YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

1.11.2018 - Bu Yazı 447 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

 Yüksek Hızlı Trenin Düzce’den geçmesi için hazırlanan projeyi tanıtmak amacıyla düzenlenen çalıştayda,, hızlı treni neden Düzce, Bolu, Gerede hattından geçmesi gerektiği anlatıldı. Rektör Nigar Demircan Çakar, kendilerine yöneltilen “ hayal peşinde koşuyorsunuz” eleştirilerine Düzce’nin unutulmaz siyasetçilerini örnek göstererek cevap verdi. Çakar, “ Başarırsak onlar gibi efsane oluruz dedik” şeklinde konuştu.

Ankara ile İstanbul arasında hizmete girmesi planlanan Yüksek Hızlı Trenin Düzce-Bolu güzergahına çekilmesi için Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın hazırladığı projeyi tanıtmak amacıyla bir  çalıştay düzenlendi.

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın oluşturduğu Yüksek Hızlı Trenin Düzce-Bolu güzergahına çekilmesi projesi için Düzce Üniversitesinde yapılan çalıştay Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Çakar, etkin, verimli,  teknik ve ekonomik olarak doğru güzergahın seçimine destek vermek istediklerini söyleyerek, hayal olduğu yönünde yapılan eleştirilere, Düzce’nin unutuılmaz siyasetçilerini anarak cevap verdi.

Rektör Çakar, “ Burası Düzce, Düzce’de iş yapmak bazen hem çok kolay bazen çok zor. Yapmak istediğiniz güzel işlerde olur mu ki, yapılır mı ki, hayalle uğraşıyorlar. Siz işinize bakın türünde söylemlerle karşılaşmadık desem yalan olur. Değerli ağabeyimiz Necmi Hoşver bu söylentilere dikkat etmiş olsaydı bugün burada bu üniversite olmazdı. Rahmetli Avni Akyol da bu söylemlere kulak vermiş olsaydı hiç birimiz bu salonları dolduramazdık. O yüzden biz başarırsak onlar gibi efsane oluruz dedik, başaramazsak da bir hayalin peşinde koşmuş oluruz dedik. Hızlı tren macerasını Japon hocalarımızla beraber  sizlere kadar duyurmayı, getirmeyi başardık.” Dedi.

Daha sonra kürsüye Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar gelerek projenin sunumunu yaptı. Şamandar üçüncü çalıştayı olduğunu söylerken, dün Milletvekili Ayşe Keşir ve Belediye Başkanı Dursun Ay ile birlikte Ulaştırma Bakan Yardımcısı ile yapılan görüşmeden söz etti, Milletvekili Ümit Yılmaz’ın da katkısı olduğunu vurguladı.

Şamandar, “ Ulaştırma Bakan Yardımcısı, İstanbul Ankara arası ve sizin de dediğiniz güzergahtan geçmeli, ben bu konuda çalışma başlatacağım dedi. Ümit Yılmaz Vekilimiz meclis kürsüsünden bunu dillendirdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Dün çok mutlu olduk. Ankara’dan çok mutlu bir şekilde geri döndük. Ve bu işin olacağına artık inanıyoruz.” Dedi ve yüksek hızlı tren projesinin sunumunu yaptı.

,En verimli en çok gelir getirecek hattın 10. sıraya alınarak hata yapıldığının altını çizen Şamandar,  mevcut güzergahta yolcu olmadığını vurguladı ve kendini amorti edemeyeceğini savundu.

Şamandar’un sunumunun ardından 1999 depremlerinden bu yana çok sık Düzce’ye gidip gelen  Japon uzman Prof. Dr. Shigeru Kakumoto kürsüye çıktı. Kakumoto, mevcut projede olduğu gibi İstanbul Ankara arasında örneğin Düzce’de istasyon yapılmaması halinde arada kalan diğer illerden trene binilemeyeceğini belirtti. Kakumoto ayrıca tren yolunun deprem bölgesinden geçmemesi gerektiğini söyledi.

Daha sonra projeye destek veren bir diğer Japon uzman Prof. Dr. Koji YosHikawa , Yüksek Hızlı trenin performansı ve güvenliğinin değerlendirilmesi başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce için uygun hattın Şamandar’ın hazırladığı projedeki hat olduğunu söylerken, hem ekonomik hem insan yoğunluğu anlamında bu güzergahın etkili olacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından çalıştay projeye destek veren akademisyenlere ve kurumlara plaket takdim edilmesiyle sona erdi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
MESLEK YÜKSEKOKULU'NDAN YEŞİLAY PROGRAMI
MESLEK YÜKSEKOKULU'NDAN YEŞİLAY PROGRAMI...
  
"Kızılay'ın dünyadaki itibarı çok yüksek"
"Kızılay'ın dünyadaki itibarı çok yüksek"...
  
Tozan Hızlı Başladı
Tozan Hızlı Başladı...
  
Raftingcilerden antrenman sonrası doğum günü kutlaması
Raftingcilerden antrenman sonrası doğum günü kutlaması...
  
Kar yağışının ardından beyaza bürünen Düzce'nin yüksek kesimleri, kartpostallık görüntüler oluşturuyor
Kar yağışının ardından beyaza bürünen Düzce'nin yüksek kesimleri, kartpostallık görüntüler oluşturuy...
  
AKÇAKOCA'NIN 19 KÖYÜNDE YÜKSEK GERİLİM!
AKÇAKOCA'NIN 19 KÖYÜNDE YÜKSEK GERİLİM!...
  
Yüksek kesimler beyaza büründü
Yüksek kesimler beyaza büründü...
  
YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ...
  
YÜKSEK TEMPO AYNUR HANIMI HASTA ETTİ…
Reklam ajansı Serbay Interactive’in başarlı grafik tasarımcısı Aynur Can, yoğun iş temposu sonucu h...
  
Yüksekten düşen işçi yaralandı
Özel bir firmaya ait olan mermer ocağında yüksekten düşen işçi yaralandı....
  
Yolsuzluk, yüksek suç oranı, fakirlik, kutuplaşma: Brezilya’da faşist tehlike
Çeviren: Deniz Barslan...
  
OSB'lere katma değeri yüksek yatırımcı talebi
OSB'lere katma değeri yüksek yatırımcı talebi...
  
FINDIK HIZLI BİR ŞEKİLDE DÖKÜLÜYOR
Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, Batı Karadeniz'de ramazan ay...
  
İl Müdürü Taştan Hızlı Başladı
Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevine atanan Resul Taştan, ilk ziyaretini Akçak...
  
Tren faciası...24 kişi hayatını kaybetti
Uzunköprü- Halkalı seferini yapan, içinde 362 yolcu ve 6 personel bulu...
  
...EN ÇOK OKUNANLAR
Emlak8.Net