Bölgenin Teknoloji Üssü: Düzce Teknopark

27.1.2016 - Bu Yazı 1309 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bölgenin Teknoloji Üssü: Düzce Teknopark

 Düzce Teknopark Genel Müdürü ve Üniversitemiz İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Teknopark’ın gerçekleştirdiği faaliyetler, sunduğu fırsatlar ve kazandığı başarılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Düzce Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin 1 Ekim 2010 tarihinde 27716 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla kamu, yerel yönetim ve Düzce’de faaliyet gösteren özel sektör kurumlarının sahiplendiği geniş katılımlı 32 ortakla kurulduğunu ve 1 Nisan 2011 tarihinde resmi olarak faaliyete geçtiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Şahin, Düzce Teknopark’ın bölgede sanayinin gelişiminin desteklenmesi, yenilikçi çalışmaların gerçekleştirilmesi, verimliliğin arttırılması, girişimciliğin özendirilmesi, bölgedeki üniversite mezunları için iş olanaklarını genişletilmesi gibi amaçlarla kurulduğunu sözlerine ekledi.

Yönetim yapısında Düzce Üniversitesi, İl Özel İdaresi, Düzce Belediyesi, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Organize Sanayi Bölgesi ve 25 yerel sanayi kuruluşu temsilcilerinin bulunduğunu belirten Şahin, Teknopark’ın Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı bir yönetim kurulu tarafından yönetildiğini dile getirdi.

Düzce Teknopark’ın kurulduğundan bugüne kadar otomotiv, yazılım-bilişim, telekomünikasyon, savunma, medikal, bio medikal, enerji, çevre, inşaat gibi birçok sektörde 30’u aşkın firmaya ofis kiraladığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, şu an % 95 doluluk oranı ile çalışan Düzce Teknopark A.Ş.’nin bünyesinde 1 adet yabancı firma, 3 adet yerli girişimci, 10 adet akademisyenler tarafından kurulan firma, 1 akademisyen ortaklı firma olmak üzere toplamda 15 AR-GE firması bulunduğunu ifade etti.

Düzce Teknopark çatısı altında faaliyet gösteren firmalarda 40’ın üzerinde Ar-Ge personelinin görev aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Şahin,  kurulduğu günden bu yana bünyesinde toplam 43 AR-GE projesi yürütüldüğünü ve toplamda 60’ı aşkın Ar-Ge personelinin bu çalışmalarda yer aldığını söyledi.

Düzce Teknopark’a başvuru sürecinden bahseden Şahin, “Teknopark’a proje bazında firma kabul edilmektedir. Sanayi ve hizmet sektörü girişimcileri, gerçekleştirmek istediği AR-GE projeleri hakkındaki bilgileri http://www.teknopark.duzce.edu.tr/ adresinden elde edilebilecekleri müracaat formlarını doldurarak, yönetici şirket Düzce Teknopark A.Ş.’ye sunar. Yönetici şirket, projenin AR-GE unsuru içerip içermediğini, ülke ekonomisine katma değer sağlama potansiyelini, proje öneren kuruluşun projeyi gerçekleştirme yeteneğini Teknopark Genel Müdürü ve alanında uzman iki öğretim üyesinden oluşan bir değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirir. Yapılan değerlendirmede Düzce Teknopark’ta yer alması uygun görülen kuruluşlara istediği miktarda nitelikli ofis alanı sağlanır. Kabul edilen kuruluşlar yönetici şirket ile bir kira sözleşmesi imzalayarak faaliyetlerine başlar.” şeklinde konuştu.

Teknoparklar ’da girişimcilere ve öğretim üyelerine sağlanan teşviklerden de söz eden Yrd. Doç. Dr. Şahin; Bölgede bulunan personellerin, sigorta primi işveren hissesinin %50’si 5746 sayılı kanun kapsamında desteklenmektedir. Bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin elde ettikleri kazançları, 2023 yılına kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulmaktadır. Ayrıca öğretim üyeleri, Teknopark içerisinde kendi şirketlerini kurabilmekte, kurulu şirkete ortak olabilmekte ve yönetiminde görev alabilmektedir. Bölgede elde ettikleri gelirler, üniversite döner sermaye kapsamı dışında tutulmaktadır. Tüm bunların yanında öğretim elemanlarına kira indirimi de sağlanmaktadır.” dedi.

Firmalara sağlanan diğer desteklere de değinen Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) ile Düzce Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile gerçekleştirilen protokoller gereği, Düzce Teknopark bünyesinde yer alan firmaların, Düzce Üniversitesi’nin gerek fiziki gerekse insan kaynağı anlamında imkanlarından yararlanabildiğini belirterek, bu ortaklıklar sayesinde gerçekleştirilen projelere akademik desteğin daha hızlı sağlanabildiğini ve böylece söz konusu projelerin daha sağlam temellere oturduğunu vurguladı.

Teknoparklar ‘da uygulanan vergisel teşvikleri 4 ana başlıkta sıralayan Yrd. Doç. Dr. Şahin, “ Bunlardan ilki; Bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, bu bölgedeki yazılım ve AR-GE faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarının 31.12.2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf olma durumudur. İkincisi, Bölgede çalışan AR-GE personelinin ve AR-GE personeli sayısının en fazla %10’u kadar destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri, 31.12.2023 tarihine kadar her türlü vergiden muaftır.

Üçüncü olarak; Teknoloji Geliştirme Bölgesinde faaliyette bulunan girişimcilerin kazançlarının gelir veya kurumlar vergisinden istisna bulunduğu süre içinde münhasıran bu bölgelerde ürettikleri; sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetleri, katma değer vergisinden muaftır. Dördüncü istisna ise; personel ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin yarısından firmaların muaf olmasıdır.” diyerek açıklamalarına devam etti.

Teknopark’ın kazandığı başarılardan da söz eden Şahin,  Düzce Teknopark’ın 2011-2012 yılından sonra faaliyete geçen Teknoparklar arasında “En İyi Teknopark” seçilerek 41.369 puanla 1. sırada yer aldığına dikkat çekti.  Yrd. Doç. Dr. Şahin, ayrıca 2011 Teknoloji Geliştirme Bölgeleri endeksinde 17,93 puanla 30. sırada yer alan Düzce Teknopark’ın, 2012 endeksinde ise 6 sıra birden yükselerek 32,22 puanla Türkiye genelinde 53 teknopark arasından 24. sıraya yükseldiğini, 2013 yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Endeksinde ise zirve tırmanışına devam ederek; 5 sıra daha yükseldiğini ve 41.369 puanla 19. sıraya çıktığını söyledi.

Fiziki şartları modern hale getirmenin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, “Fiziki şartlarımızı daha modern hale getirmek öncelik alanlarımızdan bir tanesidir. Bu kapsamda gerçekleştirilen yoğun çalışmalarla birlikte Düzce Teknopark’ın girişimcilerine daha modern şartlarda hizmet vermesi adına önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Şu aşamada alt yapı ve idari sürecin hızla yürüdüğü ve 10.000 m2 civarında olması planlanan yeni binamızı en yakın zamanda yükselirken görebileceğimizi söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Düzce Teknopark’ın kendi kabuğundan çıkarak yüksek hedefleri olan bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi olmayı hedeflediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Şahin, Teknopark’ın üniversite-sanayi işbirliğini sağlayan, rekabet avantajı oluşturulmasına katkıda bulunan, teknolojik bilgi üreten, verimliliği artıran, maliyetlerin düşüren, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkanı sağlayan, teknoloji transferine katkı veren, yüksek/ileri teknoloji üreterek yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik alt yapıyı sağlayan bir Teknopark olma hedefiyle yoluna emin adımlarla devam ettiğini dile getirdi.

Son olarak gerçekleştirdikleri verimli çalışmalar sonucu ortaya çıkan istatistiklere değinen Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, “Düzce Teknopark’ta yürütülen projeler için firmalar, toplamda 3.130.000 TL AR-GE harcaması gerçekleştirirken, bu harcamaların sonucunda ise 5.235.985 TL’lik bir AR-GE satış tutarına ulaşmışlardır. Düzce Teknopark’ta olmalarından dolayı elde ettikleri vergi muafiyeti ise 1.000.000 TL’yi geçmiştir. Bünyemizde AR-GE faaliyetlerini yürüten firmaların elde ettikleri AR-GE desteği ise yine 1.000.000 TL tutarını aşmıştır. Sonuç olarak firmaların gerçekleştirdikleri Ar-GE harcamalarının meyvelerini toplamaya başladıkları söylenebilir.” sözleriyle açıklamalarını noktaladı.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
“Oyun sokakta” dediler teknolojiden uzak durdular
“Oyun sokakta” dediler teknolojiden uzak durdular...
  
Bilim ve Teknoloji Komisyonu Tanıtıldı
Bilim ve Teknoloji Komisyonu Tanıtıldı...
  
Harmantepe Bölgenin Yıldızı Olacak
Harmantepe Bölgenin Yıldızı Olacak...
  
Gelişen Teknoloji ele alındı
Gelişen Teknoloji ele alındı...
  
"Modern Düzce"nin yeni teknoloji mağazası açıldı
Arçelik Konsept Plus mağazalarının 2.’si bugün törenle hizmete açıldı....
  
...
  
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü...Bu seçimde CHP'de bir şans görmüyorum
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin ola...
  
Düzce yarın teknolojiyle buluşacak…
Arçelik’in Karadeniz Bölge Bayiilerinden Uzaldılar Dayanıklı Tüketim Malları Tic. Ltd. Şti.’in 4. M...
  
Bölgenin Tek Ruhsatlı Çocuk Kulübü
Çocukların Sosyal ve Kültürel gelişimini artırmayı amaçlayan Sınav Çocuk Kulübü, Mayıs ayında faaliy...
  
Faruk Özlü: Sanayiye teknoloji enjekte edeceğiz
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayiye teknoloji enjekte edeceklerini söyledi. Özlü, ...
  
Bölgenin Lojistik Üssü Olacak!
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bugün Düzce’ye geldi. Bakan Özlü, yoğun geçecek Düzce zi...
  
Teknoloji Transfer Ofisi bölgede söz sahibi oluyor
Değer Üreten ve Bölgeye sürekli nitelikli katkı sağlayan Düzce Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi...
  
Kalaycılar teknolojiye yenik düştü
Mutfaklarda bakırın yerini çelik, alüminyum ve teflon gibi malzemelerden yapılan eşyaların alması sa...
  
Bölgenin Teknoloji Üssü: Düzce Teknopark
Düzce Teknopark Genel Müdürü ve Üniversitemiz İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özkan Ş...
  
...
  
At Arabacılığı da Teknolojiye Yenik Düştü
At Arabacılığı da Teknolojiye Yenik Düştü...Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive