Akçakocalı 5 Ayda Ne Umdu Ne Buldu

28.08.2019 - Bu Yazı 1079 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Akçakocalı 5 Ayda Ne Umdu Ne Buldu

 31 Mart Yerel seçimlerinin üzerinden 5 ay geçti. Oxijen Medya olarak İlçe belediye başkanlarının 5 aylık çalışma performanslarını değerlendirdi... İlk değerlendirme Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz'a... 

Yanmaz: Bu şehir, Akçakocalılar büyük bir teveccüh göstererek beni seçtiler. Ben bunun büyük bir sorumluluk olduğunu biliyorum. Akçakoca'yı da iyi biliyorum. Bu nedenle başarı yolunda birlikte yürüyoruz. Birlikte hareket edeceğiz, birlikte bu şehri geliştireceğiz. Öyle de oluyor. 5 aylık dönem içinde projelerimize başlangıç yaptık. Talihsizlikler olmadı değil, sel felaketini yaşadık... Lakin hiç geri adımımız olmayacak, bahanemiz de olmayacak. Biz, birbirimize olan, güvenle yaralarımızı sararız, yolumuza bakarız. Bizi bu yoldan, kalkınmadan hiç kimse geri bırakamaz. Akçakoca büyücektir, biz de bunun için buradayız.

BAŞLANGIÇ

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz 31 Mart yerel seçimlerin ardından yapılan devir teslim töreninde yaptığı konuşmada şunları söylüyordu: "

Bu kenti hakettiği yere taşımak bizlerin boynunun borcudur. Yaşadığımız şehri daha yaşanabilir, tercih edilebilir, gelişmiş bir kent haline getirmek için hizmete talip oldum. Ve sizler de bana teveccüh göstererek beni bu göreve layık gördünüz. Şimdi çalışma vaktidir. Bu şehirde herkes kaliteli bir yaşam sürecektir. Biz vaatlerimizi, projelerimizi halkımıza sunduk. Bunların altına imzamızı attık. Akçakoca'da bunu bilmeyen kalmadı. Şimdi bu vaatlerimizi, projelerimizi hayata geçirmek üzere yola çıktık. Bu yolda en büyük desteği sizlerden alıyorum. Bana verdiğiniz güç, gösterdiğiniz güvenle yola çıkıyorum. Başarılı olmak için kolları sıvadık, inançla, hırsla, mesai mefhumu olmaksızın çalışacağız. Beni makamda zor görürsünüz, çünkü sahada olacağım, sizlerin arasında olacağım. Birlikte hareket edeceğiz, birlikte bu şehri geliştireceğiz. Verdiğiniz destekten dolayı, beni Başkanlığa layık gördüğünüzden dolayı tüm seçmenlerime teşekkür ediyorum. Bu saatten sonra artık tüm Akçakocalılar'ın Başkanıyım"

HALKLA İÇİÇE OLMAK

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, seçimler öncesinde söz verdiği gibi ilk icraat olarak makamını halka açtı. 'Kapıların ardında' değil, halkının içinde olduğunu göstermek için makam odasının kapısını kaldırdı. Ofisinin halkla iletişim sistemini değiştirdi. Başkan Yanmaz, bu saatten sonra her anını halkıyla bütünleşerek yaşamaya başladı.

ANA DUASI ALINDI

Babası merhum Hüseyin Yanmaz’ın da iki dönem belediye başkanlığı yaptığı Akçakoca Belediyesi devir teslim töreninde duygusal anlar yaşandı. Başkan Yanmaz'ın aile kültürü, bağları O'nun aidiyet, aile bilinci, sorumluluğunun temelini oluşturdu. Bu yüzden Yanmaz'ın hayırlı olsun ziyaretlerinin en önemlisi 'Anasının' duası oldu. Bu sahne Yanmaz'ın ne denli duygusal olduğunu da ortaya koydu. Sonrasında ziyaretçilerin sayısında adeta bir patlama yaşandı. Başta kamu yöneticileri, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları, partililer, partili-partisiz vatandaşlar tebrik kuyruğuna girdiler.

ANKARA TEMASLARI

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Ankara'ya önem verdiğini ve projelerini hayata geçirmek için bir ayağını Ankara'ya attı. Başta partisinin Milletvekili Ümit Yılmaz olmak üzere Düzce Milletvekilleri ise istişarelere başladı. Genel Merkezle sürekli iletişim içinde oldu. 5 aylık süre içinde hemen hemen tüm Bakanlıkları ziyaret etti. Yatırım ve proje daire başkanları ile görüştü ve Akçakoca'ya ilişkin projelerini dosyalar halinde iletti. Bu sayede de birçok proje ve yatırım ilgili Bakanlıkların yatırım programı içine alındı.

PROJELER BİR BİR HAYATA GEÇİRİLDİ

Başkan Okan Yanmaz'ın seçimler öncesinde yapmayı taahhüt ettiği tüm hizmetler, projeler ardı ardına hayata geçirilmeye başlandı.

Çuhallı Plajının 50 yıllık lağım sorunu çözüldü.

Çuhallı Plajının 50 yıllık sorunu Akçakoca Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün üstün gayreti ve başarılı çalışmasıyla, Yanmaz'ın göreve başladığı 1 hafta içinde tamamen bitirildi. Belediye ekipleri, önce dere suyuna karışan kanalizasyon sorununu çözdü, sonra dere suyunu boruların içine alarak tertemiz şekilde denize verdi.

Ücretsiz ulaşım takdir topladı

Seçilir seçilmez göreve başlayan Okan Yanmaz, 30 günde sosyal belediyeciliğin kitabını yazmaya başladı. Seçildiğinde ilk işinin ilk ve orta okul öğrencilerine ücretsiz ulaşım sözünü yerine getirmek olacağını açıklayan Yanmaz,  Mayıs ayı meclis oturumunda verdiği seçim sözünü yerine getirdi.

Kordon için referandum yaptı

Seçim öncesi gittiği her yerde, Kordona inşaat yapma izni vermeyeceğini ve bu konuyu halka soracağını söyleyen Okan Yanmaz, verdiği sözün arkasında durdu.  Esentepe Kordon bölgesini Akçakoca’nın en nadide bölgesi olduğunu söyleyen OkanYanmaz, vatandaşlara yaptığı çağrıda, “ Tüm Akçakocalı hemşerilerimizi, burasıyla ilgili tercihlerini yapmaya bekliyoruz. Burasının Akçakoca’nın nadide yerlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Akçakocalı hemşehrilerimizin vereceği tercih doğrultusunda da karar vereceğimizin bilinmesini istiyoruz”  dedi.

Başkan Yanmaz, çalışanlarla birlikte plajları temizledi

Başkan Okan Yanmaz, Akçakoca'nın turizmini canlı tutmak amacıyla konuyla alakalı her bölümde çalıştı. Memur ve işçileri ile birlikte 2 kilometre uzunluktaki Çuhalı plajını temizledi. Yanmaz, çalışmanın başlangıcından sonuna kadar ekibinin başında oldu, bizzat temizleme çalışmalarına katıldı.

Duba belediyeciliğine nokta

Esnaf ile vatandaşların en büyük şikayeti  olan şehir meydanındaki dubalar, Başkan Okan Yanmaz’ın gözetiminde  kaldırıldı. Park ihlallerini ortadan kaldırmak için Akçakoca’nın  neredeyse her cadde ve sokağına yerleştirilen dubalar, Akçakocalılar tarafından bir türlü kabul görmemişti.  Cüneyt Yemenici döneminde şikayetlere maruz kalan bu uygulamaya vatandaşlar ‘duba belediyeciliği´ eleştirilerde bulunmuştu. Bu uygulamayla hem esnaflar hem de vatandaşlar memnun oldu.

Ramazan ayında iftar çadırı ve mahalle iftarları

Ramazan geleneklerine uygun olarak Belediye tarafından, Merkez cami karşısı Fedai Karabıyık parkında kurulan iftar çadırına halk büyük ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Okan Yanmaz, bu konuda şu görüşleri savundu:  “Ramazan paylaşmanın, birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü duygularının yoğun olarak yaşandığı bir ay. Ramazan ayı toplumda birlik ve beraberliğin daha da artmasına vesile oluyor. Toplumun ayrı ayrı kesimlerinde bir araya gelen insanlar, birlik ruhunu oluşturuyor”

'Umumi Tuvalet' sorunu çözüldü

İlçenin en önemli sorunlarından biri olan "Umumi Tuvalet" sorununu çözecek büyük bir adım atıldı. Belediyenin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen hızla satın alınan tuvaletler bayram öncesi Akçakoca'ya getirildi. Başkan Yanmaz'ın üzerinde durduğu ve seçim öncesi vaatleri arasında bulunan tuvalet sorunun çözümü açısından dikkat çekici bir gelişme olarak yorumlanan seyyar tuvaletlerin, daha iyisi yapılana kadar ara çözüm olarak uygulandığı açıklandı. 3 Bay 3 Bayan ve 1 Engelli olmak üzere 7 adet satın alınan tuvaletler şehir merkezi Liman Üstü otopark alanı ve Çuhallı mevkiine konuldu.

3 gün 3 gece festival

Akçakoca'da en son 2013 yılında yapılan Akçakoca Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali 5 yıl aradan sonra Okan Yanmaz döneminde tekrar hayata geçirildi.

28-29-30 Haziran tarihleri arasında "Şimdi Festival Zamanı" sloganı ile yapılan festival şehirde büyük bir coşku ve heyecan yaşattı. Başta Aleyna Tilki olmak üzere popüler sanatçılar sahne alarak Akçakocalılar'ın güzel anlar yaşamalarına neden oldu.

SEL FELAKETİ ŞEHRİ ALT-ÜST ETTİ

Ne yazık ki, 18 Temmuz sabahı, Akçakoca selle uyandı. Şehir içinde geçe Çivi deresi taştı. Merkez camii çevresinde ki bütün işyerlerini su bastı. Sarıyayla ve Kurugöl dererlinden gelen sel suları, Değirmenağzı deresinin taşmasına neden oldu. Akçakoca Belediyesi Otobüs garajı, 15 temmuz şehitler parkı, dere kenarında ki bütün turistik işletmeler sele teslim oldu.  Son 50 yılın en büyük sel felaketini yaşayan Akçakoca ve çevresinde büyük hasar oluştu. 

Başta Merkez camii, hükümet konağı ve çivi deresi çevresindeki esnafın iş yerleri sular altında kalırken, onlarca araç su içinde kaldı. 30 milyon TL’ye yapılan 15 Temmuz Değirmenağzı parkı ise sele kapılırken, çevredeki bütün işleri sel felaketi nedeniyle darmadağın  oldu. Kurugöl ve sarıyayla derelerinden gelen sel suları, çay köprüsünü yıktı, Cumayanı mesire alınanı yok etti, Değirmenağzı bölgesinde bulunan işyerleri su altında kaldı. Araçlar suya kapıldı. Sel felaketinin yol açtığı maddi kaybın 100 milyon lira civarında olduğu tahmin ediliyor.

Başkan Yanmaz sel bölgelerinde gece gündüz çalıştı

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz Akçakoca’da yaşanan sel felaketini an be an yaşadı. Bir an olsun sahadan ayrılmayan ve çalışmalara refakat eden Okan Yanmaz halkıyla birlikte üzüldü. Ama, bunun yanı sıra halkına moral verdi, cesaret verdi. Halkına ' Merak etmeyin biz bu yaraları sararız'  mesajları verdi.

Akçakoca yardım seli

Yaşanan sel felaketi sonrasında başta eski Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Bakanlar bölgeye geldi. İstanbul, Ankara Büyükşehir Belediyeleri, Düzce Belediyesi ile diğer çevre belediyeler yardım için adeta Akçakoca'ya aktı. Her partiden siyasiler bölgede inceleme yaptılar. Sivil toplum kuruluşları her zaman bölgede oldular. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bölgeye geldi.

Başka devlet ve hükümet olmak üzere, Bakanlarımız, başta Düzce milletvekillerimiz Ayşe Keşir, Fahri çakır ve Ümit Yılmaz, siyasilerimiz, STK'larımız bölgede sel mağduriyetlerinin giderileceğini, yaraların sarılacağı mesajları verdiler. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akçakoca’da  incelemede yaptığı açıklamada, “Biz tüm eksiklikleri hemen gidereceğiz” sözü verdi.

Ve... OKAN YANMAZ AMELİYAT OLDU

Uzun süredir fazla kilo rahatsızlığı ile mücadele eden Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, sonunda bıçak altına yattı. İlk dönemler yoğun iş temposunda sonrasında da sel felaketinden sağlık sorununu öteleyen Başkan Yanmaz sonunda Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde Genel Cerrah Prof.Dr. Mevlüt Pehlivan tarafından kapalı cerrahi (laparoskopi) yöntemiyle ameliyat edildi.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive