Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Standart Profil'de grev kapıda, fabrika kapanabilir

26.06.2013 - Bu Yazı 8389 Kez Okundu.
Yorum : 8 - Onay Bekleyenler : 0

Standart Profil'de grev kapıda, fabrika kapanabilir

 Düzce’nin 15 senelik en köklü ve istihdamı en yüksek olan fabrikası Standart Profil’de Petro-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı fabrikayı ve Düzce’yi çıkmaza soktu. Fabrikanın bir bölümünde üretim durdu ve Manisa’ya taşındı. Düzce’de de çıkar yol aranıyor.

Standart Profil Fabrikası’nda son dönemde yaşanan sendikalaşma faaliyetleri ve grev kararı nedeni ile hem fabrika hem Düzce zor dönemler geçiriyor. Şu anda 2 bin 368 kişiyi bünyesinde çalıştıran ve ayda işçilerinin tamamına toplam 4 milyon maaş veren Standart Profil fabrikası bir bandını kapatarak Manisa’ya taşıdı. Fabrikanın durumu ve yapılan çalışmalar hakkında düzenlenen basın toplantısında Standart Profil  Operasyonlar Direktörü Hakan Özcan, Fabrika Müdürü Sertaç Yılmaz ve İnsan Kaynakları Yönetmeni Olcay Özgiray bilgiler verdiler.

“Sendikanın istekleri ile sürdürülebilirliği sağlamamız mümkün değil”

Standart Profil Operasyonlar Direktörü Hakan Özcan, sendika ile devam eden görüşmelerde istenilenler karşısında sürdürülebilirliğin ve yeni işlerin alınmasının mümkün olmadığını ifade ederek “Standart Profil’in sendikalaşma sürecinden sonra Petrol-İş’le toplu sözleşme süreci yaşıyoruz. Bizlerden herhangi bir açıklama yapılmadı. Hepimizin kabullendiği bir ortak çalışma içinde görüşmelerimiz sürüyor. Geçtiğimiz gün asılan grev kararından sonra birçok haber ve yorum çıktı. Bunları bir yerde açığa kavuşturmak için gerekli görüşmeleri yapmak istedik. Geçen Cuma günü bir görüşme yaptık. Yine anlaşmazlıkla sonuçlandı. Hem genel sekreterimize hem işçi temsilcilerine şunu söyledim. Yapılan taleplerle SP’nin elinde bulunan 12 fabrikanın maliyetlerine bakıldığında Düzce’de sürdürmemiz mümkün değil. En son projemizi buradan transfer kararı aldık. Bulgaristan, Çin ve Manisa ile karşılaştırdığımız zaman Düzce’nin maliyetleri yukarda kalıyor. Bunun sürdürülebilirliği  yok. Bunu açık ifade ettim. Yapılan taleple bizim Düzce ortamında sağladıklarımız konusunda uzlaşmamız gerekiyor. Burada ki şube başkanı olsun sendika yetkilileri olsun arkadaşlarımızın asgari ücretler aldığını çalışma şartlarının ağır olduğu gibi beyanları var. Gerçekten SP burada sağladığı imkanlarla iyi bir durumda değilse öncelikle sorumlusu yöneticilerdir. Ama böyle bir durum yoksa genele bakmak lazım. Her firma sürdürülebilir durumda olmalıdır. Biz burada teklif verirken 8 fabrikada ki maliyetleri göz önünde bulundurarak söylüyoruz. En az maliyet nerdeyse biz ona göre iş alıyoruz. Maliyetleri yukarı çektikçe iş alamamaya başlıyoruz. Tekrar İstanbul’a gidip görüşme yapacağız. İstenilenler karşısında Düzce SP’nin uzun vadede yeni proje alması mümkün değil” dedi.

