı, bundan sonra ne olur?
18.10.2017
Washington’dan fısıltılar
2.10.2017
Kürdistan referandumu: Şimdi ne olacak?
24.9.2017
Kürdistan referandumuna üç kala
6.9.2017
Iraklı Kürt yetkililere göre ‘PKK’nın kaçırdığı iki MİT’çi çok yakında serbest kalacak’
27.8.2017
Mattis ziyareti ve ‘Türkiye ABD Kürt’ üçgeni
24.8.2017
Devlet ve PKK yeniden masaya oturur mu?
7.8.2017
ABD, Suriye’de Kürt devleti mi kuruyor?
23.7.2017
ABD’nin yeni Ankara büyükelçisi kim olacak?
18.7.2017
15 Temmuz yıldönümünün düşündürdükleri…
14.6.2017
Tutuklu gazeteci Aksoy’un eşi: İddianameyi okuduktan sonra ikimiz de ferahladık
25.5.2017
Erdoğan’ın Washington fethi (1)
9.5.2017
Trump, Erdoğan’la görüşme öncesi Kürtlere silaha yeşil ışık yakabilir
8.5.2017
Erdoğan’ı Kürtler değil CHP kurtardı
22.4.2017
Akademisyen Yılmaz: Milliyetçi Türklerden ‘ümidi kesen’ Erdoğan, Kürtlere çiçek attı
17.4.2017
Washington’dan referandum nasıl görünüyor?
12.4.2017
Referandumda oylanan rant mı, demokrasinin kaderi mi?
5.4.2017
Türkiye’nin ayağına dolaşan lobicilik maceraları
289.3.2017
Referandumda ‘Hayır’ çıkma ihtimali var mı?
25.3.2017
ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’yi teskine gelecek
23.3.2017
ABD Rakka kararını Türkiye’deki referandum sonrasına erteledi
9.3.2017
Liberallerin ‘FETÖ’ sınavı
22.8.2015
PKK tuzağa mı düştü?
28.7.2015
Amerika Kürtleri ‘sattı’ mı?
24.7.2015
IŞİD, yakında Akçakale’den Tel Abyad’a saldırırsa hiç de sürpriz olmaz!
9.7.2015
İncirlik açılıyor mu?
4.7.2015
Taraf’a veda
19.6.2015
Suriye’den Türkiye’yi sarsacak hamle
12.6.2015
Kürtler ve koalisyonlar
8.6.2015
Erdoğan dönemi bitmiştir
5.6.2015
“Bizler Sandığa”, “Bizler Meclise”
29.5.2015
Yalan Rüzgârı
16.5.2015
Seçimlerde ‘Altın Denge’
8.5.2015
Azerbaycan yeterince seksi değil mi
1.5.2015
Kobanê sonrası Kürtler
25.4.2015
Hepimiz Ermeni’yiz
10.4.2015
‘Dağlarımız katır cesetleriyle dolu’
03.04.2015
Şimdi de İran
28.03.2015
Saray – hükümet kavgası kime yarıyor
24.03.2015
‘Fidan’ın barış sürecine katkısı büyük ve önemli’
20.03.2015
Erbil’den bakınca
06.03.2015
Türkiye’nin Kürtlerle sınavı
27.02.2015
Levent Gültekin, Hidayet Karaca…
20.02.2015
‘IŞİD Türkiye’ye sızdı’
14.02.2015
Cizre ve Kobane ‘aynı’
07.02.2015
Diyarbakır’dan bakınca: HDP ne yapıyor
30.01.2015
HDP ne yaptığının, ne dediğinin farkında mı
10.01.2015
İslam ve hiddet
03.01.2015
Siyasal İslam çöktü mü
26.12.2014
Dilini tut
20.12.2014
Bu kavga ne zaman biter
12.12.2014
Kürtlerin kumarı
05.12.2014
Bazen AK
28.11.2014
Gazetecilerin önündeki en büyük tehlike
21.11.2014
Bağımsız Kürdistan yolda
14.11.2014
Çuvalı geçir ama çuvaldızı da kendine batır
07.11.2014
Abdullah Gül haklı çıktı
31.10.2014
Biji Serok Obama!
24.10.2014
PKK ile PYD aynı mı
18.10.2014
İki ülkede de nefret söyleminin hedefinde
17.10.2014
Kandil’siz barış mümkün mü
03.10.2014
Ahlaksız teklif
26.09.2014
Kimler, neler takas edildi?
19.09.2014
Vurun ulağa
12.09.2014
Türkiye, CIA, IŞİD
05.09.2014
Hakan Fidan İran ajanı mı
22.08.2014
‘Vurun kahpeye’
15.08.2014
Tehlikenin farkında mısınız
08.08.2014
Önce insan ol!
01.08.2014
Çağlayan ve gazetecinin görevi
11.07.2014
Barış sürecinin Aşil topuğu: Rojava
04.07.2014
Kürtleri sevin
27.06.2014
Bağımsız Kürdistan'ın neresindeyiz
14.06.2014
IŞİD’e destek hâlâ sürüyor
13.06.2014
IŞİD
06.06.2014
Cenevre'den Rojava'ya çağrı: Çocuklar savaşmasın
30.05.2014
Mülteci kampında fuhuş iddiası
23.05.2014
Tekme tokat Çankaya’ya
16.05.2014
Hem suçlu hem güçlü
02.05.2014
Yine cop, yine Toma, yine gaz, yine gözaltı, yine dayak
25.04.2014
Erdoğan beni ters köşeye yatırdı
11.04.2014
Üsküdar’da katil geziyor
04.04.2014
Başbakan Gül
28.03.2014
‘Başka kayıtlar ve bir de kaset var’
21.03.2014
‘Bakara Makara’
14.03.2014
Erdoğan’ın çocuk sevgisi
07.03.2014
İnanın Türkiye’de güzel şeyler oluyor
24.02.2014
“Değişiklikler tatmin edici”
21.02.2014
Roboski’nin âhı
14.02.2014
Habertürk, Fatih Altaylı ve ben
07.02.2014
Beni dinleyenleri cezalandıracak mısınız
31.01.2014
Suriyeli Türkmenlere köstek değil destek olalım
24.01.2014
Hastaneden bakınca Cemaat- iktidar kavgası
20.12.2013
Hangimiz masumuz
13.12.2013
‘Genç Cemaatçiler Rahatsız’
09.12.2013
Aydar: Yerel seçimlere silahla girmeyeceğiz
08.12.2013
Salih Müslim: Elli kez umreye gittim iki kere de hacı oldum
03.12.2013
İstanbul için CHP ile Gülen
02.12.2013
Kemal Kılıçdaroğlu
29.11.2013
‘Hataylı Ferhat’ın kafası testereyle kesilmedi’
28.11.2013
Müslim: Cenevre Lozan olmayacak
25.11.2013
Türkmenleri öldürüyorlar
22.11.2013
Hizbullah- PKK çatışması yeniden mi alevleniyor
15.11.2013
Serok Barzani tu bi xêr hatî
08.11.2013
Kürtlerin yükselişi
01.11.2013
Başörtüsü ve toplumsal barış
25.10.2013
Sıra yabancı basında mı
20.10.2013
Türkiye olmasa bunlar yaşanmazdı
18.10.2013
Hakan Fidan çok seksi
04.10.2013
Demokrasi paketi ve AK Parti’nin demokratlığı
27.09.2013
El Kaide sınırlarımıza dayanmışken...
20.09.2013
Militarizm tam gaz
18.09.2013
Salih Müslim: Çetelere mermi veriliyor
13.09.2013
Türkiye’de barış Rojava’dan geçiyor
07.09.2013
“Türkiye ordusuyla gelsin”
06.09.2013
Suriye’de kirlenen vicdanlarımız
30.08.2013
Suriye’de ne olacak
23.08.2013
CHP: Dinozorların direnişi
16.08.2013
Mısır’daki katliam ve AK Parti’ye düşen
09.08.2013
Diyarbakırlı Zehra Ana: Barış hepimize lazım
04.08.2013
Salih Müslim: El Nusra Kobani’ye saldırma hazırlığında
02.08.2013
Türkiye’nin Rojava politikası nedir
26.07.2013
Trabzon’a Aya Sofya Camii
20.07.2013
Salih Müslim: Ne devlet ne de federasyon
19.07.2013
Suriyeli Kürtler cepheyi genişletiyor
12.07.2013
Kandil’de neler oluyor
28.06.2013
Kürtler Gezi sınavından nasıl çıktılar
24.06.2013
Kürtlerin yumuşak gücü: Diasporasız barış eksik kalır
22.06.2013
Yazık
17.06.2013
CHP Gezi trenine binebilecek mi
14.06.2013
Faiz lobisinin maşaları
07.06.2013
Ankara’dan Gezi Tahlilleri
1.06.2013
Öcalan: Başkanlık kamburunu eklemeyelim
27.05.2013
Davutoğlu: El Nusra oradaki bataklığın sonuçlarından biri
25.05.2013
Kürt açılımının eksik ayağı: Suriyeli Kürtler
24.05.2013
'MİT'le görüşmeyi çok isteriz'
17.05.2013
CHP Suriye’de battıkça batıyor
16.05.2013
Reyhanlı değil, mini Suriye
10.05.2013
Batsın böyle gazetecilik
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive