Bolu'dan Düzce'ye sert tepki!

26.11.2012 - Bu Yazı 9637 Kez Okundu.
Yorum : 9 - Onay Bekleyenler : 0

Bolu'dan Düzce'ye sert tepki!

 

 

İşte Ebru Eyvazoğlu'nun o köşe yazısı:

BAŞIMIZIN BELASI DÜZCE

Başıma bir şey gelmeyecekse ben aslında Düzcelileri seviyorum. Onların o en küçük şeyden sinirlenen halleri, siz sinsi sinsi gülerken öfkeden deliye dönmeleri, zayıf noktalarını doğal bir tepkiyle hemen belli etmeleri ve sinirlendiklerinde içindekileri sayıp dökmeleri beni keyiflendiriyor.

Bugünlerde de malum eski aşkımız depreşti, yine Düzce ile yatıp Düzce ile kalkıyoruz.

Efendim önce Beşiktaş tesisleri için kapıştık malum. Beşiktaş; köy yerinde kaş-göz, cilveyle köyün erkeklerini birbirine düşüren hoppa tazeler gibi ikimize birden mavi boncuk dağıtınca bir söz düellosu hasıl oldu. Sonra Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın “Kızdırmasınlar ilçe yaparım” sözü ile de bir anda mazide kalmış aşk dolu bir nefretin fitili ateşlendi.

Tam bitti derken son olarak da Hüseyin İka’nın Düzce Sağlık Müdürü olması için yapılan girişimler Düzce yerel basınında şok bir tepkiyle karşılandı. Yani kanımca son 15 gündür Düzcelilerle haddinden fazla bir münasebet içindeyiz.

Daha önce Düzce ile ilgili yazdığım yazıdan sonra, bu karşılıklı saydırdığımız zaman aralığında benden yazı bekleyenlere teşekkür ederim. Ama hem Düzcelilerin, hem de Boluluların gazabına aynı anda uğramayı yediremediğim için biraz bekleyip sinirler sakinleşsin diye pusuya yattım. Kısmet bugüneymiş.

Başkan Alaaddin Yılmaz’ın ilçe yapma fikrinden sonra Düzce basınında çıkan haberlerin altına yapılan yorumlar en büyük eğlence kaynağım oldu son günlerde.

Bu ne sevgi ahhhhh, bu ne ızdırap sevgili Dütçeliler!

Ne kabakçılığımız kalmış, ne Sağlık Müdürlüğüne Hüseyin İka’yı gönderip yönetimi sinsi sinsi ele geçirme planlarımız… Hele bir tanesi var ki tam bomba; Belediye Başkanı Yılmaz için “Başkan ceza sahasına girebilir, pozisyon arayabilir ama gol atamaz” demiş. Neyin kafasıyla yaptıysa artık o yorumu?

Aslında ben Düzce’nin bu tavırlarını atarlı- giderli şarkıların mimarı, ergenlerin medar-ı iftiharı Demet Akalın’a benzetiyorum biraz. Yani kadın hangi şarkıyı söylese eski sevgiliye gönderme var sürekli. Düzce’de aynı şekilde bazen kendi kabuğuna çekilip sessizce güzel işlere imza atıyor. Sonra tek bir sözle çığırından çıkıp, içip içip gece yarısı arayan eski sevgililer gibi kapımıza dayanmakla tehdit ediyor. Bolu da ara ara bir yangının külünü yeniden yakıp geçerek, kendi egosunu tatmin ediyor.

Bu tartışmaların içinde en çok eğlendiğim yazı Düzce basınında çıkan, Bolu-Düzce karşılaştırmalarından biri oldu. Bir köşe yazarı Düzce’nin Bolu’ya üstün olan niteliklerini yazmış güya. Burada mikro milliyetçilik yaparak Bolu’yu savunmuyorum ama üstün diye saydığı nitelikler bana kuvvetli bir kahkaha attırdı. Köşe yazarının yazdığı nitelikleri çürütecek elimizdeki en büyük kozun kişi başına düşen gelirde Bolu’nun en zengin il olması olduğunu hatırlatarak, yazıyı inceleyelim lütfen.

Demiş ki yazar; *“Düzce, nüfus ve seçmen bakımından Bolu’dan daha fazla bir rakama ulaştı ve her geçen gün de bu sayı artıyor. Bu nüfus ve seçmen artışıyla Düzce gelecek genel seçimlerde milletvekili sayısını 4’e hatta 5’e çıkaracak.”

Nasıl bir artışa uğradı mesela? Direkt oy kullanacak yaşta çocuk doğurmanın gizli formülünü bulduysanız bir şey diyemeyiz tabi.  Ama bu seçmen sayısının artması çok göç alan bir il haline geldiğinizi, yakında da göç alan tüm illerin yaşadığı gibi konut, asayiş, ekonomi, istihdam gibi sorunların sizde baş göstereceğine delalettir.

*“Düzce İstanbul’a da 2,5 saat mesafede, Ankara’ya da 2,5 saat mesafede olması nedeniyle de öncelikli bir il durumunda.”

Ne tesadüf! İstanbul’dan Ankara’ya giden insanların Düzce’den geçtikten sonra Bolu’ya uğradıklarını unuttuk herhalde. Hemen yanı başınızda olduğumuzu tekrar hatırlatmamıza gerek var mı bilmiyorum.

*“Akçakoca’ya yükün indirip bindirecek limanın da yakında temelinin atılacağı ifade ediliyor. Hatta Düzce’ye küçük tip uçakların inip kalkacağı bir havaalanının yapılması söz konusu.”

Deniz olmadığı için liman yapılması fikri bizim için çok uygun olmaz. Zira yoksa biz de bilirdik Gölköy’e uluslararası bir liman kondurup, su yoluyla bir hinterland sağlamayı. Bu arada size de mi havaalanı yapacağız dediler. Aynı vaatler bize de verildi, beklemedeyiz.

*“Artık dünya markası Yedigöller’e İstanbul’dan gelen turistler Düzce-Yığılca yolu üzerinden daha rahat gidebiliyorlar. Bu nedenle Yığılca yolu tercih ediliyor.”

Ama Yedigöller bizim…

*“Düzce Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısı da Bolu Üniversitesi’nden aşağı değil. Düzce’de ilkokul, ortaokul ve lise öğrenci sayısı da Bolu’dan fazla.”

Burada oy kullanacak yaşta çocuk doğurmanın gizli formülünü sizin de henüz bulamadığınız anlaşılmış oluyor.

*“Düzce’de üç Ak Partili milletvekili var. Düzce üçte üç yaparak iktidar partisine oy vermede rekor kırdı. Ak Parti Bolu’da genel seçimlerde oy kaybına uğradı. Bolu üç vekilin birini CHP’ye kaptırdı ve 2-1 durumuna düştü. Bu da Ak Parti Genel Merkezi’nde Bolu’nun kredisinin zayıfladığı yönünde bir görüntüye yol açıyor. Bu arada CHP’nin ilk yerel seçimlerde Bolu İl Belediyesini de kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.”

Şimdi Düzce’nin olumlu, Bolu’nun olumsuz özelliklerini sayarken bu üstteki neyin karşılaştırması ben de anlamadım. Diyor ki; vekil kaybedince Bolu’nun Ak Parti Genel Merkezi’nde kredisi zayıfladı. Ya tam tersi olduysa? ‘Bir vekili kaybettik, bundan sonra daha temkinli olmalıyız’ diyerek Bolu’yu elde bir saymadan krediyi fazlalaştırmışlarsa ne olacak? Üstelik partisi değişik milletvekillerinin olması bir il için farklı renkler, farklı düşünceler değil midir? Yanılmıyorsam Türkiye, bunun için 1945’te çok partili sisteme geçmişti. Tek parti iyi bir şey olsaydı, 1945’ten beri 68 yıldır ülke olarak büyük bir hata içersindeyiz demektir. 

Şimdi Bolu’nun üstün özelliklerini yazarak sıvı yarıştırma yanılgısına düşmek gibi bir niyetim yok. İki ilin de şahsına münhasır özellikleri var. Ama bu kadar özellikten sonra yorum sayfalarında Bolu’yu “kıro” olarak adlandıran Düzcelilere diyebileceğimiz tek söz;

“Para bizde”

Kaynak:Bolu Detay Gazetesi

Facebook Yorumları

9 0
TAKA SHOW 30.9.2016 - 00:05:23
Bu kızcağız yazacak bişey bulamamış napsın yüklenmiş düzceye bak yavrum bak çiçeeem düzce fenadır düzce yamandır sen lise yllarında bir düzceliye falanmı aşık oldun kız bu düzceye atar gider ney böyle mikrop şirin yaratık :)
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,50
by seroo 01.12.2012 - 17:02:36
meyve veren ağaç taşlanırmız zoruna gitmesin küçük hanım
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,41
gerçek düzceli 27.11.2012 - 16:27:08
iki dost ili kimse ayıramaz. ayıp böyle şeyler. sanki biri yunan. olmaz beyler, derdimiz ne biz neyle uğraşıyoruz. ikisi de birbirinden güzel ve zenginlikte il. hizmette ve hayırda yarışalım. ortak hareket edip beraber büyüyelim. ha bu yazar hanımın telfonunu bulup onada nasihatta bulunacam. düzcelileri yanlış tanımış. Bizim bolu ile hiç bir problemimiz yok.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,24
düzceli 27.11.2012 - 13:23:17
Sayın Ebru Ayvazoğlu isimli genç ve tecrubesiz yazarın son cümlesinin başlangıcını söyliyeyim. ' kıroyuz ama.. para bizde.." dir. Kısaca Boluyu özetlemiş galiba..:))
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,89
FATMA 27.11.2012 - 10:32:16
Para her zaman sizde, ama insanlık her zaman Düzcelilerde. Ayrıca yıllarca Düzce'nin ilçesi olmasının tüm avantajlarını Bolu tepe tepe kullanmıştır ve kullanmaya da devam etmektedir. Düzce henüz 12 yıllık bir il ve bu 12 yılda da çok büyük bir mesafe katetmeyi becerebildi. Siz bundan sonra da hem görgüyü, hem insanlığı, hem yaşamayı yine Düzce'den öğrenmeye devam edeceksiniz. To follow me ;)
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,59
Ad Soyad Giriniz... 27.11.2012 - 08:03:41
Eski aşkımız derken Düzce de yaşadığı aşktan mı bahsetmekte acaba. Fındıkta fena fıstık değil hani...
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,47
Ad Soyad Giriniz... 26.11.2012 - 22:29:43
Bolu'da meydana gelen trafik kazasında, kargo sürücüsünün çarptığı yaya can çekişirken, sürücü kargo paketlerini adreslerine bırakmaya devam etti. İnanmazsınız diye plakasını da yazalım. 14 BZ 971 İşte sizi anlatan bir vakaa Bir diğer vakaa da tıp hastanesinde yenmeyen yemeklerin tahsilidir. Gerisi vızıltıdır.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,48
Ad Soyad Giriniz... 26.11.2012 - 21:51:50
Deprem zamanı helalinden yedikleriyle fikir zenginliği yapmıştır bir çare güzelçik halen aynı şekilde helalinden yemekteler ki ağzından bal akıyor Çok iyi biliriz ince fikirleri.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,22
Ad Soyad Giriniz... 26.11.2012 - 21:50:02
eleştirdiği bütün kırsalığın alsını bu bayan yapmış?asıl sen neyin kafasını yaşıyosun?
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,88
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Girişimcilere sertifikaları verildi
KOSGEB, Düzce İş Kurumu ve DESOB işbirliğinde gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi serti...
  
Gençlik Kolları Başkanı Şükrü Sert Oldu
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, AK Parti Düzce Gençlik Kollarının Şükrü Sert’e emanet edild...
  
Başkan Yemenici'den MHP İlçe Başkanına Sert Sözler
Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, medya mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi....
  
Keskin o paylaşıma sert tepki gösterdi
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin yazılı bir açıklama yayınlayarak, AK Parti gençlik kolları ...
  
Rekolte açıklamasına Başaran’dan sert tepki
Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin Hindistan’da yaptığı 2017 fındık rekoltesi aç...
  
Sert Başlayan Tartışma Tatlıya Bağlandı
Akçakoca Belediye Meclisi Mart Ayı Oturumuna Market Zincirleri konusu damgasını vurdu. Açılmak üzer...
  
Tatilcilere Kaymakam Özer'den sert uyarı!
Cuma günü 19 yaşında bir gencin denizde boğulmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Akçakoca Kay...
  
Yeşilay’dan sert açıklama: Dereci Düzce’den çekip gitsin!!!
Düzce Yeşilay Başkanı Fatih Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada Düzce Gençlik Spor İl Müdürü Feyzul...
  
Keskin sert çıktı
CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olarak hakaretl...
  
...
  
Bolu Dağı’na ilk kar sert düştü
Bolu Dağı’na ilk kar sert düştü...
  
...
  
...
  
Girişimciler Sertifikalarını Aldı
Girişimciler Sertifikalarını Aldı...
  
Gümüşovalı Çiftçiler İçin Sertifika Töreni
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdür...
  
Keleş’ten eleştirilere sert cevap: Dar kafalılar...
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Erguvan Sosyal Tesisleri açılışında Düzce Belediyesi tarafından...