Koronavirüs son durum: 44 ölüm, 1870 vaka

25.03.2020 - Bu Yazı 1445 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Koronavirüs son durum: 44 ölüm, 1870 vaka

  Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından koronavirüsü (corona virüs) salgınına ilişkin bilgilendirme yaptı. Bakan Koca, “Son 24 saatte toplam 3 bin 952 test yapıldı. 343 yeni tanı var, 7 hastamızı kaybettik” dedi. Son ölümlerin ardından Türkiye’de virüs nedeniyle yaşanan can kaybı 44’e vaka sayısı ise bin 872'ye yükseldi.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 44 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının ise 1872'ye yükseldiğini duyurdu.Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'deki koronavirüs vaka ve ölüm sayısına ilişkin son bilgileri verdi. Son 24 saatte 3 bin 952 test yapıldığını ve 342 yeni tanı konduğunu belirten Bakan Koca, 7 hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Son rakamlarla birlikte Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 44'e, toplam vaka sayısı ise 1872'ye yükselmiş oldu.

"BİRİ KOAH HASTASI, ALTISI İLERİ YAŞTA"

Bakan Koca ayrıca, hayatını kaybedenlerden birinin KOAH hastası olduğunu, altısının ise ileri yaşta olduğunu ifade etti.Bakan Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı:Kaç kişi? 195 ülkede her gün bu soruluyor. Kayıplar versek de Türkiye için geç değil. Tedbir, artışın önünü kesebilir. SON 24 SAATTE toplam 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik. Biri KOAH hastasıydı. Altısı ileri yaştaydı. Aldığımız tedbir kadar güçlüyüz.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ÜCRETSİZ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kamu ve özel sektördeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık personeli, ilgili belediye tarafından karar verilmesi s?artıyla belediyeler ve bağlı kurulus?ları ile bunların kurdukları birlik, müessese, işletme ve şirketlerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden, Başkentray, Marmaray ve İzban seferlerinden 31 Mayıs 2020'ye kadar ücretsiz faydalanacak.

Ayrıca, sağlık personeli kamuya ait sosyal tesislerden de aynı tarihe kadar ücretsiz yararlanabilecek.

TÜRKİYE GENELİNE YAYILMIŞ DURUMDA 

Bakan Koca, dünkü bilim kurulu toplantısının ardından “Pozitif vakalar Türkiye genelime yayılmış durumunda” açıklaması yapmıştı.

Öte yandan hükümet yeni önlemleri devreye almaya devam ediyor.

MARKETLERİN ÇALIŞMA SAATLERİNE KISITLAMA 

İçişleri Bakanlığı, valiliklere, marketlerin çalışma saatlerine, marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısına, şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarına yönelik ek genelge gönderdi.

Genelgeye göre, il ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek.

YURT DIŞINDAN GELENLER KARANTİNA ALTINDA 

Yurt dışından uçakla İstanbul'a gelen yolcular, Covid-19 önlemleri kapsamında Sakarya'daki Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı Sabahattin Zaim Yurduna yerleştirildi. 348 yolcu, 14 gün boyunca gözetim altında tutulacak.

Öte yandan kentteki 3 öğrenci yurdu daha yurt dışından gelecek yolcular için boşaltıldı, odalar dezenfekte edildi.

KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK KARAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla "Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler" konulu genelge Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Genelgeye göre, salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla salgınla mücadeleyi, etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

DÜNYADA SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son verilere göre, yeni tip koronavirüs yüzünden en fazla can kaybı olan ülke 6 bin 77 kişinin hayatını kaybettiği İtalya oldu.
Hollanda'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24 saatte 63 kişi artarak 276’ya çıktı.

İtalya'nın ardından ikinci en fazla ölüm, Covid-19 salgınının ortaya çıktığı ve toplam 3 bin 277 kişinin yaşamını yitirdiği Çin ana karasında görüldü.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle en fazla ölümün kayda geçtiği üçüncü ülke olan İspanya'da 2 bin 311 kişi hayatını kaybetti.

Covid-19 salgınından en fazla ölümün gerçekleştiği dördüncü ülke İran'da ise 1812 kişi yaşamını yitirdi.
Almanya'da bir gün içinde virüse yakalananların sayısı 4 bin 764 artış kaydederek, 27 bin 436'ya çıktı. Ölenlerın sayısı ise 86'dan 114'e yükseldi.

İngiltere'de market ve eczaneler hariç tüm ticari faaliyetlerin durdurulmasına karar verildi. Ülkede, insanların sadece gerekli alışveriş ve tek başına spor yapmaları için evden çıkmalarına izin verilmesi kararı alındı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edilenlerin sayısı Katar'da 501, Fas'ta 143 ve Ürdün'de 128'e yükseldi.

Sudan'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Güney Amerika ülkesi Brezilya'da yeni tip koronavirüsten (Covid-19) ölenlerin sayısı 34'e yükseldi.

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da CKovid-19 ile mücadele kapsamında sahra hastaneleri kurulmaya başladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sözcüsü Margaret Harris, dünya genelinde yeni Covid-19 vakalarının yüzde 85'inin Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) bildirildiğini açıkladı. Harris, salgının yeni merkezinin ABD olabileceğini belirtti.

Salgının yayılmaması için evlerinde kapatılanların sayısı ise 1,8 milyarı aştı.

 

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive