Çavuşoğlu, New York Times'a yazdı: Amerika yanlış bir ortak seçti

29.1.2018 - Bu Yazı 1141 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Çavuşoğlu, New York Times'a yazdı: Amerika yanlış bir ortak seçti

Çavuşoğlu, New York Times'a yazdı: Amerika yanlış bir ortak seçti

 ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times için bir makale kaleme alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye konusunda yanlış bir ortak seçtiğini söyledi. Çavuşoğlu, "ABD'nin Türkiye gibi kabiliyetli bir ortağı varken YPG/PKK'ya güvenmesi kendine zarar verecek bir hatadır” ifadelerini kullandı. 

ABD'nin çıkarları gereği Orta Doğu'ya bağlı olduğunu ancak Türkiye'nin Suriye ve Irak'la yaklaşık bin 300 kilometre sınırı bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye ve ABD'nin ortak hedefi bu coğrafyada ve ötesinde halklarını tehdit eden terör örgütlerini bertaraf etmektir. IŞİD ortak düşmanımızdır ve bu grubu yenmek Türkiye'nin etkin katkıları olmadan mümkün olamazdı" dedi.

Irak ve Suriye'de askeri olarak yenilmesine rağmen Türkiye'nin IŞİD'le mücadeleye katkılarının devam ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, Türk ordusunun, Suriye'nin kuzeyinde bulunan Cerablus kentinin 2016'da IŞİD'den kurtarılmasında çok önemli rol oynadığını anımsattı. IŞİD’in Suriye ve Irak'ta bölgenin kontrolünü yitirmesine rağmen hala dehşet ve zulüm saçma kapasitesine sahip olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, makalesine şöyle devam etti:

 

"Türk makamları son dönemde IŞİD hücrelerine karşı operasyon yürüttü ve örgütün yeniden organize olma çabalarına zarar verdi. Amerikalı yetkililer, ABD'nin işin içinde kalmak istediğini ve IŞİD'in kalıntılarının yeniden bir araya gelmesini önlemek için Suriye'de asker bulundurmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi ancak IŞİD ile savaşmak ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eden bölgedeki başka hiçbir terörist grupla savaşmayacağız anlamına gelmez, gelmemeli.

ABD ile aramızda bu savaşta ABD'nin yerel ortak seçimi dolayısıyla bir çıkmaz oluştu. O da ABD hükümetinin de terör örgütü olarak kabul ettiği bir grup. Sözde Halk Koruma Birlikleri ya da YPG, diğer adıyla açıkça yasa dışı PKK terör örgütüdür. Gruplar farklı isimler ve çapraşık yapılar benimsedi ancak bu gerçeği örtbas etmez. Aynı kadrolar tarafından yönetiliyor, aynı kamplarda eğitim görüyor, aynı örgütsel ve askeri yapılara sahip ve aynı propaganda yöntemlerini ve finansal kaynakları kullanıyorlar. PKK, YPG'yi yönlendiriyor. PKK'nın intihar bombacıları da Suriye'deki YPG kamplarında eğitiliyor.

"Terör örgütünü silahlandırması NATO'nun temsil ettiği her şeyin temelden ihlalidir"

Ayrıca, güvenlik güçlerimizin PKK'lı teröristlerin üzerinde el koyduğu silahların kapsamları ve sayıları da kayda değer şekilde arttı. Bir NATO müttefikinin bir diğer NATO müttefikine saldıran terör örgütünü silahlandırması NATO'nun temsil ettiği her şeyin temelden ihlalidir."

ABD'nin, izlediği politikanın NATO'nun güvenilirliğine ve NATO müttefiklerine verdiği zararı göreceğinden ve müttefiklerine ve uzun vadeli kazançlara öncelik vereceğinden hiç şüphe duymadıklarını ifade eden Çavuşoğlu, "ABD'nin Türkiye gibi kabiliyetli bir ortağı varken YPG/PKK'ya güvenmesi kendine zarar verecek bir hatadır" değerlendirmesinde bulundu.

"Türk ordusu sivillerin zarar görmemesi için en üst düzey önlemleri alarak hareket ediyor”

Türkiye'nin bu süreçte daha fazla bekleyemeyeceğini ifade eden Çavuşoğlu, "Türkiye'nin güvenlik endişelerini anlıyoruz" şeklindeki açıklamaların tehdit ve tehlikeleri ortadan kaldırmadığını kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, makalesinde "Harekete geçmek zorundaydık. Bu yüzden Türkiye, Afrin'deki teröristlere karşı Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattı" ifadesine yer verdi.

Harekatın net bir amacı olduğunu, sınır güvenliğini sağlamak ve Afrin'i teröristlerden temizlemek amacıyla harekete geçildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Harekat uluslararası hukuk temelinde, bizim kendimizi savunma hakkımıza uygun olarak başlatıldı. Hedefi, teröristler, onların barınakları, silahları ve bağlantılı altyapılarıdır. Türk ordusu sivillerin zarar görmemesi için en üst düzey önlemleri alarak hareket ediyor” dedi. 

Çavuşoğlu, Türkiye'nin insani yardım çabalarını yoğunlaştırdığını ve Afrin'den kaçan siviller için kamplar kurulduğunu da bildirdi. Türkiye'nin 3 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, insani yardım kuruluşları aracılığıyla desteğe ihtiyaç duyanların yanında olduğunu aktardı.

"Teröristleri temizlemek barışa yer açmaktır"

Teröristler temizlenene kadar harekata devam edileceğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden ve Suriye halkının iradesine karşı çıkan teröristlere müsaade edilmeyeceğini vurguladı. Türkiye'nin Suriye'deki çıkmaza siyasi çözüm bulunması için her sürecin içinde aktif yer aldığını kaydeden Çavuşoğlu, "Suriye'nin bölgesel bütünlüğünü korumak barış çabalarının anahtarıdır. Teröristleri temizlemek barışa yer açmaktır" ifadesini kullandı.

Terörist unsurların, iç karışıklık yaşayan komşuların, savaşların ve felaketlerin olmadığı bir gelecek için çabaladıklarına işaret eden Çavuşoğlu, makalesini "Türkiye, bu gerekli mücadelede ABD'nin saygı ve desteğini hak ediyor" şeklinde sonlandırdı.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
...
  
Çavuşoğlu, New York Times'a yazdı: Amerika yanlış bir ortak seçti
Çavuşoğlu, New York Times'a yazdı: Amerika yanlış bir ortak seçti...
  
...
  
...
  
...
  
Çavuşoğlu sülalesi Gümüşova’da buluştu
Sakarya, Düzce, Ankara, Bolu ve İstanbul’da yaşayan ‘Çavuşoğlu’ ve ‘Coşkun’ sülalesinin 4’üncü bulu...
  
Turgay Oğur: New York Times’ın Erdoğan’a gıcığı mı var?
Bu günlerde Amerikan basınında, özellikle de New York Times’ta (NYT) zehir zemberek Erdoğan eleştiri...
  
Öcalan'ın Newroz mesajı: Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı mücadeleye son
Abdullah Öcalan, haftalardır beklenen Newroz mesajında "PKK'nın mücadelesinin boşa gitmemekle berab...
  
Dünyanın gözü Newroz mesajında
Öcalan'ın mesajının okunacağı Diyarbakır'daki Newroz kutlamalarını izlemek için akradite olan gazet...
  
Fuat Keyman: Tarihi "karnaval" olarak Newroz kutlamaları ve geleceğe umutla bakmak
Otuz yıl sonra, bugün, Kürt sorunun çözümünün yeterli değil ama gerekli koşulu olan çözüm sürecinde...
  
Öcalan'ın Newroz mesaj görüntülü mü olacak? İşte karar...
Hükümetle yapılan ortak açıklamanın ardından Abdullah Öcalan'ın Newroz mesajının yazılı mı, görüntül...
  
Hatip Dicle: Newroz'da önemli ve ortak bir açıklama olabilir
Hatip Dicle, 21 Mart'taki Nevruz Bayramı'nda önemli bir mesaj açıklanabileceğini söyledi...
  
YPJ Komutanı Meysa Abdo Yew York Times için yazdı: Bir şehir İslâm Devleti'ne karşı tek başına savaşmamalı
YPJ Komutanı Meysa Abdo’nun New York Times Gazetesinde çıkan yazısı…...
  
Çavuşoğlu: Peşmergenin Kobani'ye geçişine yardımcı oluyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kuzey Irak'tan gelen peşmerge güçlerinin destek için ...
  
New York Times: IŞİD kimyasal silaha sahip olabilir
Irak'ın kimyasal silah depolarını ayrıntıları, Irak ve ABD yetkilileri, redakte edilen istihbarat be...
  
Erdoğan'dan New York Times'a: Yaptığınız edepsizlik, alçaklık ve adiliktir!
Erdoğan: Biz Fitch ve Moody's ile değil, dünyayı fellik fellik dolaşarak ekonomimizi büyüttük...