Bu ayın zam şampiyonu: Patates ve soğan!

20.6.2018 - Bu Yazı 798 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bu ayın zam şampiyonu: Patates ve soğan!

  Patatesin raflardaki fiyatı 4 buçuk liraya kadar çıkarken, soğanın fiyatı da 5 lirayı buldu. Ortalama olarak 1 adet patatesin fiyatı 1 liraya denk gelmiş oldu. Soğanda da durum pek iç açıcı gözükmüyor. Son açıklanan veriler doğrultusunda soğana 1 ay içerisinde yüzde 212’lik artış meydana geldiği görülüyor.

2018 Haziran ayı itibarıyla tarımsal ürünlerdeki en belirgin fiyat değişimleri patates ve soğan ikilisinde yaşandı. Türkiye güne, soğan ve patatese gelen büyük zam ile uyandı. Birçok haber kanalının yapmış olduğu zam haberlerini gören vatandaşlar, evlerden eksik olmayan patatesin kilosunun 6 lira, soğanın kilosunun ise 6.5 liraya dayandığı haberiyle sarsıldı. Açıklanan rakamlara göre, patatesin kilogram fiyatı 19 Haziran itibarıyla 2.5 lira ile 3.5 lira arasında değişiyor.  Mayıs ayında ise aynı patatesin fiyatı halde 1 lira ile 1.8 lira arasındaydı.

PATATES’TE YÜZDE 94

Buna göre, bir ay içinde patatesteki fiyat değişimi yüzde 94’ü buluyor. Rakamlar, mayıs ayında bir kilo patates için talep edilen bedelin, haziran ayında 500 gram patates alabildiğini gösteriyor.  2017 Haziran ayı fiyatları ile karşılaştırıldığında ise, patates en düşük 1.3 liradan, en yüksek ise 2 liradan alıcı buluyordu.  Buna göre patatesteki bir yıllık fiyat değişimi yüzde 75’i bulmuş durumda. Tablo böyle olunca, patatesin market raflarındaki fiyatı da cep yakar hale geldi. Raflarda çeşidine göre kilosu 4.5 liradan 6 TL’ye kadar patates bulmak mümkün.

SOĞANDA YÜZDE 212'LİK ARTIŞ

Patatesteki tablo, soğanda da benzer durumda. Mayıs ayında kilosu İstanbul halinde 1 ile 1.6 lira arasında değişen fiyatlardan satılan soğanın, haziran ayı itibarıyla ise fiyatı 3 ile 5 lira aralığına yükseldi. Bundan bir yıl önce soğanın kilogramının halde 60 kuruş ile 1 lira arasında alıcı bulduğu göz önüne alındığında, bir yıllık farkın yüzde 400 olduğu görülüyor. 1 aylık fiyat artışı da yüzde 212 seviyesinde. Fiyatlardaki artış, 1 kilogram soğanın market raflarında 6.5 liradan tüketiciyle buluşmasına neden olmuş durumda.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive