İGM geri adım attı, kümes lobisi kazandı...

27.5.2015 - Bu Yazı 1353 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İGM geri adım attı, kümes lobisi kazandı...

 Olağanüstü toplanan İl Genel Meclisi, Düzce merkez ve ilçeleri ile köylerinde bulunan tavuk kümesleri ve ahırların köy yerleşik alanlarına mesafelerin belirlenmesi ile ilgili yaptığı toplantıda geri adım attı. Meclis aldığı son kararla  Düzce merkez ile Çilimli ilçesinde  mesafeyi  bin metre olarak korurken, diğer ilçeler için farklı oran belirledi. Oylamada MHP’li meclis üyeleri ret oyu kullandı.

 4 Ekim 2012 tarihinde Düzce İl Genel Meclisi, kümes ve ahır inşaatlarının köy yerleşik alanlarına ve mevcut konutlara 1 km. uzakta yapılması kararını vermişti. Buna uygun hazırlanan Düzce İli Çevre Düzeni Planı, 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmıştı. Bahse konu Çevre Düzeni Planı, Düzce’de faaliyet gösteren tavukçuluk ve büyükbaş hayvancılık yapan firmaların temsilcilerinin tepkilerine neden olmuş ve geçtiğimiz ay Düzce TSO’da bir araya gelerek, tavuk kümesleri ve büyükbaş hayvan çiftliklerine sınırlama getiren Düzce Çevre Planı’nın iptalini istemişlerdi. 

Bürokrasi ve siyasiler suçlanmıştı

Toplantıya katılan firma temsilcileri ve TSO yönetimi, Çevre Düzeni Planı’nın iptal edilme talebine gerekçe olarak, yeni hayvancılık yatırımlarının yapılmasına planın engel olması gösterilmişti. Ayrıca toplantıda “Düzce de tavukçuluk ve hayvancılık sektörünün gelişimi konusunda en büyük sorun olarak siyasi ve bürokrasi erkinin önyargılı olumsuz yaklaşımının giderilmesi için girişimler başlatılması” kararlaştırılmıştı.

Olağanüstü toplantı yapıldı

İl Genel Meclisi’nde bugün yapılan olağanüstü toplantıda, Düzce merkez ve ilçelerde mesafelerin belirlendiği imar ve bayındırlık komisyonu raporunu Kazım Sağlam okudu. Raporun okunmasının ardından yapılan oylamada, raporun il genel meclisine sunulmasına oy çokluğu ile karar verildi.

İlçelerden sadece Çilimli’ye dokunulmadı

İlçelerde yapılan uygulamaları da yeniden gözden geçiren il genel meclisinin AK Parti’den 2 vekil adayının bulunduğu Çilimli ilçesi ile ilgili verdiği karar gözlerden kaçmadı. Çilimli ilçesinde eski uygulama köylerle birlikte olduğu gibi devam ederken, diğer ilçelerde ise büyük çaplı değişikliğe gidildi.

Her ilçeye farklı uygulama getirildi

Toplantıda alınan karara göre tavuk kümesleri ve ahırlar; Merkez ilçe’de bin metre, köylerde bin metre, Beyköy’de bin metre, Boğaziçi’nde bin metre, Akçakoca merkezde bin metre, köylerde 500 metre, Cumayeri Merkez’de bin metre, köylerde 500 metre. Çilimli Merkez’de bin metre, köylerde bin metre. Gölyaka Merkez’de 300 metre, köylerde 300 metre. Gümüşova Merkez’de 180 rakım, köylerde 180 rakım. Kaynaşlı merkezde 300 metre, köylerde 300 metre. Yığılca Merkez’de 250 metre, köylerde 250 metre yerleşik alanlara uzak olacak.  Karar oy çokluğu ile kabul edildi.

MHP’li üyeler muhalefet şerhi koydu

İl Genel Meclisi’nin MHPli üyeleri, Sema Çelebi, Ömer Yıldız ve Çetin Sarıahmet oylamada red oyu verirken, kararın oylanmasının ardından İl genel Meclisi MHP grubu adına açıklama yapan Çetin Sarıahmet, karara muhalefet şerhi koyduklarını söylerken, alınan kararın hukuki bir geçerliliği olmadığını söyleyerek, “ Geçmişte de alınana karar uygunsuzdu. Bununla ilgili kanunlar var. Biz muhalefet şerhimizde, mesafelerde asgari mesafe eğrisi denilen bir kural var. Bu kurala uygun olması lazım. Bu kural haricinde hiçbir şeye ruhsat verme şansları yok. Aldığımız bu kararın da bir hükümlülüğü olmadığı için geçerli olduğunu düşünmüyoruz. Bu toplantı boşuna yapılmış bir toplantı. Neye göre bu kararı aldılar anlamış değiliz. Sorduğumuz sorulara da cevap almış değiliz.” Dedi.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive