CUMAYERİ PAZARINDA BİR İLK YAŞANDI

11.04.2020 - Bu Yazı 2813 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

CUMAYERİ PAZARINDA BİR İLK YAŞANDI

 Adını Cuma günleri kurulan Pazaryerinden alan Cumayeri Pazarı tarihinde ilk kez kurulmadı. Korona virüs tedbirleri kapsamında Cumayeri pazarı ile birlikte 4 ilçede daha 2 hafta süre ile pazaryeri kurulmayacak.

 

Tarihi çok eskilere dayanan ve Cumayeri’nde her Cuma günü Kurulan Pazaryeri, tarihten bugüne kadar kurulan büyük pazarı ile meşhur. Geçmişte Cuma namazlarının, köylerde yaşayan vatandaşların da Cumayeri merkezine gelmesi ile birlikte kalabalık cemaat eşliğinde kılınması, ilçe merkezinde yeni bir pazarın oluşmasını da sağlamıştı. Adını Cuma günleri kurulan büyük pazardan aldığı söylenen Cumayeri tarihinde ilk kez pazaryeri kurulmadı. Geçtiğimiz hafta Düzce Valiliği tarafından alınan korona virüs tedbirleri kapsamında Cumayeri, Yığılca, Gölyaka ve Kaynaşlı ilçelerinde 2 hafta süreyle Pazar kurulması yasaklanmıştı. Cumayeri pazarında Cuma günü kurulan pazaryeri de yasaklı ilçeler arasında olması nedeniyle tarihinde ilk kez Cuma pazarı kurulmadı. İlçede 1999 yılında yaşanan iki büyük depremin ardından ilçede yine ara verilmeden her Cuma günü Pazar kurulmuştu.  Cumayeri’nde yaşayan vatandaşlar bu günleri atlatıp yeniden eski günlere dönmek istediklerini söyleyerek; “Bu Pazarımız şimdiye kadar hiç kapanmamıştı. 1999 yılında yaşadığımız iki depremin ardından bile pazaryerimiz kurulmuştu. Virüs nedeni ile pazarımızın kurulmaması bizleri üzdü. Ancak alınan tedbirlere harfiyen uymak zorundayız. İnşallah bu günleri tüm kurallara uyarak aşacağız ve ilçemizde daha büyük pazarlar kuracağız” şeklinde konuştular.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive