ÇİFT CİNSİYETLİ DOĞDU, HAYATI ZEHİR OLDU

23.10.2017 - Bu Yazı 6493 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

ÇİFT CİNSİYETLİ DOĞDU, HAYATI ZEHİR OLDU

 Düzce’de yaşayan 38 yaşındaki Bülent Coşkun, çift cinsiyetli olarak dünyaya geldi. Dışı erkek, içi kadın olarak yaşayan Bülent, 29. kez ameliyat olmasına rağmen hala sağlığına kavuşamadı. Toplum tarafından dışlandığını, tehditlere maruz kaldığını ileri sürdü.

  Çilimli ilçesinde oturan 38 yaşındaki Bülent Coşkun, hermafrodit (çift cinsiyetli) olarak dünyaya geldi. Aile, çocuklarının çift cinsiyetli olduğunu fark edince hemen tedavi sürecine başladı. Yaşı ilerleyen Bülent, hastalığının zorluklarını da yaşamaya başladı. Toplum tarafından sürekli dışlanan ve çocuklar tarafından alay konusu olan Çoşkun, bunun bir an önce son bulmasını ve toplumdaki insanların kendisini anlamasını istiyor. Bülent, şiddet ve hakarete maruz kaldığı gerekçesiyle savcılığa başvurup koruma da talep etti. Hakkında 'çağrılı koruma tedbiri' uygulanmasına karar verilen Coşkun, çalışmadığını ve yüzde 61 özürlü olduğunu ifade etti. Çift cinsiyetli Bülent Çoşkun sık sık Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata giriyor.


“Tedavim ömür boyu sürecek”
Hastalığı ve sonrasında yaşadığı sıkıntıları anlatan Bülent Çoşkun, ”Bu 29. ameliyatım. Her ay ameliyat oluyorum, tedavim ömür boyu devam edecek. Ben doğuştan çift cinsiyetliyim, doğuştan gelen bir şey. Hastalığım ömür boyu devam edecek. İdrar yollarım iki ayda bir tıkanıyor. Bu Allah'tan gelen, doğuştan gelen bir şeydir ve yanlış tedavi olduğum içinde şu an bu sıkıntıları yaşıyorum. Doktor hayatımı mahvetti bundan 15, 20 sene önce” dedi.

“Evimin kapısı yakıldı, dövüldüm, kafa gözüm yarıldı, hep yakın çevremden tehdit altındayım”

“Allah’tan gelen bir hastalıktır bu, toplumdaki inanlar neden anlamıyor, anlayamadım” ifadesini kullanan Çoşkun, “Bununla ilgili toplumun çok büyük tepkileri oluyor. Sağlık ocağından kovaladılar çift cinsiyetli olduğum için. Evimin kapısında otururken ya da balkona çıkarken çocuklar, top Metin, diye bağırarak benimle dalga geçiyorlar. Beş seneden beridir yaşadığım sorunları hiç kimse yaşamamıştır. Evimin kapısı yakıldı, dövüldüm, kafa gözüm yarıldı, hep yakın çevremden tehdit altındayım. Evimin kapısını yıktılar, beni öldürmeye çalıştılar. Benim ailemle hiçbir sorunum yok. Ailem de benim bu sorunumu kabullenmiştir, Allah’tan geldiğini biz kabullendik ve toplumun da kabullenmesini çok istiyorum. Özgürce hayatımı yaşamak istiyorum, Allah’ıma şükürler olsun ben düzgün bir insanım. Kimseyle uğraşmak istemiyorum” şeklinde konuştu.

“150 binde 1 görülüyor”
Cinsel kimlik bozukluğu ve çift cinsiyet hastalıkları hakkında bilgi veren Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Melih Çulha, “Cinsel kimlik bozukluğu çok az rastlanan bir durumdur. Kişi gerek kromozom gerek fiziksel yapı olarak doğduğu cinsiyeti taşır ancak kendi cinsiyetini kabul etmez. Bu genelde ruhsal bir bozukluktur, çocukluktan başlar. Bu sonradan oluşan bir şey değildir. Mesela erkek yapıda doğan kişi erkekliğini kabullenmez, kız yapıda doğan kişi kız yapısını kabullenmez ve mutlaka diğer cinsiyete geçiş yollarını arar. Cinsel kimlik bozukluğu olanların toplumdaki oranı 150 binde birdir, yani düşük oranda gözüken bir durumdur” dedi.

