Dershaneler Kapatılıyor

11.10.2012 - Bu Yazı 3469 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Dershaneler Kapatılıyor

 

Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Dershaneler kapanacak” sözleri üzerine başlayan çalışma son aşamaya geldi. Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi için arsa ve vergi muafiyeti gibi teşvikler verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde hazırlanan MEB 2010-2014 Stratejik Planı’nın, Özel Öğretim başlıklı bölümünde stratejik hedef olarak, “2014 sonuna kadar dersanelerin yüzde 70’inin özel okula dönüştürülmesini teşvik etmek” yer aldı. Dershane sahiplerine verilecek teşvikler arasında arsa tahsisi, vergi muafiyeti yer alırken, çocukları hem devlet okuluna hem de dershaneye giden velilerin çocuklarını özel okullara göndermeleri için teşvik edilmesi de öngörüldü.

Önce eğitim kalitesi sonra teşvik gelecek

Milli Eğitim 12 yıllık zorunlu eğitimi dershanelere karşı koz olarak kullanacak.Tedbirlerin başında eğitim kalitesini artırmak geliyor. Bunun için öğretmenler belirli aralıklarla sınavlara tabi tutulacak. Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri ve kariyerleri artmış olacak. Böylece eğitimde de kalite artmış olacak ve öğrenciler dershaneye ihtiyaç duymadan gerekli eğitimlerini okullarından almış olacaklar.

Öğretmenlere sıkı denetim

Öğretmenlerin hem okulda hem de dershanede çalışmasını engellemek için her ilde denetleme ekibi oluşturuldu. Bakanlık geçtiğimiz aylarda dershanelerde denetimler yaparak hem devlet okullarında hem de dershanede çalışan öğretmenleri tespit etti.Bakanlık özel öğretim alanında hizmet veren denetim personelinin nicelik olarak yetersiz olduğunu savunurken, bu kapsamda alanında yetişmiş müfettişlerin sayıları ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini artırmayı planlıyor.

Fen lisesi düzeyinde eğitim

Yeni sistemle birlikte okullarda esnek eğitim modeline geçildi. İsteyen öğrenci seçmeli derslerinde fen, sosyal bilimler, matematik gibi ekstra derslerden eğitim alarak kendini geliştirebilecek.Öğrenciler dershanelere gerek duymadan bulunduğu okullarda Anadolu ya da fen lisesi düzeyinde eğitim alabilecek. Dershanelerin özel okula dönüştürülme çalışmaları sırasında sınavlar öncelikle ele alınacak. Sınavlar, dershanelere ihtiyaç kalmadan yeniden şekillendirilecek. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) da kaldırılıyor. Böylece öğrenciler okullara girmek için dershanelere ihtiyaç duymayacak. SBS sınavı sadece Türkiye’nin eğitim seviyesini ölçmek için kullanılacak. Yükseköğretime Geçiş Sınavı kaldırılacak. Yerine olgunluk sınavı getirilecek. Burada öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak.

 

 

Derslik açığı da kapatılacak

Milli Eğitim Bakanlığının strateji  planına göre dershanelerin kalkmasıyla birlikte özel okullara teşvik sağlanacak. Dershanelerini kapatarak bunun yerine üniversite, özel okul, kolej, anasınıfı, anaokulu ve kreş açan eğitim işletmelerine büyük kolaylıklar tanınacak.Böylelikle 4+4+4 düzenlemesiyle ortaya çıkacak okul/derslik açığı kapatılacak ve aileler de dershane ücretlerinden kurtulacak. Sistemle öğrenci kendine daha fazla vakit ayıracak.

Öğrencisiz kalmayacaklar

Hükümet,  2014 yılına kadar ilk olarak bina, bahçe, kitaplık, derslik, uygulama sınıfı, konferans salonu gibi özellikleri ile okul standartlarına uygun dershaneler özel okula dönüştürecek.Geriye kalan dershaneler için arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikler verilerek özel okul yatırımı yapmaları sağlanması planlanıyor. Çocuğunu hem devlet okuluna hem dershaneye gönderen veliler çocuklarını özel okullara göndermeleri için teşvik edilecek. Bu okullara burslu, yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ülke genelinde binlerce özel okulun da öğrencisiz kalmamasını sağlayacak. Uygulamayla on binlerce derslik öğrencilerle buluşurken, devlet okullarındaki yığılmaların bitirilmesi hedefleniyor.

Düzcede 15’e yakın dershane etkilenecek

Düzce sayıları 11 olan özel dershanelerde  ücretler  6, 7 ve 8’inci sınıflar için 1.500 ile 4 bin TL arasında değişiyor. Lise 9, 10 ve 11. sınıflarda 2 bin TL ile 6 bin TL’ye, üniversite sınavlarına hazırlık sınıflarında ise 3 bin TL ile 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bazı butik dershanelerde bu rakamlar 20-25 bin TL’yi buluyor. 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
...
  
Akçakoca Devlet hastanesi kapatılıyor mu?
Akçakoca Devlet hastanesi kapatılıyor mu?...
  
...
  
...
  
...
  
Sibel Eraslan: “Dershaneler” kararı, Koalisyon ihtimalini bitirir mi?
Henüz gerekçeli kararı bilmiyoruz... Ama CHP’nin başvurusu üzerine ‘’dershaneler’’e ilişkin yasa ip...
  
Gökhan Bacık: AYM’nin dershaneler ile ilgili kararı
Yüksek mahkeme verdiği kararlar ile bir döneme damgasını vurur. Siyaset, sivil toplum belirli konula...
  
Turgay Oğur: Küçük hesabın büyük maliyeti ve dershaneler
Her şey dershanelerin kapatılması ile başladı. Henüz yolsuzluk operasyonu yapılmamış, haşhaşi, para...
  
Dershaneler 1 Eylül'de kapanıyor, dönüşüm nasıl yaşanacak?
Dershanelerin tamamen kapanacağı 1 Eylül tarihi yaklaşırken, büyük ölçekli dershaneler, “temel lise...
  
Cizre'de hendekler kapatılıyor
Cizre'de PKK'nın gençlik yapılanması tarafından 6-7 Ekim Kobani eylemleri sırasında yollara kazılan ...
  
Tekin: Paralel yapı kirli işlerini dershanelerde akladı
TEKİN: Türkiye eğitim sistemini kangrenleştiren sorunların kalıcı çözümü için attığımız ilk adımdan ...
  
Levent Köker: Dershanelerin kapatılması örneği
Türkiye’nin siyâsî hayâtını inceleyen pek çok araştırmacının üzerinde birleştiği hususlardan biri, ...
  
Kentsel dönüşüm için etrafı kapatılıyor
Yıllardır başladı başlayacak derken kentsel dönüşüm kapsamına alınan Camikebir’e dozer girdi......
  
280 bin takipçisi olan fenomen hesap kapatılıyor
Twitter'da 280 binin üzerinde takipçi ile fenomen olan @taci_kalkavan hesabı hakkında sahte fotoğraf...
  
Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershaneler ile ilgili yol haritası belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesine göre, en az 3 yıllık dershane ve özel etüd merkezi sahipleri ...
  
Nabi Avcı dershaneler için son tarihi açıkladı
Nabi Avcı, 'açık liseye dönüşmüş olan bir dershanenin 2019'un sonunda artık özel okula dönüşmüş olma...