Galip Dalay

Karar gazetesiBookmark and Share

IŞİD’in geride bıraktığı boşluk ve bölgesel ittifaklar


4.12.2017 - Bu Yazı 647 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 IŞİD’le mücadele dönemi genel olarak öngörülebilir bir bölgesel jeopolitik ortaya çıkarmıştı. Bölgesel ve uluslarası güçler açısından üzerinde anlaşılabilecek bir zemin yaratmıştı IŞİD. IŞİD’i yenmeye ayarlanmış tekil hedef,  aktörler arasındaki diğer anlaşmazlık noktalarını görünmez kılmıştı. Fakat IŞİD’ın en azından Irak ve Suriye’deki teritoryal formunun sona eriyor olması, aktör, çatışma noktaları ve kriz alanlarını daha fazla çoğaltıp görünür hale getirecek gibi duruyor. Buna ilaveten, bölgede bazıları Arap Baharı öncesinde, bazıları sonrasında bazıları da post-IŞİD döneminde daha fazla şekillenen ittifak ilişkilerini de bu dönemde daha fazla konuşacağız gibi duruyor. Hem bu farklı blokların kendi içerilerinde yaşayacakları dönüşümler hem de diğer bloklarla girişecekleri rekabet veya mücadele bundan sonraki bölgesel mücadele veya krizlerin mahiyetini belirleyecek gibi duruyor. 

Başlıkta kullandığım ‘ittifak’ kavramına rağmen, bölgesel işbirliklerinin hepsini ‘ittifak’ kavramıyla açıklamak fazlasıyla iddialı bir tutum olur. Özellikle henüz bölgesel bir statükonun vücuda gelmemiş olması, bölgesel birçok işbirliğini konjonktürel kılıyor. Bu ilişkilerin bazıları daha sürdürebilir, daha yapılandırılmış ittifak ilişkileri formuna sahipken, diğerleri daha mesele bazlı, daha geçici bir niteliğe sahipler. Bu ikinci grup için işbirliği veya partnerlik kavramlarını kullanmak muhtemelen daha isabetli olacaktır.

Bu tartışmayı şimdilik bir kenara koyacak olursak, bölgede kabaca üç farklı ittifak ilişkisi veya bloktan bahsedebiliriz. 

Bunların ilkini “otoriter statüko bloğu” olarak tanımlayabiliriz. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır’ın başını çektiği bu blokun çekim alanına Ürdün de giriyor. Bu blok, İsrail ve Trump ABD’siyle de iyi ilişkilere sahip. Bu blokun ortak ötekisini siyasal İslam (tabii ki bunun devamı olarak Türkiye) ve siyasal Şii’lik (tabii ki bu grubun lideri olarak İran) oluşturuyor. Fakat son dönemlerde, bu grup Arap Şii’liğiyle İran arasında fark gözeten bir dil kullanıyor. Birinci grupla Araplık ortak kimliğiyle ilişki kurmaya çalışırken İran’ı Perslik üzerinden Arap dünyasından izole etmeye çalışıyorlar. Bu grubun temel hedefi, post-Arap Baharı dönemi bölgesel düzenini tekrardan otoriteryanizm üzerinden şekillendirmek oluşturuyor. Yani post-Arap Baharı döneminde zamanı tekrardan 2011 öncesine ayarlamak istiyorlar.

Fakat bu grubun iç bütünlük derecesi çok yüksek değil. Örneğin, bu grupta Suudi Arabistan, İran’ı daha agresif bir şekilde dengelemek isterken Mısır’ın böyle bir derdi yok. Yine, Suudi Arabistan ile BAE Yemen’e yaklaşım konusunda ciddi manada ayrışıyorlar. Körfez, Mısır’a sunduğu desteği belli ki güçlü şartlara bağlayabilmiş değil. Bu da Mısır’ın Yemen, İran, Lübnan gibi başlıklarda Körfez’den rahatça ayrışabilmesine yol açıyor. 

Son olarak, hem iç hem bölgesel korkular hem de İran kompleksi bu blokun politikalarını şekillendirdiği için, bu blok hem daha agresif davranabiliyor hem de Yemen, Katar ve Lübnan örneklerinde olduğu gibi yanlış hesap hatalarını rahatlıkla yapabiliyor. 

İkinci grubu İran merkezli ittifak sistemi oluşturuyor. Bölgesel bloklardan ittifak kavramını en fazla bu blok hak ediyor. İran merkezli bu ittifak, Esad rejimini, Hizbullah’ı, büyük oranda Irak merkezi hükümetiyle Haşdi Şabi gruplarını  ve Yemen’deki Husi’leri içeriyor. Hibrit bir yapıya sahip olan bu ittifak hem devlet hem de devlet dışı aktörleri içeriyor. Bu blok, kaotik ortamlarda ve kimlik mücadelelerinde hareket kabiliyeti en yüksek ittifak sistemini temsil ediyor. Bu ittifak sisteminin ilişkileri zamanın hem de zor koşulların testinde geçmiş durumda. 

İç bütünlüğü epey yüksek olan bu ittifak sistemi, ilişkilerine daha yapısal bir form kazandırmış durumdalar.  Bu da onları daha kalıcı kılıyor. İran’dan Akdeniz’e kadar uzanan bir milis hattı inşa eden bu blok, Levant’ta da İran merkezli bir düzen inşası konusunda epey bir mesafe almış durumda. Bölgesel rekabeti kazandığını düşünen bu grubun önümüzdeki dönemde yüzleşeceği en temel sıkıntıların başında ise bu psikolojiyle bu psikolojinin kaynaklık ettiği maksimalist siyasal tutum geliyor.

Üçüncü grubu ise Türkiye ve Katar’ın merkezinde yer aldığı Arap Baharı dönenimde bölgesel değişimi destekleyen blok oluşturuyor. Bu blok, bölgede dış politika ölçeğini epey küçültülmüş durumda. Katar rejim güvenliğini, Türkiye ulusal güvenlik kaygılarını önceliyor. Kuveyt, Umman gibi ülkelerle daha fazla ilişki geliştirmek isteyen bu blok, birinci ve ikinci bloklar arasındaki rekabette tarafsız olan ülkelere de muhtemelen daha fazla ulaşmaya çalışacaktır. Fakat, bu blok, bölgesel rekabette daha tali bir role sahip; bir periferi bloğu görüntüsüne sahip.

Yukarıda mevzubahis olan her üç blok arasında hiç bir geçişkenlik olmadığı veya iş birliği alanları oluşmadığı sonucu çıkmasın. Türkiye ve İran’ın hem Katar krizi hem de Irak Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu konusunda yaptıkları işbirlikleri bu geçişkenliklerin olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Yani ortak kaygı alanlarının oluşması halinde, özellikle ikinci ve üçüncü bloklar arasında mesele bazlı işbirlikleri gerçekleşebiliyor. 

Velhasıl, IŞİD’in sahnede çekilmesi nedeniyle önümüzdeki dönemde hem bu bölgesel blokların kendi içerilerinde yaşayacakları dönüşümü hem de birbirleriyle girişecekleri rekabeti daha fazla konuşuyor olacağız. Tabii ki bu durum da önümüzdeki dönemde konuşacağımız yeni bölgesel krizlerin mahiyetini şekillendirecektir. 

.

Facebook Yorumları

Kod8
12.4.2018
İran'a Sovyet modeli..
3.4.2018
Suriye’de aktör, model ve meşruiyet tartışmaları...
22.3.2018
Muhammed bin Selman'ın tetiklediği sistemik tartışma...
15.3.2018
Türkiye-ABD ilişkilerinde Trump’ın ötesini görmek...
5.3.2018
Türkiye - İran ilişkileri nereye evriliyor?
26.2.2018
BM Güvenlik Konseyi kararından sonra Suriye
15.2.2018
Suriye’deki ‘yeni gerçeklik’ ne kadar gerçek?
8.2.2018
Astana’dan Soçi’ye Suriye’de değişmeyen
1.2.2018
Soçi’ye yansıyan Suriye manzarası
30.1.2018
Afrin Operasyonu ve ötesi
15.1.2018
Avrupa - Türkiye - Ortadoğu: Kim dönüşüyor, kim dönüştürüyor?
1.1.2018
Türkiye'nin Avrupa meselesi
25.12.2017
2018'e giderken dış politikadaki manzara
14.12.2017
Kudüs kararının ortaya çıkardığı manzara ve hatırlattıkları
4.12.2017
IŞİD’in geride bıraktığı boşluk ve bölgesel ittifaklar
30.11.2017
Türkiye-Batı ilişkilerinde çerçeve ve statü krizi
27.11.2017
Suriye’de ‘siyasi çözüm’ neyi ifade ediyor?
6.11.2017
Ortadoğu'daki kriz alanları ve Türkiye
26.10.2017
Şii milisler sorunu veya Irak’ın sonraki krizi
23.10.2017
Irak'ta yeni dönem ve Türkiye
16.10.2017
Post - IŞİD döneminin bölgesel jeopolitiği ve Türkiye
3.10.2017
Post-referandum döneminin opsiyonları
29.9.2017
Irak Kürdistanı’ndaki referandum ve Türkiye’nin siyaseti
19.9.2017
Irak Kürdistanı'ndaki referandumun sordurduğu sorular...
14.9.2017
"Kuzey Irak'ın" geri dönüşü...
8.9.2017
Türkiye - İran ilişkilerinin geleceği
29.8.2017
Türkiye, Esad rejimiyle görüşmeli mi?
21.8.2017
Türkiye – İran ilişkilerinin değişen mahiyeti
10.8.2017
Irak Kürdistanı’nın bağımsızlık süreci ve Türkiye
31.7.2017
Diyanet raporu, Görmez hoca ve Türkiye'nin imaj sorunu...
27.7.2017
Tahran’da Ortadoğu’yu konuşmak...
10.7.2017
Bir belediyecilik faaliyeti olarak Filistin meselesi...
4.7.2017
Arap Cumhuriyetleri, Arap Monarşileri ve yeni dönem...
26.6.2017
Körfez'in yeni 'normali'
19.6.2017
Körfez krizi boyut değiştirirken
12.6.2017
Türkiye, Körfez krizine yönelik nasıl bir siyaset izlemeli?
8.6.2017
“Körfez” krizini nasıl okumalıyız?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kod8Kod8