Kemal Öztürk: Çözüm sürecinde üçüncü tarafa ihtiyaç var

27.01.2015 - Bu Yazı 1575 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Kemal Öztürk: Çözüm sürecinde üçüncü tarafa ihtiyaç var

 1995 yılında Yeni Şafak Gazetesi adına uzun bir Doğu ve Güneydoğu turuna çıktım. Mazlumder, köy boşaltmaları, zorunlu göçün nedenleri ve sonuçlarını araştırmak için bölgeye bir heyet gönderiyordu. Ben de heyetteki tek gazeteciydim.

Zorunlu göçün sonuçları ağır oldu

Van’dan başlayan ziyaretler, Adana’ya kadar devam etti ve yaklaşık 10 şehirde incelemelerde bulunuldu. Mazlumder bu incelemeleri daha sonra, “Zorunlu Göçün Nedenleri ve Sonuçları” diye oldukça kapsamlı bir rapor olarak yayınladı (maalesef rapor resmi sitesinde şu an yok). Raporda, zorunlu göçün demografik dağılımdan bölgenin ekonomik yapısına, hayvancılıktan şehir planlamasına kadar, bir çok sosyal sorun ürettiğini ve gelecekte büyük şehirlerde şiddet olayları dahil, ağır sonuçlar görüleceği yer alıyordu. Oldukça önemli ve ses getiren bir araştırma olmuştu, ancak o dönem siyasiler bunu görmezden gelmeyi tercih etti.

Ben de Yeni Şafak’ta, “Bosna’dan Şemdinli’ye İnsanlığın Göçü” adıyla bir  yazı dizi yaptım ve raporun biraz farklı bir versiyonunu yayınlamış oldum. Neden Bosna’yı da işin içine kattığımı merak etmişsinizdir. Doğu turuna gitmeden kısa bir süre önce Bosna’da savaş muhabirliği yapmış ve oradaki savaş ve gördüklerim üzerine bir yazı dizi yayınlamıştım. Kendi ülkemde köylerin zorla boşaltılmasını ve insanların zorunlu olarak göç ettirilmesi bende benzer üzüntüler doğurmuştu.

Muhafazakar camia Kürt sorununu sahiplenmeli

O gün muhafazakar camianın Kürt sorununu görmezden geldiğini, yeterince tartışılmadığını ve soruna çözüm önerileri üretmediğini söylemiş, eleştirmiştim. Bu eleştiriye Doğu’nun en uç şehri Ağrılı olarak kendimi de eklemiş ve Kürt kardeşlerimden özür de dilemiştim. Yazı dizisi sonradan kitaplaştırıldı ve ben o günden bu yana Kürt sorununu takip etmeye çalıştım. Takdiri ilahi Anadolu Ajansı’nda Kürtçe yayınları başlatmak da bana nasip oldu.

Kürt sorunu adını telaffuz dahi edemediğimiz o dönemlerde, yazdıklarımdan dolayı bilmediğim yerlerden ve PKK tarafından tehditler almıştım. Yine de muhafazakar camia bu sorunu Mazlumder’in de çabalarıyla tartıştı ama yeterince yol alamadı. Benim kanaatime göre, Kürt sorunu, dini hassasiyeti yüksek olan bölge halkını en iyi anlayan muhafazakarlar, özellikle de Batı bölgelerinde yaşayanlar tarafından sahiplenilmeliydi. Çünkü muhafazakâr camia hiçbir zaman ırkçı olmadı, silahı çözüm olarak görmedi ve insan haklarını hep önemsedi.

Aradan geçen 20 yıl gösterdi ki, silaha dayalı güvenlik merkezli politikalar, Marksist bir silahlı örgüt ve etnisite temelli yaklaşımlar, Kürt sorunu ve komplikasyonlarını çözecek yetkinliğe sahip değil ve bu zamana kadar da çözemedi.

Eksik üçüncü taraf

Ak Parti hükümetleri başından beri bu sorunu çözmek için istekli oldu ve çaba harcadı. Her defasında bu sorunun çözülmemesi için içerinden ve dışarıdan büyük bir direnç, engelleme ve provokasyon olduğunu hepimiz gördük.

Şimdi hükümet ve HDP arasındaki görüşmelerde eksik bir üçüncü taraf var. Her ne kadar Kandil, yabancı bir ülkeyi üçüncü taraf olarak talep edip, ipe un serme arzusunu dillendirmiş olsa da, kimse bu talebe itibar etmedi.

Kürt sorununun çözümünde üçüncü taraf, Türkiye’nin sivil toplum örgütleridir. Zira Kürt sorunu, sadece devleti ve örgütü etkileyen bir sorun değildir. 20 yıl önce Mazlumder raporunda belirtildiği gibi, sorun artık neredeyse tüm büyük şehirlerde etkileri görülen ve hepimizin yaşamına giren bir boyuta ulaştı. Ayrıca bu sorun tek başına siyaseten etnik, fiziken etnik, zihnen etnik ve fikir olarak etnik duruş sergileyen ekiplerle çözülmesi de imkansızdır.

Sivil toplum örgütleri sahaya inmeli ve üçüncü taraf olarak çözüme katkı sağlamalıdır. Hükümetin başarılı sonuçlar elde eden, “Akil Adamlar Projesi” benzeri bir projeden bahsetmiyorum. Tamamen inisiyatifi ve iradesi kendi içinden çıkan sivil oluşumları kastediyorum.

Bu konuda geçtiğimiz günlerde İHH Diyarbakır’da bölgenin sivil kuruluşlarını ve kanaat önderlerini bir araya getirerek ilk hayırlı adımları attı. Yeni ve daha geniş katılımlı organizasyonlarla bu hayırlı adımlar büyütülmeli. Özellikle batı illerindeki, mesela TOBB gibi, TÜSİAD gibi, MÜSİAD gibi, TESEV gibi, büyük organizasyonların da üçüncü tarafın paydaşları olması gerekir.

Bir çok defa ve bir çok kişi tarafından dillendirildiği gibi, çözüm süreci başarıya ulaştığında Türkiye’nin gücüne güç katılacaktır. Güçlü bir Türkiye sadece AK Parti’nin değil bu topraklarda yaşayan herkesin kazancıdır.

YENİ ŞAFAK

 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kaldırım Parkına Kökten Çözüm
Kaldırım Parkına Kökten Çözüm...
  
CİLT LEKELERİNE LAZERLİ ÇÖZÜM
CİLT LEKELERİNE LAZERLİ ÇÖZÜM...
  
HİÇBİR PROBLEM ÇÖZÜMSÜZ KALMAYACAK
HİÇBİR PROBLEM ÇÖZÜMSÜZ KALMAYACAK...
  
Kemal Gözler: Anayasa hukukunda yeni bir dönem mi başlıyor, yoksa anayasa hukuku sona mı eriyor?
Kemal Gözler*...
  
Kâğıt krizine kenevirli çözüm
Kâğıt fiyatlarının dövize bağlı olarak artması nedeniyle gazetelerin yanı sıra kitap ve dergiler de...
  
...
  
ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞACAKLAR
Düzce Üniversitesi’nden Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile İşbirliği Protokolü...
  
Kutlu Kağan Dalkılıç: Kemalist laiklikten muhfazakar laikliğe doğru: Milli sekülerizm
Türk Ocakları üyesi olan ve Türk siyasi tarihi üzerine çalışmalar yapan Kutlu Kağan Dalkılıç, Türkiy...
  
Trafiğe yeni çözüm… RIHTIM CADDESİ GENİŞLETİLECEK
Kısa bir süre önce kamulaştırma işlemi tamamlanan Rıhtım Caddesi’nde belirlenen binaların yıkım çal...
  
Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden CHP Genel Başkanı!
CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu 790, Muharrem İnce 447 oy aldı...
  
AFAD KAVŞAĞI ÇÖZÜM BEKLİYOR
Kalıcı konutlar bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın en yoğun kullandığı ve sık sık kazaların meydan...
  
Kemal Can: Gökçek gidince iktidarın kimyası bozulur mu?
Eğer iktidar bloğunda bir çözülme yaşanacaksa, bu ideolojik bir gerekçeye dayanmayacak. İdeolojik z...
  
İstihdama 'teknik' çözüm
Sanayinin ‘ara eleman’ açığı çözülüyor. Ustalık belgesiyle iş yeri açana 50 bin TL hibe, 100 bin TL ...
  
Düzce’de “Büyük Fındık Çözüm Çalıştayı” düzenlenecek
Düzce’de “Büyük Fındık Çözüm Çalıştayı” düzenlenecek. Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİA...
  
Tuzak: AKP ile Kemalist kadroları karşı karşıya getirmeye yönelik yeni kampanyalar başladı
AKP ile Kemalist kadroları karşı karşıya getirmeye yönelik yeni kampanyalar başladı. İçerden ve dışa...
  
Çözüm için illa haber mi olmalı!?
......EN ÇOK OKUNANLAR
Emlak8.Net