2 Asır Öncesine Ait Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

6.03.2020 - Bu Yazı 748 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

2 Asır Öncesine Ait Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

  Halk arasında "40 basamaklar" olarak da bilinen antik tiyotroda çalışmalar sürüyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri bugün sabah saatlerinde bölgeye giderek çalışmaları inceledi. Başkan Özlü 3 yılda tamamlanması planlanan kazı çalışmaları sonrasında Düzce'nin Batı Karadeniz'in "Efes"i olacağını söyledi. Konuralp Müze Müdürü İhsan Arslan ise Antik tiyatronun önünde vaftiz suyu kuyusu tespit ettiklerini, çalışmaları sürdüğünü bildirdi.

 

Bitinya bölgesinin ayakta kalan tek tiyatrosu olan, halk arasında 40 basamaklar olarak da bilinen yarım daire biçimindeki oturma alanı, aslan pençesi figürleriyle süslenmiş basamakları, kemerli geçitleri ile arkeologlara ve tarih ile ilgilenenlere heyecan veriyor. Daha önce Kültür Bakanlığı tarafından Antik Tiyatrodaki kazıların 12 ay boyunca devam etmesi yönünde karar alınmıştı. Alınan kararın ardından Düzce Belediyesi, İl Kültür Müdürlüğü ve DÜzce Üniversitesi harekete geçerek çalışmalara başlamıştı. 3 Arkeolog ve 30 belediye personelinin görev aldığı kazı çalışmaları hızla ilerliyor.

ÖZLÜ KAZI ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYOR

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Belediye Başkan Yardımcıları, Cengiz Tuncer ve Hüdaver Gösterişli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan ile beraberindeki birim müdürleri sabah saatlerinde Konuralp antik tiyatrodaki kazı çalışmalarını ziyaret etti. Antik tiyatro önünde kurulan otağ çadırında çay simit kahvaltısı yapan heyet daha sonra kazı çalışmalarının yapıldığı alana giderek incelemelerde bulundu.

SAYI 100'E ÇIKACAK

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü kazı çalışmalarına önem verdiklerini ve çalışmaların 3 yılda tamamlanmasını planladıklarını söyleyerek; "Belediyemizde seçtiğimiz personelleri burada görevlendiriyoruz. Bugün itibariyle 30 personelimiz burada görevli bu sayı önümüzdeki günlerde önümüzdeki günlerde 50 ve daha sonra 100'e kadar çıkacak. Ayrıca Belediyedeki her bir birim haftada bir gün buraya gelecek. Kazı çalışmalarına destek verecek. Biz burayı çok önemsiyoruz. Burası bu bölgenin en tarihi yeri. Burada bir tarih var. Bu tarih gün yüzüne çıkacak. Tüm Türkiye'nin her yerinden buraya kazı yapmaya gelecekler. 3 arkeolog işin başında. Belediyemizden de bir arkadaşımızın liderliğinde kazılara destek oluyoruz" ifadelerini kullandı.

BURASI BATI KARADENİZ'İN EFES'İ

İlginç bulgular var bunları zamanı gelince açıklayacağız. Kültür bakanlığının bazı kuralları var. O prosedür tamamlandığında bunları açıklayacağız. Buraya bir çadır kurduk. Gelenleri misafir ediyoruz. Okullar, Devletin kurumları, misafirler buraya gelip misafir olacak kazı çalışmalarına destek olabilecek. Burayı tüm Türkiye'ye tanıtmalıyız. Üzerinde bulunduğumuz yapı 2 Bin 300 yıllık bir yapı. Burası Batı Karadeniz'in Efes'i.

VAFTİZ SUYU KUYUSU BULUNDU

Konuralp Müze Müdürü İhsan Arslan Antik Tiyatronun önünde vaftiz suyu kuyusunun bulunduğunu söyledi. Daha önce vaftiz suyu çeşmesinin gün yüzüne çıkarıldığını belirten Arslan, Su kuyusunun yeni keşfedildiğini söyledi. Başkan Özlü Vaftiz Suyu kuyusunun açılıp içerisindeki suyun analizinin yapılması için talimat verdi.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive