Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Mustafa Erdoğan: İktidar AKP’yi nasıl tefessüh ettirdi?

6.4.2017 - Bu Yazı 1245 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Mustafa Erdoğan: İktidar AKP’yi nasıl tefessüh ettirdi?

 Adalet ve Kalkınma Partisi kuruluşundan bugüne, hiç de “hayra alâmet” olmayan iki önemli değişim geçirdi. Birincisi, AKP başlangıçta gerçekleştirmeyi vaat ettiği “hukukun üstünlüğü”, “adalet”, “kalkınma”, “demokratik katılım”,”temiz siyaset” ve “şeffaf yönetim” gibi amaçları bugün itibariyle neredeyse tamamen terk etmiş durumdadır. Normalde bu hedefleri gerçekleştirmek için sadece bir araç olması gereken “iktidar”ı sürdürmek(üstelik bunu her ne pahasına olursa olsun yapmak) artık Partinin ana amacı haline gelmiştir.

AKP’nin geçirdiği ikinci değişim ise partinin zamanla bir kişi partisine, “Tayyip Erdoğan’ın partisi”ne dönüşmüş olmasıdır. O kadar ki, artık AKP adına var olan “Reis ve adamları”ndan ibarettir. Orwel’in “1984”ündeki gibi, partinin yeniden yazılan tarihinde artık Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ın bile adına rastlayamazsınız. Bir zamanlar önemser gibi göründükleri “ortak akıl”ın yerini şimdi münhasıran “Reis’in aklı ve iradesi” almış bulunuyor. Esasen, AKP’nin “Reisin partisi”ne dönüşebilmesi için, söz konusu isimler başta olmak üzere “kurucu önderler”in şu veya bu şekilde tasfiye edilmeleri şarttı.

AKP’nin geçirdiği birinci değişimin en önemli ideolojik iması, başlangıçta iyi-kötü var olan sivil hassasiyetlerini gitgide terk edip devletleşmesidir. AKP artık “hikmet-i hükûmet”in partisidir. Zaten, “hikmet-i hükûmet” felsefesine içten bir şekilde bağlanmasaydı, “Reis’in partisi”nin bu kadar uzun süre iktidarda kalması pek mümkün olmazdı.Dayandığı toplumsal kesimlerin 90’larda uğradığı haksızlıkların “meşruluk” referansını oluşturan ideolojinin üretim merkezi, siyasî-idarî temsilcisi ve hatta icracısı olan Millî Güvenlik Kurulu’yla AKP’nin bu kadar kolay özdeşleşebilmesinin ifade ettiği sembolik anlamı düşünmek bunu anlamak için yeterlidir.

Peki, 90’lı yıllarda devlet baskısından epeyce nasibini almış olan tabanına “her ne pahasına olursa olsun” iktidarı sürdürmeyi ana amaç olarak benimsetmeyi Reis’in partisi nasıl başardı dersiniz?Öyle ya, “her ne pahasına olursa olsun” demek baskıyı, hak-hukuk tanımazlığı ve zulmü peşinen onaylamak demek değil midir? Oysa,normal olarak, kendisi zulme maruz kalmış olanların “mazlumun hâlinden anlamaları”ve dolayısıyla başkalarına zulmetmemeyi tercih etmeleri beklenmez mi?

Gel gör ki,  sadece hayat tarzlarından, hatta bizatihi varlıklarından hazzetmediği “ötekiler”i değil, aynı zamanda dünya görüşü ve hayat tarzı itibariyle kendisine benzeyenleri de hedef alan devlet/parti zulmünden AKP’nin ne yönetimi ne de tabanı rahatsız görünüyor.

Evet, bu nasıl oluyor, olabiliyor?

Bir kere, eski mazlumların gücü ele geçirdiklerinde zâlim olmayı seçmeyeceklerine ilişkin “normal” beklentinin AKP’nin hem yönetimi hem de en azından çekirdek tabanı bakımından geçerli olmadığıortaya çıkmış görünüyor. Bunda, parti yönetiminin ve bağlı medyanın, hazzedilmeyen ötekilerin tümünü “eski zâlimler” olarak göstermek  ve böylece tabanda “intikam” duygusu yeşertmek için sarf ettikleri kesintisizgayretin şüphesiz hatırı sayılır bir payı var.

Bu uğursuz “başarı”nın başka bir sırrı, Reis’in “kitle ruhu” aşılanmış parti tabanını inanç ve hakikat tekelciliği temelinde motive edebilmesindesaklıdır. Kitle ruhunun aşılanmasında en önemli pay tam da o bilinçli olarak yeşertilen “intikam duygusu”na aittir.  Buna, o iddiasız hayatlarından duydukları hüsranı ve yenilmişlik duygusunu, “zalim ve inançsız  ötekiler”e karşı “ayağa kalkmış” olan ve üstelik tek başına “hakikati” temsil eden bir büyük davanın kutlu neferi olma duygusuna dönüştüren “ikna” mekanizmasının rolünü de katmak gerek.

Bu “ikna” mekanizması başlıca üç unsurdan oluşuyor. Partinin kendi (“havuz”) medyası, devletçi sistemin rantlarını kullanmak suretiyle diğer medya üzerinde kurduğu kontrol  ve nihayet partileşen devletin iletişim ve endoktrinasyon kanalları.İktidarını her ne pahasına olursa olsun sürdürme arayışında AKP’nin devşirmeyi başardığı desteğin önemli bir kısmı, devletçi sistemin yarattığı rantları kendisine kayıtsız-şartsız bağlılık gösterecek bir taraftar kitlesi ve medya ağı yaratmada kullanma çabasının eseridir.

Bunlar, parti devletine, “gerektiğinde” doğru olmayan bilgi akışı sağlamak dahil, halkın ulaşabileceği enformasyonu kontrol ve manipüle etme imkânı sunmaktadır.Özellikle 15 Temmuz’dan sonra eğitim-öğretim kurumları başta olmak üzere, akla gelebilecek bütün kamusal endoktrinasyon ve manipülasyon araçlarının,dindar-muhafazakâr yurttaşları partinin sık değişen rotasına tutturulmuş ruhsuz bir kitleye dönüştürmek için kullanıldığını unutmayalım.

Evet, iktidar gerçekten de tefessüh ettiriyor. Ve bunun dinle-imanla da bir alâkası yok.

http://ortaksoz.com/2017/04/05/iktidar-akpyi-nasil-tefessuh-ettirdi-mustafa-erdogan-yazdi/

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Sosyolog Mücahit Bilici, AK Parti iktidarının yeni uluslaşma sürecini ve dinin bu sürece etkisini anlattı
Sosyolog Mücahit Bilici, AKP iktidarının inşa ettiği yeni uluslaşma sürecini ve dinin bu sürece etki...
  
...
  
MUSTAFA KAYIKÇI YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ
Düzce Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nin 6. Olağan Genel Kurulu bugün yapıldı. Tek listeyle ...
  
Erdoğan: Gül konusunda beni hiç konuşturmayın, neyin ne olduğunu herkes gayet iyi biliyor
Güney Kore ziyareti sırasında gazetecilere açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Ta...
  
UZUNMUSTAFALI ÖĞRENCİLER DÜZCE’Yİ TANIYOR
Uzunmustafa İlkokulu öğrencileri, Düzce ve ilçelerini gezerek tanıyor. Hafta sonu Konuralp beldesi i...
  
Mustafa Şentop: YENİ SİSTEMDE ANA MUHALEFET OLMAYACAK
Şentop: Barajı aşmak yahut AK Parti-MHP ittifakı başarısız olsun diye ittifak arayışındalar. Olabili...
  
ÖZCAN’DAN İKTİDAR ELEŞTİRİSİ
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Afrin operasyonuna karşıymış gibi bir aldı oluşturulmaya çalı...
  
Mahmut Üstün: Mustafa Suphi'nin ölümüyle Türkiye neler yitirdi?
Türkiye sosyalizminin şekillendiği en önemli damarlardan biri de, temelleri Rusya’daki Türk savaş es...
  
Ahmet Hakan: İktidardaki arkadaşlar, siz bu yeni KHK ile devleti, devlet olmaktan çıkarıyorsunuz!
"Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname’de çok ama çok tehlikeli bir husus var"...
  
Abdulkadir Selvi: İktidara bir eleştirim var
Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, hükümetin 7 Şubat'tan sonraki süreci iyi analiz edemediğ...
  
Uzunmustafa Okulunda mangala günleri
Düzce Uzunmustafa İlkokulu öğrencileri Mangala oynayarak keyifli dakikalar geçirdi. Gençlik Merkezi ...
  
Erdoğan: Putin bana Esad'ın da YPG'yi masada istemediğini söyledi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye-Rusya-İran zirvesinin ardından uçakta gazetecilere açıklamalar...
  
Uzun Mustafa mahallesinde vurgun
Akşam saatlerinde Uzun Mustafa mahallesi yan yolda S. Serkan isimli şahısı önce darp eden kimliği b...
  
'Cahit bey, Mustafa Ataş büyüğümüzün yakını ve İl Genel Meclisi Üyemizdi, o nedenle göz yumduk' mu, diyecekseniz...
Ak parti eski İl Başkanı Saim Tut , bir şikayet başvurusuyla Ak parti İl Yönetim Kurulu kararıyla İ...
  
Kemal Can: Gökçek gidince iktidarın kimyası bozulur mu?
Eğer iktidar bloğunda bir çözülme yaşanacaksa, bu ideolojik bir gerekçeye dayanmayacak. İdeolojik z...
  
Mustafa Erdoğan: “Liberal İslam” hala mümkün mü?
Bundan 21 yıl önce İslâmın liberalizmle bağdaşıp bağdaşmayacağını tartışan bir makale kaleme almışt...