Grev oylaması yapacağız

Özcan, fabrikada grev oylaması yapılacağına işaret ederek “Bir çok insanın kafası karışık. Bizde grev oylamasına gidelim dedik. Çalışanlarımızı bilgilendirdik. Grev oylaması yapılacak. Sendika grev kararı aldı ama çalışanlar istiyor mu? Bu ciddi bir şey. Bizim zararlarımız, firmaların durması, SP’ye kesilecek cezalar bunun sonu nereye gider bunu tahmin edemiyoruz. Benim burada verebileceğim burada ki anlaşma çerçevesinde en azında burada ki çalışan sayısını sabit tutmaktır. Bu şartlarda biz 2 bin 300 kişi ile çalışamaya şu kadar daha devam ederiz. Devamlı araç değişiyor. 400 kişi ile bir projede çalışıyorduk. Burada ki 400 kişiye yeni proje lazım. Devamı yeni proje alırsanız istihdamı sağlarsınız. 1 buçuk yıl sonra Polo projesi bitecek ve 120 kişi çalışıyor. Aynı projeyi alırsak çalışanlar devam eder. Bunu sağlamak lazım. Bizim çalıştığımız firmalar başkaları ile çalışamaya başlayınca yeni proje gelmiyor. Olmayınca ne yapacağız? Arkadaşlar bu kadar demek zorunda kalıyoruz. Projeler devreden kalkınca iş bitiyor” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin yüzde 33 üstünde maaş veriliyor

Standart Profil Düzce Fabrika Müdürü Sertaç Yılmaz ise fabrika çalışanlarına asgari ücret verildiği yönünde bazı söylemler olduğuna fakat bunun doğru olmadığına dikkat çekerek “Asgari ücret 12 ay üzerinden verilir. SP hakkında yanlış bilgiler olmaya başladığında bilgilendirme yapmamız gerekiyor. SP’de maaş ödemeleri 16 maaş üzerinden yapılıyor. Asgari ücretin yüzde 33 fazlası ödeme yapılıyor. Yakacak yardımcı, yıllık izin, ayakkabı hediye çekleri gibi maliyetleri yüklediğinizde bir çalışanın brüt ücreti bin 416 liraya geliyor. Asgari ücret dile getiriliyor ama 16 ay maaş ücreti dile getirilmiyor. Bu bizim çalışanlarımıza aksatmadan veriyoruz. Bir tarafta bir bilgi var, yüzde 60 gibi, bizde sürdürülebilirlik sağlamaya çalışıyoruz. SP büyüyor gelişiyor. Rakiplerimizde gelişiyor. Bundan 7-8 sene önce Almanya ve Fransa ile mücadele ediyorduk. Konumumuz itibarı ile rahatlıkla üstünlük sağlıyorduk. Avrupa Birliği’nde ki şartların ağırlaşması, maliyetlerin yükselmesi ile bizim rakiplerimiz işçiliğin daha ucuz olduğu Doğu Avrupa ülkelerine fabrika kurdular. Son iki sene içinde Ford Otosan fabrikasından transit projesini alamadık. Çek Cumhuriyeti’nde ki fabrikaya kaptırdık. Reno Clio  projesini kaptırdık. Tek sorun maliyet” şeklinde konuştu.

Grev kararı fabrikaları tedirgin etti

Grev kararı nedeni ile kritik tedarikçi listesine girdiklerini anlatan Fabrika Müdürü Yılmaz, “Asılan grev kararı nedeni ile Mercedes, BMW, Audi, Wolsvogen, ve Ciem’de kritik tedarikçi konumundayız. Bu şu anlama geliyor. Bir müddet iş alamazsınız. Riski yüksek tedarikçisiniz anlamına geliyor. Bir dönem kapıda eylemler düzenlendi. Fabrikanın iç yapısını bilmeden uzun vadeli planlar konusunda fikir sahibi olmadan yapılan eylemler negatif sonuç doğruyor. Audi müşterisini ağırladık o dönemde. Tek fabrika istiyordu. Biz denetleme geçiriyorduk. Teknik olarak hiçbir sorun yaşamadık ama risk faktörü oluştu. Kapı önü eylemleri yüksek risk sınıfında değerlendirildi. 2010 yılında 2 bin 800 kişiydik. Bugün itibarı ile 2 bin 368’e kadar geriledik. Bu maliyetlere biz bu işi götüremeyiz” dedi.

Düzce’ye her ay 4 milyon girdi sağlıyorlar

SP Fabrikası Düzce’ye her ay 4 milyon sıcak para girdisi sağlıyor. Rakamlar hakkında bilgiler veren Yılmaz, “Çalışanlarımızın kıdem ortalaması 15 sene fakat sahada ki değerlerle biz 2012 yılında bu tecrübeyi hissedemedik. Standart Profilin Düzce’ye etkisi tartışılamaz. Bizim aylık ödediğimiz maaş sadece Düzce içinde 4 milyon lira. 2 bin 368 kişi kadro var. Düzce içinde sadece SP’ye çalışan yan sanayi ile 3 bini buluyor. Büyük bir istihdam. Başka boyuta geldiğimizde Düzce fabrikasında belirli maliyet kalemlerimiz var. Hurdamız ve verimliliğimiz. 2012 senesinde 4 milyon Euro’luk kalitesizlik maliyeti cezası ödedik. Planladığımızın üstünde hurda maliyetleri oluştu. Tüm gelir kalemlerini bir araya koyduğunuzda Düzce fabrikasının sürdürülebilirliği mümkün görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Çocuk işçi çalıştırmıyoruz

Petrol-İş Sendikası’nın dergisinde SP’de çocuk işçi çalıştırıldığı yönünde iddialar olduğunu söyleyen Yılmaz, “Her hafta Avrupa’nın önde gelen müşterilerinden Opel ve BMW fabrikayı ziyarete geliyorlar. Bizim 3 ay öncesinden etrafı boyamak, düzenlemek gibi bir çaremiz yok Her hafta denetleme  geçiriyoruz.  Bizim çocuk işçi çalıştırdığımız, insani koşullarda çalıştırmadığımız gibi söylemler oluyor. Bunlar şık ve etik değil. Biz askere gitmeyen personel dahi almıyoruz” şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları

8 0
işçi 28.07.2013 - 16:15:31
yönetimi İzmirliler ele geçirdiniz.şimdi de taşınma hesapları yapıyorsunuz.ama bu işçinin ahını aldınız bi kere.bu fabrika düzcede bu işçilerle var oldu,yok edecekse de bu işçiler yok eder.grevse sonuna kadar grev.ya insanca maaş alırız.yada defolun gidin.bursada yaşadığınız başarısızlığı manisada da yaşayın.öyle işçiyi çekip yüzde 30zam teklif edip de sendikanın masasında da öyle mi hakan bizim niye haberimiz yok diyen siz düzenbaz,yalancı yönetim.1 hazirana az kaldı.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,02
sorun sizsiniz 28.07.2013 - 14:48:57
ZAMANINDA TOPLANTILARDA BU SENE %8 ZAM İŞİNİZE GELİYORSA ÇALIŞIN GELMİYORSA KAPI ORADA SERTAÇ BEY
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%55,31
slash 26.07.2013 - 22:52:08
173,210,789.12 TRY yani 90 milyon dolar yatırım yapcak v kapatacak varmı öle bonkör biri
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,56
kafyayla 30.06.2013 - 13:22:12
siz patron kesimi işçi hakkıyla ahirette nasıl hesap vereceksiniz.Utanmadan geçmişsiniz medya karşına 1400 tl bürüt veriyoruz diyorsunuz.siz medya patronları sizde hangi işçinin derdini dinleyipte buraya haber yaptınız.tabiki güçlü olan para kimdeyse o değilmi?ama artık bu devran değişeçek emekçi hakkını sonuna kadar sovunacak.işçi artık koyun değil....
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%59,39
ferda yıldız 29.06.2013 - 10:40:24
yıllardır miletin kanını emdiniz siz içerde herturlu yolsuzluğu yapın insana değer vermeyin sonra zarar ettik sorumlu SP YÖNETİCİLERİDİR. 4 YIL TAŞERONDA ÇALIŞTIM HAKKIMI HELA ETMİYORUM SİZİN ADLETİNİZ YERİN DİBİNE BATSIN
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,22
Fethi Sönmez 28.06.2013 - 15:38:18
Siz iyice zıvanadan çıkmışsınız.Böyle haber ancak patrondan para alınarak yapılır.Size yakışır.Dönekliğin dibi olmaz derler.Doğruymuş.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%54,37
emekçi 27.06.2013 - 09:17:02
bunuda yayınlayın standart profil yetkilileri %30 zam teklif ediyo işçiye miileti birbirine düşrmeye çalışıyo hakmıdır bu.%30 zam verebiliyosun neden sendikayla anlaşamıyorsun siz yerel yayın organları tek taraflı yazmayın makaleleri biz varsak varlar.bizim yüzümüzden renault clio projesini başka firmaya kaptırmışlar yalan kendi hataları bursaya 2 tane fabrika açtılar batırdılar,düzcedeyken herşey tıkır tıkır çalışıyordu herşey ucuz işçilikle biyerlere varmaya kalkıyolar.sandıktan evet çıkıcak kendileri milyon dolarları alırken iyii altlarına özel arabar verilirken iyii gezsinler tozsunlar benzini şirket karşılasın işçi asgari ücret alsın millet uyandıı
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,12
FATİH OKŞİT 26.06.2013 - 12:52:57
İŞÇİLERİN KANUNİ HAKLARINI KULLAN MASI KİMİN İŞİNE GELİYOR. YILLARCA TAŞÖREN OLARAK MÜNYESİNDE ÜVEY EVAT MUAMELESİ YAPTIGI İŞÇİ OLARAK CALİŞTIM İDARECİLERİN KENDİ HATALARINI İŞÇİYE YANSITIYORLAR KENDİSİ GİBİ BİR FABRİKA ALIRLAR KEN İŞÇİ YİNE ZAM ALAMADI BURSAYA İKİ FABRİKA ACTILAR TUTMADI ZARAR İŞÇİDEN TAŞINACAKSA CEKSİNLER KAMYONLARI BİZ YÜKLEYELİM
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%45,71
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
AVRUPA STANDARTLARINDA BİR MERKEZ GELİYOR
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından desteklenen ve Nisan ayında ilk kazmanın vuru...
  
Cezaevinde Açlık Grevi
Çilimli T Tipi Kapalı Cezaevinde 'Afrin operasyonuna' karşı açlık grevi...
  
2 aydır grevde olan Tekno Macceferri işçileri mutlu sona ulaştı
1. OSB’de faaliyet gösteren ve yaklaşık 2 aydır işçilerin grevde olduğu Tekno Macceferri fabrikasın...
  
Grev nöbetinde arbede...
Bizim yaptığımız suçsa bu ülkede savcı var. Savcı talimat verir göz altı yapar çıkar mahkemeye hesa...
  
Gelin ve damattan grev çadırına moral ziyareti
Düzce’de Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikada grev yapan işçilerden birisi evlenince gelini de...
  
...
  
...
  
...
  
Anlaşma olmayınca greve çıktılar
Konuralp’te bulunan bir plastik Fabrikasında Petrol-İş’in örgütlü olduğu Nero Plastik fabrikasında T...
  
Standart Profilde mutlu son
Petrol –İş Düzce Şubesinin örgütlü olduğu Standard Profil’de işveren ile sendika anlaştı, toplu iş s...
  
Anadolu Rulman işçisi 245 gündür grevde
Türk Metal Sendikası üyelerinin yaklaşık 245 gündür grev uyguladığı ve çalışanlarının emek mücadeles...
  
Standart Profil’den kadınlar günü kutlaması
Düzce’de, otomotiv sektöründe sızdırmazlık profil üretimi yapan Standard Profil, tüm kadın çalışanla...
  
Grev yasağı protesto edildi
Düzce 1.Organize Sanayide M......
  
Metal işçilerinin grevine erteleme kararı
Metal işçilerinin grevine erteleme kararı Birleşik Metal-İş Sendikası'na bağlı 15 bin metal işçisin...
  
Metal işçileri grevde
Birleşik Metal-İş Sendikası'na bağlı 15 bin metal işçisi, 10 kentteki 22 fabrikada greve başladı. İş...
  
Aile hekimleri grev yaptı vatandaşlar geri döndü
Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı’nın Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına uzun ve esnek çalışmayı öngö...