"Sistematik tedavi önemli 
Cinsel kimlik bozukluğunun tedavi yöntemlerinin sistematik bir yöntemle tedavi edilmesini vurgulayan Prof. Dr. Melih Çulha, “Bu hastalar psikiyatri doktorları tarafından uzun bir incelemeye tabi tutulurlar. Psikiyatri doktorlar bu kişilerin gerçekten cinsiyet değişim sebeplerinin hastalıktan dolayı mı olduğunu araştırılar. Hatta bu kişilerin kendi kimliklerini kabullenmeleri yönünde uğraşırlar” ifadelerini kullandı.
Çift cinsiyet hastalığına da değinen Prof. Dr. Melih Çulha, “Çift cinsiyet de ayrı bir hastalık ve bunlar doğuştan cinsel bozukluğu olanlar gibi tek bir cinsel kimlikte doğmuyorlar. Bunların bazen gonadal dediğimiz iki tane genital organı olabiliyor. Hem kadın hem de yumurtalığı olabiliyor. Bu kişiler doğuştan itibaren hangi cinsel kimlikte devam ediyorsa o kimlikte devam etmesi öneriliyor. Çift cinsiyet dediğimiz durum çok yaygın bir hastalık değildir ama cinsel kimlik bozukluğu daha yaygındır” diye belirtti.
 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Üniversite çiftçi buluşması devam ediyor
Üniversite çiftçi buluşması devam ediyor...
  
2017 Yılında Düzce'de 5 bin 238 Bebek Doğdu
2017 Yılında Düzce'de 5 bin 238 Bebek Doğdu...
  
BAĞKUR primi arttı, çiftçiye bir maliyet daha çıktı!
BAĞKUR primi arttı, çiftçiye bir maliyet daha çıktı!...
  
İTFAİYE CADDESİ ÇİFT YÖN OLDU...
Düzce İl Trafik Komisyonu’nda alınan kararla İstanbul caddesinin trafiğe açılması ile birlikte Gaz...
  
Çiftçilerin bilim mesaisi meyve vermeye başladı
Çiftçilerin bilim mesaisi meyve vermeye başladı...
  
ÇİFTÇİLERİN HAZİNE ARAZİSİ KİRALAMASININ ÖNÜ AÇILDI
ÇİFTÇİLERİN HAZİNE ARAZİSİ KİRALAMASININ ÖNÜ AÇILDI...
  
Yaşlı çifti yangın ayırdı...
Hendek ilçesinde tek katlı evde çıkan yangında 73 yaşındaki Şerafettin Saraçoğlu dumandan etkilener...
  
AKÇAKOCALI 601 ÇİFTİÇİNİN BORÇLARI ERTELENİYOR
17 Haziran 2018 akşamı Dolu ve Fırtınadan Dolayı Hasar Gören Akçakocalı 601 Çiftçinin Borçları Erte...
  
ARAPÇİFTLİĞİ ASFALTINA KAVUŞTU
Düzce Belediyesi ‘her sokağa asfalt’ anlayışı ile sürdürdüğü asfaltlama çalışmasına Arapçiftliği mah...
  
...
  
Emekli maaşına çifte koruma...
Hükümetin 81 milyon vatandaşa nefes aldıran yeni ekonomi paketi ile yaşlılık aylığı ikiye katlanırke...
  
Duman - Çınarlı çifti Paris’te evlendi
Düzce Barosu’nun genç avukatlarından Ata Hazar Çınarlı, Eczacı Öznur Duman ile nikah kıydı....
  
GENÇ ÇİFTÇİ DESTEĞİ İÇİN SON GÜN 30 NİSAN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2 Nisan 2018 tarihinde başlay...
  
2018 Yılı Genç Çiftçi Projesi Hibe Desteği Başlıyor
2018 Yılı Genç Çiftçi Projesi Hibe Desteği Başlıyor...
  
Gönüllü Çiftçilerle Sözleşme İmzaladı
Düzce Üniversitesi, çevre ve sağlık alanlarında ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında dokuz gönüllü çi...
  
Düzce Üniversitesi Tarım ve Çiftçi Kurultayı’na Katıldı
Gümüşova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Gümüşova Muhtarlar Derneği ve Gümüşova Ziraat Oda...EN ÇOK OKUNANLAR
Emlak8.Net